رویداد به پایان رسیده است!
رقابت مسیه 97 در تاریخ جمعه ۱۷ اسفند به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رقابت مسیه 97

شروع:
پنج‌شنبه ۱۶ اسفند ۹۷ ۰۸:۰۰
پایان:
جمعه ۱۷ اسفند ۹۷ ۲۱:۰۰
رقابت مسیه 97
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات

ثبت نام برای ماراتن مسیه 97 آغاز شد

مجله نجوم، رقابت نجومی ماراتن مسیه 97 را همچون سال‌های گذشته در آخرین ماه سال و روزهای 16 و 17 اسفند در رصدگاه شیخ حافظ رجب برسی شهرستان زواره با همکاری مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان، سازمان فرهنگی اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان و شهرداری زواره برگزار می‌کند.

این رصدگاه که در کنار مقبره شیح حافظ رجب برسی، عارف شیعی قرن هشتم هجری قرار دارد در حاشیه کویر مرکزی واقع شده و ضمن بهره‌مندی از امکانات اقامت در کویر، از آسمانی صاف و پرستاره با حد قدر حدود 6  بهره می‌برد و در حال حاضر از رصدگاه‌های هدف منجمان آماتور استان اصفهان و مجله نجوم برای برگزاری گشت‌های نجومی محسوب می‌شود.

اتوبوس مجله نجوم، ساعت 8 صبح پنج‌شنبه 16 اسفند از تهران، محله گیشا حرکت خواهد کرد و جمعه شب به مبدأ حرکت باز می‌گردد (حرکت از زواره  به سمت تهران نیز ساعت 12 روز جمعه 17 اسفند خواهد بود). نشانی دقیق پس از ثبت نام به اطلاع شما خواهد رسید.

ثبت نام برای شرکت در این رقابت از اوایل بهمن آغاز می‌شود و تا 11 اسفند ادامه خواهد یافت.

 

ماراتن مسیه؛ بزرگ‌ترین رقابت سالیانه منجمان آماتور ایران

در شانزدهم و هفدهم اسفند 97، ده‌ها نفر از رصد‌گران توانای آسمان شب گرد هم می‌آیند تا یکی از بزرگترین رخداد‌های نجومی سال را رقم بزنند. ماراتن مسیه که چند سالی است در ایران برگزار می‌‌شود، فرصت مناسبی برای سنجش توانایی‌های رصدی منجمان ایرانی خواهد بود. این رخداد در سه بخش رقابتی، آموزشی و عکاسی برگزار خواهد شد.

درادامه نکاتی مطرح خواهد شد که بیشتر مناسب شرکت‌کنندگان بخش رقابتی است. اما شرکت‌کنندگان مبتدی نیز می‌توانند برای آشنایی هرچه بیشتر با فضای رقابت از آن بهره ببرند و شانس خود را برای شرکت در این رقابت آزمایش کنند.

برای موفقیت هرچه بیشتر در ماراتن مسیه، شرکت‌کنندگان باید با صورت‌های فلکی آشنایی داشته باشند و تمام صوری که در شب رقابت قابل دیدن هستند را به خوبی بشناسند. برای این هدف استفاده از گردونه آسمان می‌تواند راه شما را آسان‌تر کند تا به خوبی بتوانید دانش خود را در این زمینه ارتقا دهید.

پس از آشنایی با صور فلکی، آشنایی با ابزار‌های رصدی مورد استفاده در رقابت و نحوه یافتن اجرام اعماق آسمان از روی اطلس‌های آسمان شب مهم‌ترین مهارتی است که به آن نیاز خواهید داشت. توصیه می‌کنیم از اطلس آسمان شب کارکوشکا در کنار یکی از دو اطلس زیر استفاده کنید:

Pocket Sky Atlas و Sky Atlas 2000.0

دو اطلس یاد شده، هریک به تنهایی می‌تواند پاسخگوی نیاز شما در رقابت باشد. اما برای کم‌تجربه‌تر‌ها اطلس آسمان شب کارکوشکا را توصیه می‌کنیم که خود شامل تمام اجرام مسیه و چند جرم NGC است. اما به همراه داشتن یکی از دو اطلس آخر، برای محکم کاری است. قطعا جرمی از این اطلس‌ها به رقابت افزوده خواهد شد که ممکن است در اطلس کارکوشکا موجود نباشد!

برای یافتن هرچه بهتر اجرام اعماق آسمان با ابزار‌های رصدی، تنها راه تمرین است و تمرین. پس شب‌های صاف پیش از رقابت را از دست ندهید و تا آنجا که ممکن است به تمرین بپردازید. برای تمرین‌ هم، حتما نیاز نیست به آسمان بسیار تاریکی در ناحیه‌ای کویری و دور از شهر دسترسی داشته باشید. می‌توانید در حاشیه کلان‌ شهرها به رصد بپردازید؛ در شهر‌ها و روستا‌هایی که فاصله زیادی با محل زندگی شما ندارند و کیفیت آسمان در آن‌ها به طور نسبی برای تمرین مناسب است.

 

ماراتن مسیه (ویژه رصد  110 جرم فهرست شارل مسیه)

در این بخش از رقابت، رصدگران مبتدی‌تر زیر نظر داوران فقط به رصد 110 جرم فهرست شارل مسیه از ابتدای شب تا سپیده‌دم می‌پردازند. اعلام برندگان در این رده به صورت مجزا انجام می‌شود. شرکت در این بخش با تلسکوپ‌های بزرگ‌تر از 4 اینچ و دوربین دوچشمی با قطر عدسی بزرگ‌تراز 60 میلی‌متر امکان‌پذیر است.

 

ماراتن مسیه پیشرفته (ویژه رصد 180 جرم)

در این بخش، رصدگران کارآزموده به رقابت با یکدیگر بر سر رصد 180 جرم از فهرست‌های مسیه، NGC، IC، کالیندر، ملوت و .. تا صبحدم خواهند پرداخت. داوری و اعلام برندگان در این بخش به صورت مجزا انجام می‌شود. شرکت در این رده فقط با تلسکوپ‌های بزرگ‌تر از 6 اینچ امکان‌پذیر است.

 

تذکر مهم: شرکت‌کنندگانی که با دوربین دوچشمی در رقابت شرکت می‌کنند، امکان حضور در ماراتن مسیه پیشرفته را نخواهند داشت و فقط می‌توانند در ماراتن مسیه 110 جرمی شرکت کنند.

 

بخش آموزشی ماراتن مسیه، ویژه تازه‌کارها

تا جایی که اطرافیانمان را می‌شناسیم، هر کسی به نوعی علاقه به به شناخت ستارگان و رازهای اعماق آسمان شب دارد. ولی امان از این مشغله‌های روزمره که فرصتی آشنایی با این بخش کمتر شناخته شده طبیعت را از ما گرفته است!

بخش آموزشی ماراتن مسیه (رقابت بزرگ رصدگران آسمان شب) فرصت مناسبی برای آنهایی است که می‌خواهند الفبای نجوم را با شناخت صورت‌های فلکی و در رصد با تلسکوپ بیاموزند و با زیبایی‌های ژرفای آسمان بیشتر آشنا شوند. دقیقا همان‌هایی که با خود فکر می‌کنند کاش اندکی نجوم بلد بودم و می‌توانستم در رویدادی که ده‌ها منجم حضور دارند شرکت کنم!

یکی از مناسب‌ترین روش‌های آغاز یادگیری نجوم، گذراندن یک شب رصدی کنار منجمان و عکاسان آسمان شب با تجربه است؛ کسانی که بتوانند در زمانی کوتاه، اطلاعات جامعی از ستارگان و ژرفای آسمان به ما ارائه کنند. در فضای شب برگزاری ماراتن مسیه، برخلاف کلاس درس تئوری، شما به صورت عملی با هر آنچه در کتاب‌ها می‌خوانید در رصد با چشم غیرمسلح و تلسکوپ یا دوربین دوچشمی آشنا خواهید شد.

بخش آموزشی ماراتن مسیه از سه قسمت اصلی تشکیل می شود و شیوه اداره این سه قسمت و زمان‌های استراحت میان آن‌ها به‌گونه‌ای است که همه شرکت‌کنندگان بتوانند مبانی شناخت آسمان را به خوبی فراگیرند و در عین حال احساس خستگی و بی‌حوصلگی نکنند.

در هریک از این قسمت‌ها، یک یا چند مدرس باتجربه به آموزش خواهند پرداخت و با توجه به چرخشی‌بودن روند آموزش، مخاطبان در جوی پویا و دلنشین با آسمان شب آشنا خواهند شد.

در قسمت اول، مدرسان به آموزش صورت‌های فلکی مانند دب اکبر و دب اصغر و ... و روش یافتن ستاره قطبی و دیگران ستارگان خواهند پرداخت و به این ترتیب مخاطبان را با مبانی نجوم رصدی آشنا می‌کنند. سپس داستان‌ها و اساطیر مربوط به هر صورت فلکی را برای علاقه‌مندان تشریح خواهند کرد و آن‌ها در آسمان به شما نشان خواهند داد.

در قسمت دوم بخش آموزشی ماراتن، هدف آشنایی با مفهوم روشنایی ستارگان و تفاوت روشنایی ستاره‌های مختلف با یکدیگر خواهد بود و تخمین شدت روشنایی آنها با چشم غیرمسلح انجام می‌شود؛ مهارتی که منجمان آماتور کارآزموده در آن تبحری ویژه دارند. همچنین در این بخش مبانی نجوم کروی، دستگاه‌های مختصات سماوی و مفاهیمی از این دست به شرکت‌کنندگان آموزش داده می شود.

در بخش پایانی، مخاطبان با شیوه استفاده از ابزارهای رصدی، تلسکوپ‌ها و دوربین‌های دوچشمی در رصد اجرام اعماق آسمان آشنا خواهند شد و ضمن رصد تعدادی از سحابی‌ها و کهکشان‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای و البته سیاره‌هایی مانند زهره و مریخ و مشتری و زحل، تا حدودی برای کار با ابزار آموزش خواهند دید تا بتوانند خودشان با تلسکوپ‌های حاضر در بخش آموزشی ماراتن مسیه، به رصد و جست‌وجو در اعماق آسمان شب بپردازند. همچنین در این بخش مخاطبان می‌آموزند چگونه از اطلس‌ها و نقشه‌های نجومی استفاده کنند و بتوانند خودشان اجرامی همچون کهکشان‌ها، سحابی‌ها و خوشه‌های ستاره‌ای را با تلسکوپ پیدا کرده و رصد کنند.

تجربه سال‌های قبل به ما می‌گوید در چنین فضای پویایی و با وجود چنین امکاناتی، قطعا بیشتر علاقه‌مندان مبانی نجوم را به خوبی فرا می‌گیرند و بی‌شک انگیزه فراوانی برای مطالعه بیشتر نجوم کسب خواهند کرد.

اگر تازه‌کار هستید، شک نکنید ماراتن مسیه 97، می‌تواند مقدمه‌ای برای شناخت هرچه بیشتر شما از جهان هستی باشد. رصد کهکشان‌ها و دیدار با صور فلکی و آشنایی با اساطیر باستان، همه و همه ما را با جهانی آشنا می‌کند که عظمتش ورای آن چیزی است که هر انسانی می‌تواند تصور کند.

آموزش عکاسی ماراتن مسیه

در این بخش عکاسان مجرب آسمان شب روش‌ها و ترفندهای عکاسی نجومی را به صورت عملی به شرکت کنندگان آموزش خواهند داد.

رقابت عکاسی ماراتن مسیه

بخش عکاسی نیز در دو قسمت عکاسی اعماق آسمان و عکاسی نمای باز برگزار خواهد شد. همچنین بخش رقابت عکاسی تایم‌لپس و بخش رقابت عکاسی از ۱۱۰ جرم فهرست مسیه نیز در صورت به حد نصاب رسیدن تعداد شرکت‌کنندگان برگزار می‌شود. در این بخش کارشناسان زبده عکاسی، در کنار شرکت‌کنندگان از شروع تا پایان رقابت به عکاسی خواهند پرداخت و در راستای ثبت تصاویر هرچه بهتر تلاش خواهند کرد.

در این میان داوران به منظور ارتقای سطح کیفی رقابت نکات ارزشمندی را به شرکت‌کنندگان آموزش خواهند داد. شرکت‌کنندگان در این بخش باید در نظر داشته باشند که تصاویری را که برای داوری ارائه خواهند کرد باید به بهترین نحو ویرایش شده باشد و ویرایش هرچه بهتر تصاویر نیز در امتیازدهی موثر است. 
همچنین این شرکت کنندگان نیز باید تمام ادوات مربوط به رقابت عکاسی را همراه آورند و نیاز‌های خود را در این زمینه پیش‌بینی کنند (به‌ویژه نیاز به باتری اضافه یا انواع لنز و فیلتر).

 

تجهیزاتی که در شب ماراتن برای عکاسی نیاز خواهید داشت
1- دوربین عکاسی
انواع دوربین‌های دیجیتال را می‌توان در شب ماراتن برای عکاسی آسمان شب استفاده کرد. اما متاسفانه دوربین‌های آنالوگ به دلیل نبود دسترسی به امکان ظهور عکس و مشکل در فرآیند داوری در شب ماراتن قابل استفاده نخواهند بود.
از انواع دوربین‌های دیجیتال می‌توان به بعضی از دوربین‌های موبایل‌های هوشمند، دوربین‌های کامپکت سطح پیشرفته، دوربین‌های بریج (bridge) و نهایتا دوربین‌های DSLR اشاره کرد. مسلما دوربین‌های DSLR  مخصوصا نمونه‌های فول فریم جزییات بهتری را با نویز کمتری از آسمان شب ثبت می‌کنند و به همین دلیل گزینه‌های بسیار مناسب‌تری برای عکاسی در شب ماراتن هستند اما این موضوع به این معنی نیست که در صورت داشتن دوربین‌های DSLR کراپ سنسور و یا دیگر دوربین‌های دیجیتال امکان برنده‌شدن وجود نخواهد داشت؛ بلکه رعایت اصول کادربندی و ثبت عکس‌های با خلاقیت بالا می‌تواند به برنده شدن شخص کمک زیادی کند.
2 - سه پایه
در شب ماراتن می‌توانید از انواع سه‌پایه‌ها استفاده کنید. اگر سه پایه‌ای که در اختیار دارید قابلیت انعطاف بیشتری داشته باشد، می‌تواند به شما در عکاسی از کادرهای خاص و خلاق‌تر کمک بیشتری کند. سه پایه نباید خیلی سبک باشد که در این صورت وزش کوچک‌ترین باد توان تاثیر گذاشتن روی عکس شما را خواهد داشت، و از طرفی سه پایه نباید آنقدر سنگین باشد تا عکاس را محدود کند.
3- ریموت کنترل
داشتن ریموت کنترل می‌تواند به شما در ثبت عکس‌های رد ستاره‌ای کمک کند و در این صورت می‌توانید در صورت یافتن کادر مناسب اقدام به ثبت عکس‌های رد ستاره‌ای کنید.
4 - فیلتر
در صورتی که قصد استفاده از فیلتر خاصی را دارید حتما آن را همراه خود بیاورید تا بتوانید در عکاسی از فضای ماراتن یا طبیعت اطراف محل برگزاری رقابت از آن استفاده کنید.
-5  باتری و مموری اضافی
به دلیل سرمای هوا و نوردهی‌های طولانی مدت در عکاسی نجومی، معمولا باتری دوربین سریع‌تر از حالت عادی تخلیه شده و عکاسی را با محدودیت مواجه می‌کند بنابراین اگر قصد عکاسی تا صبح را دارید حتما به فکر باتری اضافی باشید.
از طرفی اگر مموری دوربینتان فضای کافی را برای ذخیره کردن عکس‌هایی که در طول شب تا صبح خواهید گرفت ندارد، به فکر همراه داشتن فضای ذخیره‌سازی اضافی نیز باشید.
6 -لپ تاپ
از آنجا که بعد از پایان ماراتن و تا ساعتی که در روز اسامی برندگان اعلام می‌شود، فرصت پردازش عکس‌هایتان را دارید، بنابراین حتما لپ تاپ با شارژ کافی همراه داشته باشید.

 

درباره اقامتگاه شیخ حافظ برسی

این اقاتگاه در جوار روستای امیر اباد قرار دارد که در گوشه ای از منطقه باستانی لیلاز موسوم به بهشت آباد است. رجب بن محمد بن رجب حلی مشهور به حافظ رجب بُرسی، محدث و عارف شیعه قرن هشتم بود. مشارق انوار الیقین مهم‌ترین اثر اوست. در این کتاب روایاتی را همانند خطبه تطنجیه نقل می‌کند که در دیگر آثار شیعه یافت نمی‌شود. او باور خود را مطابق عقاید مشهور شیعه می‌داند؛ با این حال برخی او را به غلو متهم کرده‌اند و برخی نظراتش را شاذ دانسته‌اند. تاریخ ولادت و وفات او نامعلوم است. حر عاملی و افندی او را محدث، فقیه، ادیب و صوفی خوانده‌اند. در نوشته‌هایش تسلط او بر عرفان نظری هویداست. او را متأثر از سید حیدر آملی، فضل‌الله حروفی و عارفان متقدم مانند حلاج دانسته‌اند. می‌گویند در نثر و شعر مهارت داشت و سروده‌هایی از او برجای مانده که همگی در فضائل اهل بیت است. برخی منابع از سفر اواخر عمر او به ایران گفته‌اند. معصوم‌علیشاه او را درگذشته و مدفون در مشهد می‌داند. اما خوانساری بقعه حافظ رجب در اردستان را از آن برسی دانسته است.

 

 امکان اقامت در چادر و کانکس

با همکاری مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان، شهرداری اصفهان و هلال احمر، امکان اقامت در چادر و کانکس به صورت گروهی برای شما عزیزان که قصد اقامت در اتاق را ندارید در نظر گرفته شده است.

 اقامت در چادر و کانکس می تواند تجربه‌ای هیجان‌انگیز در میانه کویر پر رمز و راز به سبک بادیه‌نشینان سرزمین‌های پهناور کویری باشد. سرویس بهداشتی عمومی مقبره نیز در اختیار شرکت‌کنندگان خواهد بود.

 

اقامت در اتاق

اتاق ها به صورت اقامت گروهی با ظرفیت 7 نفر با سیستم گرمایش تهیه شده و مجهز به سرویس بهداشتی عمومی خارج از اتاق است.

 

 خدمات این برنامه

 • یک وعده شام در ماراتن
 • یک وعده صبحانه در پایان ماراتن
 • میان وعده
 • اقامت در اتاق (بسته به نوع بلیت خریداری شده)
 • هزینه شرکت در رقابت یا بخش آموزش
 • بازدید از خانه هشت بهشت و مسجد جامع
 • بیمه مسئولیت مدنی گردشگری
 • استفاده از اتوبوس گردشگری مجله نجوم برای رفت و برگشت (در صورت تمایل و پرداخت هزینه جداگانه)

 

وسایلی که باید به همراه داشته باشید

لباس خیلی گرم برای شب، چراغ قوه نور قرمز، دفترچه بیمه، داروهای شخصی، کفش مناسب برای پیاده‌روی، عینک آفتابی، کلاه، کرم ضدآفتاب، لباس خنک برای روز، لیوان، استفاده از پتوی مسافرتی ضخیم یا کیسه خواب الزامی است.

شرکت‌کنندگان در رقابت علاوه بر موارد بالا در صورت امکان بهتر است ابزار رصدی یا عکاسی و نقشه آسمان نیز به همراه داشته باشند تا بهره بیشتری از برنامه ببرند.

 

چند نکته مهم

 • ظرفیت ثبت نام محدود است و اولویت با عزیزانی است که زودتر ثبت نام می‌کنند.
 • ارائه بلیت شرکت در هر یک از بخش‌های ماراتن و همچنین امکانات اقامتی و وسیله ایاب و ذهاب منوط به پر نبودن ظرفیت است و بدیهی است که در هر تاریخ که ظرفیت تکمیل شود، مجله نجوم از ثبت نام سایر متقاضیان گرامی معذور است.
 • توجه داشته باشید، در صورت انصراف پس از ثبت نام، تا 8 اسفند عودت وجه پرداختی با کسر 20 درصد مبلغ انجام می‌شود. در صورت انصراف پس از 8 اسفند امکان عودت وجه به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت.
 • برای اطلاعات بیشتر درباره تاریخچه برگزاری ماراتن مسیه، قوانین این رقابت و مطالب مهم و خواندنی دیگر به وبگاه ماراتن مسیه به نشانی messiermarathon.ir مراجعه کنید.

 

چند نکته درباره تکمیل فرم ثبت نام 

لطفا اسامی و کلیه مشخصات تک‌تک همراهان را جداگانه وارد کنید و از کپی کردن مشخصات نفر اول برای سایر شرکت‌کنندگان همراه خود جدا بپرهیزید.

لطفا نام و نام خانوادگی و  کلیه مشخصات خود را در قسمت‌های مشخص شده به فارسی تایپ کنید و از استفاده از حروف انگلیسی به جز قسمتی که مشخصا ذکر شده باشد اجتناب کنید. 

لطفا کلیه اطلاعات فرم از جمله بخش‌های مربوط به گروه خونی و بیماری‌های احتمالی را با دقت و حوصله تکمیل کنید و از این طریق ما را در ارائه خدمات بهتر و تامین ایمنی و سلامت خود و همراهانتان در ماراتن مسیه یاری دهید.

 

 

 

 

 

 

 

برگزارکنندگان

مجله نجوم

مجله نجوم

مرکز اموزش نجوم ادیب اصفهان

مرکز اموزش نجوم ادیب اصفهان

سازمان فرهنگی و اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان

سازمان فرهنگی و اجتماعی ورزشی شهرداری اصفهان

شهرداری زواره

شهرداری زواره

آدرس:اردستان شهرستان زواره-حاشیه کویر مرکزی