رویداد به پایان رسیده است!
مسابقه کتابخوانی نجومی در تاریخ چهارشنبه ۱۳ فروردین به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
شنبه ۲۴ اسفند ساعت ۰۸:۰۰

مسابقه کتابخوانی نجومی

  • رایگان
  • تهران
  • علوم پایه
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات رویداد


برای ما علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی، ایام تعطیلات و به ویژه تعطیلات نوروز، همواره فرصتی بوده تا به دور از هیاهو و مشکلات، پا به جهانی مصور ورای خطوط یک کتاب گذاشته و کمی از شر روزمرگی‌ها خلاص شویم. کانون نجوم پلی‌تکنیک در همین راستا یک عیدی بسیار جذاب برای شما علاقه‌مندان به نجوم تدارک دیده و مشابه سال‌های گذشته، قصد برگزاری یک مسابقه کتابخوانی عیدانه را همراه با کتاب های جذاب نجومی خواهد داشت. برای تهیه کتاب های مسابقه، می توانید اپلیکیشن فیدیبو را بر روی گوشی خود نصب کرده و با اعمال کد تخفیف 50 درصدی astro کتاب‌ها را تهیه کنید. به برندگان این مسابقه یک کارت هدیه فیدیبو تعلق خواهد گرفت.

امتحان به صورت آنلاین و چهار گزینه ای در تاریخ 22 فروردین 1399 برگزار می شود.

شما میتوانید برای اطلاع از دیگر برنامه های ما، به کانال تلگرام ما با آی دی @nojum_aut مراجعه کنید. 

کتاب ها

اخترفیزیک برای افراد بی قرار
اخترفیزیک برای افراد بی قرار
نوشته نیل داگراس تایسون

کد تخفیف 50%:astro

ماده تاریک، انرژی تاریک
ماده تاریک، انرژی تاریک
نوشته برایان کلگ

کد تخفیف 50%: astro

پس از نخستین سه دقیقه
پس از نخستین سه دقیقه
نوشته ت. پادمانابان

کد تخفیف 50%: astro


اخترفیزیک برای افراد بی قرار


نیل داگراس تایسون اختر شناس سرشناس آمریکایی است که بیشتر برای مجموعه مستند‌های cosmos شناخته می شود. ادبیات خاص و شیرین و زبان گویای تایسون او را به یکی از محبوب ترین و معروف ترین شخصیت‌های ترویج علم بدل کرده است. اگر فرصت ندارید از طریق کلاس درس، کتاب های درسی یا فیلم های مستند با کیهان آشنا شوید ولی در عین حال خواهان آشنایی مختصر ولی معنی‌دار با این رشته هستید این کتاب به شما پیشنهاد می شود. اختر فیزیک برای افراد بی‌قرار کتابی است که می توانید در هرجا و هر زمان مطالعه کنید. در حالی که منتظر دم کشیدن چای صبحگاهی یا رسیدن اوتوبوس، قطار یا هواپیما هستید. در این کتاب کوچک آشنایی اساسی با تمام ایده ها و کشفیات عمده‌ای که محرک درک نوین ما از گیتی هستند پیدا خواهید کرد.

لینک فیدیبو:

http://www.fidibo.com/book/view/86986


ماده تاریک، انرژی تاریک


اگر علم تنها یک قانون داشته باشد آن اینست:
چیزها پیچیده‌تر از آن است که به نظر می آید.

یکی از چالش برانگیزترین معما های علم مدرن این است که ما از ماهیت ۹۵% از جهان بی‌خبریم. یعنی انرژی تاریک و ماده تاریک. زمانی که‌ مشخص شد الگو چرخش ستاره ها در کهکشان ها با توجه به مقدار ماده‌ی موجود در آن ها مطابقت ندارد و باید چیزی به وسیله‌ی گرانش بر آن ها اثر بگذارد و آن چیز ماده ی تاریک است. نخست کتاب به بررسی ماهیت ماده تاریک می پردازد و گزینه های ممکن را بررسی می کند. از نوترینو ها گرفته تا wimp ها و نظریه‌ی ابر سیال. بخشی هم به نظریه‌ ی گرانش اصلاح شده می پردازد. نظریه ای که وجود چیزی به نام ماده تاریک را انکار می کند و دلیل رفتار ستاره ها در کهکشان را درک نادرست ما از نسبیت و گرانش است و با اصلاح آن بدون ماده‌ی تاریک رفتار مشاهده شده‌ی موجود را توجیح می‌کند.
بخش بعدی کتاب به بررسی انرژی تاریک می پردازد. عالم در حال انبساط است ولی انتظار می رود گرانش موجود باعث کندی این روند شود. اما مشاهدات خلاف این را نشان میدهد. علت این پدیده انرژی تاریک نام گرفته است که ماهیت آن بر هیچکس روشن نیست. مقدار این انرژی باید به گونه ای باشد که جرمی معادل کل جرم مشاهده شده‌ی جهان به علاوه‌ی ۱۴ برابر آنرا داشته باشد.

لینک فیدیبو: 

http://www.fidibo.com/book/view/96399


پس از نخستین سه دقیقه


پس از نخستین سه دقیقه، داستان خلقت عالم
سه دقیقه‌ی نخست عالم یکی از رازهای پیچیده‌ی علم فیزیک است. رازی که نحوه‌ی پیدایش عالم از هیچ را در خود نهفته دارد. اما پس از آن سه دقیقه چه رخ داد؟ چگونه جهان به آن شکلی که ما امروز میبینیم درآمد؟ ستاره ها، کهکشان ها و سیارات چگونه از اتم های ساده به وجود آمدند؟ علم مدرن اطلاعات بسیار زیادی راجع به این سوالات به ما میدهد.
در این کتاب تانو پادمانان، از بزرگان کیهانشناسی مدرن که بیش از ده ها جایزه بین المللی در کارنامه‌ی خود دارد و مقالات بسیار زیادی را در موضوعات مختلف کیهان شناسی چاپ کرده است به بررسی روند تکامل کیهان می‌پردازد. سادگی و روان بودن برای خواننده عامی از ویژگی‌های برجسته این کتاب است به علاوه تمام پیش نیاز های لازم برای درک مطالب، در کتاب به سادگی توضیح داده می شوند.

لینک فیدیبو:

http://www.fidibo.com/book/view/80912

آدرس

تهران دانشگاه صنعتی امیرکبیر

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

کانون نجوم دانشگاه صنعتی امیرکبیر

رویداد های برگزارشده۴
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۲۰ نفر