رویداد به پایان رسیده است!
دوره مهندسی HSE در تاریخ جمعه ۱۳ اردیبهشت به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

دوره مهندسی HSE

شروع:
چهارشنبه ۱۱ اردیبهشت ۹۸ ۰۸:۰۰
پایان:
جمعه ۱۳ اردیبهشت ۹۸ ۲۰:۰۰
دوره مهندسی HSE
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

سخنرانان

دکتر هومن بهمن پور

دکتر هومن بهمن پور

عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود

عضو انجمن متخصصان محیط زیست ایران

دکتر جواد اسدالله زاده

دکتر جواد اسدالله زاده

استاد دانشگاه

مهندس عظیم کریمی

مهندس عظیم کریمی

استاد دانشگاه

مهندس مجتبی جباری

مهندس مجتبی جباری

زمان‌بندی

۱۱ اردیبهشت ۹۸
۱۲ اردیبهشت ۹۸
۱۳ اردیبهشت ۹۸
عنوانشروعپایان
جلسه اول۸۱۳
جلسه دوم۱۵۲۰
عنوانشروعپایان
جلسه سوم۸۱۳
جلسه چهارم۱۵۲۰
عنوانشروعپایان
جلسه پنجم۸۱۳
جلسه ششم۱۵۲۰

توضیحات

۲. پیشگفتار

امروزه با رشد و پیشرفت صنعت در دنیای امروز توجه به مسائل ایمنی و سلامت افراد در کنار مخافظت از محیط زیست  از اهمیت زیادی برخوردار است و با توجه به اینکه عدم رعایت مسائل ایمنی در سازمان خسارات مالی وجانی جبران‌ناپذیری در برداشته است، استفاده از رویکرد مدیریت ایمنی، بهداشت و محیط زیست در سازمان‌ها مسئله‌ای حائز اهمیت است. در واقع رعایت مسائل HSE مانند یک راهنما به سازمان کمک می‌کند تا آگاهانه‌تر نسبت به ایمنی و بهداشت و همچنین محافظت محیط زیست رفتار کند.

واژه HSE از سه كلمه بهداشت (Health)، ایمنی (Safety) و محیط زیست (Environment) تشکیل شده است. دنیای امروز دنیای رقابت است. تحقق اهداف سازمانها درحوزه‌های کسب و کارهای مختلف در سایه بهداشت، ایمنی و محیط زیست به یكی از اولویت‌های سازمانها در تجارت امروز تبدیل شده است. بهداشت و ایمنی از سال ۱۸۸۵ با هم مطرح شده‌اند و هرجا که ایمنی مطرح شده است سخن از بهداشت و محیط نیز به میان آمده است. مباحث ایمنی بعد از انقلاب صنعتی به دلایل افزایش آمار مرگ و میر کارگران مطرح گردید. همچنین مسائل محیط زیست نیز بعد از انقلاب صنعتی به وجود آمد و به شکل حادی مطرح گردید.

 

شکل 1: عناصر اصلی تشکیل دهنده مفهوم HSE

شرط بقاء درچنین محیطی برخورداری از مزیت‌های رقابتی درسازمان است. تحقق اهداف سازمان درحوزه رقابت‌پذیری، پرداختن به موضوعات ایمنی، بهداشت و محیط زیست را به یكی از اولویت‌های سازمانها در تجارت امروز تبدیل نموده است. فاكتورهای رقابت‌پذیری سازمان عبارتند از:

1.    توجه به نیروی انسانی به عنوان اصلی‌ترین سرمایه سازمان

2.    بهبود فرایندهای كاری درراستای تولید وعملیات بهره‌ور

3.    توجه به موضوعات زیست محیطی برای تحقق توسعه پایدار

 

۲. اهمیت دوره

اساساً واژه سلامت (Health) در سه سطح زیر تعریف شده است:

سطح 1: بهداشت کار (Occupational hygiene)

سطح 2: طب کار (Occupational medicine)

سطح 3: خدمات پرستاری و توان بخشی مرتبط با کار (Occupational Health nursing)

 

سطح یک به لحاظ تقویت نمودن مباحث پیشگیرانه در صنعت، در ساختار HSE انجام وظیفه می‌نمایند.
بهداشت کار یا مهندسی بهداشت در ساختار HSE شامل کلیه خدمات بهداشت محیط، بهداشت تغذیه کارکنان و بهداشت حرفه‌ای داخل محیط‌های کاری می‌باشد. مهندسی بهداشت همانند دیگر علوم برای ارائه خدمات خود به فراخور نیاز صنعت نیازمند بهره‌گیری از تخصص‌های مختلف از قبیل شیمی، آمار، اپیدمیولوژی، فیزیولوژی، سم‌شناسی، آناتومی، طب صنعتی، تغذیه، توانبخشی و ... می‌باشد. به همین علت کارشناسان بهداشت در صنایع مختلف برای ارائه خدمات هرچه موثرتر لازم است تا از اطلاعات واحدهایی از قبیل بهره‌برداری، تعمیرات، فرآیند، طب صنعتی و ... استفاده نمایند. بنابراین باید پس از بررسی تمامی جوانب کار و قبل از شروع بکار اصلی خود هماهنگی‌های لازم با بخش‌های مورد نیاز را انجام و از برقراری این هماهنگی اطمینان حاصل نمایند.

 •  فعالیت‌های بهداشت محیط از قبیل:
  1.  شناسایی، ارزیابی و کنترل آلودگی‌های هوا، آب و فاضلاب و پسماندها
  2.  تأمین آب و موادغذایی سالم با کمک بهداشت تغذیه
  3.  سم‌پاشی، طعمه‌گذاری، مبارزه با حشرات و جوندگان و ...
 •  فعالیت‌های بهداشت تغذیه کارکنان از قبیل:
  1.  شناسایی، ارزیابی و پیشگیری از آلودگی مواد غذایی بوسیله آب، خاک، هوا، گیاهان، حیوانات
  2.  اطمینان از سلامت مواد غذایی کارکنان
  3.  تنظیم برنامه تغذیه کارکنان با توجه به سلامت فرد و محیط‌های کاری آنها و ...
 •  فعالیت‌های بهداشت حرفه‌ای از قبیل:
  1.  شناسایی، اندازه‌گیری، ارزیابی و کنترل ریسک‌های بهداشتی (عوامل زیان‌آور محیط کار) شامل:
   1.    عوامل زیان‌آور فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی، ارگونومیکی، مکانیکی
  2.  پیشگیری از وقوع بیماریهای ناشی از کار کارکنان و اطمینان از سلامت آنها
  3.  پیشگیری از وقوع حوادث، آسیب‌ها و حفاظت کارکنان و ...


بدیهی است در تمامی بخش‌های مهندسی بهداشت با توجه به حیطه فعالیت‌ها می‌باید آموزش‌های مورد نیاز ارائه و از کاربردی بودن مفاد آموزش‌های ارائه شده اطمینان حاصل گردد.

بیمارستانها نقش حمایتی برای بیماران دارند. علاوه بر بیماران کارمندان بیمارستانها باید مورد توجه واقع شوند. اگر کارمندان بیمارستان دچار مشکل سلامتی شوند، بیمارستان دچار مشکل شده است. کارمندان بیمارستان مشخص کننده کیفیت خدمات بیمارستانند HSE plan در بیمارستانها توجه خود را به این موضوع معطوف می‌کند.

 HSE plan بیمارستان؛ در واقع طرحی برای کارمندان آن است و سپس بیماران. کاهش ریسک بیماریهای شغلی کارمندان نمونه‌ای ازاین طرح است. عوامل فیزیکی محیط کار بهداشت کار، نور استاندارد، صدای محیط، دما و رطوبت و… . عوامل شیمیایی مانند داروها و باکتری‌ها و عوامل انتشار بیماری‌ها. تنها بخشی از مخاطرات بیمارستان است. زباله‌های بیمارستان تهدید جدی محیط زیست هستند. بخش خروجی‌های بیمارستان باید تحت کنترل باشد.

ایمنی و مدیریت بحران در بیمارستان از جنبه‌های ضروری دیگرست. بیمارستان باید برنامه مقابله باشرایط اضطراری داشته باشد. محل تجمع ایمن بیمارستان باید مشخص شود. تیم ارزیابی ریسک و شناسایی خطرات معرفی شود HSE plan بیمارستان با هدف شناسایی و مدیریت ریسک‌های ایمنی، بهداشتی و زیست محیطی کارمندان و بیماران تهیه می‌شود.

 

 •  ایمنی بیمارستان
  بحث ایمنی حریق و ایمنی در برابر زلزله از مهمترین بخش‌های ایمنی بیمارستان است. ایمنی در برابر ارتفاع و ایمنی آسانسور دومین اهمیت را دارد. آموزش وعلائم راهنمای محوطه و در نهایت ایمنی در برابر تشعشعات موارد اصلی ایمنی است. عموما در هر بیمارستان سطحی از ایمنی وجود دارد. این سطح باید روز به روز افزایش پیدا کند.  با پیشرفت علم و صنعت خطرات و راههای مقابله با آنهاگسترش می‌یابد. به همین دلیل باید رویکرد بیمارستان همواره رو به بهبود باشد.
 •  بهداشت در بیمارستان
  اهمیت بهداشت در بیمارستان بر کسی پوشیده نیست. بهداشت مواد غذایی بیمارستان از مهمترین موارد بهداشتی بیمارستان است. بهداشت آب آشامیدنی و تهویه مناسب نمونه‌های دیگری ازبهداشت بیمارستان است. بیمارستان محل انواع میکروبها و عوامل شیمیایی شناخته شده و ناشناخته است. رعایت بهداشت و نکات پزشکی لازم‌الاجراست. معمولاً کارکنان بیمارستان از این موارد آگاهند. تهیه بروشورهای علمی در این زمینه می‌تواند به افزایش فرهنگ HSE بیمارستان کمک کند. نصب MSDS، کاتالوگ و نحوه رفتار صحیح بهداشتی در بیمارستانها ضروریست.

موارد پیشنهادی دیگر مانند: استفاده از پاک کننده‌های طبیعی- نصب سیستم فشار مثبت- سم‌پاشی اصولی- بهداشت انبار و داروها- ارائه ماسک رایگان- ژل ضدعفونی کننده دست- و…

 •  محیط زیست و بیمارستان
  دفع استاندارد زباله‌های بیمارستانی مهمترین بخشHSE plan  بیمارستان است. تفکیک زباله و دفع اصولی آن باعث نجات انسانها از بیماری‌های واگیردار است. به علاوه استفاده مطلوب از نور خورشید و کاهش مصرف انرژی در اتاق‌های استراحت بیماران کاملاً دست یافتنی است. موارد دیگری که می‌توان نام برد شامل: صرفه‌جویی در مصرف کاغذ- کاهش مصرف پلاستیک- کاشت درخت در فضای سبز- استفاده از تهویه‌های طبیعی و…

 

۳. آشنایی با دوره  HSE MS

دوره HSE MS یکی از دوره‌های آموزش عمومی HSE است. دوره HSE MS نیازمند گذراندن پیش دوره و داشتن اطلاعات تخصصی از قبل نیست و برای استفاده عموم مناسب است.

دوره HSE MS که مخفف عبارت health, safety, environment management system می‌باشد به معنای سیستم مدیریت ایمنی، سلامت و محیط زیست است. سیستم‌های مدیریتی به طور کلی فرایندهایی برای نظم‌دهی به سازمانند. آموزش سیستم مدیریت HSE شامل تمام جنبه‌های کلی پیاده‌سازی HSE  در محل کار است. اصطلاح  HSE MS امروزه درباره فرایند به کارگیری HSE در محل کار اطلاق می‌شود. هر چند به طور تخصصی به معنای پیاده‌سازی یک سیستم استاندارد و مدون می‌باشد.

به افراد زیر شرکت در دوره HSE MS پیشنهاد می‌گردد:

دانشجویان رشته‌های ایمنی، بهداشت و محیط زیست
دانشجوان سایر رشته‌ها در رابطه با مشاغل صنعتی
فارغ‌التحصیلان و افرادجویای کار در زمینه  HSE
شاغلین و افرادی که در محل کار خود با HSE در ارتباط هستند
مدیران شرکت‌ها و پیمانکاران به جهت آشنایی با امور  HSE

 

کانال تلگرام

آدرس:شاهرود پارک علم و فناوری استان سمنان (روبروی هتل پارمیدا) سالن همایش ها