رویداد به پایان رسیده است!
وبینار آشنایی با فرصت های مطالعاتی دانشجویی و نحوه شرکت در کنفرانس های بین المللی در تاریخ پنج‌شنبه ۲۵ بهمن به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

وبینار آشنایی با فرصت های مطالعاتی دانشجویی و نحوه شرکت در کنفرانس های بین المللی

شروع:
پنج‌شنبه ۲۵ بهمن ۹۷ ۱۴:۰۰
پایان:
پنج‌شنبه ۲۵ بهمن ۹۷ ۱۸:۰۰
موضوع: تحصیلی / دکتری
وبینار آشنایی با فرصت های مطالعاتی دانشجویی و نحوه شرکت در کنفرانس های بین المللی
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


آشنایی با فرصت های مطالعاتی دانشجویی و نحوه شرکت در کنفرانس های بین المللی

کارگاه آموزشی آشنایی با بورسیه وزارت علوم برای اعزام دانشجویان به فرصت مطالعاتی خارج از کشور و یا کنفرانس های بین المللی

 

 (مناسب برای تمامی رشته ها)

 

«فرصت مطالعاتی» یک دوره تحقیقاتی کوتاه مدت برای اعزام محقق (دانشجو یا مدرس دانشگاه) به یک دانشگاه خارجی (یا داخلی) جهت انجام تحقیق و پژوهش است. فرصت مطالعاتی سال هاست که جزو برنامه های مورد حمایت وزارت علوم برای دانشجویان است و از جمله برنامه هایی است که در مقطع دکتری در کلیه رشته های دانشگاهی در اختیار  ده ها هزار دانشجوی دکترا قرار دارد. اما متاسفانه، علی رغم آنکه فرایند اقدام برای این فرصت، فرایندی نسبتا ساده و روشن است و از دانشجویان علاقه مند هم به اشکال مختلف مادی و معنوی حمایت می شود، اما بسیاری از دانشجویان، آگاهی کاملی از این برنامه و فرصت هایی که این مدت در اختیارشان قرار می دهد، ندارند. 

همچنین یکی دیگر از گزینه هایی که در اختیار دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه ها (ارشد و دکتری) قرار دارد، شرکت در کنفرانس های بین المللی در کشورهای مختلف است که یک فرصت عالی برای آشنایی دانشجویان با فضای آکادمیک کشورهای پیشرفته و همچنین تقویت رزومه تحصیلی و فراهم کردن زمینه رشد و پیشرفت علمی این دانشجویان به شمار می آید. وزارت علوم برای این برنامه هم بورسیه هایی را تعریف کرده و از دانشجویان علاقه مند به شرکت در کنفرانس های بین المللی حمایت مادی و معنوی می کند. کافی است شما در رشته و حوزه تخصصی خودتان علاقه مند به شرکت در یک کنفرانس باشید و مقاله خود را به یکی از همایش های مرتبط ارسال کنید تا در صورت پذیرش مقاله، نه تنها از سوی کنفرانس مقصد شرایط و تسهیلاتی برای حضور در کنفرانس دریافت کنید، بلکه از سوی وزارت علوم نیز بابت شرکت و ارائه مقاله تان مورد تشویق و حمایت قرار بگیرید.   

برنامه هایی مثل فرصت مطالعاتی 6 ماهه یا دوره های کوتاه مدت شرکت در کنفرانس های بین المللی، یکی از گزینه های بسیار مناسب و کاربردی برای دانشجویانی است که قصد دارند در رشته تخصصی خود پیشرفت کنند و مدارج رشد و ترقی را، چه در سلسله مراتب داخلی دانشگاه و چه در موقعیت های دانشگاهی خارج از کشور، برای خود فراهم سازند.

این برنامه ها فرصتی هستند برای:

- آشنایی نزدیک و شناخت دانشگاه های برتر خارج از کشور
- دریافت ارز و تسهیلات دانشجویی و داشتن یک سفر خارجی بدون نیاز به صرف هزینه شخصی
- تحصیل کوتاه مدت و در عین حال آسان، در بهترین دانشگاه های جهان
- آشنایی با اساتید مشهور خارج از کشور و همکاری تحقیقاتی با آنها
- شرکت در کنفرانس های معتبر بین المللی و افزایش اطلاع نسبت به برنامه ها و سازوکارهای آکادمیک بین المللی
- نگارش مقالات پژوهشی به زبان انگلیسی و تقویت رزومه علمی
- زمینه سازی جهت ادامه تحصیل و تحقیق در مراکز علمی خارج از کشور
- یک تجربه خوب و پربار از زندگی و کار در کشورهای پیشرفته دنیا
- تسهیل و بالابردن امکان جذب هیات علمی در دانشگاه
- تقویت و بهبود زبان انگلیسی
- آشنایی با فرهنگ کشور میزبان
  

با توجه به همین ویژگی ها و ظرفیت های مثبت و ارزشمند، تصمیم گرفتیم تا یک کارگاه آموزشی را برای علاقه مندان برگزار کنیم تا شرکت کنندگان از نزدیک و به صورت گام به گام با فرایند انجام یک فرصت مطالعاتی و یا شرکت در یک کنفرانس بین المللی آشنا شده و بتوانند اولین قدم ها را برای کسب یک تجربه ارزشمند بین المللی بردارند.

 

محورهای اصلی کارگاه:

الف: آشنایی با فرصت مطالعاتی کوتاه مدت وزارت علوم

-       آشنایی با فرصت مطالعاتی کوتاه مدت خارج از کشور برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی

-       پیش نیازهای ضروری برای متقاضیان این فرصت مطالعاتی

-       مراحل و گام های اصلی اقدام برای فرصت مطالعاتی

-       نحوه درخواست، فرایند اداری، و دریافت بورسیه شش ماهه وزارت علوم (کمک مالی یا Fund)

-       استفاده از فرصت مطالعاتی برای انتشار مقاله با اساتید خارجی و شرکت در کنفرانس های معتبر  بین المللی

-       نحوه انتخاب کشور و معیارهای انتخاب درست دانشگاه مقصد

-       مهم ترین و متداول ترین مدارک مورد نیاز دانشگاه ها (Requirements) و نحوه آماده سازی آنها (Recommendation letters/ transcripts/ SOP/ CV/ Application Form/Thesis, …)

-       مدارک زبان مورد نیاز و مورد تایید وزارت علوم (TOEFL/ IELTS/ TOLIMO/ MSRT  )

-       آموزش نحوه آماده سازی پروپوزال، رزومه تحصیلی (CV) و SOP

-       شناسایی اساتید مرتبط با رشته تحصیلی، برقراری ارتباط، و اصول مکاتبه با اساتید تا دریافت نامه پذیرش دانشگاه (admission letter)

-       آماده سازی و ارائه مدارک مرتبط با فرایند سفارت، ویزا و اعزام نهایی

-       آشنایی با چالش ها و دغدغه های مالی، هزینه ها و شرایط زندگی دانشجویان در جریان تحصیل در خارج از کشور

 

ب: آشنایی با نحوه شرکت در کنفرانس های بین المللی  

-       آشنایی با کنفرانس های بین المللی و انواع آن

-       نحوه شناسایی کنفرانس های تخصصی هر رشته

-       مراحل و گام های اصلی اقدام برای شرکت در کنفرانس

-       اصول آماده سازی مقاله پژوهشی جهت ارسال به کنفرانس

-       نحوه ارزیابی، داوری و پذیرش مقالات کنفرانسی

-       نحوه درخواست، فرایند اداری، و دریافت کمک مالی وزارت علوم برای شرکت در کنفرانس ها

-       آموزش نحوه آماده سازی مدارک مرتبط با سفارت و درخواست ویزا

 

روش های برگزاری کارگاه: حضوری، آنلاین (وبینار)، غیرحضوری

این دوره از کارگاه، به دو صورت «حضوری» و «آنلاین» (یعنی به صورت پخش زنده اینترنتی و با امکان گفتگو و طرح پرسش) برگزار می شود تا علاقه مندانی که به هر دلیل، امکان حضور در روز برگزاری کارگاه در دانشگاه تهران را ندارند، این فرصت را از دست ندهند.

برخلاف دوره های قبلی که فقط مختص کسانی بود که می توانستند به صورت حضوری در کارگاه شرکت کنند، در این دوره تصمیم گرفتیم برای علاقه مندانی که امکان حضور ندارند، راه حلی پیدا کنیم. به همین دلیل به سراغ برگزاری کارگاه به صورت آنلاین رفتیم تا این امکان فراهم شود که هم زمان با کارگاه حضوری، آن دسته از علاقه مندانی که می خواهند از راه دور در کارگاه حاضر باشند هم به راحتی از طریق اینترنت به کارگاه متصل شده و از این طریق در سالن کنفرانس دانشگاه حاضر شوند. 

بنابراین، شما می توانید در زمان برگزاری کارگاه، در هر نقطه ای از کشور که دوست دارید باشید! فقط کافی است آنلاین باشید! کافی است به اینترنت وصل باشید و یک لب تاپ یا گوشی همراه هوشمند داشته باشید، آن وقت شما هم دقیقا مثل دانشجویانی که در کلاس حاضرند، می توانید از ارائه استاد استفاده کنید؛ مثل دانشجویان دیگر صدای استاد را به طور هم زمان بشنوید و اگر در جریان بحث سوالی برای تان پیش آمد بپرسید.

در عین حال، یک نوع دیگر از ثبت نام هم وجود دارد که ویژه دوستانی است که علاقه مندند فیلم ضبط شده کارگاه را هم در اختیار داشته باشند؛ نام این ثبت نام «ثبت نام دوره غیرحضوری» است. در ثبت نام دوره غیرحضوری، بعد از برگزاری کارگاه، بسته ای از محتوای کامل کارگاه برای ثبت نام کنندگان این دوره ارسال می شود. این بسته آموزشی غیرحضوری شامل «ویدئوی کامل کارگاه و فایل پاورپوینت تدریس شده توسط استاد» می باشد. این بسته، پس از پایان کارگاه، و پس از اینکه میکس ویدئوی کارگاه آماده شد، به آدرس شما پست می شود. معمولا بسته های غیرحضوری، سه الی چهار روز پس از برگزاری کارگاه آماده و ارسال می شوند.

 

سؤالاتی که ممکن است بخواهید از ما بپرسید:

·      آیا این برنامه، فقط سخنرانی محور است؟

خیر؛ کارگاه «آشنایی با فرصت های مطالعاتی دانشجویی و نحوه شرکت در کنفرانس های بین المللی»، به خاطر ماهیت تعاملی و عملی موضوع بحث، یک برنامه عملیاتی است. در این کارگاه، شواهد و مثال های عینی بسیاری ذکر خواهد شد. بخشی از موضوعات مرتبط با بحث، توسط استاد، در اختیار شرکت کنندگان قرار داده خواهد شد و به صورت عملی، اشتباهات معمول و مشهود آنها مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین مواردی مانند نحوه آماده سازی مدارک مورد نیاز برای اعزام، نحوه ارتباط و تعامل با استاد راهنمای دانشگاه مقصد و ... به صورت عملی تمرین خواهد شد. حتی الامکان همه تلاش ها در این کارگاه مبتنی بر این است که کلیه شرکت کنندگان به صورت عملی درگیر بحث فرصت مطالعاتی و کنفرانس های بین المللی و مسائل مرتبط با آنها شوند.

-      آیا مطالب دوره برای من کاربردی است؟
چیزی که درباره این دوره مهم است دقیقا «کاربردی» بودن آن است. به این معنا که ما نمی خواهیم با بحث های تئوریک و تعریفی و کلی، وقت کارگاه را بگیریم، برعکس، هدف ما این است که مهم ترین و متمایزترین اطلاعات و مهارت هایی که شما برای فرایند اعزام خود نیاز دارید در اختیارتان قرار دهیم. به همین دلیل، آموزش های استاد، همگی دارای یک دستورالعمل کاربردی و اجرایی هستند که برای شما طراحی شده تا دقیقا بدانید از چه نقطه ای باید شروع کنید و چطور پیش بروید و در نهایت به کجا برسید.

-       من در بحث شرکت در کنفرانس های بین المللی هیچ تجربه ای ندارم، آیا این دوره برای من مفید خواهد بود؟
اغلب کسانی که در دوره های ما شرکت می کنند، به دنبال آن هستند که مهارت های لازم را برای فعالیت های آکادمیک و به طور مشخص فرایند شرکت در کنفرانس ها فرا بگیرند تا در نهایت بتوانند بدون تکیه بر دیگران و به طور مستقل، کارشان را به ثمر برسانند. بحث فرصت مطالعاتی و شرکت در کنفرانس های بین المللی از جمله موضوعاتی است که به شدت نیازمند یک ارائه و آموزش گام به گام است تا همه مباحث اصلی و مهم را در اختیار دانشجو قرار دهد. مدرس دوره، فرض را بر این می گذارد که مخاطبینش اطلاع چندانی از کنفرانس ها، فرصت ها و به طور کلی حضور دانشجویی در خارج از کشور ندارند و استاد بر همین اساس آموزش هایش را به صورت گام به گام پیش می برد. بنابراین نگران نباشید؛ اگر هیچ تجربه ای ندارید، مطمئن باشید این دوره، اولین تجربه ارزشمند شما در شناسایی راهکارهای شناسایی کنفرانس های بین المللی و یا راهکارهای انجام فرصت مطالعاتی خواهد بود که شما را به هدف اصلی تان، یعنی کسب یک تجربه ارزشمند و غنی آکادمیک در یک کشور خارجی راهنمایی خواهد کرد.

-        من در شهرستان زندگی می‌کنم، چطور می‌توانم در این دوره شرکت کنم؟
همان طور که در بخش های قبلی اشاره کردیم، این کارگاه هم به صورت حضوری برگزار می شود و هم به صورت آنلاین. بنابراین محدودیت جغرافیایی اصلا مهم نیست. شما می توانید با ثبت نام آنلاین در این کارگاه، همه اطلاعات و مطالبی که دیگر شرکت کنندگان به دست می آورند را داشته باشید.

·      من اقدام برای اعزام را شروع کرده ام و تا اندازه ای هم پیش رفته ام و برخی مراحل کار را انجام داده ام؛ آیا می توانم از مدرس کارگاه برای راهنمایی ادامه کارم کمک بگیرم؟

بله. در پایان کارگاه، یک فرصت پرسش و پاسخ به دانشجویان داده می شود تا سوالات خودشان را از استاد بپرسند. همچنین (و این کمک خوبی به شما خواهد بود) شما می توانید حتی پس از اتمام کارگاه و در روزهای بعد، از طریق ثبت نام رایگان در گروه مشاوره کارگاه (با عنوان جلسات آنلاین مشاوره با استاد)، با استاد در ارتباط بوده و سوالاتتان را از ایشان بپرسید.

·      آیا با ثبت نام در این دوره، به جز شرکت در کارگاه، خدمات دیگری هم دریافت خواهم کرد؟

بله. مجموعه ای از خدمات جانبی هم برای شرکت کنندگان در این دوره در نظر گرفته شده است، به این شرح:

- عضویت رایگان شرکت کنندگان در جلسات آنلاین مشاوره با استاد (گروه مشاوره با استاد)
- معرفی مهم ترین منابع و پایگاه های شناخته شده در زمینه آشنایی با کنفرانس ها و فرصت های خارج از کشور
- ارایه گواهینامه برای شرکت کنندگان (در صورت تمایل به داشتن گواهینامه، لازم است در زمان ثبت نام، گزینه مربوط به گواهینامه را انتخاب کنید)
- پذیرایی میان وعده
 

گواهینامه کارگاه

شرکت کنندگان در کارگاه حضوری، می توانند در صورت تمایل «گواهینامه شرکت در کارگاه» (با مهر موسسه آموزشی کسرا (تحقیق یار)) را دریافت کنند. در صورت تمایل به داشتن گواهینامه، لطفا در صفحه ثبت نام، گزینه «ثبت نام همراه با گواهینامه» را انتخاب کنید.

 

آیدی تلگرام تحقیق یار در صورت هرگونه اشکال، ابهام یا سؤالات احتمالی:

Telegram.me/tahghighyar2

 

 در صورتی که سوال و یا ابهامی دارید حتما ما در میان بگذارید.

tahghighyar@gmail.com (ایمیل وبسایت)

tahghighyaar@ (کانال تلگرام تحقیق یار)

https://instagram.com/tahghighyar   (آیدی پیج ایسنتاگرام)

02166927480 – 02166927620 (تلفن های دفتر)

09913762432 (تماس و پیامک در ساعات خارج اداری)

برگزارکنندگان

موسسه علمی آموزشی تحقیق یار
موسسه علمی آموزشی تحقیق یار
زیر نظر موسسه انتشاراتی کتاب کسرا

برگزارکنندگان

موسسه علمی آموزشی تحقیق یار
موسسه علمی آموزشی تحقیق یار
موسسه انتشاراتی کتاب کسرا
رویداد آنلاین است