رویداد به پایان رسیده است!
دوره آموزشی پرورش خلاقیت با روش SAFE (رده سنی 6 تا 12 سال مخصوص پسران) در تاریخ چهارشنبه ۲۷ شهریور به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

کاور
چهارشنبه ۲۶ تیر ساعت ۱۸:۰۰

دوره آموزشی پرورش خلاقیت با روش SAFE (رده سنی 6 تا 12 سال مخصوص پسران)

 • رایگان
 • شیراز
 • سرگرمی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات دوره آموزشی پرورش خلاقیت با روش SAFE


📣 دوره پرورش خلاقیت کودکان ۶-۱۲ ساله در کانون فرهنگی هنری مسجد خیرات در حال برگزاری است.

🚀 مورد تأیید و زیر نظر کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس و پژوهشسرای کل آموزش و پرورش استان فارس

 

 

===================================================================================

از مهمترین نکات این دوره آموزشی این است که توسط کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس و پژوهشسرای کل آموزش و پرورش استان فارس تأیید شده است.

===================================================================================

 

 

بی­ شک یکی از پررنگ ­ترین دغدغه ­های والدین، تربیت فرزندانی مبتکر و خلاق است؛ فرزندانی که بتوانند ایده ­های ناب ارائه داده، ابزار خلاقانه بسازند و اختراعاتی را به ثبت برسانند. در راستای رسیدن به این هدف مهم ضروریست مؤلفه­ های کلیدی این مهارت را شناخته و برای اثربخش بودن پرورش، آنها را از هم تفکیک نمود.

مهارت ­های خلاقانه کودک از سنین حدود 3 سالگی آموزش­ پذیر است. به عبارتی قدرت خلاقیت یک کودک را می­ توان حتی از پیش از دوران ورود به مدرسه تقویت نمود. محدوده سنی خلاقانه کودکان تا حدود سن 12 سالگی ادامه می­ یابد و پس از آن در صورتی که کودک آموزش­ های مناسب و تخصصی خلاقانه ندیده باشد، دچار افول می ­شود. مهارت ­های خلاقانه مانند هر مهارت ذهنی، جسمی و روانی نیازمند تکرار و تمرین هستند. البته تکرار هر مهارت خلاقانه باید به گونه ­ای باشد که در نهایت منجر به بیدار شدن روحیه خلاقیت در افکار و رفتار کودک گردد.

 

 

معرفی روش پرورش خلاقیت SAFE
روش SAFE، یک روش کاملاً جدید، بروز و منحصر به فرد است که سعی در افزایش مهارت های چهارگانه پرورش خلاقیت در کودک شما دارد. SAFE به معنای روشی “پاک و ایمن” برای افزایش مهارت های خلاقانه کودک شماست. جهت آشنایی کامل با روش SAFE می توان به دپارتمان پرورش خلاقیت مراجعه نمود. در واقع با SAFE، به دنبال تقویت ابعاد چهارگانه مهارتی در خلاقیت کودکان هستیم:

 • ارتباطات و کار گروهی (Socialization): در دوره “ارتباطات و کار گروهی”، روحیه قرار گرفتن در جمع و مشارکت در کارهای تیمی در کودک رشد می یابد تا با افزایش ظرفیت اجتماعی، وی در آینده روابط بهتری را تجربه کند. جهت آشنایی بیشتر با این مهارت به دوره های آموزشی کار گروهی مراجعه شود.
 • استدلال منطقی و تقویت تفکر (Argumentation): در دوره “استدلال منطقی و تقویت تفکر” با ایجاد طوفان های فکری گوناگون (Brain Storming)، ذهن کودک را وادار به ایده سازی کرده و قوه تشخیص را در کودک بارور می کنیم. جهت آشنایی بیشتر با این مهارت به دوره های آموزشی تمرکز حواس مراجعه شود.
 • تخیل و ایده پروری (Fiction): در دوره “تخیل و ایده پروری” در تلاشیم تا با بهره گیری از مثال های طرح شده، قوه خیال پردازی و عوالم رؤیایی کودک را نشانه بگیریم. جهت آشنایی بیشتر با این مهارت به دوره های آموزشی تخیل و ایده پروری مراجعه شود.
 • اجراء و پیاده سازی کار عملی فردی (Execution): در دوره “اجراء و پیاده سازی کار عملی فردی”، قالب شکنی و تغییر نگرش کودک را هدف گرفته و دنیای واقعی و کار عملی را جایگزین فضای مجازی می کنیم. جهت آشنایی بیشتر با این مهارت به دوره های آموزشی طراحی و ساخت دست سازه مراجعه شود.

ارتباطات و کار گروهی (Socialization)

مهارت برقراری ارتباطات گروهی از کلیدی­ ترین مهارت ­های مورد نیاز هر فرد در اجتماع امروزی است. اگر فردی بتواند با استفاده از خلاقیت خود ارتباطات بهتر و مؤثرتری با پیرامون خود برقرار کند، درصد موفقیت خود در زندگی فردی را افزایش داده است. بدون برقراری حلقه­ های فکری، عملی و منطقی، نمی­ توان تصورات تخیل خود را بارور و آنها را با واقعیات عملی کرده و به مرحله اجراء و ایجاد رساند. مهارتی از مهارت ­های خلاقانه، که در آموزش مقدماتی و دانشگاهی ما مورد غفلت واقع شده است. در دوره "ارتباطات و کار گروهی" باید روحیه قرار گرفتن در جمع و مشارکت در کودک تقویت گردد تا بتواند با وجود تمام تفاوت­ های عقاید و سلایق که ممکن است در یک جمع دیده شود، روابط سالمی را بنا نهاده و همچنین بتواند با محدودیت ­های پیرامون خود کنار بیاید.

استدلال منطقی و تقویت تفکر (Argumentation)

برای اینکه کودکان خلاق بتوانند تصویر تخیلات خود را بر روی کاغذ آورده و نمودی واقعی از آنها بسازند، باید بتوانند نگاه منطقی و واقعی خود را تقویت کنند. این بخش از مهارت­ های خلاقیت باعث می­ شود که کودک با نگاه نوآورانه و با ابزار موجود و یا ساخت ابزار نوآورانه در پیرامون واقعی خود، آنچه که در ذهن خود دارد، را پیاده نماید. با تقویت این مهارت، حتی تخیلات کودک نیز منسجم ­تر شده و در رسیدن سریع ­تر و بهینه­ تر او به تصورات ذهنیش اثرگذار است. از مباحثی که در دوره "استدلال منطقی و تقویت تفکر" به آن می ­پردازیم، می ­توان به چالش کشیدن ذهن کودک و تقویت تجزیه و تحلیل مسائل را نام برد. در به چالش کشیدن ذهن کودک، با ایجاد طوفان فکری در موضوعات مختلف، ذهن کودک وادار به ایده ­سازی شده که این امر موجب سیال شدن فکر کودک و قالب­ شکنی ذهن وی می­ گردد. در آموزش­ های تجزیه مسائل، کودک می ­آموزد که چگونه از زوایای گوناگون به یک مسئله نگاه کند، به جزئیات توجه بیشتری کند و با سبک و سنگین کردن دیده ­ها، شنیده­ ها و تجربیات خود، بتواند راه ­حل مناسب ­تر را انتخاب کند. از نتایج تقویت این مهارت از مهارت­ های خلاقانه، بهبود قوه تشخیص و قضاوت صحیح ­تر در استفاده از روش ­های بهینه و نتایج مختلف پیشرو، در کودک است.

تخیل و ایده ­پروری (Fiction)

همه ما در دوران کودکی بسته به نوع ترتیب خانوادگی و محیط رشد اجتماعی، دارای آرزوها و تخیلات بچه ­گانه زیادی بوده ­ایم. به دلیل عدم کسب آموزش مناسب، هر چه که به سن ما افزوده شد و از دوران کودکی فاصله گرفتیم، این تخیلات ما کمرنگ ­تر و حتی برخی از آنها جایگزین شدند؛ در صورتی که شاید با نگاهی کلی به تکنولوژی امروزی حتی مواردی را بیابیم که ما در دوران کودکی و قبل ­تر از آنی که به فکر کسی برسد و تولید شود، در تخیل خود به آنها فکر می­کرده ­ایم. در دوره "تخیل و ایده ­پروری"، برآنیم تا با بهره­ گیری از مثال­ های مطرح شده از برهه ­های گوناگون تاریخی، با قرار دادن کودک در شرایطی مشابه، قوه خیال ­پردازی و عوالم رؤیایی وی را هدف بگیریم. از طرفی از او می­ خواهیم بسیاری از اتفاقات و تغییرات احتمالی آتی ابزار و وسایل امروزی را پیش ­بینی کند. همچنین وی را هدایت می­ کنیم تا بتواند با ارائه روش­ های ارتقاء و افزایش کارایی وسایل مورد استفاده در زندگی روزانه، تخیل خود را بارورتر کند.

اجراء و پیاده­ سازی کار عملی فردی (Execution)

معمولاً بسیاری از والدین اولین نشانه­ های خلاقانه کودک خود را در ساخت ابزار یا ارائه راه­ حل ­های ساده کودک در مسائل پیش­ پاافتاده و ساده می­ بینند. در واقع، آن بخش از مهارت­ های خلاقیت که ارتباط با "کار عملی فردی" کودک دارد، باعث چنین رخدادی شده است. مهارت "کار عملی فردی" برخی از کودکان، به دلیل محیط و شرایط رشد بهتری که دارند، بیشتر نمود دارد. در دوره "اجراء و پیاده ­سازی کار عملی فردی"، با نگاهی به مهارت تخیل کودک، به دنیای پیرامون وی نزدیک شده و پس از شناخت دنیای واقعیش، قالب ­شکنی و تغییر نگرش وی را هدف گرفته و از او می­ خواهیم کاربردهای جدیدی برای وسایلی که اطراف خود می­ یابد، کشف نماید. همچنین در این دوره، برخی از استعدادهای نهفته وی تحریک شده و سرعت عمل وی با در نظر گرفتن کیفیت فعالیت، بهبود داده می­ شود.

محتوای آموزشی روش خلاقیت SAFE به صورت زیر است:

 • سطح 1 از مباحث ایده پروری، تقویت حافظه و ساخت دست سازه های ساده شروع می شود و در سطح 2 به کارهای فردی و گروهی ساخت دست سازه های پیشرفته ساخت هواپیما، چراغ خواب، قایق تندرو، اعصاب سنج، چراغ مطالعه، تفنگ، ماشین مسابقه ای، شناور فومی، چراغ قوه، پهپاد و … می رسد (مجموعاً حدود ۳۰ دست سازه متنوع بر اساس محتوای آموزشی از ساده به سخت).
   

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر به لینک پرورش خلاقیت SAFE مراجعه نمائید.

 

در پایان دوره آموزشی SAFE:

 • کودکان قادر خواهند بود ساخت حدود ۳۰ نوع دست سازه را به صورت کامل انجام دهند
 • کودکان توانایی کامل کار کردن با ابزار مورد نیاز جهت ساخت دست سازه ها را فرا می گیرند
 • کودکان سرفصل های مهم از مباحث خلاقیت را فرا گرفته اند (شامل جرقه زدن یک ایده در ذهن، ایده پروری، کار با ابزار، طراحی و ساخت با ابزار ساده، ساده سازی مهندسی، پیاده سازی تخیلات ذهنی، استراتژی تفکر منطقی و …)
 • آموزش آنها بر مبنای ریزه کاری های روان شناختی انجام شده است (شامل نحوه تشویق کودک، ایجاد و بسط کار گروهی، نحوه ایجاد انگیزه طراحی و تولید در کودک، آموزش جداسازی کودک از فضای مجازی و ورود به دنیای فیزیکی و …).

جهت مطالعه بیشتر و مشاهده برخی از فعالیت های پرورش تخیل کودک، به قسمت فروشگاه سایت نخبگان خلاق منوی پرورش هوش و خلاقیت مراجعه نمائید.

 

همچنین پیج اینستاگرام نیز در صورت تمایل دنبال شود تا از برگزاری دوره های آموزشی جدید اطلاع حاصل شود:

https://www.instagram.com/creative_elite

 

⏰ زمان دوره: شنبه و چهارشنبه هر هفته ساعت 18 الی 20 (مخصوص پسران)

🚀 مکان ثبت نام دوره: شیراز، خیابان زند، نبش خیابان خیام، طبقه فوقانی عکاسی ناز، نخبگان خلاق

🚀 مکان برگزاری دوره: شیراز، خیابان زند، خیابان خیام، مسجد خیرات (کانون فرهنگی مسجد خیرات)

🚀 نخبگان خلاق آمادگی خود را جهت برگزاری این دوره آموزشی در استان های دیگر اعلام می نماید.

🚀 مورد تأیید و زیر نظر کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس و پژوهشسرای کل آموزش و پرورش استان فارس

🚀 مجری: مؤسسه نخبگان خلاق

☎️ جهت ثبت نام با شماره 09038642123 تماس بگیرید...

برگزارکنندگان

مؤسسه آموزشی نخبگان خلاق
مؤسسه آموزشی نخبگان خلاق
کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس
کانون های فرهنگی هنری مساجد فارس

سوالات متداول

چرا باید کودک خود را در این دوره آموزشی ثبت نام کنم؟
به جهت پرورش خلاقیت وی در حساس ترین مقطع تربیتی.
مواردی که در این دوره آموزشی عنوان می شوند چیست؟
در این دوره آموزشی، روش نوین SAFE برای پرورش خلاقیت کودکان، یک روش کاملاً بروز و منحصر به فرد آموزش داده می شود. در واقع ما سعی در افزایش مهارت های چهارگانه پرورش خلاقیت در کودکان داریم. SAFE به معنای روشی "پاک و ایمن" برای افزایش مهارت های خلاقانه کودکان این مرز و بوم است؛ در واقع با SAFE، به دنبال تقویت ابعاد چهارگانه مهارتی در خلاقیت کودکان هستیم...
مهارت های چهارگانه خلاقیت در کودک کدامند؟
1. مهارت تخیل و ایده پروری کودک 2. مهارت ساخت ابزار و کاردستی های خلاقانه 3. مهارت روابط اجتماعی و کار گروهی صحیح 4. مهارت استدلال منطقی، تمرکز و تقویت حافظه.
وسایل همراه و مورد نیاز در این دوره آموزشی چیست؟
لیست وسایل و ابزار مورد نیاز حین ثبت نام، جهت خرید اعلام می شود. مواد مصرفی و همه آنچه در ساخت بکار می رود، توسط نخبگان خلاق تهیه شده و در اختیار قرار می گیرد.

آدرس

شیراز خیابان زند، خیابان خیام، مسجد خیرات (کانون فرهنگی مسجد خیرات)

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

نخبگان خلاق

درباره نخبگان خلاق     نخبگان خلاق در پی ارتقاء مهارت های شرکتداری، تسریع شتاب هسته های کارآفرین، پرورش خلاقیت کودکان و تقویت مهارت های فنی و مهندسی می باشد.     نیازسنجی در سالیان اخیر دنیای کسب و کار با ورود شرکت های دانش بنیان دچار تغییرات و پوی

رویداد های برگزارشده۳۲۸
رویداد های فعال۰