همایش بازار آتی سکه طلا

شروع رویداد
چهارشنبه ۱ دی ۹۵ ۱۵:۰۰
پایان رویداد
چهارشنبه ۱ دی ۹۵ ۱۸:۰۰
مکان رویدادتهران
موضوع رویدادمالی / سرمایه گذاری
اضافه به تقویم
همایش بازار آتی سکه طلا
برگزارکننده‌ی رویداد
تماس با برگزارکننده
۰۲۱-۸۲۱۵۴۲۳۳
گزارش
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

شرح تاریخچه‌ای از معاملات آتی در ایران

شرح تاریخچه‌ای از معاملات آتی در ایران، مزیت‌ها و معایب و همچنین فرصت‌های بازار قرارداد آتی:

            

تاریخچه :
بورس کالای ایران معاملات آتی را با پذیرش شمش طلای یک انسی تحویل مردادماه 87 (که آغاز آن از اول تیرماه 87 بود) آغاز کرد. سپس مس مفتول تحویل آذرماه 87 موردپذیرش بورس کالا قرار گرفت (که شروع آن از 25 شهریورماه 87 بود). بعدازآنکه طلسم معاملات آتی در بورس کالا توسط شمش طلا و مس مفتول شکسته شد، بورس کالا در اقدام جدید خود معاملات آتی سکه طلای تمام بهار آزادی طرح امام خمینی (ره) (تحویل دی‌ماه 87) را از 5ام آذر 87 آغاز کرد که نسبت به‌تمامی محصولات پذیرش‌شده معاملات آتی در بورس کالا حجم بیشتر معاملات را در روز به خود اختصاص داد. پس‌ازآن معاملات مفتول مس 8 میلی‌متری به وزن 5تن (تحویل دی‌ماه 88) در 17 آذر 88 انجام گرفت .
در حال حاضر در بورس کالای ایران تنها سکۀ طلا در قالب قرارداد آتی معامله می‌شود. این در حالی است که در سال‌های اخیر قرارداد آتی بر روی دارایی‌های دیگری ازجمله زیره سبز، کنجاله سویا، کاتد مس، شمش طلا نیز قابل معامله بوده است. لازم به ذکر است که احتمال افزایش دارایی‌های پایه ازجمله زعفران، قیر و محصولات دیگر در آینده نزدیک بالا خواهد بود.
سکه مورد تائید بورس کالای ایران، سکه طلای تمام بهار آزادی طرح امام خمینی (ره) بوده که بر اساس استاندارد بانک مرکزی با عیار 900 در هزار با وزن۱۳۳/8گرم است.

چه ویژگی‌هایی باعث شده که بازار آتی مورد استقبال چشم‌گیر معامله گران قرار گیرد؟
استقبال شدید از این بازار به دلیل ویژگی‌ها و منافع بسیار زیادی است که می‌تواند سود کلانی را نصیب فعالان خود نماید. از این منافع می‌توان به معافیت مالیاتی، تخصیص سود بانکی به مبلغ موجود در حساب در اختیار مشتری، امکان برداشت یک‌روزه موجودی از حساب، کارمزدهای بسیار پایین، امکان خریدوفروش نامحدود در هر روز معاملاتی، واریز روزانه سود و زیان به حساب مشتری و ........ اشاره کرد.
دو ویژگی (مزیت) مهم آتی که ماهیت بازار را شکل می‌دهد:
1- وجود اهرم در معاملات (می‌توانید با چندین برابر پول خود معامله کنید = سرمایه‌گذاری روی 10 سکه، تنها با آورده‌ای برابر با ارزش تقریبی یک سکه طلا)

2- دوطرفه بودن بازار (هم از بالا رفتن قیمت می‌توان بهره برد و هم از افت قیمت‌ها= همان‌طور که مستحضر هستید، در بازارهای نقدی و بورس اوراق بهادار، سرمایه‌گذار تنها از افزایش قیمت‌ها منتفع می‌گردد اما در بازار دوطرفۀ آتی این امکان فراهم‌شده که فعالان بازار از طریق انجام پیش‌بینی‌های دقیق، نه‌تنها از رشد قیمت‌ها بلکه از کاهش قیمت نیز به فرصت‌های سودآور دست پیدا نماید)
مخاطرات بازار آتی سکه:
وجود اهرم در این معاملات می‌تواند ریسک سرمایه‌گذاری را بالا ببرد. لذا انجام معامله در این بازار باید با دقت و بررسی جامع صورت گیرد؛ چراکه استفاده از این ابزار به دلیل ایجاد اهرم (و یا وام‌گیری زیاد) و ارزش خیالی بالایی که ایجاد می‌کند، می‌تواند منجر به زیان‌های شدیدی شود .
همچنین عدم انطباق روزهای کاری بازار قرارداد آتی سکۀ بورس کالای ایران با روزهای انجام معاملات طلا در بازارهای جهانی سبب کاهش همپوشانی میان این دو بازار می‌شود. البته ساعت معاملاتی این بازار به‌زودی تغییر کرده و تا 22 شب و پس‌ازآن تا ساعت 24 ادامه خواهد داشت.

فرصت‌های سودآوری:
امکان استفاده از فرصت‌های آربیتراژی
امکان نوسان گیری از قیمت‌ها
امکان پوشش ریسک

آدرس:تهران جردن،بالاتر از بلوار میرداماد،بن بست پیروز،پلاک 13،کارگزاری آگاه