رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

شنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۰۰

وبینار قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مؤدیان

 • آنلاین
 • از ۵۰,۰۰۰ تومان
 • گروه نرم افزاری محک
شنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۸:۰۰

وبینار آموزش کاربردی سامانه مودیان

 • آنلاین
 • ۳۷۰,۰۰۰ تومان
 • پیشگام دانش افزا
شنبه ۲۳ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۰

آزمون دوره تربیت مدرس

 • آنلاین
 • ۲۵۰,۰۰۰ تومان
 • سپیدار سیستم
دوشنبه ۱۸ مهر ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۰

آموزش نرم افزار دشت همکاران سیستم

 • آنلاین
 • رایگان
 • دشت همکاران سیستم
کاور
"همایش تخصصی مالی و حسابداری" در تاریخ دوشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۱۲:۰۰ به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد
بلیت ثبت نام
-
رایگان

حسابداری قضایی یا حسابداری قانونی چیست؟

منظور از حسابداری قضایی (Forensic Accounting)، استفاده از علوم و مهارت‌های مختلف اعم از مهارت‌های مالی و حسابداری، حسابرسی و تحقیقاتی به منظور حل منازعات حقوقی و دعاوی قضایی، کشف جرائم مالی و متقلبانه، و نیز پیشگیری از جرائم مالی است.

 

حسابداری قضایی در پرونده‌های کلاهبرداری و اختلاس بسیار کاربرد دارد و سعی می‌کند ماهیت جرایم مالی را برای دادگاه توضیح داده، نحوه وقوع جرم را مشخص کرده، راه‌کارهایی برای پیشگیری از وقوع دوباره جرم پیشنهاد داده، و افراد دخیل در فعالیت‌های مالی غیرقانونی را به دادگاه معرفی کند.

 

حسابداران قضایی باید بتوانند مدارک و مستندات مالی پیچیده را جمع‌آوری، تحلیل، تفسیر و خلاصه کنند. این مهارت‌ها برای شرکت‌های بیمه، بانک‌ها، نیروهای امنیتی، پلیس، سازمان‌های دولتی و کسب و کارهای مختلف اهمیت دارند.

 

از حسابداری قضایی در پرونده‌های مالی بزرگ، اختلاس، سرقت‌های مالی کارمندان، کلاهبرداری امنیتی و اطلاعاتی، جعل اطلاعات مالی و حساب‌سازی، جعل هویت و کلاهبرداری‌های مربوط به بیمه استفاده می‌شود. همچنین، در پرونده‌های خانوادگی و طلاق، برای شناسایی و تحقیق درباره دارایی‌های پنهان از حسابداری قضایی کمک می‌گیرند.

 

در مواقعی که یک شرکت در معرض ضررهای اقتصادی هنگفت و حتی ورشکستگی قرار می‌گیرد، یک حسابدار قضایی می‌تواند نقش مهمی در احیای شرکت داشته باشد. این شرکت‌ها از حسابداران قضایی کمک می‌گیرند تا اوضاع مالی آن‌ها را بررسی کند و ببیند آیا فعالیت‌های نادرست و متقلبانه‌ای در ضررهای اقتصادی آن‌ها دخیل بوده است یا خیر.

 

پولشویی از مواردی است که کار حسابداران قضایی را سخت می‌کند. تشخیص و ردگیری منبع پول‌های غیرقانونی امری دشوار است. در این موارد، مهارت‌ بالا در حسابداری و حسابرسی و تحلیل داده‌ها لازمه حل مسئله می‌باشد. حسابدار قضایی باید بفهمد کدام اشخاص یا چه شرکت‌هایی پول‌های غیرقانونی را به چندین حساب کوچک انتقال می‌دهند و منبع اصلی این پول‌ها را پیدا کند.

 

نقض امنیت سایبری یکی از اشکال جدید فعالیت‌های تروریستی و جاسوسی می‌باشد که بسیار هم متداول شده است. حسابداری قضایی می‌تواند کمک زیادی به جلوگیری و پیشگیری از این مسائل کند. حفظ امنیت در سرمایه‌گذاری و ردگیری دقیق منابع مالی می‌تواند خسارات احتمالی را محدود کند و حتی از ارتکاب اعمال مجرمانه جلوگیری نماید.

 

چگونه حسابداری قانونی به کشف جرم کمک می‌کند؟

 

حسابداران قضایی در سه مرحله به شناسایی و کشف جرم کمک می‌کنند:

 

 • تحقیقات: وقتی موردی مشکوک به کلاهبرداری وجود داشته باشد، حسابداران قضایی شروع به تحقیق و جمع‌آوری مستندات می‌کنند. آن‌ها به دنبال اختلاف حساب و علائم هشداردهنده‌ای می‌گردند که دلالت بر کلاهبرداری داشته باشد. ممکن است از کارکنان شرکت یا سازمان بازجویی کنند تا ضمن کسب اطلاعات بیشتر، افرادی که شاید پشت قضیه باشند شناسایی کنند. با کمک اطلاعات به دست‌آمده، فرضیاتی درباره نحوه وقوع جرم طرح می‌کنند. سپس برای ارزیابی بهتر وضعیت شرکت یا سازمان، برای پیگیری‌های بعدی نقشه طرح می‌کنند. بعد از تکمیل این مرحله، حسابدار قضایی اقدامات بعدی را مشخص کرده و در صورت لزوم، اطلاعات لازم را در اختیار شرکت یا سازمان قرار می‌دهد.

 

 • گزارش‌دهی: در این مرحله، حسابدار قضایی اطلاعات جمع‌آوری‌شده و یافته‌های خود را در قالب یک گزارش مجمل در اختیار افراد ذیصلاح قرار داده و پرونده تشکیل می‌دهد. با کمک این گزارش، نحوه ارتکاب جرم و افرادی که در آن نقش داشته‌اند مشخص می‌شود. سپس، حسابدار قضایی نحوه رسیدگی به پرونده را تعیین کرده و به شرکت یا سازمان توصیه می‌کند که در مراحل بعدی چه اقداماتی انجام دهند. همچنین، با پیشنهاد راه‌کارهایی از بروز موارد مشابه جلوگیری می‌کند.

 

 • دادخواهی: در مرحله آخر، حسابدار قضایی باید به عنوان شاهد خبره در دادگاه حضور یابد. او یافته‌های خود را در قالب اسناد و مدارک به دادگاه ارائه کرده و برعلیه متخلفین شهادت می‌دهد. حسابدار قضایی باید مدارک و مستندات مالی را با کلمات روشن و قابل‌فهم در محضر دادگاه تفسیر کند و توضیح بدهد که چطور به سوژه مظنون و او را شناسایی کرده است. بنابراین، باید فصاحت و بلاغت نیز داشته باشد تا از نظر دادگاه معقول و اثرگذار جلوه نماید. در نهایت، تصمیم و حکم نهایی به تشخیص دادگاه بستگی دارد.

 

 

سخنرانان

زمان‌

عنوانشروعپایان
سمینار۱۰:۰۰۱۲:۰۰

حامیان

راه های ارتباطی

شماره تماس: 09934853251

 

ایوند    https://evand.com/organizations/mahaksoft

 

اینستاگرام     https://instagram.com/mahaksoft

 

جهت اطلاع از دیگر رویدادها، صفحات ما را فالو کنید.

۱۱۳۵
دنبال کننده
۵۶
کل رویدادها
۱۱
رویداد فعال

عمده فعالیت‌های گروه نرم‌ افزاری محک، مربوط به حوزه‌های تولید و پشتیبانی نرم‌افزارهای مالی و مدیریتی (نرم افزار حسابداری) می باشد. تلاش این گروه، از آغاز بر این بوده تا با استفاده از بهترین و درعین‌حال، قابل‌ اطمینان‌ترین تکنولوژی‌های روز، محصولات ساده و نوآورانه ای را برای ساده‌تر، دقیق‌تر و سریع‌تر شدن امور مالی و مدیریتی کسب‌ وکارها و اشخاص سرتا...

بیشتر از ۱۸۰ نفر (۹۰%) این برگزارکننده را توصیه کرده‌اند.

آدرس

رشت رشت - میدان گیل - خیابان پیام نور - دانشگاه پیام نور رشت

موقعیت جغرافیایی رویداد