کاور
چهارشنبه ۵ آذر ساعت ۱۷:۰۰

سه مستر کلاس با موضوع راهبری طراحی

  • از ۲۰۰,۰۰۰ تومان
  • آنلاین
  • فنی، مهندسی و صنعت
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

مسترکلاس‌های راهبری طراحی


دوره‌ی مستر کلاس‌های «راهبری طراحی» به آموزش مطالب کاربردی در مدیریت و راهبری پروژه‌های معماری و شهرسازی می‌پردازد. مطالبی که در این دوره‌ها ارائه می‌شود حاصل دانش و تجربه‌ی اندوخته‌ی مدیران شرکت مهندسین مشاور نگین شهر (نشا) است که در قالب جلسات ۳ ساعته به علاقه‌مندان ارائه می‌شود.

سخنرانان

حمیدرضا موسوی
حمیدرضا موسوی
مدیر راهبردی
علی نقوی نمینی
علی نقوی نمینی
معمار
شادی عزیزی
شادی عزیزی
معمار و طراح شهر

چهارشنبه ۵ آذر - حمیدرضا موسوی: تخمین و مدیریت بودجه در پروژه‌های طراحی


رابطه‌ی حرفه‌مندان و کسب‌وکارهای طراحی با مدیریت بودجه برای پروژه‌ها همیشه رابطه‌ای پر چالش بوده است. بسیاری از کسب‌وکارهای طراحی بدون در اختیار داشتن داده‌های مناسب از پروژه‌های پیشین خود، در قیمت‌گذاری خدمات، مدیریت و تخصیص زمان و منابع به پروژه‌ها دچار خطا می‌شوند. این مساله نه‌ تنها ممکن است سودآوری مالی پروژه‌ها را به خطر بیاندازد، بلکه می‌تواند قدرت رقابت این کسب‌وکارها را در بازار مربوط به حرفه‌ی خود کاهش دهد که بقای آن کسب‌وکارها را به صورت جدی تهدید می‌کند. از سوی دیگر برخی از معماران و طراحان نیز بر اساس تجربه و حدس آگاهانه‌ این کار را انجام می‌دهند که این روش نیز عموما با خطای بسیار همراه است. با این وجود، به دلیل عدم تمایل جدی طراحان برای پرداختن به مدیریت بودجه و همچنین طبیعت بدون قطعیت پروژه‌های طراحی، این مساله به عنوان یک معضل همچنان گریبانگیر اکثر کسب‌و‌کارهای طراحی و معماری است 
حمیدرضا موسوی در بیش از ۲۰ سال فعالیت حرفه‌ای خود در مهندسین مشاور نگین شهر آینده (نشا) همواره با این موضوع درگیر بوده و درصدد بهبود وضعیت مدیریت هزینه، زمان و تعیین بودجه‌ی پروژه‌های طراحی بوده است. در این مستر کلاس ۳ ساعته، حمیدرضا موسوی دانش و تجربیاتی که در این راه کسب کرده را با مخاطبین در میان خواهد گذاشت و راهبردهای عملی و ابزارهای مدیریت بودجه در پروژه‌های طراحی را برای مقیاس‌های مختلف معرفی خواهد کرد و به سوالات علاقه‌مندان پاسخ خواهد داد. 


چهارشنبه ۱۲ آذر - علی نقوی نمینی: (یک) ساختار جایگزین در مواجهه با پروژه‌ی معماری


مدرنیست‌ها طراحِ معمار را راس ساختار دیسیپلین معماری در نظر می‌گیرند؛ شخصیتی قهرمان‌گونه با نقش طراح، مدیر و مولف. خروجیِ این نوعِ نگاه «معماری برای معماری» و تولیدِ معماری، فارغ از ملاحظات و دغدغه‌های ورای دیسیپلین مانندِ اقتصاد، سیاست و تاثیرات نیروهای اجتماعی است. معماری اما همواره درگیر انواع مسائل فرادیسیپلینی است. این نگرش جدید نیازمند عبور از تخصص معماری - به معنای مدرن آن- و توجه به چیزی فراتر از تصویرِ «معمارِ مدرن» است. در این نگرش جدید ذینفعان متعددی حاضر و موثرند. در اینجا معمار باظرافت، حضور بارزش را با نوعی غیبت کنش‌ورانه جایگزین می‌کند. با این رویکرد، تالیفِ معماری، نیازمند تعریف شخصیت معماری ورای مفهومِ امروزینِ دیسیپلین است. این معمار از کسب و کار درکی عمیق‌تر دارد، مناسبات سیاسی و نیروهای اجتماعی و اقتصادی را درک می‌کند، می‌تواند با سایر دیسیپلین‌ها گفتگو کند و کارفرما را در ترازی دیگر درک می‌کند و به همین واسطه می‌تواند رهبری جدید در گروه و سازمانش باشد و طرح‌هایش را به شکلی جدیدی به پیش ببرد. این نگاه به معماربودن ساختاری دیگر را می‌طلبد: (یک) ساختار جایگزین در مواجهه با معماری. 
در این جلسه، علی نقوی نمینی موضوع این ساختار جدید، لزوم و چگونگی تحقق آن را توضیح خواهند داد و به تاثیر این ساختار جدید در تیم طراحی معماری و در مدیریت و راهبری تیم آن می‌پردازد. علی نقوی در ۲۰ سال اخیر در شرکت مهندسین مشاور نگین شهر آینده (نشا) به عنوان مدیر عامل و در پروژه‌های معماری این دفتر به عنوان Principle in charge‌ فعالیت کرده‌ و در این مدت کوشیده تا این ساختار جدید مدیریت و راهبرری تیم طراحی را در دپارتمان معماری جاری کند.


چهارشنبه ۱۹ آذر - شادی عزیزی: چانه‌زنی برای کاهش نابرابری‌های حاصل از طرح‌های شهری


دانش‌های طراحی و برنامه‌ریزی شهری کمتر از ۱۵ سال است که به عنوان رشته‌هایی تخصصی در دانشگاه‌های ایران تدریس می‌شوند. از سوی دیگر شهر هر روز پدیده‌ای پویاتر و پیچیده‌تر می‌شود که از برهم‌کنش ساختارهای اجتماعی، اقتصادی، و سیاسی خاص هر بوم، منطقه و کشور و هم‌چنین کنش عاملین فعال در شهر‌ها با مناسبات خاص فرهنگی، اجتماعی و... شکل می‌گیرد. این مولفه‌ها نیز متناسب با بستر زندگی در هر شهر شکل می‌گیرند در حالی‌ که دانش ارائه شده در رشته‌های مرتبط با شهر در ایران برگرفته از نظریات تولید شده در «جهان شمال Global North» و بر اساس واقعیات و مسائل خاص آن محدوده‌ی جغرافیایی است و در پاسخگویی به مسائل «جهان جنوب Global South» لزوما نمی‌تواند موثر واقع شود .در این بین طراحان و برنامه‌ریزان شهری خود را در شرایطی می‌یابند که می‌بایست نقش میانجی را در میان ذینفعان متعدد و منافع متعارض آن‌ها بازی کنند. پذیرفتن این نقش نیازمند دانشی است که بستر آموزش الزاما به آن نپرداخته است. 
شادی عزیزی در این مستر کلاس به بیان گوشه‌ای از چالش‌های انجام پروژه‌های طراحی و برنامه‌ریزی شهری می‌پردازد و سعی می‌کند با عنایت به مصادیق پر‌چالش در این حوزه ،راهبرد‌ها و راهکارهایی را برای فعالین حوزه‌ی طراحی و برنامه‌ریزی شهری ارائه نماید. این مسترکلاس به موضوع طوایای کم‌تر شنیده‌شده‌ی فرآیند چانه زنی با نهادهای قدرت در شهر در تلاش برای کاهش نابرابری های حاصل از طرح‌ها و برنامه‌های شهری می‌پردازد. شادی عزیزی با بیش از ۲۰ سال فعالیت در مهندسین مشاور نگین شهر آینده ( نشا) و تجربه در حوزه‌ی طرح‌های توسعه‌ی شهری، همواره با چالش‌های متعددی روبرو بوده و همواره در صدد درک چالش‌ها و ویژگی‌های شهر‌های ایران و حل مسائل پیش روی آنان می‌باشد. 

زمان‌بندی

حمیدرضا موسوی: تخمین و مدیریت بودجه در پروژه‌های طراحی | چهارشنبه ۵ آذر
علی نقوی نمینی: (یک) ساختار جایگزین در مواجهه با پروژه‌ی معماری | چهارشنبه ۱۲ آذر
شادی عزیزی: چانه‌زنی برای کاهش نابرابری‌های حاصل از طرح‌های شهری | چهارشنبه ۱۹ آذر
عنوانشروعپایان
بخش اول۱۷:۰۰۱۸:۰۰
استراحت۱۸:۰۰۱۸:۱۵
بخش دوم۱۸:۱۵۱۹:۱۵
پرسش و پاسخ۱۹:۱۵۲۰:۰۰
عنوانشروعپایان
بخش اول۱۷:۰۰۱۸:۰۰
استراحت۱۸:۰۰۱۸:۱۵
بخش دوم۱۸:۱۵۱۹:۱۵
پرسش و پاسخ۱۹:۱۵۲۰:۰۰
عنوانشروعپایان
بخش اول۱۷:۰۰۱۸:۰۰
استراحت۱۸:۰۰۱۸:۱۵
بخش دوم۱۸:۱۵۱۹:۱۵
پرسش و پاسخ۱۹:۱۵۲۰:۰۰

سوالات متداول

این رویداد برای چه کسانی مناسب است؟
مدیران دفاتر معماری و طراحی، طراحان ارشد، علاقه‌مندان به مباحث مدیریت پروژه، معماری، شهرسازی و...
وسایل همراه و مورد نیاز در این رویداد چیست؟
قلم و کاغذ برای نوت‌برداری احتمالی
آیا این رویداد در آینده تکرار خواهد شد؟
در حال حاضر برنامه‌ای برای تکرار این رویداد وجود ندارد.
آیا ویدیوی جلسه در آینده در دسترس خواهد بود؟
خیر، جلسه برای آرشیو ضبط خواهد شد اما در آینده برنامه‌ای برای نشر عمومی آن وجود ندارد.
آیا حضور در جلسه نیازمند پیش‌نیاز خاصی است؟
خیر، علاقه‌مندان می‌توانند در رویداد حضور پیدا کنند.

برگزار‌کننده

آواتار

لابراتوار نوآوری شهر آینده

شهر آینده پلتفرمی است برای کنش خلاقانه‌ی راهبرد پردازان، حل‌کنندگان مسائل و طراحان انسان-محور بر پایه تعامل و آزمون-و-خطا.

رویداد های برگزارشده۱
رویداد های فعال۱
  • شروع: چهارشنبه ۵ آذر ساعت ۱۷:۰۰
  • پایان: چهارشنبه ۱۹ آذر ساعت ۲۰:۰۰
رویداد آنلاین است.

اشتراک‌گذاری رویداد

connectکانکت برای این رویداد فعال است

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم