رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

دوشنبه ۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۶:۰۰

وبینار تهیه صورت های مالی مطابق با آخرین استاندارد

 • آنلاین
 • ۲۰۰,۰۰۰ تومان
 • گروه نرم افزاری محک
دوشنبه ۷ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۷:۳۰

دوره تربیت مدرس غیر حضوری نرم‌افزار سپیدار 7 شهریور ماه

 • آنلاین
 • ۲,۲۵۰,۰۰۰ تومان
 • سپیدار سیستم
سه‌شنبه ۱۵ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۱۴:۰۰

آموزش نرم افزار دشت همکاران سیستم

 • آنلاین
 • ۱۵۰,۰۰۰ تومان
 • دشت همکاران سیستم
پنج‌شنبه ۳ شهریور ۱۴۰۱ ساعت ۰۹:۰۰

دوره جامع آموزش آنلاین سپیدار سیستم

 • آنلاین
 • از ۷۵۰,۰۰۰ تومان
 • موسسه حسابداری و مالیاتی محاسبان سیستم
کاور
"وبینار جامع آموزش اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی" در تاریخ سه‌شنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ ساعت ۲۰:۰۰ به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد
بلیت ثبت نام
-
۳۰۰,۰۰۰ تومان
اتمام ظرفیت اتاق

اشخاص حقیقی چه کسانی هستند؟

کلیه کسبه یا اصناف یا صاحبان حرفه‌های مختلف مثل مشاغل نوظهور یا مشاغل سنتی یا صاحبان کارخانه‌ها یا افرادی که به صورت انفرادی فعالیت می‌کنند و یا صاحبان مجموعه‌های تولیدی که تحت عنوان مشارکت مدنی یا هر عنوان دیگری کسب درآمد می‌کنند، از نظر سازمان امور مالیاتی صاحبان مشاغل یا اشخاص حقیقی نام دارند که به سه گروه اول و دوم و سوم طبقه‌بندی می‌شوند و هر گروه وظایف قانونی متفاوتی دارند.

صاحبان مشاغل بر چه اساسی طبقه‌بندی می‌شوند؟

صاحبان مشاغل از نظر سازمان امور مالیاتی به دو شکل طبقه‌بندی می‌شوند؛ یا بر مبنای نوع فعالیت مشمول انجام تکالیف‌اند و در صورتی‌که بر مبنای نوع فعالیت مشمول تکالیف نباشند، در این صورت مبتنی بر حجم فروش مشمول طبقه یک یا دو، و اگر جزء هیچ یک از دو دسته نباشند، جزء گروه سوم طبقه‌بندی می‌شوند. به طور مثال، مشاغلی که کارت بازرگانی دارند یا صاحبان واحدهای تولیدی یا کارخانه‌های تولیدی یا اشخاصی که مجوز تأسیس و بهره‌برداری از معادن را دارند یا بیمارستان‌ها و کلینیک‌های تخصصی و زایشگاه‌ها یا هتل‌های سه‌ستاره و بیشتر از آن یا صرافی‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای، طبق آیین‌نامه اجرایی 230761، فارغ از حجم فعالیت، مشمول طبقه و وظایف گروه اول قرار می‌گیرند و در صورتی‌که نوع فعالیت این موارد نباشد، به شرطی که ده برابر درآمد مشمول مالیات قطعی ‌شده، یا فروش مؤدی بیشتر از 5.500 میلیارد تومان باشد، مشمول وظایف گروه اول می‌گردند.

 

 

صاحبان مشاغل گروه اول چه وظایفی دارند؟

صاحبان گروه اول دقیقاً مشابه اشخاص حقوقی یا شرکت‌ها به ارائه اطلاعات خود در اظهارنامه موظف‌اند. ما برای تکمیل اظهارنامه، «به ترتیب» موظف به ارائه اطلاعات هویتی و بانکی، معافیت‌ها، بخشودگی‌ها، مجوزها، شماره دفاتر روزنامه و کل، ارائه موجودی مواد و کالا طبق جدول استخراجی از سیستم حسابداری، اعلام میزان واردات و صادرات و خدمات ارائه‌شده، صورت سود و زیان، ترازنامه، اطلاعات اجاره املاک و در نهایت مشخص کردن فردی که اظهارنامه را تکمیل می‌کند، هستیم.

 

 

وظایف صاحبان مشاغل گروه دوم

مؤدیان گروه دوم وظایفی مشابه مؤدیان گروه اول دارند؛ با این تفاوت که موظف به اخذ و نگهداری دفاتر قانونی نیستند و به جای ارائه صورت سود و زیان و ترازنامه، به ارائه اطلاعات صورت درآمد و هزینه (خرید و فروش کالا و خدمات و هزینه‌های مربوطه) موظف‌اند و مابقی اجزای اظهارنامه، مشابه گروه اول با ارائه اطلاعات هویتی و ذکر مجوزها و معافیت‌ها و بخشودگی‌ها آغاز می‌شود و با درج اطلاعات حساب‌های بانکی، موجودی مواد و کالا در اول دوره و طی دوره و پایان دوره، اطلاعات اموال و شرکا و وضعیت محل تجاری تکمیل می‌گردد و در نهایت با ذکر اینکه چه فردی با چه سِمَتی اظهارنامه را ارسال می‌نماید، ثبت و به سازمان امور مالیاتی ارسال می‌شود. اگر نوع فعالیت به گونه‌ای باشد که بعضی از اطلاعات موجود نباشد، لزومی به پر کردن آنها نیست.

 

 

وظایف صاحبان مشاغل گروه سوم

صاحبان مشاغل گروه سوم نیز مشابه گروه دوم ملزم به ارائه دفاتر روزنامه و کل نیستند و تنها تفاوت آنها با گروه دوم در این است که گروه دوم باید صورت کامل درآمد و هزینه را ارائه کنند، در صورتی که برای سازمان امور مالیاتی، صرفاً ارائه «خلاصه درآمد و هزینه» کفایت می‌کند و سایر تکالیف آنها در اظهارنامه مشترک است. این تکالیف از تکمیل اطلاعات هویتی آغاز می‌شود و با تکمیل جدول و اطلاعات معافیت مربوط به شخص، بخشودگی‌ها و مجوزهای فعالیت، تکمیل سایر اطلاعات معمول اظهارنامه خود به طور الکترونیکی و ارسال به سازمان امورمالیاتی تکمیل می‌گردد.

 

مهلت ارسال اظهارنامه اشخاص حقیقی

طبق مادۀ 100 قانون مالیات‌های مستقیم، مؤدیان حقیقی یا صاحبان مشاغل موظف‌اند اطلاعات مالی یا اظهارنامه خود را تا پایان خرداد ماه سال بعد به سازمان امور مالیاتی ارسال نمایند. در غیر این‌صورت، طبق ماده 192 قانون مالیات مستقیم، مشمول 30% (ضریب بر اساس درآمد مشمول مالیات) جریمه غیرقابل‌بخشودگی می‌شوند که کتمان و ارائه هزینه‌های غیرواقعی نیز مشمول این جریمه می‌گردد.

 

 

مهم ترین سرفصل ها

 • اظهارنامه عملکرد اشخاص حقیقی
 • گروه بندی مشاغل و تکالیف مالیاتی هر کدام
 • رسیدگی مالیاتی و مالیات بر ارزش افزوده
 • سامانه مودیان و پایانه های فروشگاهی

 

 

مدرس

دکتر غلامحسین محمدی عالیبری
دکتر غلامحسین محمدی عالیبری
پزوهشگر و مولف چندین جلد کتاب در حوزه ی مالیاتی

سوابق مدرس

 • دکترای مدیریت مالی و مدیریت بازرگانی
 • دانشجوی کارشناسی ارشد حسابداری
 • 18 سال سابقه ی اجرایی
 • مولف کتب تخصصی در حوزه های مالیاتی، قانون کار، حقوق زنان و ...

 


 

تاریخ و زمان برگزاری

عنوانشروعپایان
جلسه اول 1401/03/23۱۸:۰۰۲۰:۰۰
جلسه دوم 1401/03/24۱۸:۰۰۲۰:۰۰

حامیان

درباره محک آکادمی

گروه نرم افزار حسابداری محک، در راستای ارزش آفرینی های دائمی خود، اقدام به تاسیس محک آکادمی نموده است، تا در کنار ارائه خدمات مالی و حسابداری،  گامی در جهت اعتلای علمی عموم علاقه مندان و همچنین کاربران خود بردارد.

محک آکادمی با داشتن چشم اندازی بلند و جامع، به سمت تبدیل شدن به یک مرکز معتبر علمی در حرکت است.

 

 

راه های ارتباطی

شماره تماس: 09934853251

 

ایوند    https://evand.com/organizations/mahaksoft

 

اینستاگرام     https://instagram.com/mahaksoft

 

محک را دنبال کنید.

گروه نرم افزاری محک
برگزار‌کننده: گروه نرم افزاری محک
۱۱۰۴
دنبال کننده
۴۳
کل رویدادها
۴
رویداد فعال

عمده فعالیت‌های گروه نرم‌ افزاری محک، مربوط به حوزه‌های تولید و پشتیبانی نرم‌افزارهای مالی و مدیریتی (نرم افزار حسابداری) می باشد. تلاش این گروه، از آغاز بر این بوده تا با استفاده از بهترین و درعین‌حال، قابل‌ اطمینان‌ترین تکنولوژی‌های روز، محصولات ساده و نوآورانه ای را برای ساده‌تر، دقیق‌تر و سریع‌تر شدن امور مالی و مدیریتی کسب‌ وکارها و اشخاص سرتا...

بیشتر از ۱۷۰ نفر (۸۹%) این برگزارکننده را توصیه کرده‌اند.