رویداد به پایان رسیده است!
روزِ بازِ فب‌لب ۳ در تاریخپنج‌شنبه ۴ بهمنبه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

روزِ بازِ فب‌لب ۳

شروع:
پنج‌شنبه ۴ بهمن ۹۷ ۱۳:۳۰
پایان:
پنج‌شنبه ۴ بهمن ۹۷ ۱۷:۰۰
روزِ بازِ فب‌لب  ۳
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیح روی‌داد

روزهای باز، دوره‌همی‌های آزاد برای خلاقان، نوآوران، هنرمندان و هر فرد علاقه‌مند به موضوع طراحی و ساخت دیجیتال است. بنابر این مخاطب ما دایره وسیعی از افراد خلاق، هنرمند و علاقه‌مند را دربرمی‌گیرد تا لذت آفرینش یک محصول خلاقانه را در کنار یکدیگر تجربه کنیم. این رویداد فرصتی مغتنم برای آشنایی وگفتگو پیرامون طراحی و ساخت دیجیتال و ورود به این عرصه نوین و جذاب است. در این رویداد افراد با گرایش‌ها و تخصصی‌های مختلف دور هم جمع می‌شوند و در رابطه با امکانات،‌ظرفیت‌ها و آینده‌ی طراحی و ساخت دیجیتال هم‌فکری و گفت‌گو می‌کنند و فراخر برنامه، گاهی تجربه‌ی عینی ساخت دارند.

موضوع این دورهمی طراحی، ساخت و اجرای یک روشنایی خانگی (Lighting) می باشد. با غروب خورشید چراغ های مختلف روشنایی بنا به نوع، کاربرد و نیاز یک به یک روشن میشوند و تیرگی شب را جلوه ای دیگر می بخشند. طراحی و ساخت یک لایت زیبا و هوشمندانه می تواند کیفیت و چگونگی تعامل با محیط و فعالیت در آن را بهبود و ارتقاء بخشد . همانطور که می دانیم طبیعت از منابع الهام و ایده برای طراحان و هنرمندان است. منبع الهامی که رسته طراحی بایونیک را شکل داده و پیش می‌برد. در این روز باز شاید بتوانیم کمی فرآیند طراحی را با الهام از طبیعت انجام دهیم و کمی هم درمورد بایونیک حرف بزنیم.

از منظر تکنیکی قصد داریم فرآیند ساخت را با استفاده از صفحات چوبی چند لایه و تکنیک برش لیزری و در اندازه‌های ۱:۱ یا ۱:۲ تجربه کنیم.  در طول این تجربه کوتاه مانند همه روز بازهای فب‌لب، طراحان حرفه ای و اساتید طراحی صنعتی و معماری نیز در جمع ما هستند و خود نیز تجربه طراحی و ساخت خواهند کرد.

-----

پ.ن۱: طراحی یک روشنایی ممکن است برای موضع و رفتاری خاص و یا به منظوری عام باشد.

پ.ن۲: آگاهی عمومی از نمونه چراغ ها و لامپ های موجود و تکنولوژی آن٫ محل های قابل استفاده‌٫ تعداد و میزان نور مورد نیاز و ... صرفه جویی در مصرف انرژی پیش از تجربه کارگاهی خوب است. ما نیز سعی می‌کنیم چند نوع منبع نور متداول در بازار را در طول تجربه داشته باشیم.

توضیحات تکمیلی

روز باز دارای دو بخش است:

  • اول تجربه ی طراحی و ساخت
  • دوم گفتگو و ارائه مختصر

بخش اول: در این بخش افراد ضمن اشنایی با تکنیک برش صفحات و اتصالات پیچیده‌ی خشک، طراحی مورد نظر خود را انجام‌ می‌دهند و پس از مشاوره با کارشناسان حاضر در روی‌داد، می‌توانند تجربه‌ی ساخت نمونه‌ی اولیه از طرح خود را در مقیاس متناسب داشته باشند. ساخت این نمونه‌ها با استفاده از تخته سه‌لایی با ضخامت ۳ میلیمتر و با استفاده از دستگاه برش لیز می باشد. زمان این فعالیت در حدود ۲/۵ساعت پیش‌بینی می‌شود.


بخش دوم: پس از اتمام زمان بخش اول و آماده شدن نمونه‌های اولیه، بخش دوم با ارائه‌های مختصر متناسب با تجربه و نیز گفت‌گو و بحث آزاد حاضرین به پایان می‌رسد. مدت زمان این بخش ۱ ساعت پیش‌بینی می‌شود.

ارائه دهنده‌گان

داوود عباسی

داوود عباسی

طراح صنعتی و مدرس دانش‌گاه

داوود عباسی طراح صنعتی و مدرس دانش‌گاه در حوزه طراحی ست. داوود در این ارائه از طراحی صنعتی به کمک الگوهای طبیعی یا همان بایونیک را برای ما می‌گوید.

یحیی نوریان

یحیی نوریان

معمار و مدیر فب‌لب ایران

یحیی نوریان بنیان‌گذار و مدیر فب‌لب ایران و یکی از افراد فعال در حوزه‌ی طراحی و ساخت دیجیتال کشور است. یحیی در این ارائه شاید بتواند از آینده محتمل ساخت دیجیتال کمی با ما حرف بزند.

سانس‌های برگزاری

سانس اول
عنوانشروعپایان
خوش‌آمد و طرح مساله۱۳:۳۰۱۴:۰۰
تجربه طراحی و ساخت۱۴:۰۰۱۶:۰۰
پذیرایی۱۶:۰۰۱۶.۱۵
ارائه ها۱۶:۱۵۱۷:۰۰
گفت‌گوی آزاد۱۷:۰۰۱۷:۳۰

سوالات متداول

این رویداد مناسب چه کسانی است؟
برای تمامی افراد خلاق، علاقه‌مند به طراحی از هر سنی و هر سابقه‌ی تخصصی که باشند. فقط مهم آشنایی با طراحی است. بسیاری از دانش‌جویان و حرفه‌ای‌های طراحی صنعتی، معماری و طراحی کشور می‌توانند با میزان سابقه و آشنایی خود در این برنامه شرکت کنند.
وسایل همراه و مورد نیاز در این رویداد چیست؟
برای بخش اول داشتن لپ‌تاپ شخصی و نرم‌افزار های مدل‌سازی رایج طراحان مانند Rhino، SolidWorks، AutoCAD، 3DMax و ... لازم است. اما تمامی متریال‌های و ماشین‌های مورد نیاز در ‌فب‌لب ایران موجود می‌باشد و نیازی به هم‌راه داشتن ابزارهای ساختی نیست.
آیا این رویداد باز هم تکرار می شود؟
بله حتما، ما قصد داریم روز باز های فب‌لب به صورت متوالی برگزار شود.
بلیت پرینت شود یا خیر؟
کافی‌ست تصویر آن را هم‌راه داشته باشید. نیاز به پرینت نیست.

آدرس:پردیس کیلومتر ۲۰ جاده دماوند، پارک فناوری پردیس، نبش نوآوری ۸، فب‌لب ایران