رویداد به پایان رسیده است!
مجموعه وبینارهای سرطان و سبک زندگی: نحوه پیشگیری و غربالگری و آشنایی با سازوکارهای زیستی آن در تاریخ جمعه ۱۲ بهمن به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
پنج‌شنبه ۱۱ بهمن ساعت ۱۴:۰۰

مجموعه وبینارهای سرطان و سبک زندگی: نحوه پیشگیری و غربالگری و آشنایی با سازوکارهای زیستی آن

  • رایگان
  • آنلاین
  • علوم پایه
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

زمان‌بندی

روز اول پنج شنبه 1397/11/11
روز دوم جمعه 1397/11/12
عنوانشروعپایان
سرطان ریه۱۴:۰۰۱۴:۴۵
سرطان روده بزرگ۱۵:۰۰۱۵:۴۵
سرطان پروستات۱۶:۰۰۱۶:۴۵
عنوانشروعپایان
سرطان لنفاوی۱۴:۰۰۱۴:۴۵
سرطان دهانه رحم۱۵۱۵:۴۵
سرطان پستان۱۶۱۶:۴۵
ایمونوتراپی۱۷۱۸:۳۰

سخنرانان

زهره طغرایی
زهره طغرایی
دکترای آمار و دانشجوی دکتری تخصصی بیوانفورماتیک
بهاره افشین پور
بهاره افشین پور
دانشجوی دکتری تخصصی بیوانفورماتیک
نیما عابدی نسل
نیما عابدی نسل
دانشجوی دکتری تخصصی بیوانفورماتیک، کارشناس عالی توسعه نرم افزار
حسن نصرتی ناهوک
حسن نصرتی ناهوک
دانشجوی دکتری تخصصی بیوانفورماتیک، کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر هوش مصنوعی
علیرضا طالقانى
علیرضا طالقانى
دانشجوى دكترى تخصصی بيوانفورماتيك، كارشناس ارشد ميكروبيولوژى
آرش ذبیحیان
آرش ذبیحیان
دانشجوی دکتری بیوانفورماتیک، کارشناس ارشد میکروبیولوژی
کیوان ناصری
کیوان ناصری
: دانشجوی دکتری تخصصی بیوانفورماتیک، کارشناس ارشد ریاضی
دنیا افشار جهانشاهی
دنیا افشار جهانشاهی
دانشجوی دکتری تخصصی بیوانفورماتیک، کارشناس ارشد مهندسی کامپیوتر
دکتر صادق عظیم زاده
دکتر صادق عظیم زاده
متخصص ژنتیک

توضیحات


  نیما عابدی: سرطان ریه، عوامل، تشخیص و درمان


سرطان، بیماری ای که شنیدن اسمش ما را یاد درد های مزمن و درمان های طاقت فرسا، جراحی و شیمی درمانی می اندازد. متاسفانه سرطان امروزه به صورت بسیار گسترده در سطح جهان و به خصوص ایران دیده می شود و من قصد دارم شما را با یکی از شایعترین و در عین حال کشنده ترین نوع بیماری سرطان در ایران (سرطان ریه) آشنا کنم.

من در این وبینار، در خصوص سرطان ریه و انواع سرطان های مربوط به این ارگان توضیحاتی ارائه خواهم نمود.  علائم و نشانه های بالینی، روش های تشخیصی کلینیکی، عوامل دخیل در بروز این سرطان را بحث خواهم کرد و سپس در سطح بافت، فیزیولوژی و نهایتا در سطح ژن های دخیل در این نوع سرطان مطالبی را عرض خواهم نمود. در بخش پایانی اشاره ای به روش های درمان این بیماری خواهیم داشت. ضمن تشکر از وقتی که برای شرکت در این وبینار می گذارید امیدوارم این مطالب برای شما مخاطبین عزیز مفید و موثر باشد.

 

زهره طغرایی: سرطان روده بزرگ


سرطان روده بزرگ از شایع ترین سرطان های دستگاه گوارش در جهان و ایران بوده و چهارمین علت مرگ ناشی از سرطان است. من در این سمینار مروری کوتاه بر سرطان روده بزرگ و  اپیدمیولوژی آن خواهم داشت. توضحیات مختصری درباره آناتومی روده بزرگ، عوامل دخیل در بروز و تشدید آن و علایم کلینیکی این سرطان ارایه خواهم نمود. همچنین ژن ها و مسیرهای مهم ژنتیکی شناخته شده در این سرطان را معرفی خواهم کرد. به منظور دستیابی به داده ها و اطلاعات مربوط به سرطان روده بزرگ، چند پایگاه داده مهم که حاوی اطلاعات مفیدی درباره این سرطان هستند را خدمتتان معرفی خواهم کرد.

 

حسن نصرتی ناهوک: سرطان پروستات


سرطان پروستات که با نام چنگار پروستات نیز شناخته می‌شود، به پیشرفت سرطان در غده پروستات که غده‌ای در دستگاه تناسلی مردان است گفته می شود. این غده کوچک پایین تر از مثانه در لگن قرار گرفته  و قسمت ابتدایی مجرای ادراری مردان را احاطه می کند. این سرطان هشتمین علت مرگ در اثر سرطان در ایران به شمار می آید و ششمین علت مرگ و میر در میان انواع سرطان است.

من در این وبینار در خصوص سرطان پروستات، انواع آن، فیزیولوژی، عوامل خطرساز، نشانه ها و غربالگری  آن مطالبی را ارائه خواهم نمود. در ادامه درخصوص تشخیص، پیشگیری و درمان آن مطالبی را ارائه خواهم کرد. امیدوارم مطالبی که برای شما مخاطبین عزیز ارائه خواهد شد مفید و موثر واقع شود.

 

آرش ذبیحیان، کیوان ناصری و دنیا افشار جهانشاهی: ایمونوتراپی در سرطان


آنچه ما معمولا از درمان سرطان می شنویم عبارتند از جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی. ایمونوتراپی سرطان یا استفاده از سیستم ایمنی پس از جراحی، شیمی درمانی و رادیوتراپی به عنوان مهمترین روش مکمل و تاثیرگذار در درمان سرطان مطرح شده و امروزه کارآزمایی های بالینی وسیعی در حال انجام است. در بخش اول این وبینار به بررسی تاریخچه ی ایمونوتراپی، نحوه ی مقابله سیستم ایمنی با تومور، انواع روش های ایمونوتراپی و مهمترین اجزا سیستم ایمنی که میتوان از آنها در درمان سرطان استفاده کرد، خواهیم پرداخت. در بخش دوم، سه روش اصلی ایمونوتراپی شامل استفاده از باکتری ها، ویروس ها و مهندسی ژنتیک و انتقال ژن مورد بحث و بررسی قرار خواهند گرفت. ما در این بخش از وبینار پس از معرفی انواع باکتری ها و ویروس هایی که در درمان سرطان نقش موثر دارند، نگاهی نیز بر روش های ترکیبی درمان سرطان و ایمونوتراپی خواهیم داشت. در بخش سوم، به واکسن های دی.ان.ای که در درمان سرطان با هدف تحریک سیستم ایمنی استفاده می شوند اشاره خواهیم کرد.

 

بهاره افشین پور: سرطان سیستم لنفاوی


بدن ما از شبكهاي از عروق و غدد لنفاوي تشكيل شده است. اين شبكه بخشي از سيستم ايمني بدن بوده و یک راه فرعی برای جریان مایعات از فضاهای میان بافتی به سوی خون است. از همه مهمتر آن که دستگاه لنفاوی میتواند پروتئینها و ذرات بزرگ را از فضاهای بافتی دور کند، در حالی­که هیچ یک از آنها نمی توانند مستقیما جذب خون مویرگی شوند. این عمل برداشت پروتئینها از فضاهای میان بافتی به قدری مهم است که بدون آن ظرف 24 ساعت خواهیم مرد. تقریبا تمام بافتهای بدن دارای کانالهای خاص لنفی هستند که مایع اضافه را مستقیما از فضاهای میان بافتی خارج می سازند. این مایع نهایتا یا به عروق لنفاوی تخلیه میشود یا در مغز به مایع مغزی- نخاعی می ریزد و از آنجا به خون باز میگردد. در این وبینار من سعی خواهم کرد شما را با موارد زیر آشنا کنم:

  • آشنایی با اجزاء و طرز کار سیستم لنفاوی بدن انسان
  • آشنایی با بیماری های مرتبط با سیستم لنفاوی و علایم تشخیص آنها
  • اپیدمیولوژی بیماری های مرتبط
  • مسیرهای پیام رسانی تحت تاثیر این بیماری ها
  • عوامل دخیل در بروز سرطان سیستم لنفاوی
  • شیوه های درمان سرطان سیستم لنفاوی

 

مهسا سروقد خراسانی: سرطان پستان


در این وبینار من به بررسی سرطان پستان به عنوان یکی از شایع ترین نوع سرطان ها در میان زنان خواهم پرداخت. این بیماری دومین علت مرگ ناشی از سرطان در جهان است و بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی، تقریبا از هر 8 تا 10 زن یک نفر به این بیماری مبتلا می شود. این وبینارکه شامل ابعاد مختلف این بیماری از ابتدایی ترین مراحل شروع تا پیشرفته ترین مراحل انتشار (متاستاز) آن به دیگر اعضای بدن میباشد، ابتدا با توضیحاتی در خصوص آناتومی این عضو اغاز شده و با بیان برخی علل و عوامل اصلی موثر در ایجاد و بروز بیماری در آن و همچنین بیان ریسک فاکتورها ادامه می یابد. همچنین در این وبینارانواع شناخته شده و شایعتر این بیماری و مراحل مختلف پیشرفت آنها مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در بخش پایانی، روشهای موثر در پیشگیری، تشخیص زود هنگام و برخی از درمانهای موثری که تا به امروز کشف و شناخته شده است اشاره خواهد شد.

 

علیرضا طالقانی: سرطان دهانه رحم
 

سرطان دهانه رحم یا سرطان گردن رحم سرطانی است که از گردن رحم آغاز می‌گردد. این بیماری به دلیل رشد غیرطبیعی سلول ها ایجاد می‌شود و این سلول‌ها می‌توانند در دیگر اعضای بدن گسترش یابند یا به آن‌ها حمله کنند. در ابتدای ابتلاء به این بیماری، معمولاً نشانه‌ای بروز پیدا نمی‌کند. نشانه‌های بعدی این بیماری شامل مواردی همچون: خونریزی واژنی، درد لگن یا دردآمیزش می‌شود. در این وبینار سعی خواهم کرد ابعاد مختلف این بیماری را از ابتدایی ترین مراحل شروع تا پیشرفته ترین مراحل گسترش آن به دیگر اعضای بدن را ارائه کنم. ابتدا با توضیحاتی در خصوص آناتومی این عضو اغاز نموده و سپس با بیان برخی علل و عوامل اصلی موثر در ایجاد و بروز این نوع سرطان و همچنین بیان ریسک فاکتورها ادامه خواهم داد. در بخش پایانی، روشهای موثر در پیشگیری، تشخیص زود هنگام و برخی از درمانهای موثری که تا به امروز کشف و شناخته شده است اشاره خواهد شد.

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این رویداد چیست؟
این وبینار با هدف آگاهی بخشی در رابطه با ابعاد مختلف انواع سرطان های مختلف طراحی شده است. علت بروز، تغییر سبک زندگی، غربالگری و تشخیص و همچنین درمان در سرطان های اشاره شده بررسی خواهد شد.
این وبینارها برای چه افرادی مناسب هستند؟
افراد با هر سطح دانشی میتوانند در این دوره شرکت کنند. سعی شده است مباحث ابتدایی هر وبینار در رابطه با علل بروز هر نوع سرطان و ارائه آمار در این رابطه باشد. در بخش های بعدی اطلاعات زیستی و پزشکی با جزئیات سلولی و مولکولی برائه خواهند شد که می تواند برای دانشجویان زیست شناسی از هر گرایشی مفید باشد.

برگزار‌کننده

آواتار

صادق عظیم زاده

دکتری ژنتیک مولکولی

رویداد های برگزارشده۲
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۱۰ نفر