رویداد به پایان رسیده است!
اولین کنفرانس ملی "پایداری سازمانی و اهداف اقتصادمقاومتی" بارویکرد: اثربخشی در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی در تاریخ چهارشنبه ۱۳ تیر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
چهارشنبه ۱۳ تیر ساعت ۰۸:۰۰

اولین کنفرانس ملی "پایداری سازمانی و اهداف اقتصادمقاومتی" بارویکرد: اثربخشی در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی

 • رایگان
 • تهران
 • مدیریت
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

درباره کنفرانس


 پس از ابلاغ سیاست های اقتصاد مقاومتی توسط مقام معظم رهبری به عنوان یکی از اسناد کلان و تعیین کننده در روند اقتصادی کشور یکی ازموضوعات مورد بحث در محافل اقتصادی چگونگی دستیابی به اهداف این سیاست ها است.  دیدگاه های بسیاری در خصوص محتوی، چگونگی اجرای الزامات و باید و نبایدهای اقتصاد مقاومتی  توسط تحیل گران و صاحبنظران اقتصادی در مراکز علمی و محافل اقتصادی مطرح شده است.

برآیند دیدگاه های مطرح شده با توجه به مفهوم اجرایی اقتصاد مقاومتی و عوامل موثر و متعدد شکل‌گیری در سطوح مختلف بین‌المللی، منطقه‌ای و ملی آن، حاکی از این است که یکی از اصلی‌ترین رویکردهای اقتصاد مقاومتی، رویکرد "مدیریت ریسک" است که می‌تواند موجب خروج از حوزه‌هایی با خطرپذیری حداکثری و مقاوم‌سازی اقتصاد در برابر خطرپذیری‌های موجود شود که توجه به این اصول خود زمینه ساز مقاومت اقتصادی و حرکت در راستای اقتصاد مقاومتی خواهد بود.

در ادبیات مدیریتی دهه اخیر مبحث قابل توجه علمی و عملی به عنوان پایداری سازمانی (Corporate Sustainability) در حوزه مدیریت کسب و کار توسط محافل دانشگاهی، اطلاع‌رسانی و تجاری و همینطور سازمان‌های پیشرو در حوزه‌های بین‌المللی و اقتصادی  مطرح شده است.

این اصطلاح همواره در ردیف موضوعاتی مرتبط نظیر"توسعه پایدار"(Sustainable Development) و "مسئولیت اجتماعی سازمان ها" (Corporate social Responsibility) مطرح بوده است.  اما آنچه که مهم است، مفهوم اصلی پایداری سازمانی و شرایط ارتباط آن با موضوعات مرتبط دیگراست.

به واقع پایداری سازمانی را می‌توان به عنوان یک پارادایم مدیریت جدید و درحال توسعه شناخت که جایگزین توسعه سنتی و زمینه ساز بهره‌وری حداکثری خواهد بود.

پایداری سازمانی الگویی جدید در مدیریت سازمان‌های بزرگ و در حال تحول است که جایگزینی برای مدل سنتی رشد و سود حداکثری می‌باشد. زمانی مدل پایداری بنگاه‌های اقتصادی به رسمیت شناخته می‌شود که ضمن اهمیت به رشد، سودآوری و توسعه اقتصادی، این دسته از سازمان‌ها به دنبال اهداف اجتماعی به طور خاص مربوط به توسعه‌پایدار - حفاظت از محیط‌زیست و عدالت اجتماعی باشند.

به‌ عبارتی چهار مفهوم اصل توسعه پایدار، مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها، تئوری ذی‌نفعان و تئوری پاسخگویی شرکت‌ها در روند فعالیت‌شان وجود داشته باشد.

الگوی پایداری سازمانی عاملی برای کارایی و شکوفایی اقتصاد است، توجه‌ای ویژه به زنجیره تولید و تامین دارد و اثرات غیر مستقیم اقتصاد را بررسی می‌کند. مدیریت پایداری مشوقی برای استفاده مسئولانه از منابع و اطمینان بخش سوددهی سیستم است. نگرانی‌های محیط‌زیستی را کاهش داده و نگاهی ویژه به محیط کار و جامعه دارد.

ایده نهادینه کردن پایداری سازمانی باعث شناسایی بخش‌هایی از فعالیت اقتصادی خواهد شد که در آن از منابع به شیوه‌ای ناکارآمد استفاده می شود و مدیریت پایداری با محور قرار دادن استفاده صحیح از منابع و ابتکار عمل‌های اجرایی لازم در این زمینه، موجب رشد بهره‌وري در اقتصاد به‌عنوان یکی از الزامات تاکید شده در سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خواهد شد. بر همین اساس آشنایی با مفاهیم و استفاده از روش‌های اجرایی الگوی پایداری سازمانی (Corporate Sustainability) به عنوان یکی از ظرفیت‌های موجود برای دستیایی به اهداف اقتصاد مقاومتی بسیار مثمر ثمر خواهد بود.

اولین کنفرانس ملی "پایداری سازمانی و اهداف اقتصادمقاومتی" بارویکرد: اثربخشی در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی؛ در همین راستا و براساس آنچه که بصورت مشخص در سیاست‌های اجرایی اقتصاد مقاومتی مشخص شده است (تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان‌سازی آن در محیط‌های علمی و آموزشی و استفاده از راهکاری خروجی و اجرایی برای استفاده بنگاه‌های اقتصادی در روند دستیابی به اقتصاد مقاومتی) به منظور ترویج گفتمان پایداری سازمانی  با حضور متخصصان، ذی نفعان و دست اندرکاران برگزار خواهد شد.


اهداف


 • شناسایی و به کارگیری ظرفیت‌های فرهنگی، علمی و عملی دانش پایداری سازمانی در راستای تحقـق اهـداف اقتصـادمقاومتـی؛
 • افزایش انگیزه مدیران سازمان‌های اقتصادی و بخش خصوصی در توجه به مدیریت متاثر از محورهای پایداری و نقش‌آفرینی آنان در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی؛
 • آشنایی با روش های نوآورانه برای تعریف روند پایداری و دسترسی به اهداف پایداری؛
 • بسترسازی مطلوب در مسیر تعالی پایداری فعالیت‌های بنگاه‌های اقتصادی و مسئولیت اجتماعی سازمان‌ها در ابعاد اقتصادی، اجتماعی و محیط‌زیستی؛
 • ارائه عملکرد و انتقال تجربیات سازمان های پیشرو.

برنامه کنفرانس


کنفرانس در دو بخش راهبردی، آموزشی و جانبی در  برگزار می گردد.

1)بخش راهبردی: ارائه سخنرانی های کلیدی در مورد ابعاد مورد بحث و اهداف کنفرانس-پنل‌های راهبردی و تخصصی (محورهای اقتصادی؛ اجتماعی و محیط زیستی)

2)بخش آموزشی: 

شایان ذکر است علاوه بر سخنرانی‌های کلیدی برنامه‌ریزی شده در خصوص محتوای کنفرانس، پانل‌های آموزشی به شرح زیر با با حضور مدیران ارشد و اساتید برجسته در حوزه‌های مرتبط برگزار خواهد شد.

 • "پیوستگی سیستماتیک انرژی، آب و محیط‌زیست (Energy, Water & Environmental Nexus)"؛
 • زمین‌شناسی و اکتشاف با نگاه به توسعه‌پایدار و اقتصاد مقاومتی؛
 • چارچوب گزارش های پایداری (Sustainability Reports) بر مبنای استاندارد (Global Reporting Initiatives) GRIبرگزارکنندگان

جمعیت حامیان زمین
جمعیت حامیان زمین
تشکل مردم نهاد

جمعیت حامیان زمین تشکلی مردم‌نهاد و اجتماعی (غیردولتی، غیرسیاسی، غیرانتفاعی و خدماتی) است که توسط جمعی از متخصصان، داوطلبان و فعالان، برای حفاظت و صیانت از محیط‌زیست و منابع‌طبیعی در سال ۱۳۸۲ با مجوز فعالیت از وزارت کشور تشکیل شده است.

مرکز تعالی پایداری و محیط زیست
مرکز تعالی پایداری و محیط زیست

مـرکــز تعـالـی پایــداری و محـیط زیسـت (CESE) یک مجموعه پیشرو تخصصی در زمینه مطالعات راهبردی، ارائه آموزش های تخصصی، خدمات مشاوره ای و مدیریتی برنامه های راهبردی مرتـبط با پایداری (Sustainability) و مسـئــولیت اجتــمــاعـی ســازمان هــا (Corporate Social Responsibility (CSR در ایران است.

آدرس

تهران ساختمان شماره 2 وزارت صنعت و معدن و تجارت-سالن کنفرانس شهید باکری

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

مرکز تعالی پایداری و محیط زیست (CESE)

مـرکــز تعـالـی پایــداری و محـیط زیسـت (CESE) یک مجموعه پیشرو تخصصی در زمینه مطالعات راهبردی، ارائه آموزش های تخصصی، خدمات مشاوره ای و مدیریتی برنامه های راهبردی مرتـبط با پایداری (Sustainability) و مسـئــولیت اجتــمــاعـی ســازمان هــا (Corporate S

رویداد های برگزارشده۱
رویداد های فعال۰