رویداد به پایان رسیده است!
تناسب اندام با مایندفولنس در تاریخجمعه ۱ اردیبهشتبه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

تناسب اندام با مایندفولنس

شروع:
جمعه ۱ اردیبهشت ۹۶ ۱۰:۰۰
پایان:
جمعه ۱ اردیبهشت ۹۶ ۱۷:۰۰
تناسب اندام با مایندفولنس
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

" آگاهانه خوردن " : چاقی عارضه ای است که بسیاری از افراد در جامعه ی امروز دچار آن هستند . هم اکنون تقریبا همه میدانیم که دلایل مختلفی از جمله پیشرفت تکنولژی ، غذاهای صنعتی و ناسالم ، کم تحرکی و عوامل بسیار دیگری در بروز آن موثر است . در واقع میزان غذایی که ما می خوریم تنها یکی از چندین عامل به وجود آمدن این مسئله می باشد . اما کمتر کسی به اثرات روانی و درونی این تغییرات نحوه ی زندگی توجه دارد . در حقیقت نوع زندگی و الگوهای تفکری این عصر باعث شده است که ما در مورد بعضی از امور زندگی خود برخورد ساده و سالمی نداشته باشیم و" خوردن " نیز یکی از این مسائل است. شیوه های نادرستی که ما برای غذا خوردنمان داریم تحت تاثیر عواملی همچون پر کاری و مشغله های زیاد زندگی ، احساسات ابراز نشده ، عدم توجه به عواطف ، انباشته گی های فکری ، رنجش های حل نشده ، ترس های فرو خورده شده ، وابستگی های عاطفی و هزاران عامل پنهان دیگر است ، که گاهی تنها خود شخص قادر به ادراک و حل کردن این مسائل می باشد ... به تعبیری : " آن چه که ما میخوریم باعث چاقی ما نمی شود بلکه آن چه که مارا می خورد باعث چاقیست ." در تحقیقات پزشکی بسیاری مشخص شده است که چاقی یکی از دلایل مهم بیماری های قلبی و سکته است اما دلیل اصلی مشکلات قلبی نیزهمان احساسات بیان نشده هستند چرا که قلب سمبل بروز عواطف و احساسات ما نیز هست . در واقع این از خوش اقبالی ماست که چاق شدن به عنوان نشانه ای میتواند ما را به وجود مسائلی در وجودمان آگاه کند که از نگاهمان پنهان مانده است. با تمرین های خودآگاهی ( مایندفولنس ) در هنگام خوردن از دلیل پرخوری ها و یا کم خوری ها بیشتر آگاه شویم و احساسات اصلی مربوط به این تمایلات را پیدا کنیم و با مراقبه بر روی این احساسات آنها را ریشه یابی کرده و حل می کنیم . در واقع رسیدن به وزن متناسب تنها یکی از پیامد های مثبت تمرین این تکنیک می باشد . بعد از گذشتن مدتی نه چندان طولانی از انجام تمرینات ، تغییرات قابل مشاهده ای را در خلق و خو ، میزان تاثیر پذیری از اتفاقات ناخوش آیند زندگی می بینیم و از همه مهمتر به شناخت خود و احساسات خود دسترسی پیدا می کنیم و دیگر تحت تاثیر احساسات ناشناخته به رفتارهای افراطی در مورد خوردن ادامه نمی دهیم . سرفصل های کارگاه به صورتی طرح ریزی شده که در ابتدای امر آگاهی هایی به صورت تئوری و عملی به افراد در مورد نحوه ی برخوردشان با غذاها داده می شود و پس از آن الگوهای مختلف فکری و رفتاری در این مورد شناسایی می شود و پس از آن اشخاص می توانند در خلال انجام تمرین ها، احساسات حقیقی و افکار خود راشناسایی کنند و در مورد آنها صحبت کنند . تکنیک های مایندفولنس بر روی خوردن به صورتی می باشد که هر شخص بعد از آموزش دیدن آنها در کلاس به صورت روزانه در منزل یا محل کار انجام می دهد . این تمرین ها که در اصل تمرین خودآگاهی است در زمان غذا خوردن انجام میپذیرد و در کنار آن تکنیک های آموزشی مراقبه نیز به اشخاص آموزش داده می شود تا در طول روز زمانهای کوتاهی آنها را انجام بدهد . - هدف از بالابردن سطح آگاهی افراد در این زمینه این است که آنها سبک های دلبستگی و وابستگی های خود را نسبت به غذا و حتا عوامل متفاوت دیگری در زندگی را شناسایی کنند و با انجام تمرین های مراقبه ای، خلآهای معنوی ای که باعث ایجاد این وابستگی های ناسالم شده کم کم ترمیم یافته و پر شوند تا افراد به خاطر پر کردن این نقاط خالی دوباره به رفتارهای وابسته گونه ای نظیر پرخوری روی نیاورند ...

مایندفولنس     (MINDFULNESS ) چیست ؟  

 

مایندفولنس به " توجه "، " دقت " ، " مراقبه " ، مشاهده معنی می شود . مایندفولنس صرفن یک تکنیک خاص نیست بلکه دقت کردن به هرچیزی است که در حال جریان می باشد پس می تواند که تنها در حالت نشستن نباشد ، بلکه در هنگام انجام فعالانه ی هرکاری از جمله : راه رفتن ، حرف زدن ، گوش کردن ، خوردن و ... نیز می توان مایندفول بود .

 

انرژی روانی ما می تواند در دو وجه به حرکت در بیاید :

1- در جهت واکنش ها

2- در جهت مشاهده

 

ما به صورت کلی آموخته ایم که در مقابل هر احساس یا فکری " واکنش"  نشان بدهیم و این واکنش ها در هر لحظه نوع زندگی مارا خلق کرده اند.

 به عنوان مثال :

در حوزه ی حسی / بدنی : ما احساس دردی در قسمتی از بدنمان کردیم و سریعن میلی به وجود آمده که بدنمان را حرکت دهیم تا آن درد از بین برود و یا اینکه حتا از دارویی استفاده کردیم تا آن درد آزارمان ندهد .

در حوزه ی ذهنی / حسی : هرگاه که احساس عصبانیت کردیم به شکلی میل به واکنش نشان دادن به آن ظاهر شده است و ما یا عصبانیت را با پرخاش بیرون ریخته ایم و یا با توجیهی در ذهنمان سکوت کردیم و عصبانیت را سرکوب کرده ایم . حال آن که هردوی این رفتارها ( برون ریزی عصبانیت یا سرکوب آن ) واکنش محسوب می شوند .

 در حوزه ی ذهنی / فکری : هرگاه فکری یا ایده ای به ذهنمان رسیده است آن را دنبال کرده ایم و خیلی اوقات هم این افکار را به عمل در آورده ایم ...

این مدارها هر ثانیه در وجود ما در حال حرکت هستند و هر لحظه از لحظه ی دیگر قوی تر می شوند.

مادامی که انرژی روانی ما در این مدارهای ذهنی ، حسی و عملی می چرخد ، هر روز ما تکرار روزهای دیگر است و حس ها فکرهای دیگر را خلق می کنند و فکرها حس های بعدی را . آنها در بدن و ذهن یک مجموعه درست می کنند و ما به این مجموعه به شکل اعتیادگونه ای وابسته می شوتا جایی که بعد از مدتی دچار این اشتباه می شویم که :  " ما احساسات و افکارمان هستیم ... " و این اشتباه پیامدی به جز افسردگی و اضطراب و احساس نارضایتی نخواهد داشت !

مایندفولنس جنبه ی دیگری از به کار بردن انرژی روانی ما را برای ما به ارمغان دارد .

وقتی که مایندفول هستیم ما متوجه مشاهده ی این فراید های درحال چرخش می شویم : اگر عملی انجام می دهیم ، آن عمل را مشاهده می کنیم، اگرفکری در ذهنمان در جریان است ، روند جریان فکری را مشاهده می کنیم بی آن که به طور ارادی ادامه اش بدهیم .

اگر میلی در وجودمان سر بر می آورد ما بدون آن که به آن میل واکنش نشان بدهیم تنها آن را مشاهده می کنیم...

اگر این عمل به صورت ادامه دار در مورد حس ها و افکار و رفتارهایمان انجام بدهیم بعد از مدتی متوجه ماهیت جداگانه ی خود از این مدارهای ذهنی و حسی خواهیم شد. متوجه می شویم که ما افکارو احساساتمان نیستیم و مجبور نیستیم که به هر میل و حسی واکنش نشان بدهیم . مثلن اگر عصبانی هستیم، می توانیم حس عصبانیت را به همراه میل به پرخاش یا سرکوب آن مشاهده کنیم.

مایندفولنس باعث می شود که انرژی روانی ما که هر لحظه برای واکنش نشان دادن به افکار و حس هایمان به هدر می رفت، در وجودمان ذخیره شده و به خردی می انجامد که زندگی مارا متحول می کند . ما میتوانیم از چرخه ی ملال آور یا درد آور زندگی رها شویم و شادی و آزادی را تجربه کنیم .

                                        به کمک مایندفولنس، کشف خواهید کرد که چه طور به جای حسرت خوردن برای گذشته و نگرانی برای آینده ، در زمان حال، یعنی لحظه ای که در آن قرار دارید، تنها لحظه ای است که در اختیار شماست. مایندفولنس شمارا راهنمایی می کند تا طوری زندگی کنید که افکار، اعمال و احساساتتان با هم هماهنگ و هم سو باشند.

به یاری مایندفولنس درخواهید یافت که چه گونه لحظه ی کنونی را به لحظه ای بهتر برای زندگی تبدیل کنید. زیرا زمان حال تنها جایی است که می توانید در آن خلق کنید، تصمیم بگیرید، گوش فرا دهید، تفکر کنید، لبخند بزنید،کاری انجام بدهید یا زندگی کنید .

                 

بخشی از رزومه ی رخساره آزاد : - کارشناس ارشد مشاوره خانواده - آموزش دیده ی دوره ی هماهنگ سازی ذهن و بدن گرایش Mindfulness مدیتیشن از دانشگاه شیراز - آموزش دیده ی مدیتیشن درکشور هندوستان به مدت 500 ساعت - تحقیقات و آموزش ها در زمینه ی مایندفولنس( MINDFULNESS): - پایان نامه ی کارشناسی ارشد با عنوان " بررسی رویکرد (MBRE آموزش مایندفولنس جهت بهبود روابط زوجهای مبتلا به ایدز در بیمارستان امام خمینی تهران - پایان نامه کارشناسی ارشد با عنوان " بررسی رویکرد MBCR ( کاهش استرس بیماران مبتلا به سرطان پستان ) در بیمارستان روزبه تهران - کارگاه های خودشناسی با رویکرد MINDFULNESS - گروه درمانی بهبود روابط بین فردی با رویکرد مایندفولنس ( MBRE) - کارگاه های آموزش رفع اضطراب برای دانش آموزان پیش از کنکور - کارگاه بهبود روابط والد و کودک - مشاور تخصصی در زمینه ی اختلالات خوردن - کارگاه های آموزش روان درمانگری بیماران مبتلا به سرطان ( تلفیقی با رویکرد ACT) - کارگاه های تخصصی خوردن آگاهانه ( MINDFULEATING )

برنامه ی کارگاه :


هدف : تجربه ی ملموس و حسی آگاهانه زیستن با تمرکز بر خوردن

 

زمان شروع و خاتمه : 10 صبح تا 5 بعد از ظهر

 

 

وسایل مورد نیاز :

 


  • زیر انداز برای انجام تمرین ها ( تشکچه یا پتو مسافرتی )
  • لباس راحت و لطیف

 

برنامه ی اجرایی :

 

  • آموزش تئوری کوتاه در مورد آگاهانه زیستن
  • تمرین گروهی خوردن آگاهانه
  • اجرای گروهی پختن آگاهانه ی غذا ( به همراه مراقبه و سکوت )
  • خوردن آگاهانه ی غذا
  • تمرین گروهی اسکن بدن
  • صحبت و به اشتراک گذاری تجربه ی اسکن بدن و پرسش و پاسخ
  • آموزش مختصر و ارائه ی برنامه ی عملی در منزل
  • تمرین گروهی متتا ( مهرورزی )

آدرس:تهران پل گیشا. ابتدای فروزانفر. پلاک 10. واحد 3. مرکز مشاوره زندگی بهتر