رویداد به پایان رسیده است!
دوره تربیت جنسی در تاریخ سه‌شنبه ۲۴ اردیبهشت به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
شنبه ۲۱ اردیبهشت ساعت ۱۱:۰۰

دوره تربیت جنسی

 • رایگان
 • مشهد
 • توسعه فردی و خانواده
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


 

تربیت جنسی موضوعی است که در دهه اخیر با توجه به پررنگ شدن رسانه در خانواده به مسئله ای جدی در تربیت و دغدغه ای پررنگ برای والدین تبدیل شده است.با توجه به این مقدمه ی یک خطی، دو اصل مرتبط با هم در مطالعه و آموزش تربیت جنسی باید مورد بررسی قرار داد:

اولا: باید دقت شود که اگرصرفا الگوهای تربیت جنسی بنا باشد از مبناهای روانشناسی غربی وام گرفته شود،ممکن است آسیبهای جبران ناپذیری را به تربیت خانواده ایرانی وارد نماید. به عنوان مثال در دهه 90 میلادی به صورت آزمایشی در مدارس مختلف در بعضی از کشورهای اروپایی و آمریکایی برای آرامش روحی نوجوانان و افزایش توجه و تمرکز آنها، تصمیم گرفته شد تا ورزشی انجام شود که پایه آن همان "خودارضایی" دانش آموزان نوجوان بود. مؤسسین این پروژه قصد داشتند تا با کنترل انرژی جنسی نوجوانان،موضوع نیاز جنسی آنها را ظاهرا کنترل و برطرف نمایند. بعد ازگذشت ده سال این پروژه شکست خورد و مقالات فراوانی در حوزه ی آسیبهای این پروژه و البته شیوه ی ترک خودارضایی برای نوجوانانی که اعتیاد به خودارضایی پیدا نمودند،توسط روانشناسان و مربیان مدارس در اروپا و آمریکا نگاشته شد. اما متاسفانه عده ای سودجوی فرهنگی و اقتصادی به طرفداری از این رویداد پرداختند تا جایی که اکنون یک روز خاص در سال به نام این رویداد اختصاص داده شده است. و تا به امروز جشنواره ها و مسابقات و برنامه های ویژه ای برای آن تدارک دیده شده و برگزار شده است و سایه ی شوم آن هر روز در جوامع غربی گسترده تر میگردد. این مثال ساده به ما کمک می کند تا مراقب باشیم در انتخاب ویترین آموزشی تربیت جنسی دقیق تر عمل نماییم.

 

ثانیا: گاها متاسفانه در کتب آموزشی و یا مقالات و کلاس های مرتبط با موضوع تربیت جنسی، آموزش جنسی با تربیت جنسی اشتباه گرفته میشود و این امر موجب به چالش کشیده شدن این موضوع بسیار مهم میگردد. آموزش جنسی یکی از زیرشاخه های تربیت جنسی است ،برای سنین مختلف عملکرد آن کاملا متفاوت است. والدین در امر تربیت کودک و نوجوان خود نیاز دارند تا اولا با چهارچوپ تربیت جنسی آشنا گردند و پلکان های تربیت جنسی را  در سنین مختلف آموزش ببینند، سپس به آموزش جنسی بپردازند. آموزش جنسی،چون ظاهرا راهکارهای عملیاتی ارائه میدهد معمولا مورد استقبال والدین قرار میگیرد والبته این موضوعی بس خطرناک است. در ادامه آموزش تربیت جنسی را مورد بررسی قرار داده و مقالاتی را در اختیار شما والدین و مربیان گرامی قرار خواهیم داد.

 

در قسمت اول لازم است تا با مفاهیم و تعاریف تربیت جنسی بیشتر آشنا شویم:

1.نگرش والدین نسبت به جنسیت خود و فرزندشان

2.شیوه برخورد متناسب والدین با جنسیت فرزند

3..پاسخ دادن به سوالات جنسی کودکان

4.رفتار والدین با یکدیگر

5.آموزش حیا و عفت و غیرت

6.شناخت به هنجار ها و نا به هنجارهای جنسی

7.اهمیت تقوا و پرهیز از بی بند و باری جنسی

8.نگرش والدین نسبت به ازدواج

9. آگاه کردن فرزندان از بیماری های جنسی

10. آموزش احکام شرعی در مورد مسایل جنسی          

11. آگاه کردن فرزندان از تغییرات هنگام بلوغ

12. آماده کردن نوجوانان و جوانان برای ازدواج

13. آگاه کردن فرزندان به طبیعی بودن نیاز جنسی


بخش دوم


با یک تقسیم ساده گزینه های اول تا هفتم آموزش هایی مرتبط به والدین کودک و نوجوان و گزینه های هشتم تا سیزدهم آموزش هایی مرتبط با والدین گروه نوجوان میباشد.  نکته پر اهمیت بعدی ارتباط رسانه با تربیت جنسی است که در ادامه مقاله مرتبط با آن جهت دالنود رایگان قرار داده شده است.

مراقبت های جنسی فرزندان به دو دوره کلی تقسیم میشود:

مراقبت های جنسی پیش از تولد:

هنگام همسر گزینی

پیش از انعقاد نطفه

هنگام انعقاد نطفه

دوران بارداری

 

مراقبت های جنسی پس از تولد:

هنگام تولد و نوزادی

ایام شیرخوارگی( تا دوسالگی)

کودکی اول ( دو تا شش سالگی)

کودکی دوم ( شش سالگی تا بلوغ)

نوجوانی و بلوغ

جوانی و خواستگاری و ازدواج

 

آموزش تربیت جنسی در سنین کودکی به دو روش صورت میگیرد:

         1. روش مستقیم دوران کودکی:

 • انتقال صحیح حس ارزشمندی جنسیتی به فرزند
 • آموزش و تقویت هویت جنسیتی
 • الگویابی جنسیتی از طریق فرایند همانندسازی
 • نقش دهی جنسیتی
 • پیشگیری از زمینه های تحریک جنسی
 • نحوه ی پاسخ دادن به سوالات جنسی کودک 

کلیپ پاسخ به سوالات جنسی - قسمت اولبخش سوم


          روش مستقیم دوران نوجوانی:

 • آگاهی دادن نسبت به تغییرات جسمی بلوغ
 • آشناسازی نسبت به طبیعی بودن تحولات نوجوانی
 • تعدیل حالتهای روانی
 • پرورش هویت جنسی نوجوان
 • توجه به نیاز جنسی و جهت دهی مطلوب آنها

         2. روش غیر مستقیم در دوران کودکی و نوجوانی:

 • تامین صحیح نیازهای عاطفی و روانی کودک
 • اصلاح سبک زندگی
 • شکوفاسازی فطرت
 • زمینه سازی ادب نیکو
 • پرورش حیا ، عفت و غیرت


         روش غیر مستقیم در دوران نوجوانی:

 • آشنایی با انواع نابهنجارهای جنسی در اجتماع
 • پیشگیری و درمان نابهنجارهای جنسی

کلیپ پاسخ به سوالات جنسی - قسمت دومبخش آخر


در سنین نوجوانی و جوانی تربیت جنسی با همان شیوه های کودکی اما با تغییراتی همراه است:

نکته ی پر اهمیت در تربیت جنسی شیوه ی پیشگیری است تا درمان. شما به عنوان یک والد و یا مربی زمانی در امر تربیت جنسی موفق خواهید بود که به جای درمان و حل مشکلات ،به گونه ای تربیت را رقم بزنید که با آسیب های جنسی در تربیت مواجه نشوید. در این صورت شما بهترین شیوه تربیت جنسی را پیاده نموده اید. عنوانی که بناست در " دوره آموزش تربیت جنسی" به آن بپردازیم و الگوهای تربیت جنسی را آموزش دهیم.

بخش دوم در "دوره آموزش تربیت جنسی" به دغدغه ی والدینی خواهیم پرداخت که ممکن است بخشی از آنچه را که در بخش اول مطرح شده (به هر علتی) بکار نبسته اند و اکنون با چالش ها و آسیب هایی روبرو شده اند.بررسی بابهنجارهای جنسیتی و پاسخ به آنها در این بخش خواهد بود.


معرفی کتاب


تربیت جنسی نوشته علی نقی فقیهی 
در این کتاب معیارهای رفتارهای بهنجار جنسی و تمایز آن از رفتارهای نابهنجار مطرح شده و نمونه هایی از آن ها مورد بررسی قرار گرفته است. کتاب حاضر باتوجه به تجربه های بشر و مشکلات جنسی امروز جوامع سعی کرده است در پرتو آموزه های قرآنی و حدیثی، سمت و سوی تربیت جنسی را تبیین کند و آگاهی های مناسبی برای والدین و مربیان فراهم آورد.
این کتاب با متنی ساده و مملو از رجوع به نظریات مختلف جامعه شناسانه و روان‌شناسانه، محتوایی غنی با رجوع به آیات و احادیث در این حوزه فراهم کرده است. بخش اول این کتاب، مبانی تربیت جنسی است که در فصل‌های مبانی و کلیات، مبانی تربیت جنسی، مبانی و اصول تربیت جنسی، به طرح اصول مرتبط با مبنای وجود غریزه جنسی، تمایل به معنویت و فضیلت دوستی، نیاز به انسان همدم، زیبادوستی، نیاز به محبت پرداخته است.
در بخش دوم شیوه‌های آموزش و تربیت جنسی در قالب شیوه‌های تربیت جنسی پیش از ازدواج، در دوره‌ ازدواج و پس از آن مورد بحث قرار گرفته است.
بخش سوم رفتارهای نا به هنجار جنسی: عوامل، راه‌های پیشگیری و درمان، به بحث درباره انواع نابه هنجاری جنسی، عوامل نابه هنجاری‌های جنسی پرداخته شده است.
ویژگی مهم این کتاب این است که ضمن بحث و طرح مسئله‌ دقیق با رجوع به روایات مربوطه دایره‌المعارفی از دستور العمل‌های روایی مربوط به ازدواج و تربیت جنسی از تغذیه تا احکام مربوط تا زمان و مکان‌های مستحب و … را مورد نظر قرار داده است. رجوع به مباحث علمی ضمن رجوع به مباحث حدیثی از این کتاب هم گنجینه خوبی برای محققین و هم مجموعه خوبی برای رجوع افراد در شرف ازدواج، تربیت فرزند و … فراهم آورده است.

برای خرید کتاب به اینجا مراجعه نمایید.

 

تربیت جنسی در اسلام ، اموزه ها و راهکارها نوشته سید محمود مرویان حسینی
کتاب «تربیت جنسی در اسلام؛‌ آموزه‌ها و راهکارها» در پنج فصل با عنوان‌های «مبانی نظری تربیت جنسی»، «تربیت جنسی در دوره کودکی»، «تربیت جنسی در دوره نوجوانی»،‌ «تربیت جنسی در دوره جوانی» و «تربیت جنسی در فضای ازدواج» به قلم حجت‌الاسلام دکتر سیدمحمود مرویان حسینی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم اسلامی رضوی، از سوی انتشارات دانشگاه علوم اسلامی رضوی به بازار نشر عرضه شده است.
 
در بخشی از مقدمه کتاب می‌خوانیم: «آموزه‌های فرهنگ اسلامی و تعالیم قرآن و سنت، منابع اصلی و تعیین‌کننده در بررسی و تبیین موضوع تربیت جنسی است. رسالت هدایتی دین و نقش عالمان و دلسوزان تعلیم و تربیت نسل نو اقتضا می‌کند که به موضوع تربیت جنسی براساس آموزه‌های اسلامی توجه ویژه شود. این آموزه‌ها نشان می‌دهد که پیشوایان دینی ما به این واقعیت مهم در دوران رشد انسان توجه داشته‌اند. تحلیل‌ها، توصیه‌ها و راهکارهای قرآنی و روایی که متناسب با دوره‌های گوناگون رشد انسان بیان شده است. مبتنی بر شناخت صحیح و درک واقعی نیازهای انسان و رعایت کمال‌گرایی و تعالی‌خواهی اوست. آیات قرآن، روایات اهل بیت (ع)، سیره عملی پیشوایان دینی، توجه علمی و عملی عالمان اسلامی در مباحث فقهی، اخلاقی - تربیتی، تفسیری و مباحث اجتماعی، بیانگر اهمیت موضوع تربیت جنسی در اسلام است.»
 
نویسنده در فصل نخست و در صفحه 21 درباره «نقش‌آموزی جنسیتی» آورده است: «تلاش‌های هماهنگ والدین و دیگران برای انتقال معیارهای نقش جنسیت به پسران و دختران و شکل دادن به رفتارهای متفاوت در آنان از آغاز طفولیت شروع می‌گردد. زمانی که کودک نام‌گذاری می‌شود، والدین یا مهدکودک، رفتاری مطابق با پسر یا دختر بودن او اتخاذ می‌کنند و از اینجاست که تمایز جنسیت آغاز می‌گیرد... براساس رویکرد اسلام، زن و مرد از حیث تکوینی با یکدیگر تفاوت دارند؛ یعنی از جهت زیستی، روانی و احساسات کاملا از یکدیگر متمایزند. از این‌رو، تساوی یا تشابه حقوق آن‌ها امکان‌پذیر نیست.»

برای خرید کتاب به اینجا مراجعه نمایید.

 

مسائل جنسی کودکان نوشته  مجتبی امین زاده
کتاب «مسائل جنسی کودکان» نوشته‌ی دکتر «مجتبی امین‌زاده» است. نویسنده در این کتاب سعی دارد با طرح پرسش‌هایی که برای والدین متداول بوده و با پاسخ دادن به آن‌ها کمک عمده‌ای در تعلیم و تربیت فرزندان دهد. دکتر مجتبی امین‌زاده پس از اخذ مدرک پزشکی عمومی از دانشگاه علوم‌پزشکی ایران، در سال 1382 تخصص روان‌پزشکی را از دانشگاه (انستیتو روان‌پزشکی تهران) دریافت کردند. ایشان علاوه بر طبابت و مشاوره، سخنرانی و کارگاه‌های آموزشی متعددی در موضوعات مختلف روان‌پزشکی و تربیتی، برگزار کرده‌اند. در توضیح پشت جلد کتاب می‌خوانید: «زندگی در دنیای پیچیده‌ی کنونی، ما را با مسائل گوناگونی مواجه می‌کند که گاه موجب سردرگمی ما می‌شوند. نشر قطره به‌منظور پاسخ به پرسش‌های خانواده‌ها و یاری‌دادن به آن‌ها برای حل مشکلاتشان، کتاب‌های تالیفی "روان و زندگی" را با همکاری گروهی از روان‌پزشکان، روان شناسان و استادان برجسته‌ی ایران منتشر می‌کند. این مجموعه به‌صورت پرسش و پاسخ و به زبانی ساده تنظیم شده است تا خوانندگان بتوانند با مسائل روان‌شناسی آشنا شوند و آگاهانه با مشکلات روانی برخورد کنند و نیز بدانند که به هنگام بروز مشکل چگونه می‌توانند راهنمایی‌های لازم را از مشاوران دریافت کنند.» کتاب حاضر را انتشارات «قطره» منتشر کرده است.

برای خرید کتاب به اینجا مراجعه نمایید.

سخنرانان

محمد مصباحی
محمد مصباحی

برگزارکنندگان

حس برتر
حس برتر

زمان‌بندی

روز شنبه 21اردیبهشت
روز یکشنبه 22اردیبهشت
روز دوشنبه 23اردیبهشت
روز سه شنبه 24اردیبهشت
عنوانشروعپایان
جلسه اول۱۱:۰۰۱۲:۳۰
عنوانشروعپایان
جلسه دوم۱۱:۰۰۱۲:۳۰
عنوانشروعپایان
جلسه سوم۱۱:۰۰۱۲:۳۰
عنوانشروعپایان
جلسه چهارم (آخر)۱۱:۰۰۱۲:۳۰

آدرس

مشهد مشهد - احمدآباد

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

حس برتر

موسسه حس برتر برگزار کننده دوره های:تربیت فرزند بالغ سالم در دو سطح کودک و نوجوانمادران خلاق (آموزش بازی محتوایی برای کمک به تربیت کودک)مدیریت برنامه ریزیسبک زندگیکارگاه تخصصی تربیت مربیو ....میباشد.جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید.

رویداد های برگزارشده۸
رویداد های فعال۰