رویداد به پایان رسیده است!
وبینار نقشه موفقیت در اپلای (نقطه شروع اپلای و راز موفقیت در پذیرش تحصیلی چیست؟) در تاریخ جمعه ۱۲ بهمن به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
جمعه ۱۲ بهمن ساعت ۱۸:۰۰

وبینار نقشه موفقیت در اپلای (نقطه شروع اپلای و راز موفقیت در پذیرش تحصیلی چیست؟)

  • رایگان
  • آنلاین
  • تحصیلی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


نقشه موفقیت در اپلای

نقطه شروع اپلای کجاست و راز موفقیت در گرفتن پذیرش تحصیلی چیست؟

 (مناسب برای تمامی رشته ها)

 

این سوال بسیاری از دانشحویان ماست: «نقطه شروع اپلای کجاست و راز موفقیت در گرفتن پذیرش تحصیلی چیست؟»

اگر شما هم مدتهاست به موضوع ادامه تحصیل در خارج از ایران فکر می کنید و به دنبال راهی برای شروع موفق اپلای هستید، پس این نوشته را تا انتها بخوانید.

هر ساله هزاران دانشجو، با هدف ادامه تحصیل، اقدام به اخذ پذیرش تحصیلی کرده و راهی دانشگاه های اروپایی و آسیایی و آمریکایی می شوند. دائما در رسانه ها اخبار موفقیت دانشجویان و نخبگان ایرانی را در دانشگاه های مختلف دنیا می شنویم و در دانشگاه محل تحصیل مان، دوستان و همکلاسی هایی را می بینیم که تا دیروز در کنار ما بودند، اما حالا به یک دانشگاه برتر بین المللی رفته اند تا زندگی جدیدی را در آن سوی دنیا شروع کنند.

اقدام به مهاجرت تحصیلی یا «اپلای» یکی از بزرگ ترین تصمیمات زندگی هر دانشجویی است. تصمیمی که تاثیر فوق العاده ای در آینده دانشجو دارد و می تواند مسیر زندگی او را صد و هشتاد درجه تغییر دهد. اهمیت خاص این تصمیم باعث می شود که مواجه شدن با آن و یافتن یک پاسخ درست و مناسب برای آن بسیار سخت شود. این تصمیم، تصمیم راحتی نیست. اگر شما هم با سوال بزرگ اپلای مواجه شده اید (یعنی این سوال که آیا برای ادامه تحصیل، به خارج از کشور بروم؟) قطعا به خوبی می دانید که این سوال، تمام ذهن و فکر فرد را درگیر می کند و پشت سر خود سوالات بی پاسخ زیادی را به همراه می آورد. 

-       آیا شرایط و رزومه من برای مهاجرت تحصیلی مناسب است؟

-       چه زمانی باید اقدام به اپلای کنم؟

-       بهتر است چه کشور و چه دانشگاهی را برای تحصیل انتخاب کنم؟ با چه معیارهایی؟

-       آیا می توانم هزینه های زندگی و تحصیل در خارج از کشور را تامین کنم؟

-       چه مدارک و مستنداتی لازم است و چطور آماده شان کنم؟

-       چطور استاد پیدا کنم؟ چطور CV و SOP بنویسم؟ چطور فاند خوبی برای تامین هزینه هایم پیدا کنم؟ و ...

اینها نمونه ای از سوالاتی است که هر کسی که اقدام به اپلای کند باید پاسخی برای شان بیابد. اما آیا پیدا کردن پاسخ این سوالات کار ساده ای است؟

درست است که خیلی از دانشجویان در مسیرشان برای ادامه تحصیل موفق بوده اند، اما در عین حال، خیلی ها هم با مشکلات فراوانی برخورد کرده اند و در نهایت نتوانسته اند به هدف نهایی شان برسند. به همین خاطر است که نمی شود به راحتی به سوال اپلای پاسخ داد و باید ابتدا همه جوانبش را به خوبی بررسی کرده و در مورد مشکلات و مسائلش راهکار پیدا کرد.  

شاید مثل خیلی از دانشجویان دیگر، برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چرا بعضی از دانشجویان در اقدام شان برای ادامه تحصیل موفق می شوند و بعضی ها نمی شوند. چه فرقی بین این دو دسته وجود دارد؟ در مورد خود شما چطور؟ آیا اگر برای اپلای اقدام کنید، جزو دسته موفق ها قرار می گیرید یا جزو دسته دوم؟ اگر شما بخواهید این مسیر را شروع کنید، و یا حتی اگر این مسیر را آغاز کرده اید و در ابتدای راه هستید، آیا می توانید با اطمینان بگویید که موفق می شوید؟ اصلا آیا معیاری وجود دارد که بشود از همان ابتدا، احتمال موفقیت یا عدم موفقیت در اپلای را دریافت؟ اگر هست این معیار چیست؟

 

 

خیلی از دانشجویان، وقتی در ابتدای راه اپلای، با این مسائل و مشکلات برخورد می کنند ناامید می شوند و دست از تلاش می کشند. بعضی از دانشجویان هم هستند که از همان ابتدا ترجیح می دهند که درگیر این مسائل نشوند و در عوض، با پرداخت میلیون ها تومان پول، پرونده پذیرش خود را به دست یک وکیل می سپارند که در واقع با این کار، سرنوشت موفقیت در اپلای را از دستان مطمئن خودشان خارج می کنند. 

دلیل این دانشجویان این است که می گویند با این مسیر آشنا نیستند و به همین دلیل، ترجیح می دهند درگیر این پرونده نشوند و کار را به دست یک فرد مطلع بسپارند. اما آیا می دانستید که تعداد بسیار زیادی از کسانی که ادعا می کنند وکیل پرونده های اپلای هستند، خودشان تا به حال حتی یک تجربه موفق اپلای نداشته اند و بسیاری از این موسسات نیز مورد تایید وزارت علوم نیستند و بنابراین کارشان غیرقانونی است؟ به عبارت دیگر، این افراد که ادعا می کنند وکیل مهاجرت هستند، فرق چندانی با خود شما ندارند! آنها صرفا با استفاده از منابع مختلف، به ویژه با تکیه بر اینترنت، اطلاعاتی را در مورد کشورهای مختلف و شرایط پذیرش آنها کسب کرده اند و همین اطلاعات را به شما می فروشند.

مهم تر از آن؛ آیا می دانستید که حتی اگر وکیل هم بگیرید و توان پرداخت دستمزدهای میلیونی وکیلان مهاجرت را داشته باشید، باز هم مجبورید مهم ترین کارها را، چه در زمان آماده سازی مدارک و پر کردن اپلیکیشن و چه در زمان گرفتن ویزا، خودتان انجام دهید؟ قانونا هیچ کس به جز شما نمی تواند برای مصاحبه ویزا به سفارت برود و هیچ کس غیر از شما نمی تواند مستندات و مدارک مورد نیاز را به کارمند سفارت تحویل بدهد. قانونا هیچ کس غیر از شما نباید با استاد راهنما مکاتبه کند و اگر هم این اتفاق بیفتد، در نهایت، این شما هستید که مجبورید در جلسه مصاحبه اسکایپی، جلوی استاد بنشینید و با او صحبت کنید. پس پرداخت این دستمزدهای کلان چه فایده ای دارد اگر در تمام مراحل این پروسه، خود شما باید حضور داشته باشید و کارها را پیش ببرید؟

به همین دلیل است که همه دانشجویانی که واقعا در عمل موفق شده اند از بهترین دانشگاه های آمریکا و اروپا پذیرش فول فاند بگیرند، تمام فرایند پذیرش را خودشان انجام داده اند و چنین کار سرنوشت سازی را به یک غریبه نسپردند. چه در زمان انتخاب کشور و دانشگاه، و چه در زمان آماده سازی مدارک و پر کردن فرم درخواست، و چه در زمان اخذ ویزا، این خود دانشجو بود که کارهای لازم را انجام داد و در نهایت یک تجربه موفق را به دست آورد. اما این دانشجویان چه چیزی داشتند که باعث موفقیت شان شد؟  

دانشجویان موفق ایرانی که همین حالا مشغول تحصیل در دانشگاه های هاروارد، MIT، استنفورد، آکسفورد و کمبریج هستند، دانشجویانی مثل شما بودند و در ایران و در دانشگاه هایی مثل دانشگاه های شما تحصیل می کردند. آنها چیزی بیشتر از شما نداشتند، شاید حتی بگوییم در اغلب موارد در مسائل مالی، یا مهارت های شخصی، یا توانایی های اجتماعی نسبت به خیلی ها پایین تر بودند. اما با این حال یک ویژگی مشترک در همه این دانشجویان وجود دارد که باعث موفقیت آنها در فرایند اپلای شد. ویژگی ای که البته برای به دست آوردنش تلاش کردند، و تا لحظه آخر روی آن تمرکز داشتند و پرورشش دادند.

اما این ویژگی مشترک چیست؟

کاش می شد این ویژگی مشترک را در یک یا دو کلمه خلاصه کرد تا همه بتوانند به روشنی و خیلی سریع به آن دست پیدا کنند. اما واقعیت این است که همه چیزهای بزرگ و ارزشمند، همان قدر که بزرگ و ارزشمندند، به همان نسبت دستیابی به آنها هم سخت تر است. می شود نام این ویژگی را «یک نقشه جامع» گذاشت؛ «یک نقشه جامع موفقیت». یک راهکار یا یک نسخه مشخص که برای رسیدن به موفقیت ضروری است. اما این نقشه موفقیت چیست و چطور می شود آن را به دست آورد؟

 

 

من، مهدی پاک نهاد، بیش از 5 سال از وقتم را روی کیس های اپلای تحقیق کردم و دلایل موفقیت یا عدم موفقیت شان در فرایند اپلای را مورد مطالعه قرار دادم. علاقه ام به موضوع اپلای از دوره لیسانس شروع شد، اما اولین تجربه پذیرش تحصیلی ام مربوط به دوره کارشناسی ارشد است. در دوره لیسانس، با اینکه بسیار علاقه داشتم که تحصیل در یک دانشگاه بین المللی و معتبر را تجربه کنم، اما برای این کار اعتماد به نفس کافی نداشتم. تصورم این بود که رزومه و شرایط مناسبی برای پذیرش ندارم و به همین دلیل هم فرصت این تجربه بزرگ را در آن مقطع از دست دادم. اما در دوره ارشد، بعد از تجربه تلخی که از اعتماد به یک دوست برای کمک به پذیرشم برایم پیش آمد، تصمیم گرفتم هر طور که شده خودم اقدام به اپلای کنم که نتیجه اش اخذ پذیرش از دانشگاه وین اتریش شد. به دلایلی در آن مقطع از سفر به اتریش منصرف شدم و تحصیلم در مقطع دکتری را در دانشگاه تهران آغاز کردم. در طول تحصیل در مقطع دکتری، چند فرصت برای شرکت در کنفرانس های بین المللی پیش آمد که از آنها نهایت استفاده را بردم، اما همچنان علاقه مند بودم که تجربه یک تحصیل بلندمدت در دانشگاه های مورد علاقه ام در اروپا یا آمریکا را به دست بیاورم. به همین خاطر، در همان دوره PhD، برای شرکت در یک فرصت مطالعاتی، اقدام به اپلای کردم و در کمتر از یک سال، از پنج دانشگاه برتر دنیا (کمبریج انگلستان، زوریخ سوییس، وین اتریش، لوون بلژیک، و دی پال آمریکا) پذیرش گرفتم. در نهایت فرصت مطالعاتی ام را در سوئیس و سپس در آمریکا گذراندم و به ایران برگشتم.

در طول سال هایی که با موضوع اپلای درگیر بوده ام، بسیاری چیزها را در بین دانشجویان متقاضی اپلای دیدم و متوجه نکات و ریزه کاری های فراوانی در این فرایند شدم. راه پرپیج و خم اپلای را مراحل و ایستگاه های فراوانی تشکیل می دهند که اگر برای عبور از آنها نقشه روشن و از پیش آماده ای در اختیار نداشته باشیم، به احتمال فراوان گم خواهیم شد. و گم شدن، سرنوشت تاسف انگیز بیش از 70 درصد کسانی بوده است که اقدام به اپلای کردند و هزینه و وقت و انرژی زیادی را در این راه گذاشتند، اما به خاطر همان چیزی که در ابتدا گفتم، یعنی فقدان یک نقشه جامع که روشنگر راه موفقیت اپلای باشد، سر از بیراهه ها درآوردند.

اما چطور باید از این نقشه راهنما بهره برد تا مطمئن باشیم که زمان و انرژی و هزینه ای که برای اپلای می کنیم ما را به نتیجه دلخواه مان می رساند؟ اساسا این نقشه را از چه کسی باید گرفت؟ راهنمای ما کیست؟

کسانی که تا به حال وارد راه اپلای شده اند، دو دسته اند: دسته اول آنهایی هستند که راه را شروع کردند، اما در میانه راه مغلوب مشکلات شدند و به مقصد نرسیدند. بنابراین با شکست شان ماندند و آرزوی رفتن را در گوشه ای از ذهن شان دفن کردند و به زندگی روزمره و ملال انگیز بازگشتند. طبیعتا این دسته، راهنمایان خوبی برای کسانی که تازه می خواهند این راه را شروع کنند نیستند. دسته دومی هم هستند که راه را شروع کردند و از قضا با موفقیت به پایان رساندند، یعنی بالاخره موفق شدند راه خروج را بیایند و پرچم موفقیت شان را بالا ببرند. اما اینها هم، با اینکه در این راه موفق شدند، راهنمایان خوبی نخواهند بود، چون اصلا نیستند که بخواهند راهنمایی کنند. آنها در کشوری دیگر، وارد زندگی جدیدشان شده اند و دغدغه ها و مسائل جدیدی دارند که دیگر به آنها اجازه نمی دهد نگاهی به عقب بیندازند و توجهی به دانشجویانی که در آغاز راه هستند نشان دهند.

با این حال، یک گروه کوچک دیگر هم وجود دارد که اگرچه تعداد اعضایش بسیار محدود و انگشت شمارند، اما برای راهنمایی این مسیر پرپیچ و خم، نسبت به دو دسته دیگر، صلاحیت بیشتری دارند، این دسته آنهایی هستند که مسیر اپلای را یک بار از ابتدا تا انتها رفته اند، اما در نهایت، پس از تحصیل شان به ایران بازگشته اند و حالا علاقه مندند که تجربه شان را در اختیار دانشجویانی قرار بدهند که در ابتدای راه هستند. اگر قرار باشد که نقشه موفقیت در اپلای را از کسی بخواهیم، طبیعتا این گروه، در اولویت هستند.

اجازه بدهید سوالی که در ابتدای این نوشته پرسیده بودم را دوباره مطرح کنم: «نقطه شروع اپلای کجاست و راز موفقیت در گرفتن پذیرش تحصیلی چیست؟»

من برای این سوال یک پاسخ مشخص دارم و دوست دارم با شما در میان بگذارم.

اگر علاقه دارید با «نقشه جامع موفقیت در اپلای» آشنا شوید و راه موفقیت در زندگی آینده تان را بسازید، می توانید در وبینار رایگان من شرکت کنید.

اگر «موفقیت در اپلای» مساله اول و آخر شماست، پس از همین حالا، ورود شما به جمع جوانان نخبه ایران را خوشامد می گویم.

 

محورهای کارگاه:

-       بایدها و نبایدها، و فواید و مضرات تحصیلات در خارج از کشور

-       آشنایی با نقطه شروع اپلای و نحوه آغاز کردن پروسه پذیرش

-       طراحی نقشه جامع اپلای و طرح ریزی مراحل اصلی آن

-       برنامه ریزی و زمان بندی مناسب برای انجام مراحل مختلف اپلای

-       نحوه انتخاب کشور و دانشگاه برای اپلای و معیارهای مناسب این انتخاب

-       آشنایی با کشورهای مشهور و شناخته شده جهت اپلای (در آمریکا، کانادا، استرالیا، اروپا و آسیا) 

-       چگونگی اطلاع از ددلاین ها، و مدارک مورد نیاز (requirements) در هر یک از دانشگاه ها

-       آشنایی با انواع آزمون های زبان (TOEFL/IELTS/GMAT/GRE  )

-       نحوه ارتباط با اساتید و اداره پذیرش دانشگاه ها (Admission Office)

-       معرفی مهم ترین و متداول ترین مدارک مورد نیاز دانشگاه ها در فرایند اپلای (Application form, Language Proficiency Certificate, Letter of Recommendation, SOP, CV, Proposal Research)  

-       آشنایی با فرایند اخذ ویزا

-       آشنایی با برخی معضلات معمول فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی دانشجویان بعد از مهاجرت

-       مهم ترین علل موفقیت یا عدم موفقیت در تحصیلات دانشجویان در خارج از کشور

-      سخن آخر: نقشه جامع موفقیت در اپلای چیست و چطور باید به دستش بیاوریم؟

 

 

راه های تماس با تحقیق یار

آیدی تلگرام تحقیق یار در صورت هرگونه اشکال، ابهام یا سؤالات احتمالی:

Telegram.me/tahghighyar2

 

 در صورتی که سوال و یا ابهامی دارید حتما ما در میان بگذارید.

tahghighyar@gmail.com (ایمیل وبسایت)

tahghighyaar@ (کانال تلگرام تحقیق یار)

https://instagram.com/tahghighyar   (آیدی پیج ایسنتاگرام)

02166927480 – 02166927620 (تلفن های دفتر)

09913762432 (تماس و پیامک در ساعات خارج اداری)

 

 

سخنرانان

دکتر مهدی پاک نهاد
دکتر مهدی پاک نهاد

برگزارکنندگان

موسسه علمی آموزشی تحقیق یار
موسسه علمی آموزشی تحقیق یار
زیر نظر موسسه انتشاراتی کتاب کسرا

برگزار‌کننده

آواتار

تحقیق یار

موسسه علمی آموزشی تحقیق یار (زیر نظر موسسه انتشاراتی کتاب کسرا) 

رویداد های برگزارشده۹
  • شروع: جمعه ۱۲ بهمن ساعت ۱۸:۰۰
  • پایان: جمعه ۱۲ بهمن ساعت ۲۰:۰۰
رویداد آنلاین است