رویداد به پایان رسیده است!
وبینار زیست شناسی سامانه ای: مقدمه ای عملی و آنلاین بر آنالیز داده ریزآرایه (میکرواری) در تاریخ پنج‌شنبه ۳ اسفند به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

وبینار زیست شناسی سامانه ای: مقدمه ای عملی و آنلاین بر آنالیز داده ریزآرایه (میکرواری)

شروع:
پنج‌شنبه ۳ اسفند ۹۶ ۱۶:۰۰
پایان:
پنج‌شنبه ۳ اسفند ۹۶ ۱۹:۰۰
وبینار زیست شناسی سامانه ای: مقدمه ای عملی و آنلاین بر آنالیز داده ریزآرایه (میکرواری)
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر


 با سلام خدمت همه دوستان و عزیزان

همونطوری که میدونید بخش زیادی از آزمایش های اخیر مربوط به پروفایل های کلی بیان ژن (ترنسکریپتومیکس، transcriptomics) است. در دوره قبل که کارگاه آشنایی با زیست شناسی سامانه ای (systems biology) بود به فلسفه این رویکرد و همچنین تکنیک های موجود و چالش های تجزیه و تحلیل داده های آنها پرداخته شد که استقبال خیلی خوبی بعمل آمد. شرکت کنندگان عزیز درخواست داشتند تا یک دوره کوتاه عملی برای آشنایی سیستماتیک با نرم افزارهایی که حداقل نیاز به دانش محاسباتی رو داشته باشند را ارائه بکنیم. برای اینکه حداکثر دوستان بتوانند با کمترین زمان و هزینه (بویژه دوستانی که در تهران ساکن نیستند) در این دوره شرکت کنند به این تصمیم رسیدم که دوره را آنلاین و بصورت وبینار برگزار بکنم. 

هدفم از این دوره این هست که بتونم شما را با روند کلی محاسبات معمول داده های ریزآرایه (microarray) از ابتدا تا انتها آشنا بکنم. 

سعی خواهم کرد که شما رو با دو پایگاه داده GEO و arrayexpress آشنا بکنم. سپس یک نمونه از داده های ریزآرایه ذخیره شده در این پایگاه ها بصورت آنلاین و به همراه شما آنالیز کنم. این ابزار آنلاین در پایگاه ncbi بنام GEO2R شناخته می شود. با این رابط نرم افزاری یاد خواهیم گرفت که چطور گروه بندی بکنیم و سپس ژن های دارای بیان افتراقی را جدا بکنیم.

مرحله دیگه که شاید جذابیت بیشتری داشته باشه این هست که این ژنهای شناسایی شده (که معمولا تعدادشون هم زیاده) در چه مسیرها و فرایندهای زیستی دخالت دارند. برای آشنایی با این روش هم چند تا نرم افزار معرفی خواهم کرد و نحوه کار با دو تا از این نرم افزارهای آنلاین رو به شما نشان خواهم داد. 

مرحله آخر این خواهد بود که چطور فرآیندهای زیستی مهمی رو که شناسایی کردیم رو با جزئیات بیشتر بررسی کنیم. یعنی چطور میتوانیم بین ژنهایی که مهم هستند ارتباط برقرار بکنیم.

امیدوارم این وبینار برای شرکت کنندگاه عزیز مفید باشه. 

نکته: عزیزانی که به هر دلیلی امکان پرداخت مالی و حضور در وبینار را ندارند لطفا از طریق ایوند به بنده پیام دهند.

موفق باشید
عظیم زاده

سخنرانان

دکتر صادق عظیم زاده
دکتر صادق عظیم زاده
متخصص ژنتیک مولکولی

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
ساختار داده ریزآرایه ذخیره شده (برای داده های افیمتریکس)
آشنایی با پایگاه داده GEO
آشنایی با پایگاه داده Arrayexpress
انتخاب و آنالیز داده با GEO2R
بدست آوردن ژن های افتراقی
روش های یافتن فرایندهای زیستی مهم با استفاده از ژن های افتراقی
ترسیم شبکه ارتباطی بین ژن های انتخاب شده

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این رویداد چیست؟
آشنایی مقدماتی با ریزآرایه ها ضروری است. زیرا در این دوره به ساختار و نوع چیپ های ریزآرایه پرداخته نخواهد شد و فقط روش یافتن داده مورد نظر، آنالیز و ترسیم مسیر پرداخته خواهد شد.
رویداد آنلاین است