رویداد به پایان رسیده است!
دوره کلیدهای طلایی تربیت ویژه والدین کودک و نوجوان در تاریخ چهارشنبه ۹ امرداد به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
شنبه ۵ مرداد ساعت ۱۷:۰۰

دوره کلیدهای طلایی تربیت ویژه والدین کودک و نوجوان

  • رایگان
  • مشهد
  • توسعه فردی و خانواده
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

از همین الان کلاس شروع شد...


مدت زمان کلاس امروز: 15 دقیقه
سلام؛ قبل از شروع کلاس اجازه بدید به چند سوال در حوزه تربیت بپردازیم و دغدغه هامون همسو بشه و بعد کلاس امروز رو شروع کنیم.

امروزه در عصری زندگی میکنیم که حضور رسانه ها و شبکه های اجتماعی، تمام مقیاس های ذهنی و تجربیات قبلی پدرانمان را به چالش کشیده است. قطعا شما هم مثل من بسیار با والدینی برخورد کرده اید که از این تغییرات فرهنگی و تلاش های بی نتیجه ای که در امر تربیت فرزندانشان داشته اند، کلافه و سردرگم هستند.

اولین سوالاتی که در ذهن هر انسان دغدغه مندی شکل میگیرد این است که:

الف - مبناهای تربیت چیست؟

ب - اگر این جمله درست باشد که "تربیت با تغییرات علمی و فرهنگی در جامعه تغییر می کند" آیا میشود با این سرعت پیشرفت، خودمان را تطبیق بدهیم؟

ج - بسیاری از والدین از روش های سنتی تربیت استفاده می کنند، این افراد همان کسانی هستند که استفاده از هر شیوه ی جدید یا وسیله ای که در تربیت سنتی گذشته وجود نداشته را نهی می کنند. با نتیجه ی این شیوه ی تربیتی بارها در جامعه روبرو شده ایم و از نزدیک شاهد شکست خوردن این شیوه ی سنتی تربیتی بوده ایم. اما اینکه آیا این شیوه غلط است، یا در نحوه ی اجرا درست عمل نشده است، بحث فراوان است.

د - بعضی دیگر تلاش کرده اند خودشان را با پیشرفت تکنولوژی بروز نمایند و از شیوه های نوین و البته غربی بهره بگیرند. این گروه از والدین هم با چالش های بزرگی روبرو شده اند. از عمده مشکلات این افراد همگن نبودن این شیوه های تربیتی با فرهنگ غنی ایرانی و اسلامی است.

کافی است دغدغه های روتین تربیتی که والدین ما هر روز در تربیت فرزندانشان با آن دست و پنجه نرم می کنند را نیز به دو موضوع بالا اضافه کنیم تا اطمینان پیدا کنیم شیوه ها و روند های تربیتی یا بی نتیجه اند و یا اگر اثری دارند، اثرات و نتایج زودگذر هستند که پس از مرور زمان کیفیت و اثر خود را ظاهرا از دست می دهند.

اما جواب حقیقی به اولین سوالی که در اول متن پرسیده شد چیست؟ شیوه درست و دقیق تربیتی که تمامی مشکلات فعلی را برطرف نماید چیست؟

 


آموزش سه مرحله مهم در تربیت


شاید لازم باشد کمی به عقب تر برگردیم:

تعریف تربیت چیست؟

ما در تربیت فرزندانمان دقیقا به دنبال چه چیزی هستیم؟

در هر دوره تربیتی (خردسالی، کودکی، نوجوانی) چه آیتم های تربیتی را باید به فرزندانمان منتقل کنیم؟

اصلا سطح توقع ما در تربیت از فرزندانمان چیست؟ باورها و ارزش های تربیتی ما چیست؟

نمی دانم تابحال به سوالات بالا فکر کرده اید یا نه؟ آیا برای آن جوابی یافته اید یا خیر؟

پاسخ کامل به سوالات بالا که احتمالا شما هم آن را یافته اید یک جمله است:

تربیت یک فرمول تخصصی دارد که باید در هر دوره ودر هر زمانی قابل استفاده باشد.

استفاده از این فرمول خاص به شما کمک میکند تا در هر دوره و زمان و در هر فرهنگی بتوانید به بهترین شکل به ارزش ها و باورهای تربیتی تان دست پیدا کنید.

پس از آشنایی با فرمول های شش گانه ی تربیتی ( که در جلسه سوم دوره جامع تربیت فرزند به آن خواهیم پرداخت) کافی است سه مرحله مهم برای یک تربیت اثرگذار را طی نمایید:

1. آماده سازی جدول ارزش ها

2. زمان بندی جدول ارزش ها

3. انتخاب شیوه اجرا

 


مرحله اول : آماده سازی جدول ارزش ها( تمرین محور)


قبل از آنکه تربیت را آغاز کنید باید بدانید از تربیت چه میخواهید؟!

برای این کار کافی است که یک جدول T رسم کنید.(نمونه جدول در ادامه متن قرار گرفته است)

در یک طرف جدول ارزش هایی را که تمایل دارید فرزندتان به آنها دست پیدا کند را بنویسید و در طرف دیگر ضد ارزش های تربیتی که نمیخواهید، فرزندانتان به آن مبتلا شوند را لیست کنید. به عنوان مثال در قسمت ارزش ها میتوانید به نمونه های زیر اشاره کنید:

سلام کردن، احترام به بزرگتر ، مسواک زدن، بهداشت فردی، مسئولیت پذیری و …

لیست ضد ارزش ها میتواند برعکس ارزش ها باشد یا عناوین جدیدتری که آنها را پیدا می کنید.

در مرحله ی بعدی کافی است که ارزش ها و ضد ارزش هایتان را اولویت بندی کنید. حالا یک لیست در مقابلتان دارید که تا حدودی نقشه ی راه را برای شما مشخص نمود. شما قطعا عناوین جدیدی را در لیست تان پیدا نکرده اید، اما به احتمال زیاد آیتم هایی را نوشته اید که مدت ها به آن توجه نداشته اید یا اصطلاحا فراموششان کرده اید. این لیست علاوه بر اینکه نقشه راه را برایتان روشن نموده است اولویت های تربیتی تان را نیز دقیق مشخص کرده است.

حالا بیایید این لیست را آنالیز کنیم، دوباره با دقت آیتم هایی را که نوشته اید بخوانید و سعی کنید برای آنها سرفصل انتخاب کنید، یعنی هرکدام از این ارزشها و یا ضدارزش ها زیر مجموعه ی کدام آیتم تربیتی است؟

آداب اجتماعی؟ آداب فردی؟ آداب خانوادگی؟

یا استعداد ها و توانمندی های فردی؟

یا شاید هم مربوط به 9 گانه های سواد است؟ سواد تحصیلی؟ سواد اجتماعی؟ سواد رسانه ای ؟ و …


توضیحات


مرحله دوم: زمانبندی
جدول T  در اوج سادگی اما به بهترین شکل میتواند خواسته های تربیتی والدین را به نمایش بگذارد و به عنوان یک راهنما به آنها کمک کند تا در هر بازه ای از زمانِ تربیتی قرار دارند، بتوانند آن را رصد نموده و علامت گذاری کنند.

مرحله ی پس از تکمیل جدول T،نوبت به مرحله ی زمان بندی میرسد اینکه هر کدام از این آیتم هایی که در این جدول مشخص کردیم را باید در چه زمانی به فرزندمان آموزش دهیم. اجازه دهید در یک مثال این دو مرحله را بررسی کنیم؛

به عنوان مثال در جدول ارزش ها سلام کردن به عنوان یک آیتم با اولویت بالا قرار دارد.

در مرحله دوم باید زمان دقیق و درستی را برای ارائه این ارزش به فرزندمان انتخاب کنیم. مثلا دو سالگی بهترین زمان برای آموزش دادن  به بچه ها برای سلام کردن به دیگران است.

اول نکته ای که ممکن است مثل من به ذهن شما هم خطور کرده باشد این است که: در مثال بالا از کجا متوجه شدیم که دوسالگی بهترین سن آموزش این ارزش است.
این دقیقا مهم ترین موضوعی است که در تربیت گاها مارا به چالش میکشد و این عدم آگاهی بر روی زمانبندی ارزش برایمان دردسر ایجاد میکند.بگذارید یک سوال بپرسم:

به نظر شما آموزش مسئولیت پذیری از چه سنی باید شروع شود؟ سه سالگی؟ یا پنج سالگی؟ آیا دختران و پسران با هم تفاوتی در شروع این زمان ندارند؟

طبعا از این دست سوالات و ارزش گذاری ها در تربیت فراوان پیش می آید و اینجاست که اهمیت آشنایی با زمان بندی در تربیت روشن میشود.

حتما تا حالا متوجه شده اید که نقطه ضعف والدین ما در تربیت کجاست؟! بله، درست حدس زدید.

عدم آگاهی تخصصی از مرحله دوم (زمان گذاری) در تربیت!

من با هر پدر و مادری که در این 8 سال تجربه ی کاری و مشاوره ام برخورد کردم، بلا استثناء میدانستند چه ارزش هایی را برای تربیت فرزندانشان نیاز دارند. درنهایت نقطه ی ضعفشان عدم تهیه ی یک لیست مدوّن و اولویت بندی بود. اما هیچ پدر و مادری نبودند که بگویند: نمیدانیم میخواهیم چه کسی با چه ارزش هایی تربیت کنیم! این یعنی والدین ما در مرحله ی اول تربیت هیچ مشکلی ندارند. مشکل از مرحله ی دوم آغاز میشود:

زمانبندی!

زمانبندی همان مقوله ای است که امروزه همه ی والدین ما به سختی با آن دست و پنجه نرم می کنند. مشکلاتی از قبیل کنترل موبایل و یا زمان صحیح خریدن موبایل و تبلت شخصی برای فرزندان و آموزش بعضی از عبادات و ارزشهای فرهنگی به آنها، از جمله معضلاتی است که مستقیما به موضوع زمانبندی در تربیت اشاره دارد. والدینی که نمیدانند دقیقا در چه سنی باید ارزش تربیتی خود را به فرزندشان منتقل کنند.

من( به لطف خدا) به صورت تخصصی در این دوره تربیت فرزند این آیتم را به شما آموزش خواهم داد. پس نگران نباشید.

مرحله سوم: شیوه ارائه آموزش در تربیت
بعد از مرحله ی دوم نوبت به مرحله ی آخر میرسیم.یعنی شیوه ارائه آموزش. چگونه به فرزندم بیاموزم تا هم بپذیرد و هم برای همیشه آن را انجام دهد؟!

اجازه بدین مثال مرحله ی قبل رو دوباره با هم بررسی کنیم:

من بر اساس جدول T تصمیم گرفتم با فرزندم آموزش سلام کردن رو شروع کنم. بر اساس آموزش هایی که در دوره جامع تربیت فرزند بناست ببینم متوجه شدم بهترین زمان برای ارائه این ارزش به فرزندم دو سالگی است. اما حالا چگونه باید این آموزش را به فرزندم منتقل کنم که هم پذیرا باشد، هم اثرگذاری بلند مدت داشته باشد. اصطلاحا در وجود او نهادینه شود.

برای اهمیت این بخش این داستان را به دقت مطالعه کنید:

والدینی به من مراجعه کردند و به شدت نگران بودند، علت نگرانی والدین بی نماز شدن نوجوان شون در سن 14 سالگی بود. مادر اذعان داشتند که دخترشون در سن 6 سالگی در کنار والدین نماز میخونده و حتی گاها موقع نماز به دیگران یادآوری میکرده که الان وقت نماز شده، پس چه اتفاقی افتاده که الان دلش نمی خواد نماز بخونه؟از این دست داستان های واقعی شما هم یا تجربه کرده اید یا در اطرافیان تون به وفور مشاهده کردید. والدین داستان بالای من ، هم جدول ارزش گذاری درستی داشته اند و هم زمان درستی رو برای ارائه ی نماز به دخترشون انتخاب کرده بودند ، اما باز هم این ارزش در فرزندشون نهادینه نشده بود!! چرا؟؟

مشکل در شیوه ی ارائه است. شیوه ی ارائه ی ارزش ها در هر سن با سن دیگه و در هر جنس با جنس دیگه (دختر یا پسر بودن) کاملا متفاوت است. و متاسفانه والدین ما توجهی به این موضوع ندارند و از یک شیوه تکراری و گاها شکست خورده برای تربیت همه اعضای خانواده در همه سنین تربیت استفاده می کنند.

آنچه که به عنوان مهم ترین اصل آموزشی در این دوره بناست به شما آموزش دهم، پس از اصل زمانبندی ، مرحله ی شیوه ارائه آموزش است.

اینجاست که فرمول گذاری تربیتی معنا پیدا میکند.همان جمله ای که اول کلاس امروز درباره آن گفتگو کردیم.ما نیاز داریم دوره های شش گانه تربیتی را بشناسیم و بدانیم در هرسنی با  توجه به روحیات فرزندمان چه آیتم هایی را و چگونه باید به وی منتقل کنیم تا بیشترین تاثیر را داشته باشد.

وقتی این سه مرحله طی می شود ، در اصل ما یک قدم تربیتی صحیح برداشته ایم. حال کافی است این سه مرحله را برای تک تک آیتم های جدول ارزش گذاری آماده کنیم. به همین سادگی تربیت اتفاق افتاده است.

مراحل تربیتی از نظر زمان بندی از بدو تولد تا اول جوانی، به 6 مرحله تقسیم میشود. شناخت این شش مرحله و شیوه ارائه ارزش های تربیتی به تناسب روحیات فرزند ما در هر مرحله موضوعی بسیار دقیق و تخصصی است که من بنا دارم در دوره جامع تربیت فرزند به والدین گرامی و دغدغه مند آموزش دهم.

مزیت این شیوه ی تربیتی این است که، تغییرات زمان و مکان و فرهنگ، هیچ تاثیری در اثرگذاری این شیوه نخواهد داشت. و لازم نیست ما در هر دوره و زمانی با شیوه های جدیدتر تربیت فرزند روبرو شویم. این مدل تربیتی که اصطلاحا فرمول محور می باشد، تربیت را یکبار برای همیشه به ما آموزش خواهد داد.

امیدوارم از کلاس امروز بهره ی کافی برده باشید.

منتظر شما والدین دغدغه مند در دوره جامع تربیت فرزند هستم.

محمد مصباحی (مدرس دوره کلیدهای طلایی تربیت)

آدرس

مشهد مشهد - تقاطع قرنی و بلوار مجد - فرهنگسرای انتظار

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

حس برتر

موسسه حس برتر برگزار کننده دوره های:تربیت فرزند بالغ سالم در دو سطح کودک و نوجوانمادران خلاق (آموزش بازی محتوایی برای کمک به تربیت کودک)مدیریت برنامه ریزیسبک زندگیکارگاه تخصصی تربیت مربیو ....میباشد.جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

رویداد های برگزارشده۸
رویداد های فعال۰