رویداد به پایان رسیده است!
دوره بلندمدت آنلاین فرآیندهای مالی، ارزی و اعتباری در صادرات و واردات در تاریخ سه‌شنبه ۷ امرداد به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
یک‌شنبه ۲۲ تیر ساعت ۱۷:۰۰

دوره بلندمدت آنلاین فرآیندهای مالی، ارزی و اعتباری در صادرات و واردات

 • از ۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان
 • آنلاین
 • کسب و کار
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

کد تخفیف


کریدور توسعه صادرات و تبادل فناوری، ۷۰ درصد از مبلغ حضور نیروهای فعال در شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق و نانویی را در دوره‌های آموزشی صادراتی مورد حمایت قرار می‌دهد. جهت دریافت کد تخفیف این دوره، به شماره 09109099064 در واتساپ پیام دهید.


توضیحات


فرآیند نقل ‌و انتقالات مالی و ارزی به تجارت و بازرگانی گره خورده است. اهمیت این موضوع از آنجا بوده که در تجارت بین‌الملل ریسک معامله بالاست چرا که معمولا برخلاف معاملات داخلی، طرف حساب شما یک بازرگان یا شرکت خارجی بوده و قوانین بانکداری بین‌المللی و بازرگانی خارجی بین شما حکمفرما خواهد بود. ضمن آنکه به دلایل گوناگون، نرخ ارز در کشور ما، همواره دچار نوسان است و گاهی این نوسانات آنقدر شدید می‌شود (دقیقا مثل همین حالا) که در صورت عدم برنامه‌ریزی صحیح برای مهار اثرات آن در کسب‌وکارمان، دچار مشکل خواهیم شد.

 

از طرفی نباید نادیده بگیریم که کشور ما سال‌هاست با تحریم‌های مختلف از جمله تحریم‌های بانکی روبرو است. بنابراین نیاز است که در تعامل با تجار خارجی تبادلات مالی و بانکی را بسیار جدی بگیرید و ریسک‌های آن را بشناسیم. ریسک‌های موجود در نقل و انتقالات ارزی در فرآیند صادرات و واردات، انواع مختلفی داشته که میزان و شدت آنها از یک کشور نسبت به کشور دیگر متفاوت است. البته باید این مطلب را در نظر داشت که به طور کل هر اندازه که فضای کلان اقتصادی و سیاسی یک کشور ریسک بیشتری داشته باشد، کار تجارت در  آن نیز پرریسک‌تر خواهد بود.

 

 • ریسک سیاسی: شرایطی از قبیل جنگ داخلی، جنگ خارجی، تحریم و تهدید را شامل می‌شود. 
 • ریسک بازار: به تغییرات پی‌درپی در بازارهای مالی مانند بازار ارز، نرخ بهره بانکی و امثال آنها اشاره دارد. 
 • ریسک حمل‌ونقل: حمل‌ونقل کالا به برخی کشورها با خطراتی از قبیل طوفان، غرق شدن کالا، سرقت و موارد دیگر روبرو است. 
 • ریسک اقتصادی: شامل شاخص‌های نامناسب اقتصادی از قبیل تورم بالا، رکود و امثال آن است. 
 • ریسک اعتباری: به ناتوانی یا عدم تمایل برای ایفای تعهدات توسط یکی از طرفین تجاری گفته می‌شود. 
 • ریسک حقوقی: به مواردی از قبیل کلاهبرداری، جعل سند و نمونه‌هایی از این قبیل اشاره دارد.

 

در صادرات کالا شما نیاز دارید تا در قبال تحویل یک محموله از کالا یا محصول، ارز حاصل از فروش آن را از خریدار دریافت کنید. دو واردات هم بالعکس. در اینجا طرف‌های تجاری با دو نوع رویکرد کلی در پرداخت بین‌المللی روبرو هستند. این دو رویکرد براساس میزان ریسک مورد قبول از جانب طرفین معامله بوده که به صورت زیر است. برای هر کدام از این رویکردها می‌توان روش‌های مختلفی را در نظر گرفت که در این مقاله به صورت مفصل به آنها اشاره می‌کنیم.

 

یکی رویکردی که برای فروشنده کالا پرریسک است و در آن، فروشنده، کالا را ارسال و سپس مبلغ مورد نظر را از خریدار دریافت می‌کند. دیگری رویکردی است ریسک بیشتر، از آن خریدار است و در آن فروشنده پول را ابتدا دریافت می‌کند. بین این دو رویکرد، مدل‌های متفاوتی از مراودات مالی وجود دارد:

 

روش تجارت حساب باز (Open Account Trade) 


این روش را می‌توان پرریسک‌ترین روش برای فروشنده و در عوض کم‌ریسک‌ترین روش برای خریدار دانست. بنابراین باید اعتماد کامل بین طرفین تجاری وجود داشته باشد. در روش تجارت حساب باز که به آن روش نسیه نیز می‌گویند، خریدار با فروشنده توافق می‌کند که پس از دریافت کالا در مقصد، طی یک بازه زمانی مشخص پول را به حساب فروشنده واریز کند. برای آن دسته از طرف‌های تجاری که به یکدیگر اعتماد کامل دارند، روش مذکور روش بسیار مناسبی بوده و دردسرهای کمتری نسبت به سایر روش‌ها دارد. در این روش خریدار نباید به لحاظ قانونی مشکلی جهت انتقال ارز و واریز مبلغ مورد نظر داشته باشد. چرا که در برخی کشورها ممکن است در یک بازه زمانی مشخص انتقال ارز به برخی مقاصد خاص با محدودیت روبرو باشد. روش تجارت حساب باز به نحوی بوده که فروشنده به نسبت اقدامات بیشتری انجام می‌دهد. چرا که باید کالا را آماده و به گمرکی که مورد نظر خریدار بوده ارسال کند. 

 

 برات ساده 


 برات یکی از اسناد پرکاربرد در تجارت بین‌الملل بوده که برخی از صادرکنندگان از آن برای دریافت پول خود از خریدار استفاده می‌کنند. برات سندی است که در آن افراد از فرد دیگری تقاضا می‌کنند تا مبلغ مشخصی را در زمان مشخص به حساب خود یا فرد دیگری وارد کند. در واقع در اینجا فروشنده برات را صادر و خریدار باید آن را پرداخت کند. همزمان با فرستادن اسناد حمل کالا و محموله مورد نظر به گمرک، فروشنده برات را به نام خریدار برای او ارسال می‌کند تا خریدار نیز نسبت به واریز آن طبق شرایط مندرج اقدام کند. در این روش ریسک فروشنده کالا نسبت به روش قبل، اندکی کمتری است. اما باز هم بیشتر ریسک متوجه وی بوده و خریدار هیچ‌گونه ریسکی متحمل نمی‌شود. ریسک فروشنده از آنجا ناشی می‌شود که امکان عدم قبول و واریز مبلغ از جانب خریدار وجود دارد. 

 

برات وصولی اسنادی؛ روش پرداخت DP


این روش بی‌شباهت به روش قبل نیست. چرا که هر دو از برات برای پرداخت پول استفاده می‌کنند. با این تفاوت که در روش برات وصولی اسناد معمولا به جای تحویل اسناد حمل به خریدار کالا، این اسناد همراه با خود برات به بانک مقصد تحویل داده می‌شود. در حالت DP، فروشنده کالا به بانک اطلاع می‌دهد که صرفا در صورت پرداخت وجه برات از جانب خریدار، می‌تواند اسناد حمل را به وی تحویل دهد. در غیر اینصورت اسناد حمل برگشت داده خواهد شد. این حالت برای فروشنده ریسک کمتری نسبت به دو روش قبلی به همراه دارد و برای او بهتر است. 

 

 

برات وصولی اسنادی؛ روش پرداخت DA


تفاوت روش پرداخت DP با روش DA در آن است که در روش دوم معمولا فروشنده ریسک بیشتری را تحمل می‌کند. چرا که دیگر همانند روش DP نیست که بانک مربوطه صرفا در قبال دریافت وجه اسناد را در اختیار خریدار قرار دهد. بلکه در روش DA، خریدار نیز برات را در سررسید مشخص قبول کرده تا در آن تاریخ پرداخت نماید. بنابراین ریسک روش DA برای فروشنده کالا به مراتب بیشتر از روش DP خواهد بود. چرا که در روش DP خریدار در قبال دریافت اسناد، وجه مورد نظر را پرداخت می‌کند. این در حالی است که در روش DA پرداخت وجهی صورت نگرفته و تنها برات را قبول می‌کند. البته به نظر می‌رسد این روش نیز نسبت به روش‌های پیشین از جمله روش برات ساده یا روش تجارت حساب باز، به طور کل ریسک کمتری برای فروشنده یا صادرکننده کالا داشته باشد. هر چند باز هم بدون ریسک نخواهد بود. چرا که ممکن است خریدار بنا به هر علتی نتواند مبلغ مورد نظر را در تاریخ مشخص سررسید پرداخت کند. 

به چندین روش مختلف برای پرداخت‌ در تجارت بین‌الملل اشاره کردیم. این روش‌ها همگی منطبق با رویکرد پرریسک برای صادرکننده یا فروشنده کالا محسوب می‌شوند. این در حالی است که برخی روش‌های دیگر نیز وجود دارند که ریسک بسیار کمی برای صادرکننده دارند. در ادامه به این روش‌ها اشاره می‌کنیم. 

 

روش حواله‌ای (Payment Advance Full)


 این روش را می‌توان عینا عکس روش تجارت حساب باز دانست. چرا که تقریبا تمامی ریسک بر عهده خریدار خواهد بود و فروشنده کالا هیچ‌گونه ریسکی را متحمل نخواهد شد. در روش حواله‌ای، فروشنده قبل از ارسال کالا، پول خود را از خریدار دریافت خواهد کرد. این روش بیشتر برای زمانی مناسب بوده که دو طرف اعتماد کامل به یکدیگر داشته باشند. چرا که ممکن است خریدار با برخی از ریسک‌ها از جمله عدم ارسال کالا، ارسال کالا با کیفیت کم‌تر، درخواست مبالغ بیشتر جهت ارسال و برخی ریسک‌های دیگر روبرو شود. البته روند انجام فرایندها و کارها در این روش معمولا بهتر و سریع‌تر از سایر روش‌ها صورت می‌گیرد. 

 

روش حواله با اخذ ضمانت بانکی


میزان ریسک خریدار کالا در روش مذکور کاهش می‌یابد. چرا که در این روش، خریدار زمانی وجه را برای فروشنده واریز می‌کند که فروشنده یک ضمانت‌نامه بانکی به نفع خریدار صادر و برای وی ارسال کرده باشد. بعد از این اقدامات، فروشنده اقدام به ارسال کالا خواهد کرد. بنابراین در اینجا نیز فروشنده قبل از ارسال کالا وجه خود را دریافت می‌کند. با این تفاوت که در اینجا یک ضمانت‌نامه بانکی جهت جلب اعتماد خریدار صادر می‌کند. این ضمانت‌نامه تا حد قابل توجهی از ریسک معامله برای خریدار کاهش می‌‌دهد. چر چند باز هم این امکان وجود دارد برخی ریسک‌های دیگر از جمله تاخیر در ارسال کالا وجود داشته باشد. 

 

روش اعتبار اسنادی 


 این روش یکی از مرسوم‌ترین روش‌ها در انواع روش‌های پرداخت تجارت بین‌الملل است. چرا که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بسیاری از نقاط ضعف سایر روش‌ها را پوشش داده است. از طرفی روش اعتبار اسنادی تا حدودی توانسته بین میزان ریسک خریدار و فروشنده، تعادل برقرار کند. هر چند که مقدار ریسک خریدار تا حدودی بیشتر از فروشنده خواهد بود. اما این میزان نسبت به روش‌های دیگر چندان زیاد نیست. در روش اعتبار اسنادی که به روش LC نیز معروف بوده، بانک نقش بسیار تعیین کننده‌ای دارد که به عنوان یک واسطه عمل می‌کند. در این روش فروشنده باید اسناد حمل کالا را به یک بانک در کشور خود ارائه داده تا در مقابل وجه مورد نظر کالای خود را دریافت کند. در ابتدا به نظر می‌رسد که منفعت فروشنده در این روش بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. با این حال به علت وجود سازوکار بانکی، تا حد قابل توجهی منافع خریدار نیز تامین می‌شود. 

 

قوانین ارزی در ایران و دنیا

قطعا یکی از مهم‌ترین مباحثی که در حوزه فرآیندهای ارزی و اعتباری بین‌المللی باید در نظر داشته باشیم، اطلاع و آگاهی کافی از مقررات متحد‌الشکل بین‌المللی در حوزه انتقال ارز است و همچنین شناخت درستی از قوانین ارزی ایران. بخصوص بعد از شروع دور جدید تحریم‌ها، بسیاری از قوانین ارزی جهانی، ایران را از حضور در این حوزه محروم کرده‌اند و از سوی دیگر، دولت با وضع قوانین جدیدی همچون بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به داخل کشور، مشکلات خاصی را برای صادرکنندگان ایجاد کرده است.


سرفصل‌ها


 • انتخاب نوع ارز در معاملات خارجی
 • پوشش ریسک نوسانات نرخ ارز
 • انواع معاملات ارزی متداول در تجارت خارجی
 • وسایل پرداخت در خریدهای خارجی (حواله، برات و ...)
 • گردش کار و مراحل خرید خارجی
 • روشهای تسویه در معاملات بازرگانی
 • اعتبار اسنادی ( L/C ) و مراحل گشایش اعتبار اسنادی در ایران
 • نکات حائز اهمیت در کنترل ریسک درخواست خريد خارجي
 • روش‌های تأمین مالی ارزی بنگاه های اقتصادی (فاینانس و ...)
 • آشنایی با مقررات متحدالشکل بین المللی
 • شرایط تجاری بين المللی و نقش آن در قراردادها
 • پولشویی در معاملات بين المللی
 • آشنایی اجمالی با مجموعه مقررات ارزی در ایران

زمان‌بندی

هفته اول
هفته دوم
هفته سوم
عنوانشروعپایان
یکشنبه 22 تیرماه۱۷:۰۰۲۰:۰۰
سه‌شنبه 24 تیرماه۱۷:۰۰۲۰:۰۰
عنوانشروعپایان
یکشنبه 22 تیرماه۱۷:۰۰۲۰:۰۰
‌سه‌شنبه 31 تیرماه۱۷:۰۰۲۰:۰۰
عنوانشروعپایان
یکشنبه 5 مرداد۱۷:۰۰۲۰:۰۰
سه‌شنبه 7 مرداد۱۷:۰۰۲۰:۰۰

سخنرانان

افشین خانی
افشین خانی
١٨ سال فعالیت در زمینه اعتبارات و بروات اسنادی، تخصیص ارز، مبارزه با پولشویی در سیستم بانکی

- ١٨ سال فعالیت در زمینه اعتبارات و بروات اسنادی، تخصیص ارز، مبارزه با پولشویی در سیستم بانکی

- مشاور شرکت‌های تولیدی و بازرگانی در بیش از ۲۷۰۰ فقره اعتبار اسنادی در شرایط تحریم

برگزارکنندگان

اپوایزر - Apviser
اپوایزر - Apviser
مرکز تخصصی آموزش و مشاوره کسب‌وکار

برگزار‌کننده

آواتار

کریدور خدمات فناوری

کریدور خدمات فناوری تا بازار، با هدف کاهش زمان تجاری سازی و افزایش نرخ موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان شکل گرفته است. کریدور با شناسایی و ارزیابی خدمات توسعه فناوری و تشخیص نیازهای تجاری‌سازی امکان برآورده شدن آنها را فراهم نموده است.

رویداد های برگزارشده۵۵
رویداد های فعال۲
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۹۰ نفر