رویداد به پایان رسیده است!
پکیج کنفرانس آموزشی «سمن‌ها، تحریم و مدیریت چالش‌ها» در تاریخچهارشنبه ۲۹ اسفندبه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

پکیج کنفرانس آموزشی «سمن‌ها، تحریم و مدیریت چالش‌ها»

شروع:
چهارشنبه ۱۸ مهر ۹۷ ۱۵:۰۰
پایان:
چهارشنبه ۲۹ اسفند ۹۷ ۲۰:۰۰
مکان: تهران
موضوع:مدیریت / غیره
پکیج کنفرانس آموزشی «سمن‌ها، تحریم و مدیریت چالش‌ها»
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

سخنرانان

آراسب احمدیان

آراسب احمدیان

مدیرعامل موسسه محک

رضا درمان

رضا درمان

مدیرعامل جامعه یاوری فرهنگی

محمد درویش

محمد درویش

فعال محیط زیست و مدیرعامل تشکل مردم نهاد حجم

سعید اسلامی بیدگلی

سعید اسلامی بیدگلی

دبیرکل کانون نهادهای سرمایه گذاری ایران

فرشاد فاطمی

فرشاد فاطمی

عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شریف

میثم هاشم‌خانی

میثم هاشم‌خانی

اقتصاددان و مدیرعامل موسسه مطالعاتی «حامیان فردا»

شیدا جعفری

شیدا جعفری

مشاور انگیزش شغلی و مدیرعامل موسسه مشاوره مدیریت آرنیک

ایثار خدادادی

ایثار خدادادی

مشاور و مدرس منابع انسانی و بنیانگذار کلینیک مدیریت ثمین

شارمین میمندی نژاد

شارمین میمندی نژاد

بنیانگذار جمعیت امداد دانشجویی امام علی (ع)

زهرا نژادبهرام

زهرا نژادبهرام

عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران

محدثه رزاقی

محدثه رزاقی

مدیر تامین مالی شرکت تامین سرمایه نوین

شوان صدرقاضی

شوان صدرقاضی

مدرس دانشگاه سازمان ملل در هلند

چــرا پکیج آموزشی سمن‌ها، تحریم و مدیریت چالش‌ها ؟

بحران اقتصادی پیش روی کشور، وضعیت پیچیده‌ای را پیش روی سمن‌ها (سازمان های مردم نهاد و خیریه) قرار داده است:
بحران اقتصادی پیش رو که از ترکیب تحریم های ظالمانه خارجی و نیز سوءمدیریت‌های داخلی ناشی شده، از یک طرف وضعیت گروه‌های فقیر و در معرض تبعیض جامعه را بسیار بدتر می‌کند، از طرف دیگر باعث سقوط حجم کمک‌های مالی عام‌المنفعه می‌شود، و به علاوه (احتمالا) حجم فعالیت‌های داوطلبانه شهروندان در سمن‌ها را کاهش می‌دهد.

در چنین شرایطی، موسسه مطالعاتی حامیان فردا در راستای ماموریت خود یعنی «کاهش پایدار فقر و نابرابری»، کنفرانس آموزشی «سمن‌ها، تحریم و مدیریت چالش‌ها» را در دانشگاه شریف (مهر97) برگزار نمود. این کنفرانس آموزشی در وسع خود کوشید تا در قالب 13 سخنرانی علمی و با ارائه 39 درس کاربردی، به پرسش‌های کلیدی سمن‌ها برای کاهش لطمات در دوران تحریم و بحران اقتصادی، پاسخ دهد.

 

پکیج آموزشی استخراج شده از این کنفرانس آموزشی شامل فیلم کامل 13 سخنرانی به همراه اسلایدهای کامل است. چکیده سخنرانی‌ها در ادامه قابل ملاحظه است.

تلاطم محیط و خلق فرصت‌های جدید برای سازمان‌ها

آراسب احمدیان مدیرعامل موسسه «محک»

شرایط جاری، آینده کوتاه مدت و آینده میان مدت با درجه بالایی از ابهام مواجه است. اتخاذ تصمیمات مکرر که بعضا در تضاد با یکدیگر هستند گواه این ابهام است. سازمان های ما به عنوان سیستم های اقتصادی اجتماعی به طور مستمر در تعامل با محیط هستند و مفهوم استراتژی به ما می آموزد که برای موفقیت باید به طور مستمر تطابق سازمان و محیط را حفظ کنیم. ایجاد و حفظ این تطابق به معنی ارزیابی مستمر فرصت ها و تهدیدات شناسایی شده در گذشته و شناسایی مستمر فرصت ها و تهدید های جدید محیط است. شرایط بی ثبات و پرتغییر محیط که از آن به عنوان تلاطم (=Turbulence) یاد می شود؛ در عین آنکه پیچیدگی های زیادی را در پیش روی سازمان قرار می دهند که مهمترین آنها تغییرات مستمر برنامه های استراتژیک می باشد، از سوی دیگر کانون خلق فرصت های جدید در محیط است. سوال پیش رو آن است که سازمان های ما:

1) چقدر برای تغییرات پی در پی در برنامه آماده هستند؟

2) چقدر برای پیاده سازی سریع تغییرات برنامه در درون سازمان توانا هستند؟

3) آیا توانایی شناسایی فرصت های جدید محیط در شرایط تلاطم را دارند؟

 

تنوع بخشی به شیوه های تامین مالی در دوره بحران اقتصادی

رضا درمان مدیرعامل جامعه یاوری فرهنگی

سازمان‌های مردم‌ نهاد ایرانی در حوزه تامین مالی خود با مشکلاتی عجیب و مخصوص به خود درگیر می‌باشند. معمولا وابستگی‌های زیادی به یک شخص، یا یک شرکت تجاری داشته و کمتر قادر هستند که ظرفیت‌های خود را در حوزه درآمدزایی بکار گیرند. در شرایط تحریم که بسیاری از اشخاص و نیز شرکت‌های تجاری شاید امکان حمایت و پشتیبانی آنها را مانند گذشته نداشته باشند، این سازمان‌ها با بن‌بست مالی مواجه می‌شوند. عدم امکان تامین مالی پروژه‌ها، عدم امکان پرداخت هزینه‌های جاری سازمان و بخصوص دستمزد پرسنل این سازمان‌ها را مجبور به کوچک‌سازی، تعدیل نیرو، و در نهایت توقف فعالیت‌ها می‌نماید. اما در این شرایط چه باید کرد؟ 

 3 پرسش کلیدی این سخنرانی

1) چطور سازمان ما می‌تواند سرفصل‌های درآمدی خود را متنوع کند؟

2) انتظارات جامعه پیرامونی ما از ما و پروژه‌های ما چیست؟ چگونه می‌توانیم آنها را به کمک و حمایت از پروژه‌های موسسات خود علاقه‌مند کنیم؟ 

3) چه ابزارهایی این روزها بیشتر می‌توانند به درآمدزایی ما کمک کنند؟ 

 

نقش جامعه مدنی در ارتقاء سرمایه اجتماعی در دوران تحریم

محمد درویش فعال محیط زیست و مدیرعامل موسسه حامیان جامعه مدنی

بسیاری براین باورند که رابطه مستقیمی بین بالندگی و عیار کنشگری مدنی در جامعه با متوسط رفاه عمومی وجود دارد. بدین معنی که اصولاً نباید و نمی‌توان انتظار داشت جامعه‌ای که فاقد طبقه متوسط باشد و یا بخش قابل توجهی از آن از غم نان درد می‌کشد؛ برای نوسان سطح آب در دریاچه ارومیه، خشک‌شدن یکی از دوسرشاخه اصلی سپیدرود در اردیبهشت و ناپدیدشدن پنج‌میلیون پایه شمشاد ایرانی در هیرکانی فقط از 1390 تا امروز به اندازه نوسان قیمت گوجه‌فرنگی و مرغ و تخم‌مرغ دلش بلرزد! با این وجود، در این مجال کوشیده می‌شود تا روی دیگرِ تحریم‌ها و فرصت‌های پیش‌رو هم نمایان شود، چرا که به دشواری بتوان مفهوم یا شرایطی را در جهان یافت که صرفاً بدمطلق یا برعکس باشد!

 3 پرسش کلیدی این سخنرانی

1) چگونه تقویت جامعه مدنی، می‌تواند شرایط گذار  تحریمی را تحمل‌پذیرتر کند؟

2) فشارهای آمریکایی چگونه بر همدلی و مودت ایرانی افزوده و اقتدار ملی را در سایه ارتقای سرمایه اجتماعی افزایش می‌دهد؟

3) چرا به موازاتِ قطورشدن بدنه اجتماعی تشکل‌های مردم‌نهاد - به ویژه در حوزه محیط‌زیست - ریسک سرمایه‌گذاری در وطن کاهش یافته و اعتماد ملی به توانمندی حاکمیت در عبور از بحران پیش‌رو افزایش خواهد یافت؟

بودجه‌ریزی «منعطف» در سمن‌ها، برای دوره تحریم

سعید اسلامی بیدگلی دبیر کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران

در شرایط تحریم، بسیاری از سازمان‌ها، دچار مشکلات شدیدی خواهند شد. در مورد سازمان‌های مردم‌نهاد و عام‌المنفعه، این مشکلات 2 جنبه کلیدی دارد: اول اینکه منابع مالی مختلفی که پیش‌تر از جناب صاحبان کسب‌وکارها به آنها اهدا می‌شده، به دلیل چالش‌های سنگین خود کسب‌وکارها، دچار نزول می‌شود. دوم اینکه، احتمالا درصد بیشتری از جامعه نیازمند بهره‌گیری از خدمات سمن‌ها خواهند بود. بنابراین هم درآمد سمن‌ها کاهش می‌یابد و هم هزینه آنها افزایش. 

بنابراین فرآیند بودجه‌ریزی سمن‌ها (به معنای ترجمه مالی برنامه‌های سالانه)، نیازمند تغییراتی خواهد بود تا بتواند لطمات آنها بر اثر تحریم‌ها را کاهش دهد. 

 3 پرسش کلیدی این سخنرانی

1) در «کوتاه‌مدت» و در زمینه مدیریت مالی، چه تمهیداتی باید طراحی کنیم تا فعالیت سمن‌ها متوقف نشود؟ 

2) در «میان‌مدت» چگونه می‌توان «بودجه‌ریزی منعطف» را برای مدیریت نااطمینانی‌های متعدد ناشی از شرایط تحریم، در سمن‌ها مستقر کرد؟ 

3) در «بلندمدت» و با فرض استمرار طولانی شرایط بحران اقتصادی، کدام استراتژی‌های مدیریت مالی را باید در سمن‌ها به کار بگیریم؟ 

راهکارهای افزایش درآمد سمن‌ها، با استفاده از آموزه‌های «اقتصاد رفتاری»

فرشاد فاطمی عضو هیئت علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه شریف

چگونه می‌توان افراد را به کارهای نیکوکارانه بیشتر تشویق کرد؟ آیا علم اقتصاد به عنوان علمی که موضوع آن نحوه تصمیم‌گیری آحاد اقتصادی است، می‌تواند در پاسخ به این پرسش به ما کمک کند؟ به این پرسش با رویکردهای مختلفی پاسخ داده است. بسیاری از تحقیقاتی که در گذشته در علم اقتصاد انجام شده، بر این فرض مبتنی بوده که ترجیحات در طول زمان و در فرهنگ‌ها و زمینه‌های مختلف ثابت است. بنابراین تصور می‌شد که تغییر رفتار با تغییر در مشوق‌ها و باورها ایجاد می‌شود. در حالیکه مطالعات بعدی نشان داد که ترجیحات می‌تواند توسط محیط اجتماعی و اقتصادی شکل بگیرد و عوامل روانشناختی در تصمیم‌های افراد، از جمله تصمیم به کمک‌های مالی، نقش به‌سزایی دارد. . 

 3 پرسش کلیدی این سخنرانی

1) علم اقتصاد چگونه انگیزه‌های نوع‌دوستانه افراد را تحلیل می‌کند؟‌ 

2) آموزه‌های «اقتصاد رفتاری»، چه راهکارهایی برای اثربخش‌تر شدن فعالیت سمن‌ها و نیز کاهش هزینه‌های آنها پیشنهاد می‌دهند؟ 

3) در جهت تشویق کمک‌های خیرخواهانه از طرف مردم، دانش «اقتصاد رفتاری» چه نکاتی به ما می‌آموزد؟ 

 

 

برنامه ریزی چابک (agile planning) در سمن‌ها در دوران تحریم

سجاد گلی دانش آموخته  MPA دانشگاه هاروارد

در اینکه در دوران بحران سازمان‌های دولتی به دلیلِ کندی و نا کارآیی، بیشتر بخشی از مشکل هستند تا راه‌حل تردیدی نیست؛ و جای شگفتی نیست که بوروکراسیِ دست و پا گیرِ این سازمان‌ها، خلاقیت و انگیزه کارکنان را از بین برده و موجب اتلاف منابع می‌گردد. اما آیا سازمان‌های مردم‌نهاد، مثلا سازمان شما، کارا تر و خلاقانه‌تر از سازمان‌های دولتی عمل می‌کنند؟

روش چابک (Agile methodology) شیوه‌ای است برای ایجاد سازمان‌هایی که به اندازه کافی ساختارمند و تا حد ممکن منعطف و یادگیرنده هستند.

 3 پرسش کلیدی این سخنرانی

1) چگونه تیم‌های کاری‌مان را حول خروجی‌های معناردار بازتعریف کنیم و چگونه نقش هر فرد را حول مهارت‌های آن فرد تعیین کنیم؟

2) چگونه با تعریف "تک" های دو هفته‌ای، تمرکز سازمان خود بر اولویت‌ها را ارتقا دهیم و چرخه‌های یادگیری مستمر ایجاد کنیم؟

3) در استراتژی چابک، چگونه مراسم صبحگاهی روزانه را، به عنوان یک ابزار موثر برای مدیریت عملکرد، به کار بگیریم؟

 

چگونه سمن‌ها آینده‌گزین و آینده‌ساز شوند؟

ایثار خدادادی مشاور و مدرس سیستم‌های منابع انسانی و NGO Management
اساسا مدیریت‌های ایرانی آینده‌بین هستند به عبارتی به یک مساله می رسند و تازه اقدام به رفع آن می‌کنند، اما رویکردهای علمی مدیریت برای رفع این مسئله در NGO ها ابزارهایی دارد که این فرصت را به سمن‌ها می‌دهد که اگر حتی آینده‌ساز هم نشدند حداقل آینده‌گزین باشند.

 3 پرسش کلیدی این سخنرانی

1) رویکرد سازمان مردم‌نهاد ما چیست و چرا؟ آینده‌بین، آینده‌گزین یا آینده‌ساز؟

2) حلقه مفقوده زنجیر بقا و پایداری ما چیست؟ تهدید یا محدودیت؟ کدام یک و چرا؟

3) در دوره بحران اقتصادی پیش رو، فرصت‌های اساسی و‌ تکرارنشدنی ما چیست؟

 

بهبود انگیزش و نگهداشت نیروهای داوطلب در دوران تحریم

شیدا جعفری مشاور و مدرس سیستم های انگیزش شغلی کارکنان

در شرایطی که بحران های مختلف اقتصادی و اجتماعی در جوامع رخ میدهند یکی از دغدغه هایی سازمانهای مردم نهاد شیوه رفتار داوطلبان در برابر این بحران هاست. بررسی های جهانی و درسهای آموخته شده از بحران های بزرگ بین المللی نشان میدهد که  با رفتار و عملکرد صحیح در برابر داوطلبان میتوان حضور اثربخش آنها در شرایط بحران را تضمین نمود. این مهم در صورتی محقق میشود که بپذیریم   داوطلبان مهمترین سرمایه و دارایی یک سازمان مردم نهاد هستند و انگیزش و اشتیاق  آنها میتواند میزان بهره وری استفاده از سایر منابع و سرمایه ها را تعیین کند. مدیریت صحیح نیروی داوطلب کلید موفقیت در این شرایط است.

 3 پرسش کلیدی این سخنرانی

1) در شرایط بحران چه مسائلی باعث می‌شود داوطلبان، سازمان‌های مردم نهاد را ترک کنند؟

2) چه پارامترهایی در انگیزش و اشتیاق داوطلبان موثر است؟

3)مدیران سازمان‌های مردم نهاد برای بهبود ماندگاری و رضایت نیروهای داوطلب چه کنند؟

 

مطالبات منطقی از سیاستگذاران برای فقرزدایی در دوره تحریم

میثم هاشم‌خانی اقتصاددان و مدیرعامل موسسه مطالعاتی «حامیان فردا»

شرایط روزبه‌روز بغرنج‌تر اقتصادی و سیاسی و دیپلماتیک کشور، فشار روزافزونی را بر فقیرترین و آسیب‌پذیرترین گروه‌های جامعه وارد می‌کند. از طرف دیگر، این بحران اقتصادی، محدودیت‌های شدید بودجه‌ای را بر دولت تحمیل کرده و مانع اجرای برنامه‌های فقرزُدایی کلان توسط دولت می‌شود. این شرایط پیچیده، اگر با انفعال سیاست‌گذاران ارشد همراه باشد، از یک طرف به جهش جمعیت مبتلا به انواع فقر (فقر درآمدی، فقر آموزشی و مهارتی، فقر سلامت و فقر تغذیه) منجر شده و از طرف دیگر، تبعات مخربی را در قالب رشد محسوس آسیب‌های اجتماعی، رشد محسوس جرائم و افزایش تلاطم سیاسی، در پی خواهد داشت. 

 3 پرسش کلیدی این سخنرانی

11) در کنار تحریم‌های ظالمانه خارجی،کدام سیاست‌های اقتصادی داخلی، در ایجاد بحران فعلی نقش داشته‌اند؟

2) با توجه به آنکه «جهش تورمی» یکی از نمادهای مهم بحران اقتصادی پیش روی کشور است، مطالبات منطقی از دولت در جهت کنترل تورم، چه باید باشد؟ 

3) در راستای برنامه‌های «فقرزُدایی با بودجه صفر»، به معنای مجموعه‌ای از برنامه‌ها که بار مالی ناچیزی برای دولت داشته و تاثیر محسوسی بر بهبود وضعیت فقرا دارند، کدام برنامه‌ها را می‌توان از دولت مطالبه کرد؟

 

بهبود تعامل سمن‌ها با سیاست‌گذاران، در دوران تحریم

زهرا نژادبهرام عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران

سازمان‌های مردم‌نهاد، بهترین نهادها برای نظارت بر عملکرد سیاست‌گذاران و نیز انتقال مشکلات جامعه به سیاست‌گذاران هستند. سمن‌ها می‌توانند فرآیند بسیار چابک‌تر از نهادهای دولتی، مشکلات اجتماعی را شناسایی کرده و با خلاقیت برای آنها راه‌حل ارائه دهند. بنابراین سمن‌ها، می‌توانند بهترین و مفیدترین متحدان نهادهای سیاست‌گذاری باشند. 

برگزاری کنفرانس آموزشی «سمن‌ها، تحریم و مدیریت چالش‌ها»، بهانه‌ای برای مشارکت فکری و عملی سمن‌ها در یکی از پیچیده‌ترین مسایل اقتصادی _ اجتماعی _ سیاسی تاریخ کشور است. 

 3 پرسش کلیدی این سخنرانی

1) در شرایط پیچیده اقتصادی _ اجتماعی _ سیاسی پیش رو، چگونه می‌توانیم هم «مشارکت‌طلبی» و هم «مشارکت‌جویی» را، در تعامل سمن‌ها با سیاست‌گذاران، ارتقا دهیم؟ 

2) مشارکت «فکری» سمن‌ها با سیاست‌گذاران برای خروج از چالش سنگین پیش روی کشور، باید چگونه طراحی شود؟ 

3) مشارکت «عملی» سمن‌ها با سیاست‌گذاران برای خروج از چالش پیش روی کشور، باید چگونه طراحی شود؟ 

 

استقلال نهادهای مردمی در شرایط تحریم

شارمین میمندی نژاد بنیانگذار جمعیت امام علی (ع)

بار اصلی ناشی از شرایط بحرانی پیش روی کشور، بر دوش فقیرترین و آسیب‌پذیرترین گروه‌های جامعه قرار گرفته است و این مساله، وظایف سازمان‌های مردم‌نهاد را بسیار سنگین‌تر از قبل می‌کند. 

ترکیب این وظایف سنگین با فشارهای مضاعف وارد بر سمن‌ها در دوره تحریم، وضعیتی دشوار را برای کلیه اعضای سمن‌ها، از مدیران گرفته تا نیروهای داوطلب، ایجاد کرده است. 

 3 پرسش کلیدی این سخنرانی

1) چالش‌های پیش روی سمن‌های حوزه کودک در شرایط تحریم چه خواهند بود؟

2) نتایج تحریم‌ها در کشورهایی که این شرایط را تجربه کرده‌اند، برای کودکان و جامعه مدنی آن چه بوده است؟

3) راهکارهای پیش رو برای کاهش عواقب ناشی از تحریم چه خواهند بود؟

 

ارتقاء اثربخشی سمن‌ها در دوران بحران اقتصادی، با نگاهی به مثال‌های جهانی

شوان صدرقاضی مدرس دانشگاه سازمان ملل در هلند

با گسترده‌تر شدن فعالیتهای مربوط به فقرزدایی و افزایش تعداد نهادها و‌ منابعی که در اینگونه فعالیتها نقش ایفا می‌کنند، این سوال مطرح میشود که «آخر چه شد»؟ آنان که قرار بود حالشان بهتر شود چقدر حالشان خوبتر شد؟ آیا آن راه‌حل‌ها که قراربود نفعی حاصل کنند آنطور که باید تاثیرگذار یودند؟ آیا منابع به درستی تخصیص داده شدند؟ کجاها میشود تاثیر مثبت کار را بهبود و اثرات نامطلوب را کاهش داد.

 شواهد دهه‌ها فعالیت گروه‌های خیریه و سمن‌ها در جهان نشان می‌دهد که گرچه نیّت و ارادۀ انجام کار نیکو برای موفقیت  ضروری است ، ولی به هیچ‌وجه کافی نیست. اتفاقا یکی از نقاط ضعف سمن‌ها در مقایسه با گروه‌های کسب و کاری ، عدم توجه کافی به مدیریت اصولی  و ضعف در راهبری تاثیر-محور عنوان شده است.  بهبود اثربخشی در شرایط محدود شدن منابع و افزایش مشکلات اقتصادی(مثلا به خاطر تحریم) اهمیتی دوچندان پیدا میکند.

 3 پرسش کلیدی این سخنرانی

1) اصول مهم اثربخشی در پروژه‌های مربوط به مناطق محروم چیست؟

2) چالش‌های بهبود اثربخشی -به خصوص در شرایط تحریم-چیستند؟

3) ازمثال‌های موفق جهانی در بهبود اثربخشی پروژه‌های مناطق محروم چه می‌توان آموخت؟