رویداد به پایان رسیده است!
دوره مهارت حل مسئله در تاریخ پنج‌شنبه ۱۷ اسفند به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

دوره مهارت حل مسئله

شروع:
پنج‌شنبه ۱۷ اسفند ۹۶ ۰۹:۰۰
پایان:
پنج‌شنبه ۱۷ اسفند ۹۶ ۱۷:۰۰
دوره مهارت حل مسئله
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر


اين برنامه، يک دوره همی آموزشی به همراه شبکه سازی و پذيرايی از ساعت 9 صبح الی 5 عصر می باشد. 

 

اين دوره به صورت پوشش زنده ويدئويی برگزار خواهد شد.  


مهارت حل مسئله 

ما در مسير يادگيری مدرسه، دانشگاه و حضور در محيط كار مي‌آموزيم كه چطور مساله‌های تكراری و قبلا تجربه شده را حل كنيم. دشواری زمانی پيش میآيد كه با مساله‌های جديد مواجه شويم. مساله‌هایی كه آن‌ها را پيش‌تر تجربه نكرديم و نمی‌دانيم چطور بايد راه‌حل آن‌ها را يافت.

وقتي نياز به بروز خلاقيت و يافتن ايده‌های نو پيدا می‌كنيم، نقطه شروع براي ما ناشناس است. زمانی كه مساله ما به نظر بدون راه‌حل است يا بيش از يك راه‌حل دارد، دشوار است بتوانيم چند راه‌حل را خلاقانه توليد كنيم و از بين آن‌ها بهترين را برگزينيم.

در سازمان‌های فنی مهندسی، مسیر نوآوری معمولا از تحقیق و توسعه و ثبت اختراع و مالکیت دارایی‌های فکری می‌گذرد. در مدل‌های حکمرانی نوآوری در سازمان‌ها نیز بر مبنای مطالعه بنگاه‌های خوش‌نام و پیشرو در نوآوری، الگوهای تجربه شده و شناخته‌ای دارد. در برخی از این الگوها، پیشران و محرک نوآوری در شرکت، مدیریت فناوری است و در برخی دیگر مدیریت تحقیق و توسعه. در مدل‌های دیگر، این ایفای نقش به واحدهای مختلف سازمان سپرده می‌شود، اما در همه آن‌ها حمایت و پشتیبانی مدیریت ارشد سازمان از نوآوری و بروز ایده‌های خلاقانه در شرکت، مشترک و به عنوان یک باید، پذیرفته شده است.

سال‌ها پيش، مخترع جواني در شوروی، اين پرسش را روبه‌روي خود گذاشت: ديگران چطور اختراع میكنند؟ او با طرح اين پرسش كليدي و سال‌ها تمركز بر روي آن، موفق شد در نيمه دوم دهه 90 ميلادي، راز و رمزهاي مدل فكری مخترعان و اصولی كه آن‌ها آگاهانه يا ناخودآگاه از آن پيروي میكنند تا به اختراع برسند را كشف كند. سپس تلاش كرد اين يافته خود را مدون و الگوريتم‌وار ساماندهي كند و براي آن ابزارهاي كاربردی بسازد. محصول اين تلاش عالمانه او با نام TRIZ به دنيا معرفی شد. TRIZ دانش نوآوری نظام‌يافته است كه براي كشف و حل مساله‌های ابداعي متولد شد و در آن، خلاقیت افراد، هم در یافتن و ساختن مساله و هم در ایده‌پردازی برای تولید راه‌حل به‌کار گرفته می‌شود تا عیاری بالاتر برای کشف مساله‌ها و تولید ایده‌های نو در آینده داشته باشد.

بسياری از بنگاه‌های پيشتاز دنيا، براي نوآوری، تعريف پروژه‌های نو، كشف مساله‌های فنی، طراحي شيوه‌های جديد موفقيت در كسب و كار، بدست آوردن سهم بيشتری از بازار، يافتن راه‌حل‌های اختراعی و به‌كارگيری ايده‌های خلاقانه درون و برون سازمان خود از دانش TRIZ و ابزارهای آن استفاده میكنند.

در نشست، چیستی و چرایی پیدایش تریز، یافته‌های کلیدی و برخی مفاهیم کاربردی آن معرفی و مرور می‌شوند و حاضران برخی‌ از این آموخته‌ها را تمرین و تجربه‌ می‌کنند.

«نوآوری كن يا محو شو!» شعار سميناری است مشابه كه در كشور كره‌جنوبي براي جوان‌ها و مديران شركت‌ها برگزار میشود تا به آن‌ها يادآوری جدی كند كه براي موفقيت در بازار كسب و كار امروز دنيا، راهی جز استخراج ايده‌های نو از چشمه خلاقيت افراد و كشف مساله‌های درست و دارای پتانسيل نوآوری وجود ندارد.

 


توضیحات تکمیلی


اگر تمايل به حضور در دوره را ندارید و علاقه‌مند هستید از مباحث آموزشی این دوره بهره‌مند شوید با استفاده از لینک‌های زیر می‌توانید در پخش زنده مدرسه مهارت‌های نرم تیوان ثبت‌نام کنید:

حل مساله:  https://lahzenegar.com/play/EBMcN 

 

 

مدرس

محمود کريمی
محمود کريمی
مدیر کارخانه نوآوری نماینده TRIZ Center در ایران کارشناس و مروج نوآوری نظام‌یافته

آدرس: سمنان ابتدای بلوار ورزش، فضای کار اشتراکی سپرهون