رویداد به پایان رسیده است!
بازتعریف هویت شهری با تاکید بر خرده فرهنگ‌های محله‌ای در تاریخ یکشنبه ۲۳ تیر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
یک‌شنبه ۲۳ تیر ساعت ۱۴:۳۰

بازتعریف هویت شهری با تاکید بر خرده فرهنگ‌های محله‌ای

  • رایگان
  • تهران
  • فنی، مهندسی و صنعت
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


یکی از مهم‌ترین مزایا و پیامدهای محله محوری، انسجام اجتماعی و روح جمعی متأثر از آن است. تنوع اجتماعی نیز از جمله فرصت‌هایی است که می‌تواند به فرصتی برای پیوند جوامع محلی با خرده‌فرهنگ‌های متفاوت با یکدیگر و با محیط زندگی‌شان تبدیل شود. هویت مکانیِ این جوامع محلی در بستری از پذیرش تفاوت‌ها و هدایت آن‌ها به‌سوی اختلاطی کارا معانی تازه‌ای یافته و به هویت‌بخشی به مکان زندگیِ مردم محلی می‌انجامد. در این راستا توجه به خرده‌فرهنگ‌ها در اقدامات هویت‌بخش و معنا محور در محلات مسکونی خود نیاز به بازشناسی و بازتعریف آن‌ها با تأکید بر هویت‌های زمینه‌ای و اقدامات زمینه گرا دارد.

هویت محله‌ای افراد که برایندی از سایر هویت‌ها از جمله هویت فرهنگی و اجتماعی است، نیز در گرو برخورداری از شرایط مناسب زیستی می‌باشد به گونه‌ای که بتواند منشاء خاطره‌های فردی و جمعی برای آن‌ها شود. احساس تعلق اجتماعی نیز پایه احساس مسئولیت و به دنبال آن مشارکت در توسعه محله‌ای و شهری است. احساس بی‌هویتی و فقدان حس تعلق محله‌ای که ریشه در موضوعات فرهنگی و اجتماعی دارد، هویت محلات را به‌عنوان جایگاهی که ساکنین بتوانند با حضور در آن، علیرغم تفاوت‌های فرهنگی و اجتماعی، محیط زندگی و شهر را بهتر بشناسند نیز تا حد زیادی کم‌رنگ ساخته است.

از این‌رو تبیین چارچوبی جامع‌نگر از لایه‌های فرم شهری با تأکید بر مؤلفه‌های اجتماعی و فرهنگی از جمله اهدافی است که مدیریت شهری لازم است در جهت اولویت‌بخشی به هویت مکان و هویت مکانیِ مرتبط با مردم آن را دنبال کند. در این راستا توجه به خرده‌فرهنگ‌ها در اقدامات هویت‌بخش و معنا محور در محلات مسکونی خود نیاز به بازشناسی و بازتعریف آن‌ها با تأکید بر هویت‌های زمینه‌ای و اقدامات زمینه گرا دارد. یکی از پرسش‌های مهم در این زمینه آن است که با چه سازوکارهایی می‌توان دوباره این وابستگی‌ها را احیاء نمود و از آن برای شکوفایی و آبادانی محله‌های واجد تفاوت‌های فرهنگی بهره جست؟

 

با هدف بررسی ذگرگونی و دگردیسی مفهوم هویت شهری نشست تخصصی با موضوع "بازتعریف هویت شهری با تاکید بر خرده فرهنگ‌های محله‌ای" برگزار می‌شود. مفتخريم كه ميزبان شما عزيزان در این نشست‌ باشیم که با رویکردی انتقادی و با نگاه به آینده زیباسازی شهری برگزار مي گردد.

در این نشست دکتر سید محسن حبیبی، عضو هیئت علمی دانشگاه تهران به بررسی موضوع "دگرگونی و دگردیسی مفهوم شهر و محله در طول زمان" خواهند پرداخت.

در ادامه دکتر نعمت الله فاضلی، دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، موضوع "جای خالی تفاوت های فرهنگی در سیمای شهر تهران"  را ارائه خواهند کرد.

دکتر محمد شیخی، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، "هویت محله‌ای-شهری بر پایه کدام ساختار؟ بررسی نمونه‌ای ساختار زدایی از نظام محله‌ای در بافت‌های تاریخی" را به بحث خواهد کشاند.

در بخش پایانی این نشست، دکتر هادی پندار، عضو هیئت علمی دانشگاه هنر و دبیر نشست با همراهی دکتر علی غفاری، عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی و سخنرانان نشست، به تحلیل و بررسی  در خصوص رویکرد و نقش سازمان زیباسازی در هویت سازی محله ای در شهر تهران خواهند پرداخت

راهنماييهاي خروجي محور شما، قطعا ما را در برگزاري هرچه شكوهمندتر اين رويداد خاص، رهنمون خواهد کرد.

علاقه‌مندان به شرکت در این نشست می‌توانند یک شنبه 23 تیر ماه از ساعت 14:30 الی 18:00 به پژوهشکده فرهنگ و هنر و معماری واقع در خیابان انقلاب، نرسیده به چهار راه ولیعصر، نبش خیابان مظفر جنوبی، تالار فرهنگ و هنر مراجعه کنند.

شرکت در این سلسله نشست‌ها برای عموم آزاد و رایگان است و به شرکت کنندگان در نشست گواهینامه حضور اعطا می گردد.

متقاضیان جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند با شماره تلفن دبیرخانه تماس حاصل کنند.

سخنرانان

دکتر سید محسن حبیبی
دکتر سید محسن حبیبی
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران
دکتر محمد شیخی
دکتر محمد شیخی
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی
دکتر نعمت الله فاضلی
دکتر نعمت الله فاضلی
دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی
دکتر علی غفاری
دکتر علی غفاری
عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی
دکتر هادی پندار
دکتر هادی پندار
عضو هیئت علمی دانشگاه هنر تهران

آدرس

تهران خیابان انقلاب، نرسیده به چهاراره ولیعصر، نبش خیابان برادران مظفر جنوبی، پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری، تالار فرهنگ و هنر

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

سازمان زیباسازی شهر تهران

معاونت توسعه و برنامه ریزی سازمان زیباسازی شهر تهران برگزار می کند.

رویداد های برگزارشده۸
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۸۰ نفر