رویداد به پایان رسیده است!
کارگاه شبیه‌ساز شبکه NS3 در تاریخپنج‌شنبه ۳ دیبه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

کارگاه شبیه‌ساز شبکه NS3

شروع:
پنج‌شنبه ۳ دی ۹۴ ۰۸:۳۰
پایان:
پنج‌شنبه ۳ دی ۹۴ ۱۷:۰۰
کارگاه شبیه‌ساز شبکه NS3
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

توضیحات بیشتر

NS3 (که پروژه آن از سال 2006 آغاز شد) یک شبیه ساز مبتنی بر رویداد است که برای اهداف تحقیقاتی و آموزشی استفاده می شود. این شبیه ساز به صورت رایگان برای سیستم عامل­های MAC، Linux و Windows در اختیار می ­باشد و شبکه­ های مبتنی بر IP و غیر مبتنی بر IP را پشتیبانی می ­کند. علاوه بر این با بهره ­گیری از یک زمان­بند بلادرنگامکان تعامل با یک سیستم واقعی را فراهم می­نماید.

مزیت NS3 در مقایسه با سایر شبیه ­سازهای مبتنی بر رویداد این است که به جای استفاده از زبان های مدل سازی از C++ و Python استفاده نموده و به این ترتیب کاربر می ­تواند از امکانات هر یک از این زبان­ها به صورت کامل استفاده کند. این در حالی است که بسیاری از شبیه­ سازها از زبان­ های مدل سازی خاص حوزه­ کاری مد نظرشان استفاده می­ کنند.

برای کسانی که با NS2 آشنایی دارند، واضح ­ترین تغییر در NS3 انتخاب زبان نوشتن اسکریپتاست. کاربر با اسکریپت­های OTcl ساختار شبکه­ مورد نظر را می­نویسد و سپس برنامه ی اصلی NS2 آن ساختار را با پارامترهای مشخص شده شبیه­ سازی می­نماید. در NS2 امکان شبیه ­سازی تماماً ­به زبان C++ وجود ندارد. علاوه بر این برخی از اجزای NS2 به زبان C++ و برخی دیگر به زبان OTcl نوشته شده­ اند. غالباً NS2 به دلیل پیچیدگی مدل­سازی و زمان­ بر بودن در اجرا مورد انتقاد بوده است. در مقابل شبیه­ ساز NS3 کاملاً به زبان C++ نوشته شده است (به همراه اتصالات Python به صورت اختیاری) و اسکریپت­ های شبیه ­سازی می ­توانند هم به زبان C++ و هم به زبان Python نوشته شوند.

سر فصل مطالب مورد نظر به منظور ارایه در کارگاه در ذیل آمده است:

1.  مقدمه

2.  مفاهیم کلی

3. Logging

4.  ساخت توپولوژی

5. NS2 Mobility Helper

6.  ردیابی

7.  جمع آوری اطلاعات


آدرس:اصفهان اصفهان، دانشگاه صنعتی اصفهان، دانشکده برق و کامپیوتر