رویداد به پایان رسیده است!
دوره آموزشی مهندسی نیازمندیهای نرم افزار در دنیای اجایل در تاریخ پنج‌شنبه ۱۹ دی به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
پنج‌شنبه ۱۹ دی ساعت ۰۹:۰۰

دوره آموزشی مهندسی نیازمندیهای نرم افزار در دنیای اجایل

 • رایگان
 • تهران
 • تکنولوژی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

اهداف دوره


 

 • معرفی و آشنایی با تکنیکهای مهندسی نیازمندیهای نرم افزار در دنیای اجایل
 • ایجاد اهمیت تجزیه و تحلیل و تهیه خوراک طراحی در ذهن اعضای تیم توسعه
 • آموزش تیمها در جهت تخصیص منابع کافی در بخش Product Backlog Refinement و ایجاد جایگاه شایسته برای آن در فرایند توسعه

سرفصل های دوره


 • فلسفه اجایل
 • دام مستند سازی بیش از حد
 • اهمیت انتقال مفاهیم نیازمندیهای نرم افزار در بین تمام ذینفعان فرایند توسعه
 • جایگاه مهندسی نیازمندیها در اسکرام
 • معرفی Product Backlog Refinement به عنوان محل نمود مهندسی نیازمندیها
 • استفاده از مدل Cynefin در اولویت بندی نیازمندیها
 • روشهای کشف و استخراج نیازمندیها
 • آشنایی با تکنیک Question File
 • استفاده از Problem Analysis برای پیدا کردن نیازمندیها
 • روشهای مقابله با Ambiguity و Subjectivity
 • روشهای نوشتن User Story
 • استفاده از نمونه سازی UI در تجزیه و تحلیل نیازمندیها
 • آشنایی با Sketch, Wireframe, Mock-up, Prototype
 • آشنایی و کار با ابزار Axure RP و معرفی سایر نرم افزارهای مربوطه در این حوزه
 • معرفی سند Acceptance Criteria
 • روشهای کشف Test Scenarioها و نوشتن Test Case ها
 • معرفی زبان Gherkin یا فرمت GWT: Given-When-Then
 • معرفی تکنیک Engineering Agile Test Data
 • معرفی تکنیک قدرتمند Decision Tables
 • نحوه مواجهه با NFR: Non-Functional Requirements
 • نحوه تدوین Business Logics
 • نحوه بسته بندی اسناد طراحی و تحویل به تیم توسعه

چرا به این دوره نیاز است؟


پروژه های پیچیده از جمله پروژه های نرم افزاری به شدت تمایل به عدم انسجام دارند. این عدم انسجام از زمان بیان تقاضای یک نیازمندی جدید شروع می شود و هر چه به نقطه تحویل نیازمندی تولید شده به مشتری نزدیکتر می شویم سطح آن بالاتر رفته  چه بسا چیزی که تولید شده اصلا تطابقی با تقاضای اولیه نداشته باشد. در فرآیند توسعه، قبل از پیاده سازی یک تقاضا قدمی بنام تجزیه و تحلیل یا مهندسی نیازمندیها وجود دارد که محل جلوگیری یا مدیریت ابهامات تقاضاهاست. لیکن با توجه به تجربه چند ساله ای که به عنوان یک متخصص در حوزه آموزش و مشاوره اجایل و اسکرام در ایران دارم و با تیمهای مختلفی کار کرده ام، باید اعتراف کنم که این مفهوم به شدت مغفول مانده است بگونه ای که یا بسیاری از تیمها از این مفهوم خبر ندارند و یا اگر دارند بصورت موثر به آن نمی پردازند. 

از طرفی می دانیم که تیمهای زیادی از باگهای گزارش شده پس از انتشار فیچرهای تولید شده شکایت دارند و مستمرا به دنبال راه حلی برای مقابله با این مورد هستند چرا که نه تنها باعث دوباره کاری زیاد و پرداخت هزینه مجدد می شود بلکه اعتبار آنها نیز نزد کارفرمایانشان زیر سوال می رود. و باز هم باید اذعان کنم که منشا بسیاری از باگها عدم پرداختن موثر و باکیفیت به بحث مهندسی نیازمندیها قبل از فرایند تولید محصول است.

می دانیم که روشهای سنتی زیادی برای مستند سازی نیازمندیها در گذشته وجود داشته که تسلط به آنها زمانبر بوده و از بسیاری از خروجیهای آنها اصلا استفاده ای نمی شده و در نهایت تبدیل به کتابچه ای در حال خاک خوردن در کتابخانه می شد. در این دوره سعی داریم که نه تنها شفاف سازی نیازمندیها را از طریق تکنیکهای جدید در دنیای اجایل آموزش دهیم بلکه به گونه ای این کار را انجام دهیم که با هزینه کمتری انجام و این هزینه ها هوشمندانه و هدفمند برای تقاضاهایی پرداخت شود که پیاده سازی آنها از نظر زمانی به ما نزدیک بوده و بیشترین ارزش را برای مشتری ایجاد کند. و نه برای همه نیازمندیهای محصول.

بطور خلاصه باید بالانسی بین میزان منابع مورد نیاز تجزیه و تحلیل نیازمندیها و میزان مستندات تولیدی و موثر بودن انتقال مفاهیم در بین اعضای تیم و مصرف هوشمندانه این منابع برقرار گردد بگونه ای که صرفا خوراکهایی از تجزیه و تحلیل تولید شود که مطمئن هستیم توسط تیم توسعه مورد استفاده قرار می گیرد و این هدف اصلی این دوره است.

در این دوره تمرین عملی جزء لاینفک کار هست تا شرکت کنندگان نمونه کار را در دنیای واقعی تجربه کنند.


این دوره برای چه کسانی مناسب است؟


 • کسانی که کار تجزیه و تحلیل نیازمندیهای نرم افزار یا Business Analysis را انجام می دهند
 • مالکین محصول یا Product Owners
 • طراحان محصول یا Product Designers
 • همه دولوپرهای تیم های اجایل و اسکرام چون باید بتوانند از خروجی های تجزیه و تحلیل استفاده کنند
 • کسانی که کار تست نرم افزار را انجام می دهند
 • کارکنان Quality Assurance
 • مدیران محصول یا Product Managers

شرکت کنندگان دوره اول مهندسی نیازمندیها در دنیای اجایل چه می گویند؟


رضوان غازیانی - مدیر عامل - شرکت دانش پردازش

«شرکت در دوره های بکار گیری موثر اسکرام و مهندسی نیازمندیها در دنیای اجایل با تدریس ستودنی مهندس حسینی بی شک یکی از بهترین انتخابهای شرکت ما در چند سال اخیر برای بازبینی مجدد مسیر تولید و افزایش بهره وری و شناخت اشتباهات ما بوده که مورد توجه تمامی همکاران شرکت کننده قرار گرفت، تداوم این مسیر آموزش با توانمندی و سعه صدر جناب حسینی قطعا تاثیر بسیار مثبتی در آینده صنعت نرم افزار ایران و فعالان این صنعت خواهد داشت.»

 

فرید فرنیا - مالک محصول - شرکت علی بابا

«توی دنیای محصول وقتی با مجموعه‌ای از ذینفعان در ارتباطی، اینکه درکت با درخواست دینفعان توی یک صفحه و راستا باشه خیلی مهمه. و اینجا تعریف درست و کامل یک فیچر خیلی مهم میشه. توی این دوره به صورت خیلی حرفه‌ای و عملی با دنیای refinement با بیانی شیوا آشنا شدم. واقعا این دوره برای جلوگیری از دوباره‌کاری و ایجاد نارضایتی از جانب مشتری بسیار مفید است.»

 

محمدعلی یاسری پور - شرکت ستاره اول

«شرکت در دوره ی مهندسی نیازمندی های نرم افزار در دنیای اجایل بسیار به من و تیمم کمک کرد تا درک عمیق تری از تولید محصول خوب داشته باشیم و با استاندارد بالاتری بتونیم به مشتریامون خدمت بدیم. از دستاوردهای خیلی ارزشمند و نایاب دیگر، انتقال تجربیات آقای مهندس حسینی در کلاس بود که حقیقتا راه گشاست.»

 

نریمان درافشان - برنامه نویس فریلنس

«دوره فوق‌العاده‌ای بود و در انتها متاسف بودم که چرا روز بعد قرار نیست ادامه پیدا کنه.
در این کلاس، مسیری شفاف و به دور از پیچیدگی ارائه شد تا چگونه نیازمندی‌های پروژه رو شناسایی کنیم، به قالب داستان کاربری در بیاریم و از همه مهمتر، به بحث دربارهٔ معیارهای پذیرش و تست‌کردنش بپردازیم.
بزرگ‌ترین چیزی که سر کلاس یاد گرفتم، همین چارچوب نظام‌مند آخری بود؛ جایی که در پروژه‌هایی که وارد شدم با انبوهی باگ مواجه بودم و تازه باید به تست کردنش فکر می‌کردیم.
این دوره رو به همهٔ برنامه‌نویس‌ها به شدت توصیه می‌کنم و امیدوارم در آینده‌ای نزدیک دوره‌های دیگری هم در تکمیل مهارت‌های مد نظر آزمون PSD I هم ارائه کنند.»

 

سمانه ایوبی - شرکت علی بابا

«قویا شرکت در دوره مهندسی نیازمندیها رو به دوستانی که علاقمندند در چارچوب اسکرام فعالیت کنند پیشنهاد میکنم
کیفیت دوره و محتوای آموزشی فراتر از انتظار بود
شیوه ی تدریس استاد حرفه ای جناب حسینی مثل همیشه شگفت انگیز»

 

حسن عسگری - برنامه نویس فریلنس

«مطالب دقیق و بیان بلیغ استاد حسینی در دوره مهندسی نیازمندیها آن‌چنان درک عمیقی رو در من بوجود آورد، که حالا علت شکست چندین شرکت رو که از نزدیک میشناسم متوجه شدم.»


حاضران در دوره های قبلی چه می گویند؟


 محسن بصیر - جیرینگ - IT Manager

«دوره بکار گیری موثر اسکرام با تدریس استاد حسینی به عنوان یکی از با دانش ترین افراد در این حوزه پنجره ای را برای حل این مشکلات به رویم گشود وفکر میکنم اگر اسکرام درست پیاده سازی شود مشکلات تولید نرم افزار با کیفیت به شدت کاهش میابد»

 تانیا قهرمانی - شرکت خدمات انفورماتیک - Test Analyst

«کیفیت و محتوای برگزاری دوره در سطح بسیار عالی بود و واقعا تمامی نکاتی که در کلاس عنوان کردین ارزشمند و کاربردی هست .ممنون از دانش ،تجربه و کیفیت تدریس بسیار عالی شما »

سعید لطفی - شرکت Seedapp - برنامه نویس Backend

«در این دوره آقای حسینی با توجه به مهارت تدریسی که دارند تونستن مباحث علمی و عملی اسکرام رو بقدری ساده و با مثال برای ما توضیح بدن که خیلی از کج فهمی های ما در مورد مدیریت و نوع تعامل تیم کاملا تغییر کرد. مهمترین نکته ای که درباره ی این دوره می تونم به اون اشاره کنم تخصص جناب حسینی در ساده سازی مفاهیم اسکرام هست. 
ممنونم بابت همه چیز هایی که از شما یاد گرفتم »

 وهاب عباسی - بانک کشاورزی - iOS and Android Developer

«خیلی دوره خوبی بود؛ کیفیت تدریس شما هم عالی بود و کاملا قابل لمس بود که تجربه و دانش بالایی دارید و از متن کار با خبر هستید.»

نوید نیک پی - شرکت پاد - Product Manager

«واقعا بعد مدتها در دوره‌ای شرکت کردم که از لحظه لحظه‌ش لذت بردم و مطالب بیشتری یاد گرفتم. واقعا از شما و همه‌ی هم دوره‌ای‌ها ممنونم. »


گواهینامه PSD I چیست؟


محتوای این دوره بخشی از مفاهیم آزمون PSD I یا Professional Scrum Developer I هست که شرکت کنندگان می توانند پس از دوره برنامه ریزی برای شرکت در آزمون PSD I را هم در دستور کار خود قرار دهند. البته شرکت در این آزمون نیازمند یادگیری مفاهیم اضافه و تکنیکهای دیگری برای دولوپرها می باشد.

گواهینامه PSD I یا Professional Scrum Developer I نشان می دهد که دارنده آن شناخت مناسب و قابل قبولی نسبت به چارچوب اسکرام و بکارگیری آن و تکنیکهای توسعه دارد. این گواهینامه توسط موسسه Scrum.org آمریکا صادر می شود و دریافت آن مستلزم شرکت در آزمون PSD I و قبولی در آن می باشد. این آزمون شامل 80 سوال تستی است که بایستی طی 60 دقیقه پاسخ داده شود و بصورت آنلاین برگزار می شود. حداقل نمره قبولی آن 85% است که باعث شده این آزمون در زمره آزمونهای سخت قرار گیرد.

معروفترین گواهینامه های دولوپری اسکرام توسط دو موسسه Scrum.org و Scrum Alliance بشرح زیر صادر می شوند:

موسسه Scrum.org توسط آقای Ken Schwaber یکی از مبدعان اسکرام در سال 2009 تاسیس شد. یکی از مزیتهای آزمون PSD I این است که الزامی به شرکت در دوره های آموزشی موسسه مذکور نمی باشد و می توان با مطالعه شخصی و سایر روشها آمادگی لازم را در خود ایجاد نمود. لیکن سختی عبور از امتحان آن باعث شده که این گواهینامه به یکی از گواهینامه های قابل اتکا در این حوزه بدل گردد. هزینه شرکت در این آزمون 200 دلار آمریکا می باشد.

موسسه Scrum Alliance در سال 2001 تاسیس شد و گواهینامه CSD یا Certified Scrum Developer را صادر می کند. شرط اخذ این گواهینامه، شرکت در دوره آموزشی سه روزه مربوطه است که هزینه آن حدودا 1500 یورو می باشد. این دوره در کشورهای همسایه همچون امارات متحده عربی و هند برگزار می گردد. البته این گواهینامه هم برای خود آزمون دارد ولی عبور از آن ساده است و تنها مانع اصلی ، شرکت در دوره آموزشی آن است.

ما در تلاش هستیم تا با کمک به صنعت نرم افزار کشور، دانش بازیگران آن را بالا برده تا نه تنها در بکارگیری تفکر اجایل و چارچوب اسکرام موفق باشند بلکه سطح کاری خود را به سطوح قابل قبول جهانی ارتقا دهند.

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
جلسه اول۹۱۰:۴۵
استراحت۱۰:۴۵۱۱
جلسه دوم۱۱۱۲:۳۰
ناهار و استراحت۱۲:۳۰۱۳:۳۰
جلسه سوم۱۳:۳۰۱۵
استراحت۱۵۱۵:۱۵
جلسه چهارم۱۵:۱۵۱۷

اطلاعات بیشتری از ما می خواهید؟


برای اطلاعات بیشتر در مورد مدرسه اسکرام که در این حوزه بصورت تخصصی در حال کار است به وبسایت زیر مراجعه فرمایید:

www.ScrumSchool.ir

 

ما با ارائه کتابچه آموزشی نکات و ترفندهای آزمونهای اسکرام (به زبان انگلیسی) و آزمونهای شبیه سازی شده اسکرام به همه علاقمندان به اسکرام در سراسر دنیا کمک می کنیم تا با اطمینان در آزمونهای اسکرام شرکت کنند. در این خصوص به وبسایت انگلیسی مدرسه اسکرام به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

www.ScrumSchool.team

 

اگر نیاز به راهنمای گام به گام برای شرکت در آزمونهای اسکرام دارید لطفا به وبلاگ ما (زبان انگلیسی) به آدرس زیر مراجعه فرمایید:

https://scrumschool.team/scrum-school-blogs/

 

ما بیشتر کتابهای مرجع زبان اصلی این حوزه را خوانده ایم و برای استفاده دیگران نظر خود را در مورد آنها در وبسایتمان منتشر کرده ایم. برای دسترسی به این نظرات و معرفی کتابها به لینک زیر مراجعه فرمایید:

http://scrumschool.ir/book-introduction/

 

برگزارکنندگان

سید مهدی حسینی
سید مهدی حسینی
دارای گواهینامه های اسکرام مستر حرفه ای، مالک محصول حرفه ای و دولوپر حرفه ای اسکرام از آمریکا

درباره مدرس


 برنامه نویسی را از سال 1377 شروع و برای سالهای متمادی بصورت شخصی برنامه نویسی کرده ام و در چند سال اخیر تجربه کار تیمی تولید محصولات نرم افزاری را داشته ام. 

علاقه وصف ناپذیری به کار در حوزه کارآفرینی، صنعت نرم افزار، شرکتهای استارتاپی و محصولات تکنولوژیک دارم و به همین علت مستمرا تلاش کرده ام تا دانش و ابزارهای مورد نیاز این حوزه را یاد گرفته، بکار برم و بروز باشم. از سال 92 با رویکرد اجایل و چارچوب اسکرام آشنا شدم و به موازات در تیم های نرم افزاری به شکل واقعی در حال استفاده از آن بوده و هستم. به علاوه اخیرا بصورت متمرکز در حال کار در حوزه آموزش و مشاوره اسکرام هستم تا با کمک به صنعت نرم افزار کشور، دانش فعالین آن را بالا برده تا نه تنها در بکارگیری چارچوب اسکرام موفق باشند بلکه سطح کاری خود را به سطوح قابل قبول جهانی ارتقاء دهند.

*بهترین تفریح و عادتم مطالعه کتاب است*

کتابهای مطالعه شده و نظراتی که برای استفاده دیگران در مورد آنها نوشته ام در اکانت اینستاگرامم در دسترس هستند.

اکانت اینستاگرام: mehdi_hoseini1357


خود مدرس دوره برای پیشرفت در اسکرام در حال چه کاری است؟


بنا به مشاهدات انجام شده و سطح ارتباطات گسترده ای که در صنعت نرم افزار ایران دارم هنوز فاصله معناداری با استفاده و بکارگیری درست و قابل اتکا اسکرام داریم. لذا آموزش و ترویج  اسکرام از مواردی است که در این برهه زمانی بایستی عمیقا به آن پرداخت. 

بنده خود با مفاهیم اجایل و اسکرام در حال زندگی هستم و اثرات آن را می توان در تمام جنبه های زندگی بنده مشاهده کرد. بهبود مستمر از مفاهیم بنیادی آنهاست و در این بین بنده هم بصورت دائمی در حال ارتقا خود هستم تا بتوانم بهتر و بهتر برای ترویج این علم در کشور اقدام کنم.

اقدام فعلی من تلاش برای تبدیل شدن به مدرس رسمی اسکرام موسسه Scrum.org آمریکا می باشد که بالاترین سطح دانش این حوزه به شمار می رود و تا به حال کسی در ایران نتوانسته به این سطح برسد. مزید اطلاع در تاریخ نوشتن این مطلب تنها حدود 290 نفر در کل دنیا مدرس رسمی موسسه Scrum.org هستند. این مسیر یک فرآیند 9 مرحله ای بسیار سخت است که بنده تابحال 7 مرحله را پشت سر گذاشته ام.

امیدوارم با تلاش روزانه ای که انجام می دهم بتوانم یکی از مدرسان رسمی جهانی باشم و به صنعت نرم افزار کشور کمک شایانی بدهم. 

 

برای اطلاع از آخرین آمار تعداد مدرسان رسمی اسکرام در دنیا به آدرس زیر در سایت Scrum.org مراجعه فرمایید:

https://www.scrum.org/find-trainers

 

برای اطلاع از آخرین آمار تعداد دارندگان مدارک اسکرام به آدرس زیر در سایت Scrum.org مراجعه فرمایید:

https://www.scrum.org/professional-scrum-certifications/count


آیتمهایی که در این دوره به شما ارائه می شود


 1. گواهینامه شرکت در دوره
 2. جزوه پرینت شده کامل دوره
 3. فایل pdf اسلایدهای دوره
 4. صوت دوره
 5. عضویت در گروه پیشروهای اسکرام ( گروهی که اعضای آن برای پیشرفت در اسکرام بصورت مستمر در حال کمک به یکدیگر هستند)
 6. صبحانه و ناهار
 7. پذیرایی میان وعده با میوه و چای و ...

آدرس

تهران میدان ونک، تقاطع بزرگراه کردستان و خیابان ملاصدرا، نبش زاینده رود شرقی، پلاک 24 ، صندوق نوآوری و شکوفایی شرکتهای دانش بنیان

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

سید مهدی حسینی

رویداد های برگزارشده۱۴
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۵۰ نفر