رویداد به پایان رسیده است!
نگاهی متفاوت به مدیریت پروژه های صنعت ساخت (با بررسی استانداردهای مدیریت ساخت آمریکا) در تاریخ پنج‌شنبه ۱۸ بهمن به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
پنج‌شنبه ۱۸ بهمن ساعت ۰۸:۳۰

نگاهی متفاوت به مدیریت پروژه های صنعت ساخت (با بررسی استانداردهای مدیریت ساخت آمریکا)

  • رایگان
  • تهران
  • فنی، مهندسی و صنعت
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


 

 

موسسه بین‌المللی توسعه دانش فردای ایرانیان برگزار می‌کند:

 

سمینار تخصصی

نگاهی متفاوت به مدیریت پروژه های صنعت ساخت (با بررسی استانداردهای مدیریت ساخت آمریکا)

 

با حضور

S. M. Reza Alavipour, PhD, PMP, CMIT

Researcher, Instructor, Construction and Project Management Consultant

Illinois Institute of Technology

چکیده سخنرانی

- رویه استاندارد در مدیریت پروژه های صنعت ساخت چیست؟ مواردی فراتر از PMBOK!
- انجمن مدیریت ساخت آمریکا چیست و چه استانداردهایی برای مدیریت پروژه های ساخت دارد؟
- ارائه نتایج مطالعات انجام شده برای انجمن مدیریت ساخت آمریکا و بخش مدیریتی انجمن مهندسان عمران آمریکا

مدت و زمان بندی: پنج‌شنبه 18 بهمن ماه 1397، از ساعت :8:30 تا 14:00

آدرس محل برگزاری: طرشت، ابتدای بلوار شهید تیموری، پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف، پلاک ۱۸۰ طبقه اول، سالن آمفی تئاتر

 

درباره رویداد:
بعد از سال ۱۹۷۰ بود که عبارت مدیریت ساخت به عنوان یک مفهوم حرفه ای در پروژه های ساخت مطرح شد. بعد از این سال بود که انجمن پیمانکاران (AGC) و معماران (AIA) آمریکا تلاش کردند تا مدیریت ساخت را به صورت سازمانی داخل پروژه ها وارد نمایند و فرمهای توافق بین کارفرمایان و مدیران پروژه های ساخت را تدوین نمایند. اوایل دهه ۱۹۷۰ بود که بخش ساخت انجمن ASCE یک کمیته جداگانه برای مدیریت پروژه های ساخت ایجاد کرد، که به MPIC معروف گردید. وظیفه این کمیته آن بود که: (۱) اصول مدیریت ساخت را بررسی، تدوین و توسعه دهد؛ (۲) تکنیکها و ابزارهای مدیریت ساخت را شناسایی کند؛ و (۳) نسبت به مطالعات اجرایی درباره فرآیندهای مدیریتی مشوق باشد. سال ۱۹۷۹ بود که این کمیته وظایف اساسی مدیر ساخت را در ۵ فاز پروژه ساخت (از ابتدا و قبل شروع طراحی تا پس از اتمام ساخت شناسایی نمود. اما اتفاق مهم در سال ۱۹۸۲ افتاد، جایی که انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) با ۴۰ عضو تاسیس شد. از آن سال به بعد این انجمن سعی نمود نه تنها وظایف و مسئولیتهای مدیر ساخت را در پروژه ها تعریف نماید، بلکه اقدام به ارائه استانداردها و دستورالعملهایی اختصاصی برای مدیریت صنعت ساخت نموده است. استانداردهای مختلفی در زمینه مدیریت هزینه ، منابع، ریسک، کیفیت، اطلاعات، ارتباطات، ذینفعان، دعاوی و بسیاری موارد دیگر که همگی با توجه به فضای سنتی پروژه های ساخت و بر مبنای ساختار این پروژه ها به صورت اختصاصی تدوین گردیده اند. شاید ذکر این نکته حائز اهمیت است که بسیاری از فعالان صنعت ساخت در آمریکا بر این باورند که راهنمای مدیریت پروژه PMBOK به تنهایی نیازهای پروژه های ساخت را برطرف ننموده و به همین دلیل است که انجمن مدیریت ساخت آمریکا و استانداردهایش محبوبیت خاصی در بین فعالان این صنعت دارد.

با تمام پیشرفتهایی که در بحث مدیریت پروژه های صنعت ساخت در آمریکا حاصل شده است، اما همچنان سردرگمی نسبت به رویه های استاندارد مدیریت پروژه های صنعت ساخت در کشورمان وجود دارد و این باور به وجود آمده است که باید همچنان از PMBOK برای مدیریت این پروژه ها نیز استفاده گردد. در کشورمان، بسیاری بر این باورند که مدیر ساخت همان سرپرست کارگاه یا مدیر اجرا میباشد که این تفکر کاملا ناصحیحی است. طبق تعریف انجمن مدیریت ساخت آمریکا، مدیر ساخت وظایفی دارد که قبل از شروع پروژه و در مرحله مطالعات شروع میگردد و حتی پس از اتمام ساخت نیز ادامه خواهد داشت. اما در این سمینار قصد داریم درباره همه این مسائل صحبت نماییم. شاید بتوان کلیات مباحث را در سه دسته زیر طبقه بندی نمود:

- رویه استاندارد در مدیریت پروژه های صنعت ساخت چیست؟ مواردی فراتر از PMBOK!

- انجمن مدیریت ساخت آمریکا چیست و چه استانداردهایی برای مدیریت پروژه های ساخت دارد؟

-ارائه استارت آپ ها و تکنولوژی های روز دنیا در صنعت ساخت

- ارائه نتایج مطالعات انجام شده برای انجمن مدیریت ساخت آمریکا و بخش مدیریتی انجمن مهندسان عمران آمریکا

 

 

سخنرانان

سید محمدرضا علوی پور
سید محمدرضا علوی پور
دکترای مدیریت ساخت و پروژه از آمریکا

دکتر علوی پور، محقق، مدرس و مشاور مدیریت ساخت و پروژه میباشد و دکتری خود را در زمینه مدیریت ساخت و پروژه از دانشگاه Illinois Tech آمریکا با معدل A اخذ نموده است. ایشان در این دانشگاه چندین سال به عنوان Research Assistant و Teaching Assistant با اساتیدی همچون پروفسور David Arditi و Raymond Lemming و Ricky Cooper در زمینه های مختلف مدیریت ساخت و پروژه همکاری نموده و همچنین به عنوان دستیار تحقیقاتی، پروژه ای را به مدت 3 سال برای انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) و بخش مدیریتی انجمن ASCE آمریکا (MPIC) انجام داده، که نتایج ارزشمندی را به همراه داشته است. ایشان همچنین دارای مدرک مدیریت حرفه ای پروژه (PMP) از موسسه مدیریت پروژه آمریکا (PMI)؛ مدرک مدیریت ساخت (CMIT) و مدرک تایید شده سطح سه در زمینه مدیریت ساخت (CM LEVEL 3) از انجمن مدیریت ساخت آمریکا (CMAA) میباشد. تجربه دکتر علوی پور به سالها سابقه اجرایی، تدریس، تحقیق و داوری طرحها و مقالات در زمینه های متعدد مدیریت ساخت و پروژه در عرصه بین الملل باز میگردد، که منجر به چاپ و داوری مقالات متعدد در معتبرترین مجلات و کنفرانسهای بین المللی دنیا نیز شده است. بنیاد ملی نخبگان ایشان را دارای شرایط نخبگی و استعداد برتر دانسته و مشغول همکاری با یکدیگر هستند.

برگزارکنندگان

موسسه بین‌المللی توسعه دانش فردای ایرانیان
موسسه بین‌المللی توسعه دانش فردای ایرانیان
Peer to peer networking bridge for knowledge transfer to Iran
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف
پژوهشکده علوم و فناوری انرژی شریف
پلانیوم
پلانیوم
با پلانیوم، در لحظه تمامی مسائل و موضوعات پروژه خود را مدیریت کنید

پلانیوم با تسهیل ارتباطات بین عوامل پروژه با استفاده از ابزارهای آنلاین و تحت اپلیکیشن‌های موبایل و وب، موجب تسریع در روند اجرای عملیات کارگاهی، مدیریت پروژه و کاهش هزینه‌­ها می­‌گردد.

بستر پلانیوم علاوه بر تسهیل در انجام وظایف هریک از عوامل صنعت ساخت شامل ناظر، پیمانکار، مشاور و مدیرپروژه با در اختیارگذاری یک فضای ابری، امکان ارتباط لحظه‌ای بین کارگاه‌ها و دفاتر فنی را فراهم می‌آورد تا همه عوامل بر بستری واحد، روی آخرین نسخه از نقشه‌ها و اطلاعات فعالیت کنند.

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
پذیرش۸:۳۰۹:۰۰
افتتاحیه۹:۰۰۹:۱۵
سخنرانی دکتر علوی پور – بخش اول۹:۱۵۱۰:۴۵
استارت آپ تایم۱۰:۴۵۱۱:۱۵
پذیرایی۱۱:۱۵۱۱:۴۵
سخنرانی دکتر علوی پور – بخش دوم۱۱:۴۵۱۳:۰۰
پرسش و پاسخ۱۳:۰۰۱۳:۳۰
اختتامیه۱۳:۳۰۱۳:۴۵

آدرس

تهران تهران، طرشت، ابتدای بلوار شهید تیموری، پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف، پلاک ۱۸۰، سالن آمفی تئاتر

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

موسسه بین‌المللی توسعه دانش فردای ایرانیان (ایران‌نالج)

  موسسه بین‌المللی توسعه دانش فردای ایرانیان (ایران نالج) یک کسب و کار غیرانتفاعی نوپای اجتماعی در حوزه منابع انسانی برای انجام تعاملات برپایه دانش بین متخصصان ایرانی غیرمقیم و همتایان آنها در داخل ایران است. با تکیه بر ظرفیت بسیار بالای علمی و تخصصی

رویداد های برگزارشده۱۲
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۲۰ نفر