رویداد به پایان رسیده است!
مستند عابدان کهنز | اکران مردمی شهرستان کاشان در تاریخچهارشنبه ۱۰ بهمنبه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

مستند عابدان کهنز | اکران مردمی شهرستان کاشان

شروع:
چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷ ۱۸:۳۰
پایان:
چهارشنبه ۱۰ بهمن ۹۷ ۲۱:۳۰
مستند عابدان کهنز | اکران مردمی شهرستان کاشان
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

خلاصه داستان مستند

نوجوان‌ها و جوان‌هایی که پاتوق همه‌شان مسجد امیرالمومنین(ع) است، در حال و هوای این مسجد تربیت شده‌اند و در وقایع مهم انقلاب اسلامی از جمله فتنه 88 و فتنه داعش در سوریه حضوری فعال داشته‌اند.

شهدای مدافع حرم «مصطفی صدرزاده»، «محمد آژند»، «سجاد عفتی» و جانبازان مدافع حرم «امیر حسین حاجی نصیری» و «رضا سلمانی» از تربیت یافتگان این مسجد هستند.


مستند «عابدان کهنز» روایتی از این محل و جوان‌های مسجدی‌اش است.

 

سوژه های مستند

محمد آژند

محمد آژند

شهید مدافع حرم

تربیت یافته مسجد امیر المومنین (ع) کُهَنز

سجاد عفتی

سجاد عفتی

شهید مدافع حرم /

تربیت یافته مسجد امیر المومنین (ع) کُهَنز

مصطفی صدرزاده

مصطفی صدرزاده

شهید مدافع حرم

تربیت یافته مسجد امیر المومنین (ع) کُهَنز

امیر حسین حاجی نصیری

امیر حسین حاجی نصیری

جانباز مدافع حرم

تربیت یافته مسجد امیر المومنین (ع) کُهَنز

رضا سلمانی

رضا سلمانی

جانباز مدافع حرم

تربیت یافته مسجد امیر المومنین (ع) کُهَنز

 مسجد امیر المومنین (ع) کُهَنز

مسجد امیر المومنین (ع) کُهَنز

سوژه اصلی مستند

تجربه فیلم‌سازی «عابدان کهنز» و «دریابست» در تلویزیون

عوامل تولید مستند

مجید رستگار

مجید رستگار

کارگردان

امیر مهر یزدان

امیر مهر یزدان

تهیه کننده

محمد مهدی رحیمی

محمد مهدی رحیمی

محقق

علی نصیر نژاد

علی نصیر نژاد

موسیقی

مدرسه مستند عمار

مدرسه مستند عمار

تهیه شده در

برگزار کنندگان

مردم کاشان

مردم کاشان

دفتر جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی کاشان

حسینیه هنر کاشان

نشست خبری مستند «عابدان کهنز»

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری مستند «عابدان کهنز» شب گذشته ۱۴ دی ماه با حضور مجید رستگار کارگردان، امیر مهریزدان تهیه‌کننده، علی نصیرنژاد آهنگساز و حاج خدایار بهرامی از مسجد حضرت امیرالمومنین کهنز در حاشیه نهمین جشنواره مردمی فیلم «عمار» برگزار شد.

خدایار بهرامی در ابتدای این نشست در سخنانی درباره کهنز شهرستان شهریار گفت: در این منطقه ۲۴۰ پاسدار، جوانی‌شان را برای پاسداری از ارزش‌های دینی و اسلام فدا کردند.

وی با اشاره به اینکه شهید مصطفی صدرزاده به عنوان یکی از شهدای مدافع حرم این منطقه همه زندگی و جوانی خود را وقف فرهنگ دفاع مقدس کرده بود، افزود: خانواده شهید صدرزاده همگی زندگی‌شان را در راه ارزش‌های دینی به طبق اخلاص گذاشته‌اند به همین دلیل طبیعی است که فرزندی مانند مصطفی صدرزاده را تقدیم اسلام کنند.

بهرامی عنوان کرد: امروز سپاه توانسته ۲ سرزمین بزرگ اسلامی را نجات دهد اما با این وجود هنوز جای ۲ ارتش دیگر مانند ارتش اقتصادی و فرهنگی خالی است. ارتش اقتصادی این سرزمین باید به جایی برسد که بتواند با قدرت‌های اقتصادی زمین مقابله کند، همچنین ارتش فرهنگی که به شدت ضرورت آن احساس می‌شود نیز باید بتواند در بخش فیلمسازی و تئاتر با قدرت‌های فیلمسازی دنیا مانند هالیوود مقابله کند و آنها را از اندیشه مردم زمین در بحث مسائل اجتماعی و اعتقادی پس بزند. امید دارم روزی به دست جوانان این سرزمین این موضوع محقق می شود.

وی بعد از این سخنان، انگشتری خود را که به یادگار از حاج قاسم سلیمانی گرفته بود به مجید رستگار کارگردان مستند اهدا کرد.

رستگار نیز در سخنانی در این نشست گفت: معتقدم با وجود این فیلم ۱۲۸ دقیقه‌ای نتوانسته‌ایم از زندگی مردم کهنز روایت کاملی داشته باشیم. زمان فیلم در ابتدا ۱۸۰ دقیقه بود اما به دلیل بلند بودن تکه‌هایی از فیلم را حذف کردیم، سعی داریم در آینده زمان فیلم را کوتاه کنیم تا قابلیت فیلم برای مخاطب بهتر و جذاب‌تر باشد.

وی افزود: این فیلم روایتگر زندگی افرادی است که به دلیل داشتن یک عبادتگاه، تلاش‌های زیادی انجام می‌دهند و با کمک مردم، مسجد حضرت امیرالمومنین(ع) را می‌سازند. اسم فیلم را به خاطر روایت زندگی افراد عابد و زاهد، «عابدان کهنز» گذاشتیم.

رستگار با تاکید بر اینکه برای ساخت مستند زندگی شهید مصطفی صدرزاده تحقیقات زیادی شده بود، گفت: بخشی از تحقیقاتی که توسط تیم تاریخ شفاهی دفتر مطالعات فرهنگی انقلاب اسلامی انجام شده بود در سه بخش ساخت مسجد، نحوه آمدن این افراد به مسجد و شهدای کهنز در این مستند ساخته شد.

مهریزدان تهیه‌کننده مستند «عابدان کهنز» نیز با اشاره به اینکه ردپای شهدای کهنز به خوبی در فیلم مشاهده می‌شود، گفت: بدون شک، رمز فهمیدن فیلم، درک همین موضوع است. فکر می‌کردیم که حجم و بلند بودن زمان فیلم، بیننده را خسته کند، اما فیلم را به افراد زیادی نشان دادیم و خوشبختانه، هیچ شخصی از دیدن آن احساس خستگی نکرد و رضایت خود را از تولید این فیلم اعلام کرد.

وی در پاسخ به پرسشی درباره ساخت مجموعه چند قسمتی این مستند تاکید کرد: به دلیل اینکه صدا و سیما، همیشه در زمان پخش چنین فیلم‌هایی به ما کم لطفی می‌کند، علاقمند به ساخت قسمت‌های دیگر نیستیم البته معتقدم این فیلم اگر چند قسمتی شود، جذابیت خود را از دست می‌دهد. در آینده این مستند، از طریق سایت «عمار یار» عرضه خواهد شد.

نصیرنژاد آهنگساز این مستند نیز در سخنانی کوتاه با بیان این‌که در این فیلم قدم به قدم ردپای شهدای کهنز شهرستان شهریار احساس می‌شود، اظهار کرد: در ابتدا برای ساخت آهنگ این فیلم تعلل می‌کردم اما بعد به خواست خدا توانستم موسیقی مناسب را برای این مستند بسازم.

 

سوالات متداول

«اکران مردمی» چیست؟
«اکران مردمی»، تلاشی داوطلبانه برای نمایش عمومی فیلم‌های مردمی و مورد نیاز جامعه است که برخی از نهادهای رسمی آن‌ها را بایکوت می‌کنند.

«جشنواره مردمی فیلم عمار» چگونه شکل گرفت؟

سال ۸۹، در اولین سالگرد حماسه نهم دی، طبیعی بود که تلویزیون فیلم‌های با موضوع فتنه را نمایش دهد. اما این اتفاق نیفتاد. به همین دلیل، تعدادی از فعالان فرهنگی، تصمیم گرفتند در حد توان خود، برای رساندن این فیلم‌ها به دست مردم تلاش کنند. آن‌ها با فعالان فرهنگی چند استان و شهرستان ارتباط گرفتند و درخواست کردند این فیلم‌ها را با هر امکاناتی که دارند در فضاهایی مثل مسجد، هیئت و… نمایش دهند.

به این ترتیب، اولین دوره جشنواره در حدود ۳۰ نقطه از شهرهایی مثل مشهد، جیرفت، تبریز، تهران و… به صورت مردمی برگزار شد و حدود ۱۹ اثر اکران شدند. 

در آن سال، قصد برگزاری جشنواره دائمی نبود، اما کمی بعد، مدل برگزاری یک جشنواره متفاوت، از این تجربه اقتباس شد و دبیرخانه دائمی جشنواره شکل گرفت. جشنواره عمار، علاوه بر اقبال مردمی، بارها مورد توجه رهبر معظم انقلاب نیز قرار گرفته است.

 

«اکران مردمی» چیست؟

«اکران مردمی»، تلاشی داوطلبانه برای نمایش عمومی فیلم‌های مردمی و مورد نیاز جامعه است که برخی از گروه‌ها و نهادهای رسمی آن‌ها را بایکوت می‌کنند. شرایط اکران مردمی به این شکل است:

شعار محوری اکران مردمی: فیلم ها به دیدن شما می آیند؛ هرجا که جمع تان جمع است.

مخاطبان فیلم‌ها: اکران‌کننده خودش بر اساس نیازها، مخاطب (کودک، نوجوان، بزرگسال، مرد و زن) را انتخاب و فیلم مناسب آن را از مجموعه فیلم‌های اکران مردمی برمی‌گزیند.

حواشی اکران: «اکران مردمی»، می‌تواند بهانه‌ای برای فعالیت‌های فرهنگی مختلف باشد تا اکران کننده در کنار نمایش فیلم، با توجه به توانش، فعالیت‌هایی مثل شعرخوانی، نقد فیلم، بحث درباره موضوع فیلم، برپایی نمایشگاه کتاب، دعوت از خانواده شهدا و… تدارک ببیند.

نمایش برخی از فیلم‌ها بسته به نظر سازنده‌ی آن، رایگان است و نمایش برخی‌ها به صورت بلیط‌فروشیِ اختیاری. در این صورت اکران‌کننده هر اندازه موفق به بلیط‌فروشی شد آن را به سازنده فیلم می‌دهد تا بتواند با آن هزینه، آثار بعدی خود را تولید کند.

   

جشنواره عمار در چه حوزه‌هایی فعالیت می‌کند؟

«جشنواره مردمی فیلم عمار» هر سال در ایام بزرگداشت حماسه مردمی «نه دی» برگزار می‌شود و در آن برترین آثار سینمای انقلاب معرفی و تقدیر می‌شوند. بخش های مختلف جشنواره در دو محور «قالب» و «موضوع» به شرح زیر است: 

 

  

 

   

 

 

من چطور می‌توانم در جشنواره عمار مشارکت داشته باشم؟

شما می‌توانید با ثبت‌نام به عنوان اکران‌کننده مردمی با توجه به امکانات و توانایی خود برای هر تعداد از مخاطبانی که به آنها دسترسی دارید، پخش کنید. برای ثبت‌نام و کسب اطلاعات بیشتر، می‌توانید به پایگاه اینترنتی سامانه اکران مردمی جشنواره عمار به نشانی Ekran.Ammarfilm.ir مراجعه کنید.

       ارسال بازخوردها و نظرات مردمی به فیلمساز؛
هر فیلمسازی برای پیشرفت، به نقد اثرش نیاز دارد، شما می‌توانید با نظرسنجی در اکران‌های مردمی، دیدگاه‌های مردم را به عنوان مخاطبان اصلی به فیلمساز سینمای انقلاب برسانید.

       خرید محصولات؛
شما می‌توانید با خرید تولیدات و محصولات عرضه شده جشنواره عمار، در آن مشارکت داشته باشید.  

آدرس:کاشان میدان پانزده خرداد، مجتمع سینمایی بهمن