رویداد به پایان رسیده است!
دومین کارسوق سراسری نجوم در تاریخ پنج‌شنبه ۱ شهریور به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
چهارشنبه ۳۱ مرداد ساعت ۱۰:۰۰

دومین کارسوق سراسری نجوم

  • رایگان
  • پاسارگاد
  • علوم پایه
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر


سعادت‌شهر،میزبان دومین کارسوق سراسری نجوم

مجله نجوم با هدف ارتقای سطح علمی علاقه‌مندان به فعالیت‌های نجوم آماتوری و ایجاد بستری برای ارتباط موثرتر با اعضای گروه‌ها و مراکز نجومی و همچنین فراهم کردن زمینه لازم برای همکاری‌های مشترک علمی بین علاقه‌مندان به نجوم، دومین کارسوق سراسری نجوم را در روزهای 31 امرداد و یکم شهریور 1397 در سعادت‌شهر استان فارس برگزار می‌کند.
کارسوق اصطلاحی است معادل کارگاه آموزشی (Training Workshop) و به دوره‌ آموزشی کوتاه‌مدتی گفته می‌شود که به حوزه‌ای خاص می‌پردازد.
برگزاری کارسوق‌ها در ایران پیشینه‌ای طولانی دارد و سال‌هاست در سطح مدارس و دانشگاه‌ها برگزار می‌شود. نخستین کارسوق سراسری مجله نجوم، سال 1393 با همکاری و حمایت مجتمع آموزشی علامه طباطبایی با چهار سخنرانی کلیدی 45 دقیقه‌ای از سوی چهار اخترشناس و کیهان‌شناس حرفه‌ای و ارائه 18 کارگاه آموزشی و سخنرانی کوتاه 20دقیقه‌ای با استقبال شرکت‌کنندگان در تهران برگزار شد.
امسال پس از برگزاری نشست هم‌اندیشی گروهی از مدیران گروه‌های نجومی ایران در دفتر مجله نجوم، با توجه به نیازی که به برگزاری هرچه بیشتر کارگاه‌ها و نشست‌های آموزشی به منظور توانمندسازی منجمان آماتور ایران مطرح شد، انجمن نجوم پاسارگاد در سعادت‌شهر به سرپرستی اصغر کبیری، میزبانی برگزاری گردهمایی سراسری منجمان آماتور را عهده‌دار شد. سعادت‌شهر، شهری است در استان فارس و در نزدیکی شیراز که نه تنها در ایران، بلکه در سطح بین‌المللی به داشتن مردمی با علاقه‌مندی بالا به دانش نجوم شهره است. اصغر کبیری، مدرس نجوم سرشناس و کهنه‌کار این شهر که سال‌ها عضو هیئت دبیران شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران نیز بوده است، از سال‌ها پیش به ترویج دانش نجوم در این شهرستان پرداخته و در نتیجه تلاش‌هایش جایزه سال 2006 لاس‌کامبرس انجمن نجوم پاسیفیک و برخی جوایز دیگر را از آن خود و انجمن نجوم پاسارگاد کرده است. گفتنی است یکی از نخستین و تاثیرگذارترین گردهمایی‌های منجمان آماتور ایران در امرداد 1380 در سعادت‌شهر برگزار شده است و حاصل آن آشنایی جمعی از فعال‌ترین منجمان آماتور ایران در آن روزگار با یکدیگر بود. حاصل آن گردهمایی آموزشی و ایجاد ارتباط میان منجمان آماتور، بعدها نتیجه‌اش را در تداوم همکاری‌های علمی آماتوری میان بسیاری از افراد و گروه‌های نجومی نشان داد.

 هدف از برگزاری دومین کارسوق سراسری نجوم در 31 مرداد و یکم شهریور امسال پرداختن به جنبه‌‌های مختلف نجوم آماتوری در جریان یک نشست دوروزه برای کسانی است که مایلند از چگونگی مشارکت در اجرای پروژه‌‌های آماتوری نجوم مطلع شوند؛ از آشنایی با مباحث نوینی که پای منجمان آماتور را به پروژه‌‌های علمی بین‌المللی باز می‌کند تا چگونگی به سرانجام رساندن یک شیوه مطالعاتی در قالب آماتوری.
سخنرانی‌‌ها در این کارسوق نیز همچون نخستین کارسوق مجله نجوم در سال 1393، کوتاه و تجربه‌محور است و سخنرانان قصد دارند در حداقل زمان ممکن علاقه‌مندان در سطوح مختلف را با خود به سفر کوتاهی ببرند که آن‌ها را با مسیرها و روش‌های مختلفی در پرداختن به دانش نجوم آشنا می‌‌کند.
محل اسکان و سالن محل برگزاری کارسوق در سعادت‌شهر نیز به سبک تجربه برگزاری نخستین گردهمایی منجمان آماتور ایران در سال 1380 در سالن کانون فرهنگی تربیتی شهید فهمیده و خوابگاه مجتمع کشاورزی علی‌آباد کمین است. پذیرش شرکت‌کنندگان از عصر روز سه‌شنبه 30 امرداد آغاز می‌شود و صبح جمعه دوم شهریور، موعد ترک خوابگاه شرکت‌کنندگان برای حرکت به سوی شیراز، بازدید از این شهر زیبا و برگشت به شهرهای مبدأ است.

 

هزینه ثبت نام در دومین کارسوق سراسری نجوم بر اساس زمان ثبت نام مطابق جدول زیر خواهد بود:

این هزینه اسکان و وعده‌های غذایی شرکت‌کنندگان را شامل می‌شود.

  • شروع: چهارشنبه ۳۱ مرداد ساعت ۱۰:۰۰
  • پایان: پنج‌شنبه ۱ شهریور ساعت ۱۹:۰۰

آدرس: پاسارگاد سعادت شهر