رویداد کارآفرینی هم نت میوه

شروع رویداد
سه‌شنبه ۱۴ شهریور ۹۶ ۰۸:۰۰
پایان رویداد
پنج‌شنبه ۱۶ شهریور ۹۶ ۱۹:۰۰
مکان رویداداصفهان
موضوع رویدادکارآفرینی / نوآوری
اضافه به تقویم
رویداد کارآفرینی هم نت میوه
برگزارکننده‌ی رویداد
تماس با برگزارکننده
۰۳۱-۳۴۷۱۷۷۰۱
گزارش
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر

http://hamnetevent.ir

از بین نعمتهای خداوند مهربان بی تردید یکی از خوشایندترین‌ها میوه است

چه روزها و شب‌های زیادی که با عطر و طعم یکی از هزاران میوه دوست داشتنی سرزمینمان به یاد ماندنی و خاطره انگیز شده است.

ایران یکی از بزرگترین تولید کنندگان میوه‌های خوشمزه جهان است

آمار رتبه‌های درخشان ما در تولید میوه در کنار آمارهای تلخ کمبود آب در سرزمینمان حیرت آور است.

حیرت آور است که آب کم سرزمین ما با مدتها سختی و زحمت و چشم انتظاری کشاورز و باغدارمان تبدیل به میوه‌های باارزشی چون پسته، انار، خرما، گیلاس، زرد آلو، سيب، به، گردو، بادام، انجير، هلو و انگور می‌شود و از آن تکان دهنده‌تر آمار ضایعات میوه است. سی درصد تولیدات ما بطور متوسط هدر می‌رود و این یعنی میزان آبی که در ضایعات کشاورزی هدر می‌رود، از تمام آبی که مردم ایران و بخش صنایع مصرف می‌کنند، بیشتر است.
عجیب‌تر اینکه مصرف سبزي و ميوه در كشورمان ايران  که بالاترین رتبه تولید میوه در خاورمیانه را دارد و در توليد 15 محصول اصلي باغي دنيا مقام اول تا دهم را دارد و بيش از 4 درصد از ميوه  جهان را توليد مي‌كند بسیار كمتر از ميزان استاندارد جهاني است. 
این یعنی با اینکه دو و نیم برابرسرانه جهانی میوه تولید می‌کنیم یک چهارم میانگین مردم دنیا میوه می‌خوریم!

به هر دلیل 
از علاقه شخصی عمیق و قلبی به میوه‌ها گرفته تا تخصص و توانمندی مرتبط با ارتقای صنعت میوه در کاشت و داشت و برداشت و فرآوری و بسته بندی...
از دغدغه برای خشک و خالی شدن روستاها گرفته تا دغدغه برای کارآفرینی و رشد ایران و ایرانی 

لطفا در رویداد همنت میوه به ما بپیوندید.

مشکلات پس از برداشت هم که متعدد و اساسی اند، از ابزارهای جداسازی و بسته بندی گرفته تا تکنولوژی‌های افزایش طول عمر میوه. از بسته‌بندی گرفته تا وسایل حمل و نقل مناسب و ارزان. از فرآوری‌های صنعتی گرفته تا صنایع تبدیلی کوچک و متوسط بهداشتی. همه به کمک شما نیازمندند.
 
هم اکنون منتظر یاری دستان سبزتان هستیم.
از طرف سیب به انگور زردآلو هلو انار و کلیه خانواده‌های وابسته :)
 
توضیحات بیشتر را در این سایت بخوانید: hamnetevent.ir

زمان‌بندی

روز اول
روز دوم
روز سوم
عنوانشروعپایان
پذیرش۸:۳۰۹
پنل مسأله۹۱۰
ارائه ایده، جذب هم تیمی یا شریک تجاری۱۰۱۳
سناریو کاربر ux۱۴:۳۰۱۶
حلقه های همفکری Design Scope۱۶۱۹
عنوانشروعپایان
پذیرش۸:۳۰۹
ایده پردازی۹۱۰
انتخاب راه حل۱۰۱۳
سناریو مشتری cx۱۴:۳۰۱۶
آماده سازی ارائه به داوران۱۶۱۹
عنوانشروعپایان
ارائه به داوران۹۱۳
اعتبار سنجی۱۴:۳۰۱۶
قرارداد نمونه سازی۱۶۱۹

چه رشته هایی را برای شرکت در رویداد پیشنهاد می کنید؟

کشاورزی
باغبانی: اگر در رشته باغبانی تحصیل کرده اید، حتما بهتر از هر کسی درخت میوه و میوه را می شناسید. شرایطی را که برایش مناسب است، عواملی که به آن آسیب می زند، نیازهایی که دارد، وسایل و موادی که برای پرورش آن لازم و ضروری است، همه را می دانید.به شما نیاز داریم تا درک دقیق تر و کاملی از پرورش درخت میوه و کیفیت میوه داشته باشیم و به کسانی که می توانند شرایط و وسایل لازم را بسازند و بهبود دهند کمک کنیم.
گیاه‌پزشکی: درخت و میوه اش هر دو زنده اند و بیمار می شوند،و گاهی حشره یا آفتی به آن آسیب می زند. دانستن اینکه چه آفتی، چگونه و به چه درختی آسیب می زند، چگونه زندگی می کند، چگونه می شود آن را مهار کرد یا از بین برد، مسئله مهمی است. آیا می توانید روش ها و مواد بهتری از آنچه که وجود دارد ابداع و معرفی کنید یا اینکه به کسانی که در این زمینه ایده ای دارند کمک کنید؟
بیوسیستم (مکانیزاسیون): درخت میوه یک موجود زنده است که از عوامل زنده و غیر زنده متعددی تأثیر می پذیرد. مدیریت یک باغ اگر دقیق باشد و طبق نیازها و شرایط مناسب درخت عمل شود، نتیجه خیلی بهتر خواهد بود. حالا اینکه این دقت و سرعت را چگونه ایجاد کنیم باید از کسی بپرسیم که می تواند یک ماشین را طبق نیاز کشاورز طراحی کند و بسازد و درخت میوه را هم می شناسد.
بیوتکنولوژی: درخت، حشره، ویروس، باکتری، ویروس، آفت و هر موجود زنده ای که به درخت میوه وابسته است، یک دنیاست که می توان از یک رشته DNA به آن راه پیدا کرد! اگر متخصص زیست فناوری گیاهی یا جانوری هستید، حتما می دانید یا می توانید بفهمید که چگونه می توان یک درخت بهتر کاشت و پرورش داد، چگونه یک حشره، ویروس یا آفت به درخت میوه یا خود میوه آسیب می زند، و چگونه می توان با دستکاری در ژن ها یا روش های دیگر این موجودات را کنترل کرد و درختان سالم تری بدون نیاز به سموم ضد محیط زیست پرورش داد.
صنایع غذایی: وقتی میوه چیده شد، از آن به بعد کار یک مهندس صنعت غذایی است که بگوید از یک میوه چه محصول دیگری می توان تولید کرد، که هم ارزش غذایی میوه و کیفیت آن را حفظ کند و هم راهی باشد برای جلوگیری از دورریز و اسراف میوه. می شود اغلب میوه ها را به محصولی تبدیل کرد که در تمام سال بتوانیم آن را از بازار تهیه کنیم و حتی مصرف میوه در کشورمان را، که بسیار پایین است، بالا ببریم، در عین اینکه از اسراف و ضایعات میوه پیشگیری کرده ایم.
ترویج: روش ها و وسایل بسیاری هست که در دنیا برای کشاورزی و باغداری استفاده می شود و کشاورزان به هر دلیل از آن اطلاع ندارند یا از آن استفاده نمی کنند.گاهی یک کشاورز، نیاز به این دارد که در مورد مراحل مختلف تولید و پرورش میوه اطالعاتی دریافت کند. کشاورزان، مثل همه مردم برای بهبود کارشان نیاز به آموزش دارند و این کار به علت شرایط متفاوت آنها می تواند روش های متفاوتی هم داشته باشد. اگر در رشته ترویج کشاورزی تحصیل کرده اید، می توانید برای ارائه آموزش های لازم به کشاورزان و اطلاع رسانی به آنها، به ایده خوب، کاربردی و روزآمد ارائه کنید.
مهندسی آب: درخت میوه و آبیاری آن، نیاز آبی بالای آن، ریشه های عمیق و ساختار متفاوت درخت، تنه چوبی آن و همه عواملی که آبیاری درخت را پیچیده می کند، باعث می شود که آبیاری درختان میوه نیاز به روش های بهینه و ویژه داشته باشد. اگر یم مهندس آبیاری هستید، با شناخت دقیقی که از عوامل فیزیکی و طبیعی موثر در آبیاری و چالش هایی که در زمینه آب وجود دارد، دارید، می توانید نقش مهمی در بهبود فرایند تولید میوه داشته باشید.
خاکشناسی: شوری و قلیایی بودن خاک، تعدیل ساختار خاک و زهکشی مناسب، عوامل تغذیه ای موجود در خاک و آلودگی های آب و خاک چالش هایی است که درختان میوه به شدت با آن درگیرند و حل شدن این مسائل مانند یک اهرم تأثیری با برد بسیار زیاد در بهبود کیفیت و سلامت درختان میوه دارد.
شیمی
تغذیه درختان میوه، مبارزه با آفات و بیماری‌های آن، حفظ میوه در انبار و فرآوری میوه، حلقه‌های واسط باغبانی و شیمی هستند. برای تغذیه درختان میوه نیاز به بهترین ترکیب از مواد معدنی و آلی داریم. برای مبارزه به آفات و بیماری‌ها به سبزترین و اثربخش ترین سموم و مواد، برای انبارداری میوه به تیمارها و موادی برای افزایش ماندگاری میوه و برای فراوری به موادی برای تسهیل فراوری و ماندگاری میوه در بسته بندی نیازمندیم.
مکانیک
برای افزایش بهره وری و ارزش آفرینی در کشاورزی، می بایست دقیق تر، علمی تر و سریع تر کشاورزی کنیم؛ با استفاده از تجهزات و ماشین های کاربردی و نوین می توانیم این کار را انجام دهیم. این که آن وسیله، ماشین یا ربات چه باشد و چگونه کار کند، هنر متخصص مکانیک است.
الکترونیک
بهبود وسایل و ماشین های مورد استفاده در تولید میوه و مجهز کردن آن به فناوری ها و امکانات جدید و هوشمندسازی آنها، یک فرصت بسیار خوب برای کار و ایده‌‌پردازی برای متخصصین و مهندسان الکترونیک است. اسکن میوه‌های آفت زده، تشخیص میوه های مناسب برای چیدن بر اساس طیف رنگی میوه، ربات‌های کمک باغبان و بسیاری از وسایل و تجهیزات هوشمند دیگر مثال‌هایی هستند که الکترونیک را با باغبانی پیوند زده‌اند.
فناوری اطلاعات و ارتباطات (IT)
چگونه می توان با استفاده از فناوری های نوین ارتباطی، فرایند تولید تا عرضه میوه را بهبود بخشید؟ چگونه می توان اطلاعات مورد نیاز باغداران و تولیدکنندگان را سریع تر و کارمدتر به دست آنها رساند؟ چگونه می توان از فناری های اطلاعاتی و ارتباطی برای آموزش باغداران و کشاورزان استفاده کرد؟ اگر متخصص IT هستید، حتما می توانید برای این سوالات راه حلی داشته باشد و حتی ممکن است زمینه های مرتبط دیگری را که ما از آن بی خبریم، پیشنهاد و معرفی کنید.
کامپیوتر
از وقتی کشاورزی دقیق متولد شد، و فناوری های پیشرفته در کشاورزی مورد استفاده قرار گرفت، رایانه با کشاورزی پیوند برقرار کرد. اگر یک متخصص رایانه هستید، می توانید با طراحی یک نرم­افزار یا اپلیکیشن، بخشی از فرایند تولید تا فراوری میوه را بهبود دهید.می توانید نرم افزارهایی طراحی کنید که برای تسهیل استفاده از تکنولوژی توسط کشاورز، اطلاع رسانی، ایجاد ارتباط بین کشاورز و افراد و ارگان های دیگری که به این حوزه مربوطند،به کار می روند یا حتی نرم افزارهایی که کارایی ابزارهای هوشمند را تکمیل می کنند و بهبود می بخشند.
فناوری نانو
مراحلی که چالش ها آنها با ابداع یک ماده کلیدی حل می شود، می توانند فرصت خوبی برای حضور یک نانوتکنولوژیست باشندو موادی کع در مبارزه با آفات و حشرات استفاده می شوند و موادی که در نگهداری و انبارداری میوه مورد نیاز هستند، می توانند ریشه در فناوری پیشرفته نانو داشته باشند. مثلا پوشش هایی که با استفاده از فناوری نانو برای بسته بندی میوه ها ساخته شده اند و ماندگاری میوه را بسیار بالا می برند، محصول دانش نانوتکنولوژیست هاست!
بیوشیمی
بسیاری از فرایندهایی که در میوه رخ می دهد و باعث بالارفتن کیفیت میوه یا فاسد شدن آن می شود، منشأ بیوشیمیایی دارد. شناخت مواد بیوشیمیایی و فرایندهای تولید یا تخریب این مواد، که میوه ها را تحت تأثیر قرار می دهد، یک دانش کلیدی برای افزایش کیفیت و ماندگاری میوه است. آیا یک بیوشیمیست هستید و در زمینه افزایش ماندگاری و کیفیت میوه ایده ای دارید؟!
گرافیک
اگر یک گرافیست مبتکر هستید، حضور شما در تکمیل کار اغلب استارت آپ ها، به ویژه افرادی که در زمینه IT و رایانه ایده ای دارند، ضروری است.

آدرس:اصفهان بنیاد نخبگان اصفهان

اگر مایل به اطلاع از رویدادهای مشابه این رویداد هستید، کلیک کنید.