رویداد به پایان رسیده است!
کارگاه آموزشی سرنخ هایی به توسعه پایدار در تاریخ جمعه ۱۹ امرداد به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

کارگاه آموزشی سرنخ هایی به توسعه پایدار

شروع:
پنج‌شنبه ۱۸ مرداد ۹۷ ۰۸:۰۰
پایان:
جمعه ۱۹ مرداد ۹۷ ۱۹:۰۰
مکان: تهران
موضوع:مدیریت / غیره
کارگاه آموزشی سرنخ هایی به توسعه پایدار
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر

مدرسه توسعه پایدار ، عنوان یکی از برنامه های پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف است.
کارگاه آموزشی «سرنخ هایی به توسعه پایدار»، در واقع شکل فشرده تری از برنامه های فصلی مدرسه توسعه پایدار است که با هدف فراهم آوردن امکان حضور عزیزان شهرستانی و کسانی که به دلیل مشغله ها، امکان شرکت در برنامه های فصلی مدرسه را ندارند، طراحی شده است.

این برنامه آموزشی در قالب روش آموزشی منحصربفرد مدرسه توسعه پایدار که مبتنی بر فضای تعاملی و یادگیری مشارکتی است طراحی شده است.

 • توضیحات بیشتر درباره مدرسه توسعه پایدار را می توانید در وبسایت مدرسه به آدرس http://sdschool.ir و یا کانال تلگرام آن(@sdschool) پیدا کنید.
 • اطلاع از بازخورهای شرکت کنندگان قبلی: http://sdschool.ir/page/evaluation

 

سرفصل های آموزشی:

1-دریچه ای به توسعه پایدار

 • مباحثی از قبیل آشنایی با چیستی و چرایی توسعه پایدار، تاثیرات مفهوم توسعه پایدار بر دنیا و فرصت های جدید کسب و کار و تحصیل در این حوزه، آشنایی با مسائل پیچیده و بده بستان ها(Trade-Offs) در توسعه پایدار، صورتبندی مسئله توسعه پایدار در مقیاس محلی، آشنایی با اهداف جهانی توسعه پایدار و ملاحظات بومی مرتبط با آن، معرفی برخی معاهدات مهم جهانی مرتبط با توسعه پایدار، نظام های تنظیم گری غیردولتی در توسعه پایدار و پاره ای مباحث منتخب دیگر در توسعه پایدار

2-توسعه پایدار در فضای کسب و کار و مسئولیت اجتماعی سازمان ها

 • مباحثی از قبیل آشنایی با مفاهیم پایداری سازمانی (Corporate Sustainability) و مسئولیت اجتماعی سازمانها(CSR)، گزارش دهی پایداری/مسئولیت اجتماعی بر اساس استاندارد جهانی GRI، رویکردهای اجتماعی در بازاریابی، مدیریت روابط و مشارکت با ذی نفعان، کارآفرینی اجتماعی و کسب و کارهای اجتماعی، همکاری ها و مشارکت های بین بخشی جهت توسعه پایدار

3-توسعه پایدار و ایران ما

 • نگاهی به مسائل و مخاطرات منتخب امروز ایران در حوزه توسعه پایدار، نگاهی به رویکردها و ملاحظات مرتبط با ارزش ها و شاخصه های فرهنگی بومی در مسیر توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمانها

شیوه آموزشی

در سطح بین المللی، تحقیقات گسترده ای راجع به چگونگی ارائه اثربخش مباحث مرتبط با توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمانها، در جریان بوده و هست. مدرسه توسعه پایدار، تلاش دارد که با بهره گیری از آخرین دستاوردهای تحقیقاتی در این حوزه، از شیوه های تدریس سنتی و ناکارآمد فاصله بگیرد. لذا ما در مدرسه توسعه پایدار سعی کرده ایم یک فضای تعاملی، و همراه با مشارکت جمعی در تحلیل محتوا و مباحث، و انجام تمرین های گروهی جهت تعمیق آموخته ها را به کار بگیریم.

 • یک نکته مهم در مورد «مدرسه توسعه پایدار» این است که شرکت کنندگان نیز با مشارکت فعال خود و حتی شاید ارائه یک مطلب کوچک، در تامین محتوای مدرسه مشارکت خواهند داشت و از این طریق کمک می کنند که مدرسه به هدف اصلی خود یعنی «آموزش اثربخش برای توسعه پایدار» مبتنی بر متودولوژی های تعاملی آموزش دست یابد.

برخی نظرات شرکت کنندگان قبلی

برخی نقاط مثبتی که شرکت کنندگان در برنامه های فصلی مدرسه دیده اند:

(هر بند نظر یکی از شرکت کنندگان قبلی مدرسه توسعه پایدار است)

 • مباحث نو و به روز؛ به هم پیوستگی مطالب؛ ارتباط خوب بین مدرس و شرکت کنندگان؛ دخیل کردن افراد در بحث ها؛ اطلاعات قوی مدرس
 • فضای گفتگوی تعاملی؛ ارائه مثالهای ملموس که مخاطب را درگیر خود می کند
 • برای من، اولین کارگاهی بود که با توجه به زمان اندکش، ولی کاربردی بود و من تونستم همون اطلاعاتی که در سر دوره یادمی گرفتم، به ذهن بسپارم و در طول فعالیت هایم از اونها استفاده کنم... نکته دیگه، تعداد زیادی مثالهای قابل لمس و به روز بود که خیلی ها با اون سر و کار داشتند ... و همچنین تمرینات گروهی موثر، چون هر یک از افراد گروه، ایده های مربوط به حوزه خود را داشتند و این باعث میشد افراد برای یک مسئله، با دیدگاه ها و فکرهای مختلف آشنا بشوند.
 • آشنایی با مدل های عینی روز که در حوزه مسئولیت اجتماعی و توسعه پایدار مطرح است؛ یعنی بر خلاف کلاس های آکادمیک، از مباحث انتزاعی صرف پرهیز شده بود و به سراغ موارد مشخص رفته بودید. همچنین سعی شده بود از مدل های موفق ایران حرف زده بشه که برای خود من بسیار جذاب بود و احساس بهتری داشتم از اینکه بخوام درباره خارج از ایران خیلی ارمان شهر بافی کنم. در حین این جلسات از تجربه اون ها هم البته محروم نبودیم.
 • فضای تعاملی واقعی و دوستانه؛ همچنین تلاش برای در گیر کردن تمامی افراد در روند جلسات و کار گروهی
 • با شیوه اداره مناسب جلسات و انجام کارهای گروهی و کیس های جالب خستگی احساس نمی شد.
 • تجربه بسیار خوب و مفیدی بود و  من بعد با نگاه متفاوت و بازتری به مسائل توسعه پایدار نگاه میکنم
 • آشنایی با دوستان از بخش های مختلف در این دوره بسیار ارزشمند بود و تجربه و دانش هر کدام از عزیزان، دنیایی را پیش روی ما گشود


محتوای به روز و کاربردی

از ویژگی های منحصربفرد مدرسه توسعه پایدار شریف، ارتباط تنگاتنگ محتوای ارائه شده در آن، با سوابق مشاوره ای و پژوهشی مدرسین و تسهیل گران در داخل کشور و نیز بهره گیری از تجارب بین المللی در حوزه آموزش توسعه پایدار در جهت ارائه محتوایی اثربخش است؛ به شکلی که سعی شده در این دوره فشرده، مخاطبین بتوانند ره توشه ای کاربردی برای فعالیت در حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان ها کسب کنند. 

لذا مدرسه توسعه پایدار شریف، یک دوره ترجمه ای نیست و برای مباحث ارائه شده در آن، برنامه ریزی و طراحی بومی صورت گرفته است و حتی جالب است بدانید که خود برگزاری این دوره نیز، تحت یک کار پژوهشی مداوم جهت ارزیابی اثربخشی است که نتایج آن به ارتقا و بروز رسانی دوره های بعدی مدرسه نیز کمک می کند. 

دنیای امروز، درگیر مسئله آموزش توسعه پایدار است و ما سعی داریم در برنامه های مختلفی که ذیل این مدرسه تعریف می شود، یکی از الگوهای موفق آموزشی توسعه پایدار را شکل دهیم که حتی در سطح بین المللی نیز حرف برای گفتن و الگوبرداری داشته باشد.

مخاطبین کارگاه

اگر شما عضو هر یک از دسته های زیر هستید، می توانید همین حالا به طور جدی به ثبت نام در این کارگاه فکر کنید:


 • مدیران و کارشناسان بخش خصوصی: بنگاه های اقتصادی، به واسطه اثرگذاری شان بر جامعه، محیط زیست و اقتصاد، نقش مهمی در هدایت فرآیند توسعه به سمت پایداری دارند. این نقش، امروزه در مفاهیمی مانند پایداری سازمانی (Corporate Sustainability) و نیز مسئولیت اجتماعی سازمان ها (CSR) متبلور می شود. شرکت در مدرسه توسعه پایدار، به این دسته از مخاطبان کمک می کند که برنامه ها و استراتژی های موثرتری برای ایفای مسئولیت های اجتماعی بنگاه خود تعریف و اجرا نمایند و بنگاه خود را در مسیر پایداری سازمانی بهتر هدایت کنند.
 • فعالین سازمان های مردم نهاد: سازمان های مردم نهاد، بازیگران کلیدی عصر توسعه پایدار هستند. آنها در سطوح مختلف می توانند به بهروزی جامعه در ابعاد پایداری یعنی اجتماعی، اقتصادی و محیط زیستی یاری برسانند. از سوی دیگر، سمن ها باید یاد بگیرند که با تعریف مشارکت های برنده-برنده، بنگاه های اقتصادی و دولت را برای تحقق اهداف توسعه پایدار، پای کار بیاورند. مدرسه توسعه پایدار کمک می کند که سمن ها با ایده های جدیدی برای بزرگ کردن گستره فعالیت و همکاری های خود در این زمینه آشنا شوند.
 • مدیران و کارشناسان سازمان های دولتی: دولت ها نقش مهمی در سیاست گذاری، قانون گذاری و بسترسازی برای دستیابی به توسعه پایدار دارند. فهم درست کارشناسان و مدیران دولتی از توسعه پایدار و مفاهیم مرتبط با آن، کمک می کند که بهتر بتوانند در سازمان خود، پشتیبان پایداری در توسعه باشند.
 • علاقه مندان و دانشجویان: توسعه پایدار، نیاز دنیای امروز ماست و بسیاری فرصت ها به واسطه آن ظهور کرده و خواهد کرد. مدرسه توسعه پایدار و فضای حاکم بر آن به شما کمک خواهد کرد که با گسترش افق های دید خود، بسیاری فرصت های جدید برای ادامه تحصیل، کار و یا فعالیت عام المنفعه در ذهن تان جرقه بزند! چه بسا این جرقه ها، مسیر زندگی شما را به مانند خیلی از کسانی که با مفهوم توسعه پایدار آشنا شدند، عوض کند.

توضیحات تکمیلی

 • هزینه ثبت نام، شامل بسته آموزشی، صدور مدرک و به همراه پذیرایی میان وعده و ناهار در هر دو روز می باشد.
 • اسکان برای 7 خانم و 7 آقای شهرستانی به شکل رایگان در نظر گرفته شده است. در صورت تکمیل ظرفیت، سایر عزیزان بایستی برای اسکان با هزینه شخصی اقدام نمایند(با تشکر از اداره ورزش و جوانان استان تهران جهت فراهم آوردن تسهیلات اسکان-توجه کنید که ظرفیت اسکان رایگان، محدود است و اولویت با عزیزانی است که زودتر ثبت نام خود را تکمیل کنند-اسکان خانم ها و آقایان در فاصله نسبتا نزدیکی نسبت به محل برگزاری کارگاه، تدارک دیده شده است).
 • تسهیلات ویژه برای حضور عزیزان شهرستانی(هزینه پایین تر لحاظ شده برای عزیزان شهرستانی، به سبب تسهیل حضور ایشان در برنامه و کمک به نشر مفاهیم مرتبط در شهرهای مختلف جهت بهره برداری فعالین اقتصادی-اجتماعی کشور است)

تسهیل گر و مدرس

هامون طهماسبی

هامون طهماسبی

هامون طهماسبی، دبیر مرکز توسعه پایدار پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه شریف است. او علاوه بر تجارب در حوزه مشاوره مدیریت و کار با سازمانهای بزرگ و کوچک، در زمینه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمان ها به انجام کار پژوهشی، مشاوره ای و آموزشی می پردازد. اطلاعات بیشتر: hamoont.ir

برگزارکنندگان

پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف

پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف

مدرسه توسعه پایدار

مدرسه توسعه پایدار

مدرسه توسعه پایدار، عنوان یکی از برنامه های پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف است. این مدرسه که در واقع یک دوره آموزشی خاص و هدفمند است، در تلاش است که مخاطبان خود را با دنیای توسعه پایدار و تاثیرات آن بر حوزه های مختلف علم و کسب و کار و فعالیت های اجتماعی آشنا کند.

آدرس:تهران خانه جوانان استان تهران واقع در "خیابان کریم خان، خیابان ایرانشهر، کوچه شهیدباقری قصردشتی(یگانه)، پلاک7، طبقه سوم"