ایوند با محدود کردن حق استفاده از اینترنت مخالف است. شما نیز به این کارزار بپیوندید.#صیانت_از_حقوق_کاربراناطلاعات بیشتر
کاور
"مقدمه ای بر پردازش زبان طبیعی(NLP)" در تاریخ پنج‌شنبه ۳ تیر ساعت ۱۹:۰۰ به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

درباره رویداد

پردازش زبان طبیعی (NLP) شاخه‌ای از هوش‌مصنوعی است که به رایانه‌ها در درک، تفسیر و دستکاری زبان انسان کمک می‌کند. NLP در تلاش خود برای پر کردن شکاف بین ارتباطات انسان و ماشین از بسیاری از رشته‌ها از جمله علوم کامپیوتر و زبان‌شناسی محاسباتی استفاده می‌کند.

پردازش زبان طبیعی دانشی جدید نیست لکن با افزایش علاقه به ارتباطات انسان و ماشین، پیشرفت الگوریتم‌های هوش‌مصنوعی و همچنین ظهور داده‌های بزرگ و امکان تحلیل آن‌ها از طریق این تکنولوژی، امروزه با سرعت بسیار بیشتری در حال توسعه است. ما نیز در سومین رویداد آکادمی همراه به دنبال آشنا کردن هرچه بیش‌تر شرکت‌کنندگان با مفاهیم، مقدمات و تکنیک‌های پردازش زبان طبیعی (NLP) خواهیم بود.

 

 

آکادمی همراه برگزار می‌کند:
رویداد آنلاین (دسترسی همیشگی به ویدئوی کامل رویداد برای شرکت‌کنندگان) "مقدمه‌ای بر پردازش زبان طبیعی (NLP)" با حضور دکتر سعیده ممتازی استادیار گروه هوش‌مصنوعی و رباتیک دانشکده کامپیوتر و مدیر آزمایشگاه پردازش زبان طبیعی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

 

رویداد "مقدمه‌ای بر پردازش زبان طبیعی(NLP)"، پیش درآمد و معرفی دوره‌ای است به همین نام که طی ۸ هفته از ابتدای مرداد ماه تا شهریور ماه ۱۴۰۰ توسط آکادمی همراه و با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیر برگزار خواهد شد. شرکت‌کنندگان در این رویداد در کنار یادگیری مفاهیم مقدماتی پردازش زبان طبیعی، با استاد و سرفصل‌های دوره اصلی و نحوه چگونگی برگزاری آن آشنا خواهند شد. پس از آن خانم دکتر سعیده ممتازی به صورت زنده به سوالات شرکت‌کنندگان در حوزه پردازش زبان طبیعی (NLP) پاسخ خواهند داد.

سرفصل های رویداد

 • AI and NLP
 • NLP Systems
 • NLP Techniques 
 • Deep Learning in NLP 
 • Chatbots 
 • Main Course Outline 

سخنران

دکتر سعیده ممتازی
دکتر سعیده ممتازی
استادیار گروه هوش‌مصنوعی و رباتیک و مدیر آزمایشگاه پردازش زبان طبیعی دانشگاه صنعتی امیرکبیر

معرفی رویداد آنلاین پردازش زبان طبیعی توسط خانم دکتر سعیده ممتازی

پردازش زبان طبیعی چیست و چرا مهم است؟

پردازش زبان طبیعی (NLP) چیست؟

شاید بتوان گفت که پیچیده‌ترین توانایی انسان پس از تفکر و تخیل، صحبت کردن و نوشتن است. تلاش برای فهم و ادراک و انتقال این توانایی به رایانه‌ها بیش از ۷ دهه قدمت دارد که قطعا پردازش زبان طبیعی (NLP) در بستر یادگیری عمیق نقطه عطف این داستان است.
پردازش زبان طبیعی (NLP) شاخه‌ای از هوش‌مصنوعی است که به رایانه‌ها در درک، تفسیر و دستکاری زبان انسان کمک می‌کند. NLP در تلاش خود برای پر کردن شکاف بین ارتباطات انسان و ماشین از بسیاری از رشته‌ها از جمله علوم کامپیوتر و زبان‌شناسی محاسباتی استفاده می‌کند.

پردازش زبان طبیعی دانش جدیدی نیست با این وجود در سال‌های اخیر این فناوری به لطف افزایش علاقه به ارتباطات هر چه بیشتر انسان و ماشین و نیز در دسترس قرار گرفتن داده‌های بزرگ و امکان تحلیل آنها با قدرتمند شدن سخت‌افزارها و پیشرفته شدن الگوریتم‌های هوش مصنوعی، به سرعت در حال پیشرفت و فراگیری است.

به عنوان یک انسان، شما ممکن است به  زبان فارسی، انگلیسی، اسپانیایی یا چینی صحبت کنید و بنویسید. اما زبان مادری رایانه -که به عنوان کد ماشین یا زبان ماشین شناخته می‌شود- برای شما و دیگر انسان‌ها قابل درک نیست. در پایین‌ترین سطح دستگاه یک رایانه، برقراری ارتباط نه با کلمات بلکه از طریق میلیون‌ها صفر و یک انجام می‌شود. روزگاری برنامه‌نویسان برای برقراری ارتباط با اولین رایانه‌ها به همین زبان اعداد صفر و یک از کارت‌های پانچ استفاده می‌کردند اما اکنون می‌توانید بگویید، "الکسا، من این آهنگ را دوست دارم" و دستگاهی که در خانه شما موسیقی پخش می‌کند میزان صدا را کاهش داده و پاسخ می‌دهد، "بله. آهنگ مورد علاقه شما ذخیره شد"، آن هم با صدای انسانی. دفعه بعد که می‌خواهید موسیقی گوش دهید، الگوریتم هوشمند از مجموعه آهنگ‌های مورد علاقه شما آهنگ‌ها را پخش خواهد کرد و همچنین خود را برای یافتن و اضافه کردن و پخش سایر آهنگ‌های مطابق با علاقه و سلیقه شما، خود را سازگار می‌کند. این تعامل کامل توسط NLP، در کنار یادگیری عمیق امکان پذیر شده است.

 

چرا NLP مهم است؟

 • حجم زیادی از داده‌های متنی

پردازش زبان طبیعی به رایانه کمک می‌کند تا به زبان خود با انسان ارتباط برقرار کند و سایر کارهای مربوط به زبان را تجزیه، تحلیل و مقیاس‌بندی نماید. به عنوان مثال، NLP به رایانه‌ها قدرت خواندن متن، شنیدن سخنرانی و تفسیر آن، ادراک احساسات، تعیین مهم بودن بخش‌های مختلف متن و صوت می‌بخشد. حتی می‌توان گفت که رایانه‌های امروزی می‌توانند داده‌های مبتنی بر زبان را دقیق‌تر و بهتر از انسان تجزیه و تحلیل کنند و ریز ساختارهایی که انسان قادر به یافتن و درک مستقیم آنها نیست را پیدا کرده و در ایجاد فهم بالاتری از متن نوشتاری و زبان گفتار، انسان را یاری دهند. با در نظر گرفتن میزان روز افزون داده‌های غیر ساختار یافته که هر روز در سراسر دنیا در حال تولید است، از سوابق پزشکی و پلیسی گرفته تا رسانه‌های اجتماعی، استفاده از روندی خودکار و سریع و دقیق برای تجزیه و تحلیل کامل متن و داده‌های گفتار بسیار ضروری به نظر می‌آید.

 • ساختاردار کردن منابع داده‌ای بزرگ بدون ساختار

زبان انسان به طرز حیرت‌انگیزی پیچیده و متنوع است و تا حد زیادی سماعی و به صورت سینه به سینه  و بدون ساختار از والدین به فرزندان منتقل می‌شود. ما خود، احساسات و مجموعه توانمندی‌ها و دانشمان را به روش‌های زیادی به صورت کلامی و نوشتاری بیان و ارائه می‌کنیم. نه تنها صدها زبان و گویش در سراسر جهان وجود دارد، بلکه درون هر زبان پیچیدگی‌های عظیمی برآمده از جغرافیا، تاریخ، فرهنگ، مذهب و مراودات اجتماعی-سیاسی انسان‌هایی که آن زبان و نیز خط برای آن را ایجاد کرده‌اند، وجود دارد: دستور زبان، از کلمات ساده مثل حروف اضافه گرفته تا کلمات، در بردارنده مفاهیم بسیار غامض فلسفی و ریاضی، انواع متن‌های ادبی، علمی و تجاری، اصطلاحات و عبارات عامیانه و ... هستند. هنگام نوشتن غلط املایی و انشایی متن را تصحیح می‌کنیم، علائم نگارشی را حذف یا اضافه می‌کنیم، انواع مختلفی از احساسات و رفتارها را با زبان و حالات خود بروز می‌دهیم مثلا در مواقع خوشحالی، ناراحتی، عصبانیت، نگرانی و .... از کلمات مختلف با مفاهیم و شدت و حدت متفاوتی استفاده می‌کنیم، اصطلاحات را از زبان‌های دیگر قرض می‌گیریم و ... که همه این‌ها در کنار بسیاری از پیچیدگی‌های دیگر نشان‌دهنده میزان سختی و ایجاد ادراک زبان انسان در رایانه‌ها می‌باشد. با پیشرفت‌های اخیر در دنیای هوش‌مصنوعی و با ظهور و پیشرفت یادگیری عمیق طی دهه گذشته، بسیاری از این پیچیدگی‌ها و چالش‌ها در حال رفع شدن هستند و یادگیری عمیق به طور گسترده‌ای برای مدل‌سازی زبان انسان مورد استفاده قرار می‌گیرد. نیاز به درک معنایی، دستور زبانی کلمات و جملات وجود دارد که لزوماً این رویکردها در یادگیری ماشین وجود ندارد. NLP از آن جهت مهم است که به رفع ابهام در زبان کمک می‌کند و ساختار عددی مفیدی به داده‌ها برای توسعه ابزارهای پایه‌ای مانند تشخیص گفتار یا تجزیه و تحلیل متن اضافه می‌کند.

زمان‌بندی

عنوانشروعپایان
مشاهده فیلم ارائه اختصاصی ضبط شده۱۶:۰۰۱۷:۳۰
جلسه پرسش و پاسخ زنده با دکتر ممتازی۱۸:۰۰۱۹:۰۰

نحوه برگزاری رویداد

این رویداد از دو بخش تشکیل شده است.

بخش اول: ارائه ویدئویی اختصاصی ضبط شده (پنج شنبه ۳ تیرماه ۱۴۰۰, ساعت ۱۶)

در این بخش، فیلم ارائه اختصاصی ضبط شده از استاد در استودیوی ما، از طریق وب سایت آکادمی همراه (Hamrah.Academy) در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد که برای همیشه نیز در دسترس آن‌ها خواهد بود. ما برای بهره‌مندی از کیفیت بالا و احترام به ذائقه و وقت شما مخاطبان، ارائه استاد را ضبط و در روز رویداد در اختیارتان قرار خواهیم داد تا شما بتوانید از یک ارائه منظم، با کیفیت و جذاب بهره ببرید. زمان تقریبی این بخش یک و نیم الی دو ساعت خواهد بود.

 

بخش دوم: جلسه پرسش و پاسخ زنده (پنج شنبه ۳ تیرماه ۱۴۰۰, ساعت ۱۸)

بخش پرسش و پاسخ رویداد به صورت زنده و برخط برگزار می‌گردد تا یک ارتباط تعاملی خوب بین استاد و مخاطبین رویداد شکل بگیرد. پس از مشاهده فیلم ارائه اختصاصی استاد، مخاطبین می‌توانند در زمان اعلام شده در این بخش از رویداد شرکت کنند.

نحوه دسترسی به محتوای رویداد

ثبت‌نام کنندگان در رویداد «مقدمه‌ای بر پردازش زبان طبیعی(NLP)» در تاریخ ۳ تیرماه ۱۴۰۰ طبق زمان‌بندی اعلام شده، می‌توانند با مراجعه به سایت آکادمی همراه (Hamrah.academy) و ورود به پروفایل خود از طریق وارد کردن شماره تماس ثبت‌نامی، به محتوای رویداد دسترسی پیدا کنند.

لازم به ذکر است که حضور شما در تاریخ و ساعات اعلام شده اجباری نبوده و با ثبت‌نام در این دوره، محتوا برای همیشه در دسترس شما خواهد بود و با مراجعه به سایت آکادمی همراه می‌توانید چندین بار ویدئوی دوره را تماشا نمایید. با وجود این برای حضور در جلسه زنده پرسش و پاسخ لازم است ویدئوی ارائه استاد را مشاهده کرده باشید.

برگزارکنندگان

آکادمی همراه
آکادمی همراه
دانشگاه صنعتی امیرکبیر
دانشگاه صنعتی امیرکبیر
همراه اول
همراه اول

تجربه یکی از شرکت‌کنندگان دوره‌های قبلی آکادمی همراه

سوالات متداول

تمامی دانشجویان، فارغ‌التحصیلان دانشگاه و علاقه‌مندان به حوزه هوش مصنوعی و پردازش زبان طبیعی و همچنین مدیران سطح ارشد و کارشناسان سازمان‌ها و شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و فناوری‌های سطح بالا و در انتها کارآفرینان و صاحبان کسب‌و‌کارها که علاقه‌مند به آشنایی و استفاده از این تکنولوژی در فرآیندهای کسب‌و‌کاری خود دارند
محتوای ارائه استاد در رویداد، ضبط و تدوین شده و در روز ۳ تیر از ساعت ۱۶ از طریق وبسایت آکادمی همراه به آدرس Hamrah.Academy در دسترس مخاطبین قرار می گیرد. سپس از ساعت ۱۸، به صورت زنده و برخط خدمت دکتر سعیده ممتازی خواهیم بود و ایشان به سوالات مخاطبان پاسخ خواهند داد
بله، کسانی که در رویداد ثبت نام و شرکت کرده‌اند، بدون محدودیت زمانی به ویدیوی رویداد دسترسی خواهند داشت
خیر. در آکادمی همراه این امکان برای شما فراهم شده است تا با یک بار ثبت‌نام در رویداد، همیشه به محتوای آن دسترسی داشته باشید. ولی دقت داشته باشید برای شرکت در جلسه پرسش و پاسخ، لازم است در روز و ساعت اعلام شده وارد سایت شده و فیلم رویداد را به صورت کامل مشاهده کنید و ساعت 18 به صورت آنلاین در جلسه پرسش و پاسخ حاضر شوید.

برگزار‌کننده

آواتار

آکادمی همراه

تربیت، توسعه و توانمندسازی نیروی انسانی اکوسیستم دیجیتال

رویداد های برگزارشده۱۸
رویداد های فعال۱
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۱۲۰ نفر

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

شنبه ۱۰ مهر

دوره تخصصی DeFi (وام‌دهی، صرافی و بانکداری)

 • آنلاین
 • ۵۰۰,۰۰۰ تومان
 • آکادمی همراه
چهارشنبه ۲۴ آذر

Malware Analysis Professional

 • آنلاین
 • ۲,۵۰۰,۰۰۰ تومان
 • آکادمی راوین
تا ۳۰ مهر

دوره های پیشرفته رباتیک دانشگاه علم و صنعت ایران

 • آنلاین
 • از ۱۰۰,۰۰۰ تومان
 • دانشگاه علم و صنعت ایران
چهارشنبه ۲۱ مهر

پرورش فوق متراکم میگو- تکمیلی

 • آنلاین
 • از ۲۰۰,۰۰۰ تومان
 • اتحادیه انجمن های علوم شیلاتی ایران