دوره‌ی آموزشی IoT (اینترنت اشیا)

شروع رویداد
یک‌شنبه ۲۷ تیر ۹۵ ۱۳:۰۰
پایان رویداد
یک‌شنبه ۷ شهریور ۹۵ ۱۶:۰۰
مکان رویدادتهران
اضافه به تقویم
دوره‌ی آموزشی IoT (اینترنت اشیا)
برگزارکننده‌ی رویداد
گزارش
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

توضیحات بیشتر

مدرسان: امیررضا دادفرنیا - پویان مؤمنی

زمان برگزاری: روزهای یک‌شنبه ۱۳ تا ۱۶

مکان برگزاری: ساختمان کلاس‌های دانشکده‌ی مهندسی برق و کامپیوتر

جلسه‌ی اول: یک‌شنبه ۲۷ تیر (جلسه‌ی اول به معرفی بخش‌های مختلف کلاس و پروژه‌ها پرداخته‌ خواهدشد، شرکت در این جلسه رایگان است. (شرکت در این جلسه برای حضور در بقیه‌ی جلسات اکیداً توصیه می‌شود))

مدت: ۸ جلسه

  • اطلاعات ثبت‌نام کنندگان در جلسه‌ی اول بررسی می‌شود. لذا دوستانی که بلیت مخصوص دانشجویان دانشکده‌ی برق و کامپیوتر یا دانشجویان دانشگاه تهران را دریافت کرده‌اند حتماً کارت‌های دانشجویی خود را همراه داشته باشند.
  • همچنین بخشی از هزینه‌ی ثبت‌نام صرف خرید سخت‌افزار و ابزارهای مورد نیاز دوره برای هر دانشجو می‌شود.

اینترنت اشیا چیست؟ فرآیندهای چابک چیست؟

چگونه ایده‌های خود را در قالب یک فرآیند چابک پیاده‌سازی کنیم؟ آیا می‌توانیم ایده‌ی خود را تجاری کنیم؟

در این حلقه قرار نیست در مورد اهمیت فرآیندهای چابک در پیشبرد پروژه‌ها و یا دلایل شکست یا موفقیت استارتاپ‌های مختلف صحبت کنیم. در مورد این‌که فرآیند چابک در چه پروژه‌هایی موفق خواهد بود یا شکست خواهد خورد صحبت‌های زیادی شده‌است. همین‌طور در رابطه با استارتاپ‌ها و روش‌های درآمدزایی آن‌ها و انواع آن کارگاه‌هایی زیادی برگزار و کتاب‌های زیادی نوشته ‌شده است. هم‌چنین نمی‌خواهیم انواع روش‌های مدل‌سازی یا پروتکل‌های ارتباطی تحت شبکه را تحلیل ‌کنیم.

در این حلقه با آموختن و استفاده از تکنیک‌های مختلف از جمله مهندسی نرم‌افزار (agile و continuous delivery و...) پایگاه داده(اصول طراحی پایگاه داده)، شبکه، امنیت و مدارواسط استفاده می‌کنیم تا محصولی باارزش و قابل ارائه تولید کنیم.

چرا اینترنت اشیا:

“By 2018, 50% of the IoT solutions will be provided by startups which are less than 3 years old”
Jim Tully, Research Director at Gartner


عبارت اینترنت اشیا، برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ توسط «کوین اشتون» (Kevin Ashton) مورد استفاده قرار گرفت. او جهانی را توصیف کرد که در آن هر چیزی، ازجمله اشیای بی‌جان، برای خود هویت دیجیتال داشته باشند و به کامپیوترها اجازه دهند آن‌ها را سازمان‌دهی و مدیریت کنند. در آن ابتدا احتمالاً تنها استفاده از چیپ‌های شناسایی مبتنی بر فرکانس‌های رادیویی، موسوم به RFID را در نظر اشتون بود.
پس از گذشت حدود ۱۵ سال، این ایده‌ی بنیادین جنبه‌های عملی‌تر و گسترده‌تری به خود گرفته است. اساس داستان این است که دستگاه‌ها در یک پلتفرم عظیم با کمک حسگرهای مختلف به جمع‌آوری اطلاعات پرداخته و از طریق ترکیبی از تکنولوژی‌های ارتباطی زمان خود (به‌طور مثال زمانی RFID و زمانی Wi-Fi) با یکدیگر به تبادل داده بپردازند.

 

در پایان حلقه (پروژه‌ی پایانی):

در این دوره‌ی آموزشی، با انجام پروژه‌های زیر یاد می‌گیریم چگونه ایده‌های خود در زمینه‌ی اینترنت اشیا را در قالب یک استارتاپ به موفقیت برسانیم. (پروژه‌های موفق در دفتر شاخه مورد استفاده قرار می‌گیرند.)
۱- قفل در هوشمند‌ (دادن دسترسی‌های مختلف به افراد برای باز کردن در با استفاده از اپلیکیشن)
۲- تنظیم نور و روشنایی به صورت خودکار (با کمک پرده و چراغ‌ها)
۳- انتخاب برنامه‌ی مورد نظر با لمس دیوار (اضافه کردن قابلیت touch به دیوار، تخته‌ی وایت‌برد و …)
۴- گلدان هوشمند
۵- تهویه‌ی خودکار (سرمایش و گرمایش)
۶- کتابخانه‌ی هوشمند


در این حلقه یاد می‌گیریم:
#Javascript #Raspberry #ContinuousDelivery #AgileDevelopment #Networking #Relays #NodeJS #NodeMCU #Git


آدرس:تهران امیرآباد شمالی، بالاتر از جلال آل احمد، دانشکده‌ی فنی دانشگاه تهران، کلاس ۲۲۰ ساختمان جدید دانشکده‌ی برق و کامپیوتر