رویداد به پایان رسیده است!
گردهمایی اکوسیستم استارتاپی استان گیلان در تاریخ سه‌شنبه ۱۶ بهمن به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

گردهمایی اکوسیستم استارتاپی استان گیلان

شروع:
سه‌شنبه ۱۶ بهمن ۹۷ ۱۵:۰۰
پایان:
سه‌شنبه ۱۶ بهمن ۹۷ ۱۷:۰۰
گردهمایی اکوسیستم استارتاپی استان گیلان
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

اکوسیستم استارتاپی استان گیلان

هر اکوسیستم یا زیست‌بوم متشکل از یک یا چند چرخه حیات است و هر کدام از این چرخه‌ها وابسته به عناصری هستند که با یکدیگر رشد می‌کنند و توسعه می‌یابند. برای مثال، یک موجود زنده برای ادامه حیاتش در یک اکوسیستم نیازمند مواد غذایی است و محیط نامطلوب ممکن است موجب نابودی‌اش شود. استارتاپ‌ها همچون موجودات زنده در یک اکوسیستم به تعامل با بازیگران آن و رشد جمعی نیازمندند و نمی‌توان اجزای یک اکوسیستم را مستقل از کل بررسی کرد.

یک استارتاپ با افراد یا سازمان‌هایی در ارتباط است تا بتواند رشد کند و به بلوغ برسد. این افراد یا سازمان‌ها می‌توانند منتورها (مربیان)، مشاوران‌، کارآفرینان، سرمایه‌گذاران منجی یا سازمان‌ها و نهادهایی همچون دانشگاه‌ها، موسسات عمومی و دولتی، سازمان‌های پشتیبانی (انکوباتورها، شتاب‌دهنده‌ها، فضاهای همکاری و...)، سازمان‌های تحقیقاتی، سازمان‌های ارائه‌دهنده خدمات (حقوقی، خدمات مالی و...) و شرکت‌های بزرگ باشند. مجموعه این موارد را اکوسیستم استارتاپی می‌نامیم. برای جذب سرمایه اولیه تیم تشکیل‌دهنده یک استارتاپ و موضوعی که روی آن کار می‌کنند، اهمیت بسیاری دارد، زیرا موجب می‌شود، صاحب سرمایه به تیم اعتماد و با سرمایه‌گذاری بستر رشد آن را فراهم کند. بسیاری از استارتاپ‌ها در این مرحله ناکام می‌شوند و هرگز به مرحله توسعه نمی‌رسند. البته مرحله توسعه و رسیدن استارتاپ به سود بسیار حساس است و اگر استارتاپ نتواند خود را به بازار معرفی کند و به بلوغ برسد، از چرخه خارج خواهد شد.

بازیگران کلیدی اکوسیستم استارتاپی

 • کارآفرینان
 • منتورها یا مربیان
 • سرمایه‌گذاران
 • انکوباتورها
 • دانشگاه‌ها
 • شرکت‌ها
 • انجمن‌ها / رویدادها
 • دولت
 • ارائه‌دهندگان خدمات

اقتصاد سبز-آبی چیست؟

اقتصاد سبز چیست؟
بر اساس تعریف برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد اقتصاد سبز الگویی است که به افزایش رفاه انسان و برابری اجتماعی منجر شود، در شرایطی که خطرات زیست محیطی و کمبودهای اکولوژیکی را به طور چشمگیری کاهش می دهد.
به بیان ساده تر، اقتصاد سبز را می توان نمونه ای شامل میزان انتشار کربن پایین و منابع کارآمد که همگان به اندازه کافی از آنها بهرمند هستند، دانست. این اقتصادی است بر پایه سرمایه گذاری های دولتی یا خصوصی که به کاهش انتشار کربن و آلاینده های دیگر، افزایش بهره وری انرژی و منابع، جلوگیری از نابودی تنوع زیستی و اکوسیستم ها می شود.
برخی ممکن است مفاهیم این موضوع را پیچیده دانسته و گمان کنند که مشارکت در ایجاد اقتصاد سبز باید توسط دولت ها، شرکت های بزرگ و سازمان های زیست محیطی غیر دولتی انجام شود. اما باید این نکته را در نظر گرفت که سرمایه عامل محرک هر نظام اقتصادی بوده و بخش خصوصی نیز می تواند با اتخاذ تصمیماتی سبز و حمایت از طرح های اقتصادی دوستدار محیط زیست، سرمایه خود را در حوزه های مناسبی هزینه کرده و بدین ترتیب به ایجاد اقتصادی سبزتر کمک کند.

گزینه های بسیار زیاد و ساده ای برای حمایت از اقتصاد سبز وجود داشته و تصمیمهای فعالان اقتصادی در بخشهایی که در ادامه به آنها اشاره می شود، می تواند نقشی حیاتی در این زمینه ایفا نماید.

شیلات
ترویج شیوه های صید و ماهیگیری پایدار از طریق انتخاب روشهای صیادی مناسب می تواند در شکل دهی اقتصادی سبز تاثیرگذار باشد.

جنگل داری
با توجه به کاهش استفاده از محصولاتی مانند کاغذ که مرتبط با جنگل بوده و تولید آنها با استفاده از سایر منابع پایدارتر، در کنار حمایت از طرح ها و فعالیت های احیای جنگلها، می توانیم روند جنگل زدایی را کاهش دهیم.

حمل و نقل
کاهش استفاده از خودروهای تک سرنشین، افزایش استفاده از خدمات حمل و نقل عمومی، ترویج پیاده روی و استفاده از دوچرخه می توانند نقش جشمگیری در کاهش انتشار کربن و کاهش غلظت آلاینده های هوا ایفا کنند.

آب
با توجه به کمبود منابع آب شیرین، استفاده بهینه و عاقلانه از آب اهمیتی بسیار دارد. کاهش مصرف بی رویه آب در هنگام استحمام یا شست و شوی ظروف، جمع آوری آب باران برای آبیاری گیاهان و برنامه ریزی زمان شست و شوی لباس ها در این زمینه می تواند، موثر باشد.

کشاورزی
با خرید به موقع محصولات محلی، ارگانیک و محصولاتی که از طریق شیوه های پایدار تولید شده اند، می توان به توسعه اقتصاد سبز کمک کرد.

تأمین انرژی
افزایش بهره وری انرژی مصرفی با خاموش کردن لامپ های اضافی و خارج کردن وسایلی که در حالت استند بای قرار دارند از مدار برق، در کنار حمایت از توسعه منابع انرژی پاک و تجدید پذیر می تواند به توسعه اقتصاد سبز کمک کند.

گردشگری
مسافرت های گروهی و استفاده از خودرو شخصی کمتر برای صرفه جویی در مصرف سوخت، کاهش استفاده از آب و انرژی و انجام خریدهای محلی نه تنها به جوامع محلی کمک می کند، بلکه تاثیرات منفی زیست محیطی گردشگری را نیز کاهش می دهند.

ضایعات و زباله
با کاهش ضایعات، استفاده مجدد و بازیافت آنها، می توان به توسعه اقتصاد سبز کمک کرد. کاهش استفاده از پلاستیک، بهره گیری از کودهای حاصل از ضایعات مواد غذایی و ایجاد جامعه ای با بهره وری بالا در منابع، از جمله مواردی هستند که می توانند مورد توجه قرار گیرند.

تولید و صنعت
حمایت از کسب و کارهایی که طرح های پایدار را در دستور کار خود قرار داده و سرمایه گذاری در گسترش استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر از جمله موارد موثر در توسعه اقتصاد سبز هستند.

 

اقتصاد آبی چیست؟
اقتصاد آبی به عنوان یک فلسفه جدید اقتصادی توسط پروفسور گونتر پاولی معرفی شد. در سال ۱۹۹۴، UN از او خواست تا بر روی مدل های تجارت آینده بررسی نماید که این تحقیق به بیش از ۱۸۰ طرح محسوس مبدل گشت.
اقتصاد آبی امکان دستیابی همزمان به منافع چندگانه را از طریق تغییر در مدل های کسب و کار و از طریق مهندسی مجدد فرآیندهای موجود و استفاده از روش های چرخه ای، سیستماتیک و الگوبرداری از طبیعت و ویژگی احیا کنندگی آن فراهم می آورد. این نوع از مدل اقتصادی توانسته است با تاکید بر قوانین فیزیک و یادگیری از طبیعت، توانسته است سودآوری چندگانه و کاهش هزینه را در کنار ارائه بهترین ها میسر سازد.
قدرت اقتصاد آبی در تزریق مجدد ثروت بدست آمده از فرآیندهای موجود به اقتصاد محلی است. در هر فضای کسب و کاری که استفاده شود، اقتصاد آبی از منابع موجود محلی در جهت اشتغال زایی، افزایش درآمد و در عین حال حفظ محیط زیست بهره می برد. بسیاری از مفاهیمی که در اقتصاد آبی مطرح می شود از کنار هم قرار دادن تحقیقات و مفاهیم قبلی نظیر بومی شناسی صنعتی، پایداری، توسعه، اقتصاد دایره ای و… بدست آمده است.
اقتصاد آبی مدل های تجارت جدیدی را معرفی می نماید که ارزان تر بوده و به سوبسید نیازی ندارد. هم افزایی منافع میان فرآیندهای مختلف جهت نیل به راندمان در سطح کلان و استفاده مجدد از سرمایه های طبیعی و اجتماعی هدر رفته مد نظر است.
اقتصاد آبی به معنای طراحی مدل های تجارت با استفاده از منابع وافر موجود در سیستم های سری شده است که در آن ضایعات به عنوان منبع استفاده نشده اما قابل استفاده در نظر گرفته می شود و از آن به عنوان ورودی فرآیندی دیگر جهت در آمد زایی بیشتر استفاده می گردد.

 

ویژگی های اقتصاد آبی:

 • سرمایه گذاری کمتر
 • اشتغال زایی
 • ایجاد سرمایه جمعی
 • ایجاد درآمد بالاتر
 • توسعه کارآفرینی
 • نوآوری بیشتر

کافه کارآفرینی

آگاهی از تجارب افرادی که قبلا مسیر موفقیت را پیموده‌اند، باعث دستیابی به دانش ارزنده‌تری شده و نقاط ضعف افراد را کاهش می‌دهد. اما می‌بایست واسطه‌هایی در این میان باشد که این انتقال تجربه را انجام دهد. کافه کارآفرینی مکانی است که چنین ویژگی را دارد، ماموریت کافه کارآفرینی این است که تجربیات یک کارآفرین را به مخاطبانی که دوست دارند کارآفرینی را به عنوان یک مسیر انتخاب کنند انتقال دهد.

عنوان کافه کارآفرینی هپی لند در سال 1397، و پس از انتخاب مجموعه هپی لند به عنوان کارآفرین برتر ملی به این شرکت اعطا شد. هپی لند قصد دارد تا با برگزاری دورهمی های دوستانه فاصله میان کارآفرینان و علاقه مندان به کسب و کار را کم کرده و فرصتی جهت صحبت مستقیم با آن ها فراهم اورد.

آدرس:بندر انزلی سه راه حسن رود - به سمت منطقه آزاد انزلی - بعد از پل رو گذر - رستوران سبز گیلان - کافه کارآفرینی هپی لند