رویداد به پایان رسیده است!
کارگاه آموزشی تحلیل داده‌های کیفی با استفاده از نرم‌افزار اطلس تی آی در تاریخ یکشنبه ۱ دی به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
یک‌شنبه ۲۶ آبان ساعت ۱۳:۰۰

کارگاه آموزشی تحلیل داده‌های کیفی با استفاده از نرم‌افزار اطلس تی آی

  • رایگان
  • تهران
  • علوم انسانی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

مدرس

فاطمه سادات غفوریان
فاطمه سادات غفوریان
دانشجوی دکتری دانشگاه تهران

نویسنده کتاب تحلیل داده های کیفی با استفاده از نرم افزار اطلس تی، انتشارات دانشگاه تهران، 1394

متخصص پژوهش کیفی

متخصص کارآفرینی اجتماعی

مشاور سازمان و مدیریت


توضیحات


فاطمه سادات غفوریان در حال حاضر دانشجوی مقطع دکتری در دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران است. رساله دکتری او در زمینه تسهیل گری ایده پردازی کارآفرینانه است. او پس از اجرای موفق پایان نامه کارشناسی ارشد خود به صورت کیفی و با استفاده از نرم افزار اطلس تی در سال 90 ( به عنوان یکی از اولین پروژه هایی که پژوهش کیفی را با استفاده از نرم افزار انجام داد و در زمانی که هنوز به پژوهش کیفی نگاه جدی در کشور وجود نداشت)، آغاز به ترویج روش تحقیق کیفی نمود. در قالب گروه آموزشی - پژوهشی پژواک، کارگاه های متعدد آموزش نرم افزار اطلس تی ارائه شد. متود ویژه این آموزش که در کارگاه ها، مشاوره ها و کتاب تحلیل داده های کیفی با استفاده از نرم افزار اطلس تی (انتشارات دانشگاه تهران، 1394)  به کار گرفته شده است کاملا کاربردی و بصورت گام به گام است. این روش حاصل مشاوره بیش از 60 طرح پژوهشی است و با هدف اجرای قوی و کامل پروژه های کیفی از طریق توانمندسازی خود پژوهشگر شکل گرفته است. این متود تاکنون در کشور نمونه ای نداشته است.
غفوریان در زمینه مدیریت استراتژیک، کارآفرینی اجتماعی و کوچینگ تخصص دارد. تجربیات کاری او شامل 5 سال سابقه مدیریت، راه اندازی 4 کسب و کار و یا مراکز درون سازمانی، مدیریت پروژه و تجزیه و تحلیل سیستم های نرم افزاری است. او در زمینه های مختلف پژوهش، همچون فن مصاحبه، منبع نویسی با نرم افزار EndNote، تحلیل پیشینه نظری کارگاه های متعددی برگزار کرده است. او تلاش می کند دانشجویان را جهت اجرای پروژه های عمیق و باکیفیت پژوهشی توانمند سازد.

برگزارکنندگان

گروه پژوهشی پژواک
گروه پژوهشی پژواک

معرفی کارگاه


پژوهش کیفی، مبتنی بر پارادایم تفسیرگرایی، به دنبال شناسایی واقعیت های موجود اما نامحسوس و ذهنی است. بر خلاف رویکرد اثبات گرایی، مبنی بر محدود بودن علم به عینیات، تفسیرگرایان و دیگر مکاتب نوظهور گرایش به کشف ذهنیات، خصوصا در حوزه علوم انسانی دارند. به نظر می رسد تولید علم در حوزه علوم انسانی در کشور سرعت کمتری داشته و گرایش به اثبات (آزمون) فرضیات غربی است. با در نظر گرفتن اینکه علوم انسانی بیشتر وابستگی به زمینه رخداد واقعیات دارند، اتفاقا نیاز جدی تری برای ترویج پژوهش های کیفی احساس می شود.

در دهه های اخیر به واسطه ظهور نرم افزار های متعدد برای تحلیل داده های کیفی، سرعت، دقت و میزان اعتماد به این گونه پژوهش ها افزایش یافته و با در نظر گرفتن ساده تر شدن اجرای فرایند تحقیق کیفی، گرایش به آن بسیار بیشتر شده است. ابزار متعددی برای تحلیل داده های کیفی در دسترس است که در میان آنها گرایش به استفاده از Atlas Ti. و MAXQDA پررنگ تر است. نرم افزار اطلس تی بر مبنای ساختار گراف و رابطه ای بنا شده است و مکس کیو دی ای مبتنی بر ساختار جدولی است. بهتر آن است که پژوهشگر برای هر طرح پژوهشی به تناسب نیاز از نرم افزار های متعدد بتواند بهره بگیرد اما خوشبختانه هر دوی این نرم افزارها از جامعیت فوق العاده ای برخوردار هستند و پژوهشگران حرفه ای با تسلط بر ابزار، می توانند اکتشافات خود را وسیع تر و دقیق تر کنند.

مساله مهم این است که یادگیری ابزار به تنهایی نمی تواند استفاده از آن را ممکن سازد. سردرگمی در ابزاری به این حد از جامعیت و پیچیدگی می تواند ساعت ها وقت پژوهشگر را هدر دهد و در نتهایت هم ضعف های گسترده ای در نتیجه کار ایجاد کند.

از این روی تلاش کرده ایم با شکستن فرایند تحلیل کیفی به گام های اجرای آن و معرفی بهترین ابزار موجود برای هر مرحله، این مسیر را برای پژوهشگران آسان کنیم. در نتیجه شرکت فعالانه در این کارگاه 6 ساعتی، به سادگی قادر به اجرای یک پروژه تحلیل کیفی ، بدون هیچ مشکلی خواهید بود. مثال ارائه شده که شرکت کنندگان در طی کارگاه بررسی و اجرا می کنند نمونه ای از یک طرح پژوهشی مفهوم سازی ( پاسخ به پرسشی از جنس چیستی) است که در 70% پروژه های دانشگاهی مدنظر است. این تجربه برآمده از آموزش بیش از  200 نفر از دانشجویان دانشگاه های درجه یک کشور چون دانشگاه تهران است که همگی با درجه عالی از پایان نامه خویش دفاع کرده اند.

در کنار این کارگاه، روش های بهره گیری متناسب با طرح پژوهشی که با تجربه 8 ساله این گروه به دست آمده در جلسات مشاوره و البته دوره های پیشرفته قابل ارائه هستند. نکته جالب توجه این است که با تسلط بیشتر بر نرم افزار، می توان به جز گام تحلیل داده ها، نرم افزار را در تحلیل پیشینه پژوهش ها جهت فراترکیب متون و تدوین مقالات مرور ادبیات سیستماتیک بهره برد. این نرم افزار ابزاری با کارکردهای بسیار گسترده در دستان پژوهشگران علاقمند است.


توضیحات


نرم افزار اطلس تی یکی از جامع ترین نرم افزارها برای انجام تحلیل داده های کیفی است. گرچه یادگیری کامل این نرم افزار می تواند برای یک پژوهشگر حرفه ای یک سرمایه گذاری باشد اما نیازمند صرف زمان بسیار و آزمون و خطاست. زیرا علاوه بر پیچیدگی نرم افزار، انتخاب ابزار به تناسب سوال پژوهش نیازمند تجربه بالاست. طی کارگاه های مشابهی که طی 8 سال گذشته توسط پژواک برگزار شده، روشی شکل گرفته که استفاده از نرم افزار را بهینه و ساده سازی کرده است.

در کارگاه شش ساعتی اطلس، تمام آنچه برای انجام تحلیل کیفی لازم است بصورت کارگاهی ارائه می شود. و پس از آن پژوهشگر با سرعتی فوق العاده، فرایند تحلیل را پیش خواهد برد. اعتبار نتایج حاصل از کار با نرم افزار قطعا بالاتر از روش سنتی و زمان صرف شده قطعا کمتر خواهد بود.

این کارگاه برای چه کسانی مفید است؟

·         دانشجویانی که در حال پایان نامه نویسی به روش کیفی هستند.

·         دانشجویان و پژوهشگرانی که مایل به اجرای مرور ادبیات نظام مند و یا فراترکیب هستند.

·         کلیه پژوهشگران و افرادی که از تحلیل مضمون استفاده می کنند.

·         تحلیل گران محتوا

 

برنامه و دستاوردهای کارگاه

1. پایه های روش تحقیقی لازم مرور می شوند.

2. گام های تحلیل معرفی شده و قدم به قدم یک پروژه کوچک در طول کارگاه انجام می شود.

3. در جلسه اول کدگذاری باز و ورود به کدگذاری محوری مطرح می شود.

4. بین دو جلسه شرکت کنندگان مثال مطرح شده را تکمیل می کنند.

5. در جلسه دوم کدگذاری محوری و انتخابی کامل می شود و گزارش گیری آموزش داده می شود.

 
تولید علم در حوزه رفتاری و علوم انسانی نیازمند قدرت تحلیل عمیق داده های کیفی است تا منتج به شکل گیری نظریات اولیه گردد.

آدرس

تهران خیابان کارگر شمالی، خیابان شانزدهم (فرشی مقدم) ، دانشکده کارآفرینی دانشگاه تهران، اتاق شورا

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

گروه پژوهشی پژواک

گروه پژوهشی پژواک از سال 91 با هدف ترویج پژوهش کیفی به عنوان بازوی اکتشافی تولید علم به آموزش و ارائه مشاوره در این زمینه پرداخته است. این مجموعه تا کنون 15 دوره کارگاه آموزشی نرم افزار اطلس تی در دانشگاه تهران برگزار نموده است. تجربه 7 سال تدریس و م

رویداد های برگزارشده۱
رویداد های فعال۰