رویداد به پایان رسیده است!
دوره کارورزی سیاست پژوهی در تاریخجمعه ۹ فروردینبه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

دوره کارورزی سیاست پژوهی

شروع:
شنبه ۱۳ بهمن ۹۷ ۱۴:۱۰
پایان:
جمعه ۹ فروردین ۹۸ ۱۴:۱۰
مکان: تهران
موضوع:غیره / غیره
دوره کارورزی سیاست پژوهی
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

معرفی شبکه کانون‌های تفکر ایران

شبکه کانون‌های تفکر ایران مجموعه‌ای متشکل از مراکز و گروه‌های تحلیلگر تخصصی است که از سال ۱۳۷۹ باهدف ارتقای کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران از طریق سیاست‌پژوهی و کمک به تصمیم‌گیران و پیشنهاد سیاست‌های مناسب در حوزه‌های اقتصاد کلان، انرژی، صنعت، کشاورزی، مسکن، تعلیم و تربیت، سلامت و علم و فناوری ایجاد شده است. با توجه به گسترش فعالیت‌های این شبکه، در اردیبهشت سال ۱۳۹۳ نام این مجموعه به «شبکه کانون‌های تفکر ایران» تغییر یافت.

تغییر در رویه‌های موجود در نظام تصمیم‌گیری دستگاه‌های دولتی و همچنین اصلاح و یا تصویب قوانین، نیازمند عزم جدی، پیگیری و تلاش فراوان است. همچنین پس از اصلاح قانون یا اتخاذ یک تصمیم، باید فرآیند اجرا مورد نظارت و ارزیابی قرار گیرد تا از اجرای مناسب یک تصمیم اطمینان حاصل شود؛ بنابراین «کانون‌های تفکر عضو این شبکه» خود را صرفاً مسئول تولید فرآورده‌های فکری نمی‌دانند؛ بلکه تلاش برای تکمیل چرخه تأثیرگذاری را نیز جزء وظایف خود برمی‌شمرند. این تلاش در دایره وسیعی شامل «تولید فرآورده‌های فکری و تحلیلی» و «برگزاری جلسات متعدد با مسئولان» و «گفتمان‌سازی میان نخبگان و مردم» می‌شود.

معرفی طرح کارورزی سیاست‌پژوهی

شبکه کانون‌های تفکر ایران با هدف ایجاد فرصت سیاست‌پژوهی و پیگیری مسائل اصلی کشور  برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاهی قصد دارد دوره کارورزی سیاست‌پژوهی را در  بهار تا پاییز 98 برگزار کند. شرکت‌کنندگان در این دوره ضمن آموزش مفاهیم و مهارت‌های سیاست‌پژوهی  یک پروژه پژوهشی 6 ماهه مشغول خواهند شد.در طول دوره پژوهش  به منظور ارتقا یادگیری و بهبود کیفیت پژوهش،  مشاورینی از پژوهشگران ارشد شبکه کانون‌های تفکر ایران در دسترس کاروز‌ها خواهند بود. در ادامه سه بخش اصلی دوره کارورزی یعنی آموزش ، پژوهش و مشاوره به تفضیل توضیح داده شده است:

-          معرفی بخش پژوهشی

کارورزانی که پس از طی فرآیند گزینش وارد دوره بشوند مشغول انجام یک پروژه سیاست‌پژوهی می‌شوند.این پروژه‌ها در حوزه‌های ترانزیت ریلی ، انرژی ، بانک ، نظام بودجه‌ریزی ، اشتغال ، اقتصاد کشاورزی ، جمعیت ، اقتصاد مسکن ، اقتصاد آموزش و دیپلماسی اقتصادی تعریف شده اند. لازم به ذکر است هر فرد صرفا در یکی از موضوعات فوق مشغول به پژوهش خواهد شد. فرآیند تخصیص موضوعات به کارورزان در اطلاعیه‌های بعدی اعلام می‌شود.

-          معرفی بخش آموزشی

در کنار انجام پژوهش که بخش اصلی دوره کارورزی محسوب می‌شود کارورزان یک دوره آموزشی فشرده را طی می‌کنند. این دوره فشرده شامل آموزش مواردی مانند تفکر سیستمی ، حل مساله ، فناوری‌های نرم ، اقتصاد و... است همچنین مهارت‌های اصلی مورد نیاز مانند نگارش گزارش کارشناسی و مدیریتی ، یادداشت تحلیلی ، ارائه کارشناسی و ... نیز از سرفصل‌های اصلی آموزش این دوره خواهد بود. در کنار موارد مذکور برخی کلاس‌ها نیز به منظور انتقال تجربیات اثر‌گذاری در موضوعات کلان توسط کارشناسان با سابقه ایتان برگزار خواهد شد.ضمنا اکثر هزینه این دوره آموزشی به صورت اقساط از قرارداد پژوهشی کارورز کسر می‌گردد و افراد می‌توانند با حداقل هزینه وارد این دوره آموزشی و پژوهشی شوند.

-          معرفی بخش مشاوره

در کنار بخش آموزش که مقدمات اولیه را جهت شروع پژوهش فراهم می‌کند. کارورزان حاضر در این دوره از مشاوره کارشناسان ارشد و با تجربه شبکه کانون‌های تفکر ایران نیز بهره‌مند خواهند شد. هر فرد می‌تواند پس از پیشرفت 50 درصدی پروژه خود از تجربیات و نظریات مشاورین شبکه استفاده کند.

فرآیند پذیرش در دوره کارورزی

-          ثبت نام و ارسال رزومه در سایت ایوند: اگر قصد شرکت در دوره کارورزی را دارید  لازم است ابتدا به صورت رایگان در همین صفحه ثبت‌نام نمایید. رزومه شما توسط کارشناسان ما مورد بررسی قرار گرفته و افرادی که واجد شرایط اولیه باشند جهت شرکت در آزمون ورودی دعوت می‌شوند.

-          شرکت در آزمون ورودی دوره: پس از تایید رزومه شما توسط شبکه کانون‌های تفکر ایران ، در مدت یک روز در آزمون ورودی این دوره شرکت خواهید کرد. در این آزمون قدرت تحلیلی و مساله شناسی شما مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. در صورت کسب نمره قابل قبولی در این بخش از شما برای مصاحبه دعوت می‌شود.لازم به ذکر است هزینه شرکت در این مرحله 10 هزار تومان می‌باشد که به صورت کلی صرف هزینه‌های پذیرایی و برگزاری خواهد شد.

-          ارائه نتایج آزمون ورودی و اعلام اسامی پذیرفته‌شدگان: پس از اتمام آزمون ورودی نتایج افراد برگزیده اعلام می‌شود. پس از اعلام نتایج نهایی 10 روز فرصت ثبت نام نهایی در دوره وجود دارد. هزینه این مرحله 100 هزار تومان می‌باشد. لازم به ذکر است به دلیل اینکه کارورزان در طی دوره کارورزی حقوق دریافت می‌کنند عملا چندین برابر این مبلغ در طی دوره به ایشان پرداخت می‌شود و این عدد صرفا به منظور صحت جدیت افراد دریافت خواهد شد.

-          آغاز آموزش‌های مقدماتی: پس از اتمام فرآیند گزینش ، دوره آموزشی برای افراد برگزیده در بهار 98 برگزار می‌شود این دوره به صورت مستمر در طول بهار در روز‌های 4 شنبه و 5شنبه در محل شبکه کانون‌های تفکر ایران برگزار می‌شود. شرکت افراد در این دوره آموزشی الزامی است.

-          آغاز فرآیند پژوهش: پس از اتمام دوره آموزشی فشرده و اتمام ایام امتحانات دانشگاه از ابتدای تابستان دوره پژوهشی آغاز می‌شود در ابتدای این دوره قراردادی مابین شبکه و کارورز منعقد می‌شود که طی آن شبکه متعهد می‌شود در قبال خدماتی که توسط کارورز ارائه می‌شود مبلغی را به عنوان حق‌الزحمه پرداخت کند.

زمان‌بندی

زمان بندی برگزاری دوره
عنوانشروعپایان
ثبت نام و دریافت رزومه۱۵ بهمن ۹۷ ۳۰ بهمن ۹۷
شرکت در آزمون ورودی۱ اسفند ۹۷۲۹ اسفند ۹۷
دوره آموزش۱۵ فروردین ۹۸۱۵ خرداد ۹۸
تعریف پروژه پژوهشی۱۵ خرداد ۹۸۳۰ خرداد ۹۸
انجام پژوهش۱ تیر ۹۸۳۰ آبان ۹۸

سوالات متداول

آیا دانشگاه محل تحصیل افراد در پذیرش افراد در دوره موثر است؟
بله ، اولویت با دانشجویان دانشگاه‌های دولتی کشور به ویژه دانشگاه‌های دولتی تهران و دیگر شهر‌های بزرگ است.
آیا حضور در دوره دارای محدودیت سنی است؟
بله این دوره ویژه ورودی‌های 95 ، 94 و 93 مقطع کارشناسی و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد است.
امکان ادغام این دوره با کارآموزی رسمی دانشگاه وجود دارد؟
در صورت موافقت دانشگاه محل تحصیل کارورز ، شبکه کانون‌های تفکر ایران آمادگی ادغام دوره کاروزی را با دوره کارآموزی دانشگاه دارد.
برای حضور در این دوره چقدر باید وقت داشته باشیم؟
به منظور حضور در این دوره لازم است در فصل بهار حداقل 80 ساعت در ماه ، در فصل تابستان حداقل 100ساعت در ماه و در فصل پاییز حداقل 100 ساعت در ماه به صورت حضوری در محل کارورزی حاضر باشد.
آیا پس از اتمام دوره امکان همکاری بلند مدت وجود دارد؟
بله ، در صورت عملکرد رضایت بخش ، شما می‌توانید پس از اتمام دوره کاروزی همکاری خود را با شبکه ادامه دهید ، این موضوع منوط به صلاح دید مجموعه خواهد بود. البته شبکه امکان همکاری بلند با دانشجویان ورودی 95 مقطع کارشناسی را ندارد اما این افراد در صورت موفقیت در دوره کارورزی می‌توانند در سال‌های آتی بدون طی تشریفات گزینش وارد شبکه شوند.

برگزارکنندگان

شبکه کانون های تفکر ایران

شبکه کانون های تفکر ایران

آدرس:تهران خیابان جلال آل احمد ، رو به روی بیمارستان شریعتی ، جنب دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران ، شبکه کانون‌های تفکر ایران