رویداد به پایان رسیده است!
نشست علمی با موضوع کوانتوم در تاریخ چهارشنبه ۲۷ آذر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
چهارشنبه ۲۷ آذر ساعت ۰۹:۰۰

نشست علمی با موضوع کوانتوم

  • رایگان
  • اصفهان
  • فنی، مهندسی و صنعت
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

سخنرانان

عباس وفایی
عباس وفایی
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه اصفهان

دکتر حمیدرضا محمدی
دکتر حمیدرضا محمدی
عضو هیات علمی گروه فیزیک دانشگاه اصفهان
سیدمهدی سجادیه
سیدمهدی سجادیه
فارغ التحصیل دکترای برق دانشگاه صنعتی اصفهان
دکتر زهره بیکی
دکتر زهره بیکی
عضو هیات علمی گروه معماری کامپیوتر دانشگاه اصفهان

محاسبات مبتنی بر دی‌اِن‌اِی


محاسبات با کارایی بالا یک نیاز واقعی در کاربردهای مختلف ازجمله مهندسی، پزشکی و سایر جنبه‌های زندگی مدرن است. در نیم‌قرن اخیر سامانه‌های پردازشی مبتنی بر سیلیکون به‌عنوان فناوری غالب برای محاسبه استفاده‌شده‌اند، اما در حال حاضر روند رشد این فناوری با مشکلات جدی همراه می‌باشد. پژوهشگران در کنار بهبود فناوری­های موجود در جستجوی فناوری‌های نوین برای محاسبات موازی عظیم، قدرت ذخیره‌سازی بالا و توان مصرفی پایین نیز می‌باشند.

از لحاظ تاریخی، مولکول‌های دی اِن اِی به‌عنوان بلوک‌های سازنده زندگی شناخته‌شده‌اند. اما در سال 1994، لئونارد آدلمن روش فوق‌العاده‌ای را برای استفاده از این ابرمولکول­ها جهت نوع جدیدی از محاسبه معرفی کرد. وی توانست یک مدل محاسبات جدید مبتنی بر مولکول­های دی اِن اِی برای حل مسائل پیچیده ارائه کند. با توجه به توان موازی‌سازی عظیم، ظرفیت ذخیره‌سازی بالا و توانایی استفاده از مولکول‌های دی اِن اِی در داخل بافت زنده، این نوع محاسبات به‌طور گسترده در بسیاری از کاربردهای پزشکی و مهندسی مورد استفاده قرار گرفته‌اند. در کنار این مزایا، محاسبات مبتنی بر دی اِن اِی دارای چالش‌هایی مانند محدودیت طراحی مدارهای مقیاس بزرگ، هزینه‌ی بسیار زیاد سنتز رشته‌های دی اِن اِی، عدم وجود ریزمعماری می‌باشد.

مباحث مطرح شده در کارگاه :

1-     ساختار مولکول دی‌اِن‌اِی و خواص شیمیایی آن

2-     استفاده از توان موازی‌سازی بسیار عظیم مولکول دی‌اِن‌اِی در حل مسائل NP

3-     طراحی گیت AND دو ورودی مبتنی بر دی‌اِن‌اِی

4-     نقش پردازنده‌های مبتنی بر دی‌اِن‌اِی در کاربردهای پزشکی و تشخیص سرطان

 


تاثير کامپيوترهاي کوانتومي بر الگوريتم هاي رمزنگاري


الگوريتم‌هاي رمزنگاري به دو دسته رمزهاي کليد متقارن و کليد عمومي تقسيم مي‌شود. مهمترين رمز متقارن، AES و مهمترين الگوريتم‌هاي رمز کليد عمومي RSA و خم بيضوي هستند. با ظهور کامپيوترهاي کوانتومي و به تبع الگوريتم‌هاي کوانتومي، سه مبحث اساسي مطرح شد. يکي از آنها طراحي الگوريتم‌ها و پروتکل‌هاي رمزنگاري مخصوص کامپيوترهاي کوانتومي است که قابل استفاده در کامپيوترهاي کلاسيک (فعلي) نيستند. بحث ديگر ضعف برخي از الگوريتم‌هاي فعلي رمزنگاري نظير RSA  در مقابل الگوريتم‌هاي کامپيوتري به تبع آن ضعف در مقابل کامپيوترهاي کوانتومي است در حالي که در کامپيوترهاي کلاسيک قابليت حمله به آنها وجود ندارد. آخرين بحث طراحي الگوريتم‌هاي رمزي است که در کامپيوترهاي کلاسيک داراي سرعت مناسب باشند و امنيت مناسبي در برابر الگوريتم‌هاي کلاسيک و کوانتومي داشته باشد. مبحث سوم به اندازه‌اي مهم است که يک مسابقه 5 ساله توسط موسسه NIST در حال برگزاري است که هم اکنون دو سال از آن گذشته است. در اين ارايه سعي مي‌شود روند امنيت با ظهور کامپيوترهاي کوانتومي به صورت اجمال بررسي شود.

آدرس

اصفهان میدان آزادی، دانشگاه اصفهان، دانشکده مهندسی کامپیوتر، تالار دکتر براآنی

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

گروه معماری کامپیوتر دانشگاه اصفهان

رویداد های برگزارشده۴۰
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۱۰ نفر