رویداد به پایان رسیده است!
نشست کاربردی اوریگامی در کتاب «جنگل برای همه» در تاریخ جمعه ۵ بهمن به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
جمعه ۵ بهمن ساعت ۱۵:۳۰

نشست کاربردی اوریگامی در کتاب «جنگل برای همه»

  • رایگان
  • تهران
  • سرگرمی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

اُریگامی، صحنه‌پردازی و عکاسی هم‌دست می‌شوند!


 

کتاب «جنگل برای همه»، تلفیقی از هنر اوریگامی با تصویرسازی، صحنه‌پردازی و عکاسی است. این همکاری منجر به ترکیبی نو و بی‌بدیل شده است که بدون متن از پس روایت داستان برمی‌آید. هماهنگی گروهی تصویرگر، اوریگامی‌ساز و عکاس در اجرای این پروژه ستودنی است و تصویرها، بسیار ملموس و سرشار از عاطفه، با مخاطب وارد گفت‌وگو می‌شوند.

در نشست کاربردی اوریگامی، پدیدآورندگان کتاب «جنگل برای همه» از مراحل ساخت آن، شیوه‌ی تهیه‌ی اوریگامی‌ها، صحنه‌پردازی و عکاسی آن خواهند گفت. همچنین از ساعت 17 تا 20 مراسم رونمایی و جشن امضای این کتاب برگزار خواهد شد. در این رویداد، ماکت صحنه‌های کتاب به نمایش گذاشته خواهد شد.

 

 

اوریگامی یا «کاغذ و تا» هنری ژاپنی است که با استفاده از کاغذ و به كمك تاهای هندسی ایجاد می شود. «درنا» به عنوان سمبل اوریگامی و یکی از نمونه‌های قدیمی این هنر است. باور مردم ژاپن بر این است اگر کسی بیمار شود، دوستان و اطرافیان بیمار با ساختن هزار درنای کاغذی شفای او را می گیرند. «تقارن» در ساخت سبب استحکام اوریگامی می‌شود و از اصول اولیه آن است. اوریگامی تاثیر زیادی بر خوب دیدن، تمرکز ذهن و مهارت دست‌ها دارد.

اوریگامی در طی قرن‌ها، سبک‌های مختلفی پیدا کرد. از تکنیک‌های مختلف تاکردن، برش و نقاشی روی کاغذ گرفته، تا رنگ آمیزی کاغذ به وسیله‌ی مهر‌های چوبی، استفاده همزمان از چند لایه کاغذ رنگی و بهره بردن از طرح‌های چاپی خاصی که در نهایت یک شکل هماهنگ ایجاد می‌كند. اوریگامی در ابتدا با کاغذ مربع شكل ساخته می‌شد اما با گذشت زمان و پیشرفت در ساخت، از کاغذهای مثلث، مستطیل و چند ضلعی نیز استفاده شد. از قدیمی‌ترین اشکال اوریگامی می‌توان به درنا، قورباغه، کشتی، انواع سبد، بادبادک و مجسمه‌های جنگجویان اشاره كرد. در این هنر نوع کاغذ، ضخامت و کیفیت از اصول اولیه و مهم است، مثلا در بعضی سبک‌ها از کاغذی با بافت بسیار نازک و انعطاف پذیر استفاده می‌شود که تا 30 بار تحمل تاشدن را دارد.

سخنرانان

علیرضا علاءالدینی
علیرضا علاءالدینی
طراح و سازنده اوریگامی
نازنین عباسی
نازنین عباسی
ایده‌پرداز و تصویرگر
بهداد شیرمحمدی
بهداد شیرمحمدی
عکاس

درباره‌ی سخنرانان


علیرضا علاءالدینی، طراح و سازنده اوریگامی

 

آشنایی من با هنر اوریگامی از سال 1373 آغاز شد و حاصل این 23 سال تجربه و طراحی، ساخت کاراکترهای این کتاب است. شخصیت‌های این کتاب شامل: گوزن، خرس، سنجاب، سگ آبی، دارکوب، بلوط، برگ درختان، ماه، خورشید، ابر، گل‌ها، رعد و برق، بیل، تبر، چکمه، کلاه و ماشین همه با اوریگامی ساخته شده‌اند. انتخاب طرح نهایی هر شخصیت، بعد از مطالعات زیاد بر روی انواع الگوها و بارها ساختن و کنار هم گذاشتن کاراکترها انجام شده است تا به لحاظ پیچیدگی و سادگی به هم نزدیک باشند. سپس با توجه به جنس کاغذ و رنگ آمیزی هر شخصیت، اوریگامی اجرا گردید و در نهایت روی آن نقاشی نهایی و ساخت چهره انجام شد. کاراکترها با توجه به حس و حال و فضای هر صحنه ساخته شده‌اند و به تناسب حالت آن‌ها در هر صحنه تغییراتی در طراحی آن‌ها ایجاد شده تا بیانگر حس ویژه آن صحنه باشد. این کتاب حاصل هماهنگی بین اوریگامی و ساخت صحنه است که هریک مکمل دیگری هستند.


نازنین عباسی، ایده‌پرداز و تصویرگر

 

فعالیت در زمینه تصویرسازی کتاب را از دوره کارشناسی ارشد شروع کردم و این کتاب دومین تجربه من در ساخت صحنه و فضای سه بعدی در خدمت تصویرگری کتاب است. ایده داستانی کتاب بر اساس نگاه زیست‌محیطی شکل گرفت و اوریگامی به عنوان هنر مجسمه‌سازی با کاغذ مورد توجه این اثر است. بعد از تهیه استوری برد وارد مراحل ساخت شدیم که نیازمند مهارت اجرایی و شناخت مناسب از متریال‌های گوناگون است. قابل ذکر است که هیچ  یک از عناصر صحنه بصورت دیجیتالی خلق نشده‌اند و همگی ساخته‌ی دست هستند و بر روی تمامی آن‌ها نقاشی شده است. جان بخشی به اشیاء و قرار دادن شخصیت‌ها درون فضا و همچنین ایجاد حس و حرکت بوسیله چیدمان، نورپردازی و عکاسی حرفه‌ای، به دقت و تمرکز بسیار بالایی نیازمند است و بی‌شباهت به کارگردانی یک پروژه نیست، و حاصل این همکاری گروهی در این کتاب تقدیم شده است.


بهداد شیرمحمدی، عکاس

 

فعالیت‌های هنری را در کودکی با مجسمه‌سازی آغاز کردم و از سال 1379 با حضور در صحنه‌های تئاتر و موسیقی به عنوان عکاس به عکاسی مشغول شدم. طی این سال‌ها دوربین عکاسی من را به تماشای صحنه‌های بسیاری برد. مانند کوه، دشت، دریا و این بار جنگل برای همه. تجربه‌ای نو، به دست آمده از تلفیقی از تجربیات و تکنیک‌های متنوع برای ثبت مناظری خلق شده از کاغذ با تکنیک اوریگامی، کاراکترهای متنوع و متعدد با چیدمانی پیچیده.
ساخت فضاهای احساسی و شبیه‌سازی ساعات مختلف روز و شب در صحنه‌های پر جنب و جوش این مجموعه گاهی باعث میشد ساعت‌ها در چیدمانی با کاراکترهای متنوع و به کار گیری بیش از ده منبع نور بکوشیم تا بتوانیم با ترکیبی از اوریگامی، تصویرسازی، نورپردازی و عکاسی تصویری نو بسازیم.

زمان‌بندی

جمعه، ٥ بهمن
عنوانشروعپایان
نشست کاربردی اوریگامی در کتاب «جنگل برای همه»۱۵:۳۰۱۶:۳۰
سانس فوق‌العاده۱۶:۳۰۱۷:۰۰
جشن امضای کتاب و رونمایی از ماکت اثر۱۷:۰۰۲۰:۰۰
  • شروع: جمعه ۵ بهمن ساعت ۱۵:۳۰
  • پایان: جمعه ۵ بهمن ساعت ۱۶:۳۰

آدرس: تهران موزه‌ی عروسک و فرهنگ ایران واقع در خیابان انقلاب، مترو دروازه دولت، ابتدای خیابان سعدی شمالی، کوچه فیات، پلاک ۲