کاور
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد
python
-
۱,۲۷۵,۰۰۰ تومان

توضیحات

پایتون (به انگلیسی: Python، US: ‎/ˈpaɪθɑːn/‎) یک زبان برنامه‌نویسی شیءگرا، تفسیری، سطح بالا، و همه منظوره است، که خیدو فان روسوم[a] آن را طراحی کرده‌است، و اولین بار در سال ۱۹۹۱ منتشر شده‌است. فلسفه اصلی طراحی پایتون «خوانایی بالای کد» است و نویسه‌های فاصله خالی در آن معنادار هستند و مکرر استفاده می‌شوند. ساختار زبانی و دیدگاه شیءگرا در پایتون به گونه‌ای طراحی شده‌است که به برنامه‌نویس امکان نوشتن کد منطقی و واضح (بدون ابهام) را برای پروژه‌های کوچک و بزرگ می‌دهد.[۲۷]

کلمات کلیدی و اصلی این زبان به صورت حداقلی تهیه شده‌اند و در مقابل کتابخانه‌هایی که در اختیار کاربر است بسیار وسیع هستند.

بر خلاف برخی زبان‌های برنامه‌نویسی رایج دیگر که بلاک‌های کد در آکولاد تعریف می‌شوند (به‌ویژه زبان‌هایی که از نحو زبان سی پیروی می‌کنند) در زبان پایتون از نویسه فاصله و جلو بردن متن برنامه برای مشخص کردن بلاک‌های کد استفاده می‌شود. به این معنی که تعدادی یکسان از نویسه فاصله در ابتدای سطرهای هر بلاک قرار می‌گیرند و این تعداد در بلاک‌های کد درونی‌تر افزایش می‌یابد. بدین ترتیب بلاک‌های کد به صورت خودکار ظاهری مرتب دارند.

توضیحات

پایتون مدل‌های مختلف برنامه‌نویسی (از جمله شی‌گرا و برنامه‌نویسی دستوری و تابع محور) را پشتیبانی می‌کند و برای مشخص کردن نوع متغیرها از یک سامانهٔ پویا استفاده می‌کند.

این زبان از زبان‌های برنامه‌نویسی مفسر بوده و به صورت کامل یک زبان شیءگرا است که در ویژگی‌ها با زبان‌های تفسیری پرل، روبی، اسکیم، اسمال‌تاک و تی‌سی‌ال مشابهت دارد و از مدیریت خودکار حافظه استفاده می‌کند.[۲۸][۲۹][۳۰]

زبان پایتون ۲ رسماً از سال ۲۰۲۰ دیگر پشتیبانی نمی‌شود و پایتون ۲٫۷٫۱۸ آخرین نسخهٔ پایتون ۲٫۷ و همچنین پایتون ۲ است و ازاین به بعد دیگر هیچ وصلهٔ امنیتی‌ای یا بهبود دیگری در این نسخه داده نخواهد شد.[۳۱][۳۲] با پایان پشتیبانی از پایتون ۲ فقط پایتون ۳ نسخه‌های بعدی آن پشتیبانی خواهند شد.[۳۳]

پایتون پروژه‌ای آزاد و متن‌باز توسعه‌یافته است و توسط بنیاد نرم‌افزار پایتون مدیریت می‌گردد.[۳۴]

توضیحات

ایتون اواخر دهه ۱۹۸۰ (میلادی)[۳۵] در مؤسسه ملی تحقیقات ریاضی و رایانه[b] (CWI) در کشور هلند توسعه داده شد.

هدف خیدو از توسعهٔ پایتون ایجاد جانشینی برای زبان برنامه‌نویسی ای‌بی‌سی بود[۳۶] که قابلیت پردازش استثناها را داشته باشد.[۳۷]پیاده‌سازی پایتون در دسامبر ۱۹۸۹ آغاز شد.[۳۸] خَودو طراح اصلی پایتون است و نقش مداوم او در تصمیم‌گیری پیرامون اهداف پایتون، باعث شد که انجمن پایتون به او لقب دیکتاتور خیرخواه جاویدان[c] را بدهد.[۳۹] فان روسوم تا ۱۲ ژوئیه ۲۰۱۸ مسئولیت رهبری پروژهٔ پایتون را به عهده داشت. در آن زمان او اعلام کرد که از مسئولیت خود به عنوان دیکتاتور خیرخواه جاویدان کناره‌می‌گیرد.[۴۰] در حال حاضر، او مسئولیت رهبری پروژهٔ پایتون را به یک انجمن راهبری[d] پنج عضوی که خود نیز یکی از اعضای آن است داده‌است.[۴۱][۴۲][۴۳]در ژانویهٔ ۲۰۱۹ توسعه دهندگان فعال هستهٔ پایتون نیک کولان،[e] برت کانون،[f] بری وارساو،[g] کارول ویلینگ،[h] و خیدو فان رو سوم را به عنوان اعضای انجمن انتخاب کردند.[۴۴]از آن زمان خیدو فان روسوم از نامزدی برای انجمن ۲۰۲۰ صرف نظر کرده‌است.[۴۵]

پایتون ۲٫۰ در ۱۶ اکتبر ۲۰۰۰ با ویژگی‌های مهم و جدید بسیاری منتشر شدکه شامل بازیافت حافظه با قابلیت شناسایی دور[i] و پشتیبانی از یونیکد بود.[۴۶]

پایتون ۳٫۰ در ۳ دسامبر ۲۰۰۸ منتشر شد این نسخه بازنویسی عمده‌ای از نسخهٔ قبل بود که سازگاری عقبرو[j] را شکسته بود.[۴۷]بسیاری از ویژگی‌های عمدهٔ آن به پایتون 2.6‎.x[۴۸] و 2.7‎.x پیش‌انتقال داده شدند. نسخه‌های منتشر شده از پایتون ۳ ابزار 2to3 را دارند که کار ترجمهٔ کد پایتون ۲ به پایتون ۳ را (حداقل تا حدودی) انجام می‌دهد.[۴۹]

از سال ۲۰۱۵ مقرر شد نسخه‌های پایتون ۲٫۷ تنها تا سال ۲۰۲۰ پشتیبانی شوند.[۵۰][

توضیحات

زبان برنامه نویسی پایتون» (Python Programming Language)، زبانی با یادگیری آسان محسوب می‌شود و از همین رو بسیاری از برنامه‌نویس‌های تازه‌کار آن را به عنوان اولین زبان برنامه‌نویسی خود برمی‌گزینند، زیرا پایتون به عنوان یک «زبان همه‌منظوره» (General-Purpose Language) ساخته و توسعه داده شده و محدود به توسعه نوع خاصی از نرم‌افزارها نیست. به بیان دیگر، می‌توان از آن برای هر کاری، از «تحلیل داده» (Data Analysis) گرفته تا ساخت بازی‌های کامپیوتری استفاده کرد.

توضیحات

هدف اصلی از ابداع زبان برنامه نویسی پایتون خوانایی بالای کد دستورهای برنامه است، بدین صورت که در IDE بلاک‌های کد به صورت خودکار ظاهر می‌شود. این زبان برنامه نویسی open source  بوده و توسط بنیاد نرم افزار پایتون مدیریت می‌شود. در این مقاله شما را با زبان برنامه نویسی پایتون و کاربردها و ویژگی های آن بیشتر آشنا خواهیم کرد.

توضیحات

پایتون یک زبان برنامه نویسی قدرتمند سطح بالا، شئ گرا و حرفه‌ای می‌باشد که در حال گسترش روز‌افزون در جهان است. این عبارت پاسخ کامل سوال” پایتون (Python) چیست؟ ” را برای شما بازگو می کند.

این زبان با قابلیت‌های فراوان و شگفت انگیزی که دارد تحولی در دنیای برنامه نویسی از توسعه برنامه‌های تحت وب تا ایجاد بازی‌های رایانه‌ای، بوجود آورده است. پایتون ابتدا در سال 1991 وارد دنیای برنامه نویسی شد و در سال‌های اخیر توجه برنامه نویسان را به خود جلب کرده و روز به روز بر طرفداران آن افزوده می‌شود.

توضیحات

تعداد کلمات کلیدی پایتون کم، ساده و کاملا قابل درک است و این موضوع فهم و یادگیری آن را برای کاربران تازه‌کار بسیار ساده کرده است. در واقع این زبان پیچیدگی‌های معمول سایر زبان‌ها را ندارد و پس از برنامه نویسی، منطق آن کاملا قابل درک است. این زبان اپن سورس را می‌توان در زمان کوتاهی به خوبی یاد گرفت و بواسطه کتابخانه‌های گسترده‌ای که دارد از آن استفاده‌های فراوان کرد.

پایتون یک زبان اسکریپتی است به این منظور که کدهای آن در اکثر پلت فرم‌ها از جمله لینوکس، ویندوز، مکینتاش، سیستم‌های موبایل و حتی پلی‌استیشن قابل اجراست.

این زبان به سبب قابلیت‌های فراوانی که دارد زبان مورد علاقه برنامه نویسان وب می‌باشد. شرکت‌های عظیمی مانند گوگل، یاهو، ناسا و … در سطح وسیعی در حال استفاده از پایتون هستند.

توضیحات

یکی از ویژگی‌های زبان‌های محبوب، آموزش‌های زیاد آن می‌باشد که در خصوص پایتون در صورتی‌که منابع گزارشی در گیت هاب درست باشند می‌توان گفت که رتبه سوم محبوب‌ترین زبان را در دنیا دارد، بنابراین منابع آموزشی بسیار زیادی از این زبان در اختیار کاربران قرار دارد.

از زب‍‌ان پایتون برای توسعه وب در قسمت بک‌اند نیز می‌توان استفاده‌های فراوانی داشت و در صورتی‌که در این زمینه مهارت داشته باشید می‌توانید درآمد مناسبی از همین طریق کسب کنید.

البته با همه این تفاسیر نمی‌توان گفت پایتون برای همه مناسب است بلکه این یک انتخاب است که براساس نیازمندی‌های متفاوت انجام می‌شود. این زبان به سبب سطح بالا بودن آن برای استفاده برنامه‌های نزدیک به سخت افزار مانند کار با سیستم عامل مناسب نیست.

در مقابل موارد گفته شده شاید بتوان گفت نقطه ضعف پایتون نسبت به سایر زبان‌های پرکاربرد برنامه نویسی، سرعت کندتر آن است که همین امر ممکن است باعث ترس و نگرانی کاربران شود که اگر به آن واقع بینانه نگاه کنیم پایتون برای بیش از نود درصد مواقعی که استفاده می‌شود به اندازه لازم سریع است.

توضیحات

با پایتون به یک دونده‌ی هزارتوی برنامه‌نویسی تبدیل شوید
تا به حال فکر کرده‌اید چرا افراد کمی به سراغ یادگیری زبان چینی یا ژاپنی می‌روند؟ و در مقابل یادگرفتن زبان انگلیسی این روزها کلی طرفدار دارد؟ صرف نظر از هزار و یک دلیل کوچک و بزرگ، یکی از مهمترین دلایل محبوبیت زبان انگلیسی، ساده بودن آن است، قطعا یادگرفتن چند حرف و چندین آوا، خیلی راحت‌تر از یادگرفتن چندصد نقاشی و طرح است که تازه اگر یکی از آن‌ها جابه‌جا شود، معنی کل جمله کاملاً به هم می‌ریزد.

زبان‌های برنامه‌نویسی هم دقیقا مثل همین زبان‌های کاربردی و روزمره هستند. بعضی‌هایشان تا دلتان بخواهد پیچیده هستند و برخی دیگر هم حسابی هوای برنامه‌نویس‌ها را دارند و سعی می‌کنند اوضاع را از آن چیزی که هست، پیچیده‌تر نکنند.

زبان برنامه‌نویسی پایتون یا python یکی از همین زبان‌ها است که اصلا ًاز پیچ و تاب اضافی خوشش نمی‌آید و مثل یک بچه‌ی خوب، همان اول ماجرا می‌رود سر اصل مطلب و سعی می‌کند کارش را به بهترین شکل انجام بدهد. پایتون چه‌طور این کار را می‌کند؟ و اصلا این جناب پایتون چه کاربردهایی دارد؟ خب اجازه بدهید ما هم بحث را زیاد پیچیده نکنیم و ببینیم این پایتون، پایتون که می‌گویند چیست و از کجا آمده‌است؟

 پایتون python چیست؟

توضیحات

بر خلاف همیشه که همه‌ی راه‌ها به رم ختم می‌شود، داستان پایتون این‌بار از هلند آغاز شد. جناب خیدو فان روسوم، یک روز همان‌طور که در دفترش مشغول کار با کامپیوترش بود. با خودش گفت:«ای بابا! این‌طوری که نمی‌شود، چرا باید برای هر کار کوچک و هر فرمان ساده‌ای، یک کد جدید تعریف کنم؟» خلاصه نشست و  با خودش فکر کرد چه‌طور می‌شود از دست این همه کدنویسی اضافه راحت شد؟ از آن‌جایی که آدمیزاد همیشه عاشق آسان‌تر کردن کارهاست، آقای خیدو هم دست به کار شد و خیلی زود از دل آن دفتر در کشور هلند، زبان پایتون متولد شد.

زبانی‌که بر خلاف سایر زبان‌های برنامه‌نویسی به راحتی قابل خواندن بود و کدهایش به زبان انگلیسی نوشته می‌شدند، در نتیجه یک آدم معمولی هم می‌توانست از آن همه خط و کد چیزهایی بفهمد. نکته‌ی بعدی که باعث محبوبیت پایتون شد، قابلیت استفاده‌ از آن در فعالیت‌ها و سیستم‌های‌ مختلف بود.

سخنرانان

مهندس امیرمظفرمقدم
مهندس امیرمظفرمقدم
استاد

برگزارکنندگان

مجتمع فنی تهران نمایندگی مشهد
مجتمع فنی تهران نمایندگی مشهد
اموزشگاه

زمان‌بندی

عنوانشروعپایان
آغاز و خوش‌آمدگویی۱۳۹۹/۱۱/۱۸۱۴۰۰/۰۲/۲۰

حامیان

سوالات متداول

علاقه مندی
لوازم مربوطه
خیر

ویدیو از آپارات

ویدیو از آپارات

ویدیو از آپارات

برگزار‌کننده

آواتار

مجتمع فنی تهران نمایندگی مشهد

مجتمع فنی تهران نمایندگی مشهد مجتمع فنی تهران برترین برند آموزشی کشور ?مجتمع فنی تهران در سال 1358 با آموزش دوره های الکترونیک، الکتروتکنیک، الکترومکانیک، تعمیر رادیو و تلویزیون سیاه و سفید و رنگی، ویدیو و برق صنعتی با نظر و همت دکتر سعید سعادت و مهن

رویداد های برگزارشده۴۷
رویداد های فعال۷

آدرس

مشهد دندانپزشکان4پلاک 18

موقعیت جغرافیایی رویداد

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

چهارشنبه ۲۵ فروردین

دوره های رباتیک دانشگاه علم و صنعت ایران

 • آنلاین
 • از ۱۲۰,۰۰۰ تومان
 • دانشگاه علم و صنعت ایران
پنج‌شنبه ۲۶ فروردین

برنامه‌نویسی R با رویکرد بیوانفورماتیکی

 • آنلاین
 • ۷۹۰,۰۰۰ تومان
 • Computer Researchers
تا ۳۰ تیر

کلاس آموزش ابزارهای هوش مصنوعی

 • آنلاین
 • ۳۰۰,۰۰۰ تومان
 • گروه DLeX
جمعه ۲۷ فروردین

کنفرانس نرم‌افزار های آزاد و متن‌باز کرج‌لاگ

 • آنلاین
 • رایگان
 • KarajLUG