اجرای زنده‌ی «استرینگ‌کست»؛ پساحقیقت

شروع:
پنج‌شنبه ۲۵ مرداد ۹۷ ۱۶:۰۰
پایان:
پنج‌شنبه ۲۵ مرداد ۹۷ ۱۹:۰۰
مکان: تهران
اجرای زنده‌ی «استرینگ‌کست»؛ پساحقیقت
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

توضیحات رویداد

 

دوران پساحقیقت چیه؟

دوران پساحقیقت زمانیه که حقیقت دیگه معنایی نداره! دورانی هستش که ما از هرچی خوشمون نیاد می‌تونیم به عنوان دروغ زیر سوال ببریمش! دورانی که یه خبر حتما لازم نیست صحیح باشه و یه گزاره حتما نباید قبلش چک شده باشه.
دوران پساحقیقت دورانیه که احساس به عقل غلبه می‌کنه و باور فردی به منطق علمی برتری داره! در این دوران حتی اگه حق با شما نباشه بازم می‌تونید حرف خودتونو به کرسی بنشونید و حتی اگه در اشتباهم باشید می‌تونید برنده باشید‌!

خلاصه که این دوران دوران ترسناکیه و جون سالم بدر بردن توش کار هرکسی نیست.

اما چی مارو به اینجا رسونده؟‌ آیا علاقه به باور کردن خبرهای جعلی و شعارهای احساسی در ژنتیک ما نهفته شده یا بخاطر جامعه‌ای هستش که توش زندگی می‌کنیم؟ آیا اصلا راهی وجود داره که حقیقت رو از پساحقیقت تشخیص بدیم و حتی اگه تشخیص دادیم، راهی هست که توی باتلاقی از ناآگاهی جمعی گیر نکنیم و خودمونو آزاد کنیم؟


بررسی این موضوع کار یه قسمت، دو قسمت و حتی سه قسمت از استرینگ کست نیست. این کاریه که به کمک همه شما احتیاج داره! پس بیاین بحث درباره این موضوع رو در اولین اپیزود زنده از استرینگ‌کست انجام بدیم. در این قسمت ما به بررسی زیرساخت علمی پساحقیقت، تحولش در تاریخ و راه حلش برای آینده می‌پردازیم و در این کار، از شما و کلی مهمون ویژه دیگه کمک می‌گیریم.

پنل کارشناسان

مباحثی که تلاش خواهیم کرد در پنل کارشناسان مورد بررسی قرار گیرند، دغدغه‌ها و سوالات هستند که در ادامه مطرح می‌کنیم:


شناخت و تحلیل رفتار انسان با گذر زمان و رویارویی با تکنولوژی‌های جدید نیازمند دارا بودن درک عمیقی از ذهن و عملکرد آن، و آگاهی از گذشته و آینده‌ی انسان دارد. تلاش خواهیم کرد تا با نگاهی آینده‌پژوهانه تاثیر این جهان‌های ذهنی و خودساخته بر آینده‌ی انسان را ارزیابی کنیم و ببینیم که آیا این توانایی را دارد که مسیر حرکت ما به سمت سال‌های دور را تغییر داده و سرنوشت بشر را عوض کند؟

 

اکثر محققین و دانشمندان، شخصی شدن رسانه‌ها را یکی از علل اصلی شکل‌گیری دوران پساحقیقت می‌دانند. امروزه هر انسان با داشتن یک اکانت در فیسبوک یا توییتر می‌تواند رسانه خود را داشته باشد و در آن -بدون در نظر گرفتن حقیقت،‌ شواهد و حتی منطق- نظر خود را مطرح کند و این نظر به سادگی و تنها با چند پله اشتراک گذاری می‌تواند به یک خبر موثق و معتبر تبدیل شود. می‌خواهیم  نقش رسانه‌های جمعی و فردی را در آینده‌ی این پدیده بهتر درک کنیم.

 

علاوه بر خرد فردی، انسان یک موجود اجتماعی است که با قرارگیری در کنار دیگر انسان‌ها سیستم فکری خود را تغییر داده و همراه با جمع فکر می‌کند. این تغییر سیستم گاهی سودآور و در بسیاری موارد دیگر با ضرر فراوان همراه است. ضرری که پساحقیقت و اخبارجعلی، گوشه‌ی کوچکی از آن می‌باشد. ما به دنبال تایید اجتماعی هستیم و با تایید شدن هر خبر و شایعه -هرچقدر هم که بعید باشد- به آن اعتماد می‌کنیم. در این پنل درباره‌ی رابطه‌ی دوگانه و کنش‌واکنش میان پساحقیقت و اجتماع صحبت خواهیم کرد.

 

جامعه‌ی علمی همیشه سنگر حقیقت، تفکر منطقی و با استناد به شواهد و مدارک بوده است. اما این جامعه نیز از خطر پساحقیقت در امان نمانده. شایعات درباره تحقیقات علمی، بزرگنمایی برخی از ریسک‌ها و همچنین رویکردهای افراطی به موضوعات علمی، استقلال دانشمندان و محققین را به خطر انداخته و باعث شده که شیب پیشرفت در بسیاری از شاخه‌ها کند شود. درباره‌ی نقش دوران پساحقیقت در پیشرفت علم صحبت خواهیم کرد و به این می‌پردازیم که آیا علم می‌تواند به سلاحی برای مبارزه در این دنیای جدید تبدیل شود؟

 

بسیاری باور دارند که همانقدر که شکل‌گیری اینترنت و شبکه های مجازی به بازتولد اخبار جعلی کمک کرده، همانقدر هم می‌تواند به مهار و نابودی آن ختم بشود. اینترنت شمشیری دولبه است که می‌تواند ما را به حقیقت و یا شایعات هدایت کند اما کنترل این مسیر دست کیست؟ آیا ما باید به خرد جمعی اعتماد کنیم و منتظر باشیم تا جامعه خود را اصلاح کند؟ یا اینجا زمان نظارت سازمان‌ها و دولت‌های مستقل برای اطمینان از کنترل سطح حقایق در اینترنت است؟ آیا تکنولوژی‌هایی مثل یادگیری ماشینی، بلاکچین و بیگ‌دیتا می‌توانند به مهار این پدیده کمک کنند یا ضعف‌های آنها تنها سرعت شکل‌گیری این پدیده را تسریع می‌بخشد؟

اعضای پنل

سیاوش صفاریان‌پور

سیاوش صفاریان‌پور

مدیر پنل و کارشناس رسانه

جادی

جادی

آرش برهمند

آرش برهمند

مسعود زمانی

مسعود زمانی

تیم‌های برگزار کننده

تیم ترویج علم ساروس


این تیم که متشکل از جوانان علاقه‌مند به ترویج علم از سراسر کشور است، فعالیت خود را از سال 93 و با انتشار رایگان ماهنامه الکترونیکی نجومی ساروس آغاز کرده و درکنار آن با اجرای رویداد‌های مختلف علمی، در جهت ترویج علم و تفکر علمی در جامعه قدم برمی‌دارد. تیم ساروس در تلاش است با تمرکز به رویدادهای مختلف فرهنگی-هنری و ترکیب آنها با علم، تاثیرگذاری بیشتری روی عموم مردم داشته باشد و بتواند مطالعه‌ی علمی را در سبد مصرفی خانواده‌ها قرار دهد.

تیم ساروس در اردیبهشت سال 95 از طرف «انجمن نجوم ایران» و در طرح ملی «نجوم برای همه» به عنوان «خلاق‌ترین تیم ترویج علم» معرفی شد. این تیم همچنین در دی ماه سال 95 از طرف هیئت داوران اولین دوره از جایزه‌ی ترویج علم چراغ به عنوان «مروج علم سال» انتخاب شد. در آبان ماه سال 96 نیز تیم ساروس توانست در اولین حضور خود در نمایشگاه مطبوعات، به عنوان غرفه‌ی فعال این نمایشگاه انتخاب شود.پادکست «استرینگ‌کست»


«استرینگ‌کست» در زمستان سال ۹۴ توسط «شاهین جوادی‌نژاد» و «رضا حریریان» شکل گرفت. هدف این پادکست نشر علم به زبانی ساده به عموم جامعه و تشریح و ساده‌سازی پدیده‌های علمی برای علاقه‌مندان است.

«استرینگ‌کست» در طی این سه سال به موضوعاتی همچون کریسپر، ژنوم انسانی، بیگ‌بنگ و ... پرداخته و داستان‌هایی از ابعاد اتمی تا کهکشانی برای شنوندگان روایت کرده است.

این پادکست از ترکیب سه عنصر موسیقی، داستان و علم ساخته شده و هر قسمت روایتی از یک رویداد، اتفاق و یا شخصیت علمی است. روایتی که با موسیقی مناسب ترکیب شده و به تشریح یک یا چند پدیده علمی مرتبط می‌پردازد.

این پادکست کار خود را با ۵۰ شنونده آغاز کرد و اکنون هر قسمت از آن بالای 10,000 بار شنیده می‌شود. استرینگ‌کست در رسانه‌هایی همچون آی‌تیونز، ساندکلاد و تلگرام منتشر شده و با موسساتی همچون نشریه اینترنتی دیجیکالا (دیجیکالامگ)، باغ کتاب تهران، جشنواره‌ی دایره‌ی آبی و ... همکاری داشته است.

برگزارکنندگان

اتابک آکسون

اتابک آکسون

شاهین جوادی‌نژاد

شاهین جوادی‌نژاد

رضا حریریان

رضا حریریان

مهدی عبداللهی

مهدی عبداللهی

مریم عزیزمحسنی

مریم عزیزمحسنی

مسعود هادی

مسعود هادی

سارا مصدق

سارا مصدق

حامد پارسائیان

حامد پارسائیان

فاطمه خسروی

فاطمه خسروی

سعید جعفری

سعید جعفری

زمان‌بندی

روز اول
عنوانشروعپایان
پذیرش۱۵:۳۰:۰۰۱۶:۰۰:۰۰
اجرای زنده‌ی استرینگ‌کست۱۶:۰۴:۰۴۱۶:۴۵:۰۰
استراحت و پذیرایی۱۶:۴۵:۰۰۱۷:۱۵:۰۰
پنل تخصصی کارشناسان۱۷:۳۰:۰۰۱۹:۰۰:۰۰

آدرس:تهران میدان آزادی، ابتدای جاده لشگری، جنب مترو بیمه، کارخانه نوآوری