کاور
"دوره آنلاین جریان‌شناسی بهترین کمدی-رمانتیک‌های کلاسیک جهان" در تاریخ دوشنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۲:۰۰ به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد
ثبت‌نام زودهنگام ۱۰درصد تخفیف
این تخفیف شامل دانشجویان عزیزی که می‌توانند از تخفیف دانشجویی ۱۵درصدی بهره‌مند شوند، نمی‌شود. مگر اینکه به انتخاب خود، یکی از دو تخفیف را انتخاب کنند.
-
۶۶۶,۰۰۰ تومان
اتمام ظرفیت اتاق

مدرس

مدرس دوره: دکتر مهدی ملک
مدرس دوره: دکتر مهدی ملک
نویسنده، پژوهش‌گر و مترجم

مهدی ملـک، نویسندگی و انتشار مقالات تالیفی و ترجمه را در حوزه‌های سینما، روانکاوی و فلسفه از دهه‌۸۰ آغاز کرده است. از ملـک تاکنون هفت‌عنوان کتاب در حوزه‌های فلسفه و سینما، ترجمه و تألیف شده.

مهدی ملـک همچنین در دهه۹۰، عضو هیأت تحریریه ماهنامه «سینما و ادبیات» بوده و با نشریات متعددی همکاری داشته است، از جمله: «سینما-چشم»، «فیلمخانه»، «سوره اندیشه»، «فرهنگ امروز»، «سینماتوگراف»، «قلم یاران»، «ایران فردا»، «اطلاعات حکمت و معرفت»، «اندیشه آینده» و... .

آثار مهدی ملک عبارتند از:

کانت؛ راهنمایی برای سرگشتگان، نویسنده: تی.کی سونگ، نشر یک فکر

فیلسوفان سینما: از مانستربرگ تا رانسیر (گروه مترجمان)، نشر شوند

انسان‌گرایی دیگری، سینمای برادران داردن (گروه مترجمان)، اچ‌انداس مدیا

پازولینی و سینمای شعر (تألیف و ترجمه)، نشر ایجاز

هگل و ما، نشر هرمس

لکان در قابی دیگر، نویسنده: استیون زد. لواین، نشر شونـد

عشق در زمانه‌ی تنهایی، نویسنده: پل فرهانگ، نشر شوند

منتقد مهمان: نوید پورمحمدرضا
منتقد مهمان: نوید پورمحمدرضا
نویسنده، پژوهش‌گر و منتقد سینما

نوید پورمحمدرضا به عنوان استاد مهمان در جلسه‌ی پایان دوره به دعوت دکتر مهدی ملک به ما می‌پیوندد تا در دیالوگی بین دو منتقد سینما درباره‌ی موضوع کارگاه، هنرجویان گرامی بهره‌ی بیشتری ببرند و به پرسش‌هایشان پاسخ داده شود.

شرح دوره

کمدی و رمانس از ژانرهای پرمخاطب سینمایی، همواره واجد پتانسیل ترکیب‌شدن‌ به‌عنوان محبوب‌ترین ژانرِ فرعی سینمایی‌اند یعنی «کمدی-رمانتیک»: «داستان رُمانسی میان دو دلداده که موانع وصال‌شان سرانجام در بستری کُمیک از میان برداشته می‌شود و در پایانی خوش به هم می‌رسند.» با این تعریف آیا می‌توان ژانر فرعی کمدی-رمانتیک را به مجموعه‌ای از فیلم‌های هالیوودیِ گیشه‌پسند و اصطلاحاً «هپی اند» تقلیل داد؟ پاسخ منفی است. در این درس‌گفتار به دلایل اهمیت فیلم‌های کمدی-رمانتیک در تاریخ سینما، سیر تحول و تکامل زیباشناسانه‌ی آن‌ها، و پیوندشان با فرهنگ زمانه‌شان می‌پردازیم.


مباحث دوره:

جلسه اول: مقدمه‌ای بر ژانر، خواستگاه‌ها و تاریخچه
جلسات دوم تا پنجم: بررسی فیلم‌های «منشی همه‌کاره‌ی او» اثر هاوارد هاکس، «تعطیلات رمی» اثر بیلی وایلر، «آپارتمان» اثر بیلی وایلدر،‌ «دختر خداحافظی» اثر هربرت راس

جلسه ششم: جمع‌بندی مباحث در دیالوگ دکتر مهدی ملـک و نوید پورمحمدرضا و پاسخ به پرسش‌های هنرجویان

 

برگزارکنندگان

خانه فرهنگ و هنر آرسن
خانه فرهنگ و هنر آرسن

خانه‌ای برای یادگیری درباره‌ی سینما، تئاتر، نویسندگی، فلسفه و جامعه‌شناسی

زمان‌بندی

عنوانشروعپایان
مقدمه‌ای بر ژانر، خواستگاه‌ها و تاریخچهدوشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ - ساعت ۲۰دوشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۱ - ساعت ۲۲

گالری تصاویر

سوالات متداول

هرچه مطالعات سینمایی شرکت‌کنندگان بیشتر باشد بهره‌برداری خودشان افزایش می‌یابد اما دوره جریان‌شناسی سینما به پیش‌نیاز علمی خاصی نیاز ندارد. چیزی که برای این دوره خیلی مهم است، علاقمندی به دنیای سینما و پیگیری جلسات است.
برای استفاده از تخفیف دانشجویی لطفا بعد از ثبت‌نام، کارت دانشجویی خود را به واتس‌اپ شماره تلفن نوشته شده، بفرستید. با شروع کارگاه و انطباق هویت در اولین جلسه، بلافاصله سهم تخفیف دانشجویی به شما عودت داده می‌شود.
خیر. همین که اسکرین شات بلیت خود را داشته باشید، کفایت می‌کند.
خیر. این کارگاه، درس‌گفتار محور است و مدرس صحبت می‌کند و به سوالات شرکت‌کنندگان پاسخ می‌دهد.
بله. مدرس در ابتدای دوره و طی برگزاری جلسات حتما کتاب‌ها و دیگر منابع مفید و خواندنی سینمایی و مرتبط با ژانر فرعی کمدی-رمانتیک را به هنرجویان معرفی می‌کند.
توصیه‌ی ما این است که برای بهره‌برداری بهتر از این دوره‌ی آموزشی، پیش از برگزاری هر جلسه، یک‌بار دیگر آثار سینمایی معرفی شده را ببینید تا از جلسات لذت بیشتری ببرید.
خانه آرسن کانال ارتباطی شما با مدرس دوره است. در صورت تمایل می‌توانیم در طول دوره، گروهی را با حضور مدرس تشکیل دهیم تا پیش از برگزاری دوره‌ی بعد پرسش‌هایتان را در گروه مطرح کنید و سایر شرکت‌کنندگان هم از این پرسش و پاسخ استفاده کنند.
دوره‌ی حاضر یکی از کارگاه‌های «مجموعه‌‌‌ی جریان شناسی تاریخ سینما» و اولین دوره‌ی آن است که خانه آرسن برگزار می‌کند. این مجموعه حتما ادامه خواهد یافت و در دوره‌های بعد، با حضور دکتر مهدی ملک به جریان‌های سینمایی که از کمدی-رمانتیک تأثیر پذیرفتند و جریان‌هایی که بعد از آن متولد شدند می‌پردازیم.
خیر. سینمای هالیوود به عنوان یکی از جریان‌های سینمایی مورد بررسی قرار می‌گیرد اما در طی برگزاری دیگر دوره‌های «مجموعه‌ی جریان شناسی تاریخ سینمای جهان» به سینمای کشورهای دیگر هم پرداخته خواهد شد.
خانه فرهنگ و هنر آرسن
برگزار‌کننده: خانه فرهنگ و هنر آرسن
۱
دنبال کننده
۱
کل رویدادها

خانه‌ای برای یادگیری درباره‌ی سینما، تئاتر، نویسندگی، نگارش خلاق، فلسفه و جامعه‌شناسی...

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

شنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۰

دوره آنلاین شناخت نور و نورپردازی در عکاسی

 • آنلاین
 • ۱,۶۰۰,۰۰۰ تومان
 • مرکز عکاسی پرشیا
پنج‌شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۳۰

(دوره‌ی دوم) کارگاه آموزشی NFT و Metaverse

 • آنلاین
 • از ۶۷۱,۰۰۰ تومان
 • رامبد مسعودی
پنج‌شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۰۰

دوره 3 ماهه آموزش سخنوری و فن بیان 1401

 • آنلاین
 • از ۱,۲۴۰,۰۰۰ تومان
 • دبیرخانه مسابقه سخنرانی تریبون
جمعه ۳۱ تیر ۱۴۰۱ ساعت ۰۸:۳۰

دوره آنلاین هکر قانونمند CEHv11

 • آنلاین
 • ۱,۸۰۰,۰۰۰ تومان
 • مرکز تخصصی آپا دانشگاه رازی