رویداد به پایان رسیده است!
دوره ذن و عکاسی در تاریخ شنبه ۲۷ مهر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

دوره ذن و عکاسی

شروع:
شنبه ۱۹ مرداد ۹۸ ۱۸:۰۰
پایان:
شنبه ۲۷ مهر ۹۸ ۲۰:۰۰
دوره ذن و عکاسی
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

ذن و عکاسی ؛ دوره نگاه


صحبت در حوالی ذن کمی خطرناک است. خیلی سریع می‌توانی متهم شوی به کلاه‌برداری. مطالب زرد. عرفان بازی و دوزوکلک‌هایی که در این وادی پیاده می‌شود. حالا ما می‌خواهیم آن را ربط دهیم به عکاسی. «ذِن و عکاسی» عنوان مباحثی است که قرار است کلک نباشد. کلاه‌برداری هم نکنیم. شمارا اغفال نگینم. مطالبمان هم زرد نباشد.
در این دوره می‌خواهیم یاد بدهیم که در چه جایی از مسیر عکاسی‌مان راه را اشتباه رفته‌ایم. چه جایی درست رفته‌ایم. در همه کتاب‌ها به ما گفتند بین نگاه کردن و دیدن فرق می‌کند. اینجا می‌خواهیم یاد بگیریم که چگونه درست نگاه کنیم. چگونه با سوژه ارتباط بگیریم. روایت کنیم و لایف‌استایل هنرمندانه را جاری کنیم در مسیر زندگی ... و در کل بگوییم که ذِن چه چیزهایی می‌تواند به ما در مسیر عکاسی یاد بدهد.

 


ذن چیست؟


امروزه « ذن » به عنوان یک لغت ژاپنی شناخته می شود و معنی آن در انواع تلفظ های ژاپنی و چینی و انگلیسی ، در بحر تفکر غوطه ور شدن و اندیشیدن است . ذن بر اثر برخورد جهان بینی تائوئیستها و کنفوسیونیست ها با اصول ماهایانا پدید آمده و بنابر این ظهور و بروز تمایلات خیلی نزدیک به ذن را می توان پس از فراهم آمدن سوتراهای بزرگ ماهایانا در چین دید که این کار توسط راهب و مدرس هند کومباراجیوا صورت گرفت . ذن یک تدریس اخلاقی نیست و از آنجا که از دگماتیسم پرهیز می کند ، نیازی نیست حتما به آن باور داشته باشی . یک مسیر معنوی واقعی، به مردم نمی گوید چه چیز را باور کنند ، بلکه به آنها درست اندیشیدن را می آموزد ؛ذن اجباری بر نظریه های متافیزیکی ، آداب و رسوم یا تمرکز کامل بر تمرینات ذهنی دادن ندارد . ذن بسیار ساده است ، در واقع خیلی ساده است و همین است که گاهی درک آن را دشوار می کند !ذن راهی ست برای رها کردن خویش از همه ی نقاب ها و نقش هایی که به اشتباه برای شخصیت واقعی خود در اجتماع به وجود آورده ایم !

سخنرانان

سیامک تراکمه زاده
سیامک تراکمه زاده
مدرس، عکاس و پژوهشگر

آدرس: اصفهان چهارباغ بالا. چهارراه نظر. کوچه‌ی پورمعراج. شماره 16. پلاک 10. موسسه فرهنگی رویش‌مهر