رویداد به پایان رسیده است!
الزامات مالکیت فکری در بازارهای جهانی در تاریخچهارشنبه ۲۷ شهریوربه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

الزامات مالکیت فکری در بازارهای جهانی

شروع:
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸ ۰۹:۰۰
پایان:
چهارشنبه ۲۷ شهریور ۹۸ ۱۷:۰۰
الزامات مالکیت فکری در بازارهای جهانی
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

معرفی دوره

مقدمه

حق مالکیت بشر بر دارایی‌های ارزشمند خود، مفهومی است که از دیرباز در متون حقوقی و قانونی مختلف آمده است. اما آیا تمامی دارایی‌ها، از جنس دارایی‌های فیزیکی، مانند زمین و ساختمان، تجهیزات و یا دارایی‌های مالی است؟ نقش دارایی‌های نامشهود، مانند اعتبار و شهرت یک کسب‌وکار و یا نتایج حاصل از یک ایده ذهنی جدید و نوآورانه چیست و چگونه باید از آن‌ها محافظت نمود؟

این‌ها پرسش‌هایی است که با افزایش نسبی ارزش دارایی‌های نامشهود و اهمیت یافتن دانش و فناوری در تمامی شئون زندگی بشر، ذهن بسیاری از کارآفرینان، محققین و سیاست‌گذاران را به خود مشغول نموده است. مفهوم «مالکیت فکری» یا «Intellectual Property» پاسخی است به این نگرانی‌ها که به چگونگی حفاظت از حقوق و دارایی‌های فکری نوآوران و مخترعین، اشاره دارد. در این مقاله کوتاه، سعی خواهد شد تا این مفهوم را تبیین نموده و انواع مهم حقوق مالکیت فکری را معرفی نماییم.

 

مالکیت فکری چیست؟

مالکیت فکری، به ابداعات و دستاوردهای ذهنی اشاره دارد. اختراعات، آثار ادبی و هنری، نمادها، نام و تصاویر مورد استفاده در تجارت و به‌طور خلاصه، تمامی دارایی‌های نامشهودی که با استفاده از قدرت فکر و ذهن انسان پدید آمده است را می‌توان در قالب دارایی‌های فکری تعریف نمود. مالکیت فکری، بنا به تقسیم‌بندی سازمان جهانی مالکیت فکری «WIPO»، به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود:

مالکیت صنعتی، شامل پتنت‌ها، علائم تجاری، طراحی‌های صنعتی و نشان‌های جغرافیایی؛ کپی‌رایت آثار ادبی (مانند رمان، شعر و نمایشنامه)، فیلم، موسیقی، آثار هنری (مانند نقشه‌ها، نقاشی‌ها، عکس‌ها و مجسمه‌ها) و همچنین طراحی‌های معماری. (حقوق مرتبط با کپی‌رایت که اصطلاحاً «Related Rights» نامیده می‌شود، شامل حق اجرای هنرمندان بابت عملکردشان در اجرای آثار فوق، حق پخش در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و مواردی از این قبیل می‌باشد.)
لازم به ذکر است که اسرار تجاری را نیز می‌توان گونه‌ای از مالکیت فکری دانست که به دلیل عدم برخورداری از حفاظت‌های قانونی، تا حدی متمایز از دیگر انواع مالکیت فکری است.

با این تعریف، مشخص می‌شود که مالکیت فکری نیز مانند سایر انواع مالکیت، دارای قابلیت ارزش افزایی است. اما چگونه می‌توان به منافع و مزایای مالکیت فکری دست یافت، از آن محافظت نمود و حتی آن‌ها را به دیگران انتقال داد؟ اینجاست که مفهوم حقوق مالکیت فکری یا «Intellectual Property Rights» به کمک می‌آید.

حقوق مالکیت فکری، مشابه با هر حق مالکیت دیگری، به صاحبانش، اعم از مخترع یا صاحب‌امتیاز یک پتنت، مالک یک نشان تجاری، نویسنده یا شاعر یک اثر ادبی و یا مالک یک طرح صنعتی متمایز، کمک می‌کند تا از نتایج و منافع کار خود و سرمایه‌گذاری‌های انجام گرفته در راستای خلق و توسعه آن، بهره‌مند شده و مانع از سوءاستفاده‌های احتمالی دیگران شوند. گفتنی است، این موارد در ماده ۲۷ اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز مبنی بر حق استفاده و محافظت از منافع مادی و معنوی تولیدات علمی، ادبی و هنری، به رسمیت شناخته شده است.

امروزه مالکیت فکری به صورت گسترده‌ای در حوزه‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. منافع حاصل از کاربردهای سیستم مالکیت فکری، به قدری واضح و آشکار است که نمی‌توان جهانی عاری از این مفهوم را متصور شد. به عنوان مثال، صنعت چند ده میلیارد دلاری ضبط، چاپ و نشر صنایع نرم‌افزاری را در نظر بگیرید که میلیون‌ها نفر در سرتاسر جهان، از آن استفاده می‌کنند؛ بدون کپی‌رایت به‌عنوان یکی از گونه‌های مالکیت فکری، هیچ‌کدام از این‌ها وجود خارجی نداشت. اگر مالکیت فکری نبود، مخترعین و نوآوران، انگیزه‌ای برای تولید محصولات بهتر و کارآمدتر نداشتند و نسل‌های جدید گوشی‌های هوشمند، لباس‌های انعطاف‌پذیر و ... در دسترس بشر نبود. بدون سیستم‌های ثبت نشان تجاری، هیچ راهی برای خرید محصولات اورجینال و اصلی و جلوگیری از جعل و تقلب در محصولات فیک و تقلبی موجود در بازار، وجود نداشت. تمامی این مثال‌ها، نشان می‌دهند که مالکیت فکری چه جایگاه حائز اهمیتی، در زندگی فعلی بشر دارد.

کد تخفیف

این کارگاه، یکی از بخش‌های یک کارگاه جامع‌تر با عنوان «بسته جامع آموزشی صادرکننده‌ی برتر» می‌باشد. در صورتی که تمایل دارید در تمامی کارگاه‌ها ثبت‌نام نمایید، برای دریافت کدهای تخفیف اعلام شده، با مسئول آموزش «مرکز تخصصی آموزش و مشاوره اپوایزر» با شماره تلفن 09103140086 تماس بگیرید. لازم به ذکر است که به جهت جلوگیری از کاهش بازدهی کارگاه‌های آموزشی، ظرفیت ثبت‌نام در این بسته آموزشی، تنها ۲۰ نفر می‌باشد.

همچنین اگر قصد شرکت در تک دوره را دارید، خبر خوب اینکه کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری، ۷۰ درصد از مبلغ حضور نیروهای فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق را در دوره‌های آموزشی صادراتی، تا سقف ۲ میلیون تومان در سال مورد حمایت قرار می‌دهد. جهت دریافت کد تخفیف همین دوره، با شماره 09103140086 تماس حاصل فرمایید.

 

مدرس

دکتر یوسف قاسمی

دکتر یوسف قاسمی

مدیرعامل شرکت دادفلامینگو

مشاور معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
مدیر دفتر تبادل فناوری ایران در ترکیه
مشاور حقوق تبادل فناوری پروژه‌های همراه اول

برگزارکنندگان

اپوایزر

اپوایزر

مرکز تخصصی آموزش و مشاوره کسب‌وکار

آدرس:تهران ستارخان، خیابان زنجان شمالی، بلوار سیادت، پلاک 65، موسسه خدمات فناوری تا بازار ایرانیان