کارگاه قابلیت اعتماد

شروع رویداد
چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶ ۱۳:۰۰
پایان رویداد
چهارشنبه ۲۴ آبان ۹۶ ۱۶:۰۰
مکان رویدادتبریز
موضوع رویدادتکنولوژی / غیره
اضافه به تقویم
کارگاه قابلیت اعتماد
برگزارکننده‌ی رویداد
گزارش
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

توضیحات بیشتر

رویداد جشنواره بهترین طرح قابلیت اعتماد

 

معرفی رویداد:

از "قابلیت اعتماد" با عنوان کیفیت در طول زمان و یکی از ابعاد کیفیت یاد می­شود. قابلیت اعتماد احتمال عملکرد بدون شکست یک محصول در شرایط مشخص و در مدت زمان معین است. عمکلرد بدون مشکل یا شکست محصول در طول زمان یکی از عوامل تأثیرگذار در رضایت یا عدم رضایت مشتریان از محصولات گوناگون است. همانگونه که قابلیت اعتماد بالای محصول می­تواند منجر به رضایت­مندی مشتری و افزایش اعتبار تولیدکنندگان شود، عدم قابلیت اعتماد محصول نیز ممکن است منجر به صدمات جبران ناپذیری شود. صدمات ناشی از عدم قابلیت اعتماد محصولات می­تواند زیان­های مالی، جانی، زیست محیطی و حتی اجتماعی به بار بیاورد. به عنوان مثال عدم قابلیت اعتماد یک نیروگاه هسته­ای می­تواند منجر به صدمات جبران ناپذیر برای سالیان متمادی شود. با این حال، دستیابی به سطح مورد نظر قابلیت اعتماد باید در کنار ملاحظات هزینه­ای دیده شود. پاسخ به سؤالاتی از قبیل "چه مقدار برای افزایش قابلیت اعتماد باید هزینه شود؟"، "چه سطحی از قابلیت از قابلیت اعتماد مطلوب است؟" و "چگونه محصول قابل اعتماد طراحی کنیم؟" همگی در قالب مبحث قابلیت اعتماد پاسخ داده می­شوند. تمام محصولات به نوعی با مبحث قابلیت اعتماد درگیر هستند. در این بین قابلیت اعتماد محصولاتی مانند خودروها و هواپیماها که با جان سرنشین و مسافران سروکار دارند، محصولات نظامی که امنیت جامعه درگرو آن­ها است، محصولات فضایی به دلیل هزینه­های بسیار بالا و عدم دسترسی به آن پس از پرتاب به فضا و غیره اهمیت دوچندانی دارد.

با توجه به اهمیت موضوع قابلیت اعتماد و لزوم توجه به آن در صنایع مختلف کشور، در این رویداد مخاطبین با مفاهیم اولیه، ضرورت و کاربردهای مبحث قابلیت اعتماد در صنعت و چگونگی استفاده صنایع مختلف از این مبحث در ارتقاء محصولاتشان آشنا می­شوند. این رویداد همزمان با پنجمین جشنواره نوآوری و فناوری ربع رشیدی برگزار می­شود.

در این رویداد میزگردها و کارگاه­هایی با هدف ایجاد آشنایی و ارتقای دانش قابلیت اعتماد شرکت کنندگان با گروه­های مختلفی از صاحب­نظران دانشگاه و صنعت برگزار می­شود. در همین راستا، مقالات و ایده­های منتخب از بین ایده­های دریافتی بر روی برد چسبانده و گروه­ها این مقالات و ایده­ها را با شرکت­کنندگان به اشتراک می­گذارند.

 

جشنواره برترین طرح قابلیت اعتماد:

از بین طرح­های شرکت کننده در پنجمین نمایشگاه نوآوری و فن آوری ربع رشیدی، طرح­هائی که با ثبت نام در جشنواره انتخاب برترین طرح قابل اعتماد تقاضای شرکت در این رویداد را کرده باشند در محورهای مختلف و توسط صاحب نظران این حوزه مورد ارزیابی قرار می­گیرند و در مراسم اختتامیه جشنوراه ربع رشیدی؛ از برترین طرح­های قابلیت اعتماد با اهداء جوایز تجلیل خواهد شد. طرح­ها، ایده­ها و مقالات در سه محور اصلی که به قرار زیر است دریافت خواهند شد:

1- انتخاب بهترین حل مسأله قابلیت اعتماد: شرکت کنندگان در این قسمت می­توانند خلاصه­ای از مشکلات مرتبط با عدم وجود قابلیت اعتماد که در صنایع خود با آن روبرو شده­اند و فرایند تحلیل و رفع این مشکلات را به جشنواره ارسال کنند. در واقع در این قسمت مطالعات موردی انجام شده در صنایع مختلف کشور در راستای بهبود قابلیت اعتماد محصول یا تجهیزات پذیرفته می­شوند. طرح­ها و مطالعات موردی ارسال شده در محورهای زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

 • تحلیل­های انجام شده بر روی محصول که منجر به شناسایی ایرادات بالقوه آن در هنگام استفاده می­شود،
 • مواردی که در طراحی در نظر گرفته شده است و منجر به ارتقای قابلیت اعتماد می­شود،
 • طراحی محصولات بر مبنای قابلیت اعتماد،
 • آزمون­های انجام شده بر روی محصول برای شناسایی ایرادات بالقوه و محاسبه قابلیت اعتماد،
 • تحلیل­های آماری و ریاضی بر روی داده­های آزمون­ها و یا داده­های میدانی،
 • پیش­بینی قابلیت اعتماد محصول بر اساس استاندارد­های موجود،
 • تحلیل­های مرتبط با نگهداری تعمیرات تجهیزات،
 • تحلیل­های انجام شده در حوزه خدمات پس از فروش.

 

2- انتخاب بهترین تحلیل جانبی قابلیت اعتماد: در این قسمت تحلیل­های جانبی در رابطه با قابلیت اعتماد طرح­ها و ایده­های ارسالی به سایر حوزه­های نمایشگاه مورد بررسی قرار خواهند گرفت. در این راستا صاحبان محصولات، طرح­ها و ایده­ها می­توانند گزارشی از تحلیل­های قابلیت اعتماد انجام شده بر روی محصول یا ایده خود تهیه و همراه با طرح اصلی ارسال کنند. تحلیل­های جانبی انجام شده علاوه بر اینکه در فرایند داوری طرح­ها و ایده­ها دارای مزیت رقابتی خواهند بود به صورت جداگانه نیز در جشنواره انتخاب بهترین طرح قابلیت اطمینان مورد بررسی قرار خواهند گرفت. تحلیل­های جانبی انجام شده در محورهای زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

 • قابلیت اعتماد جزء،
 • قابلیت اعتماد سیستم،
 • مدل­سازی قابلیت اعتماد،
 • تحلیل داده­های عمر،
 • آزمون­های قابلیت اعتماد (آزمون­­های عمر، آزمون­های زوال، آزمون­های عمر و زوال تسریع­شده)،
 • قابلیت اعتماد سیستم­های پیچیده،
 • تحلیل و مدیریت داده­های وارانتی،
 • قابلیت اعتماد نیروی انسانی(Human Reliability)،
 • تخصیص قابلیت اعتماد (Reliability Allocation)،
 • طراحی بر مبنای قابلیت اعتماد.

 

3- طرح مشکلات صنایع: در این قسمت صنایع، سازمان­ها و شرکت­ها می­توانند خلاصه­ای از مهمترین مشکلات و مسائلی که در حوزه قابلیت اعتماد با آن مواجه هستند را ارسال کنند. به همین منظور امکانی برای ارائه و اعلام نیاز در رابطه با مشکلات موجود فراهم می­شود تا صنایع، سازمان­ها و شرکت­ها بتوانند از فضای ایجاد شده در نمایشگاه استفاده کنند و در راستای حل مشکلات مطروحه از نمایندگان دانشگاه­ها و شرکت­های مشاور حاضر در نمایشگاه مشاوره دریافت کنند. به همین منظور فضایی در اختیار طرح­های منتخب قرار خواهد گرفت تا از پتانسیل ایجاد شده در راستای دریافت مشاوره­های لازم بهره بگیرند.

 

کارگاه آموزشی قابلیت اعتماد:

کارگاه آموزشی 3ساعته به منظور آشنائی شرکت کنندگان با مفاهیم اولیه، ضرورت توجه به قابل اعتماد بودن کالاهای تولیدی و کاربرد های مبحث قابلیت اعتماد در صنعت و چگونگی استفاده صنایع مختلف از این مبحث با حضور دکتر کامیار صبری لقانی استاد محترم دانشگاه صنعتی ارومیه و متخصص در حوزه طرح قابلیت اعتماد برگزار می­شود. با توجه به اهمیت موضوع قابلیت اعتماد و لزوم توجه به آن در صنایع مختلف کشور، در این کارگاه آموزشی مخاطبین با مفاهیم اولیه، ضرورت و نحوه انجام محاسبات اولیه مبحث قابلیت اعتماد آشنا خواهند شد. عناوینی که در این کارگاه پوشش داده می­شوند به قرار زیر است:

 • آشنایی با مفهوم قابلیت اعتماد
 • آشنایی با شاخص­های مهم در مبحث قابلیت اعتماد
 • آشنایی با روش­های مختلف محاسبه قابلیت اعتماد محصول
 • آشنایی با نحوه انجام محاسبات اولیه قابلیت اعتماد با استفاده از نرم­افزار
 • آشنایی با آزمون­های قابلیت اطمینان
 • آشنایی با نحوه انجام محاسبات آزمون­های قابلیت اعتماد با استفاده از نرم­افزار

 

همایش قابلیت اعتماد:

در این همایش ضمن معرفی موضوع قابلیت اعتماد و اهمیت آن توسط سخنرانان همایش، برخی از صنایع به تشریح نیاز های خود در این حوزه می پردازند. سخنرانان همایش عبارتند از: 

 • جناب آقای دکتر رسول نورالسناء استاد محترم دانشگاه علم و صنعت ایران 
 • سردار حسین جبل عاملیان ریاست محترم موسسه آموزشی و تحقیقاتی صنایع دفاعی کشور
 • ارائه نیازهای صنایع هوایی کشور در حوزه قابلیت اعتماد

 

شرایط ثبت نام در جشنواره و کارگروه آموزشی: 

جشنواره:

جهت ثبت نام در جشنواره و ارسال طرح به سایت WWW.RINOTEX.IR قسمت مربوط به جشنواره انتخاب بهترین طرح قابلیت اعتماد مراجعه نمایید.

دانلود فرم ثبت نام

همایش:

متقاضیان شرکت در بخش همایش رویداد برترین طرح قابلیت اعتماد لازم است با مراجعه به آدرس اینترنتی WWW.EVAND.COM نسبت به ثبت نام اقدام نمایند


کارگاه آموزشی:

متقاضیان شرکت در کارگاه رویداد برترین طرح قابلیت اعتماد لازم است با مراجعه به آدرس اینترنتی WWW.EVAND.COMنسبت به ثبت نام اقدام نمایند.

 

مسئول برگزاری رویداد:

جناب آقای غلامعلی صنم نژاد کارشناس محترم مرکز نخبگان شهید فهمیده مسئول برگزاری رویداد میباشند و متقاضیان میتوانند جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 09123237188 یا شماره 09141876245، با ایشان تماس بگیرند.

 

 

آدرس:تبریز تبریز- نمایشگاه بین المللی تبریز -سالن ستار خان