کاور
"دوره مجازی شاخص_طرح مسائل کشور در کارزار انتخابات" در تاریخ یک‌شنبه ۱۹ اردیبهشت ساعت ۲۳:۳۰ به پایان رسیده است.
جزئیات
مهلت ثبت‌نام
قیمت (تومان)
تعداد

توضیحات

بسم الله الرحمن الرحیم

با نزدیک شدن به ایام انتخابات، رنگ و بوی کشور فضای انتخاباتی به خود می‌گیرد. تجربه سال‌های گذشته نشان می‌دهد در این ایام کنش‌ها و اخبار سیاسی ضریب بیشتری نسبت به اخبار مرتبط به مسائل اصلی و کلان کشور به خود می‌گیرند. از این رو مرکز آموزشی گام برای ضریب دادن به مسائل اصلی کشور و تمرکز بر کنش‌گری روی این مسائل در عوض کنش‌های سیاسی اقدام به برگزاری دوره مجازی شاخص گرفته است تا معیاری باشد برای انتخاب رئیس جمهور بعدی کشورمان.

کلاس‌های دوره عبارتند از:

 • درد مضاعف بیماران (هزینه های بالای درمان) یکشنبه 5 اردیبهشت:  طرح تحول سلامت که یکی از پر سر و صداترین و به زعم مسئولان طراح این طرح یکی ا زبهترین طرح‌های حوزه نظام سلامت کشور بود چگونه باعث افزایش هزینه‌های درمان شد. اما علت اصلی این هزینه‌ها چه هستند؟

 

 • چشم انتظار دارو (نقش رانت ارز 4200 تومانی در کمبود دارو) دوشنبه 6 اردیبهشت:  عامل اصلی ایجاد یکی از سخت‌ترین دوران‌ها برای تأمین نیازهای دارویی کشور را می‌توان اختصاص ارز 4200 تومانی به این حوزه دانست. تشکیل بازار سیاه، قاچاق معکوس و آسیب زدن به تولید داخلی دارو از سایر عوارض جانبی این تصمیم هستند که کمبود دارو را تشدید کردند. 

 

 • در آرزوی مسکن (چالش کاهش ساخت و افزایش قیمت مسکن) سه شنبه 7 اردیبهشت: 8 سال گذشته مسئولین حوزه مسکن و در رأس آن‌های آقای آخوندی اعتقادی به ساخت مسکن توسط دولت نداشتند و مسکن مهر را طرحی مزخرف دانست. اما به راستی دولت در حوزه مسکن که یکی از بزرگترین لنگرهای اقتصاد کشور است باید نقش فعالانه داشته باشد یا منفعل؟ زمین چند درصد از قیمت مسکن را پوشش داده است؟ طرح جامع شهری که در کشور اجرا شد واقعا حامی محیط زیست بود یا بهانه‌ای برای افزایش قیمت زمین ملاکان؟

 

 •   مسکن بهشت دلالان (سوداگری در مسکن) چهارشنبه 8 اردیبهشت: تأمین سرپناه متناسب با خانوار جزو دغدغه‌های مهم مردم عزیز کشورمان است که کم کم تبدیل به رویایی دست نیافتنی شده است. طبق آمارها از سال 85 الی 95 حدود 7 میلیون خانه در کشور ساخته شده است اما تنها 2.4 میلیون خانوار صاحب خانه شده‌اند. این آمار گواهی از این دارد که سوداگری در مسکن در سالیان اخیر بسیار پررنگ شده و تنها ضرر آن به مردم وارد می‌شود.

 

 • کالبد شکافی تحریم (بررسی آخرین راهبردهای آمریکا در تحریم ایران) شنبه 18 اردیبهشت: جمهوری اسلامی ایران از بدو انقلاب اسلامی با انواع تحریم‌های اقتصادی مواجه شده است، اما تا قبل از سال 1390، تحریم‌ها در معیشت عموم مردم، تاثیر ویژه‌ای نداشته است. آمریکا از سال 1390 با هدف قرار دادن منبع اصلی درآمد کشور (فروش نفت) و همچنین ابزار تعامل اقتصادی با کشورهای دیگر (روابط بانکی)، موجب اثرگذاری جدی تحریم‌ها بر معیشت مردم شد.با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، راهبرد «مذاکره برای رفع تحریم» بر تمام سیاست‌های کشور غالب شد و تاکنون ادامه داشته است. در این کلاس به طور مختصر مروری خواهیم داشت بر اقدامات انجام شده توسط دولت برای رفع تحریم‌ها و نتایج آن‌ها، بررسی آخرین راهبردهای آمریکا برای تحریم ایران و هم چنین راهبردهای پیشنهادی برای دولت آینده در راستای کم اثر کردن تحریم ها...

 

 • پیاده روی در بیراهه (بررسی دوگانگی گفتمانی در اقتصاد) یکشنبه 19 اردیبهشت: دولت آقای روحانی در 8 سال گذشته برای خود مسیری ترسیم نمود که اما و اگرهای زیادی به دنبال خود داشت. این کلاس به بررسی افق مسیر ترسیمی توسط این دولت و مقایسه آن با آنچه که می‌توانست باشد، می‌پردازد. 

 

 • رویای ثبات قیمت ها (بررسی علل گرانی و تورم) دوشنبه 20 اردیبهشت: قیمت بالای کالاها به ویژه کالاهای اساسی فشار روانی و اقتصادی زیادی روی مردم ایجاد کرده است. نکته مهم و مغفول مانده اما این است که آیا تجار و فروشندگان عامل اصلی گرانی و کمبود کالاهای اساسی در کشور هستند یا دولت؟ دولت تحت چه سازوکاری و عملیاتی باعث ایجاد تورم دو رقمی در کشور شده است؟

 

 • حلقه تنگ وام بانکی (بیعدالتی در دسترسی به تسهیلات بانکی) سه شنبه اردیبهشت: اعطای تسهیلات بانکی یکی از مهم‌ترین خدمات و وظایف بانک‌ها در کشور است.اعطای تسهیلات بانکی در قالب وام‌های مختلف مانند مسکن، ازدواج و... به مردم با نرخ بهره معقول می‌تواند مرهمی بر زخم مشکلات اقتصادی آن‌ها باشد. اما طبق آمارهای منتشر شده توسط بانک مرکزی تنها حدود 4 الی 5 درصد تسهیات بانکی در قالب تسهیلات قرض الحسنه به مردم اعطا می‌شود و تنها حدود 10 درصد جمعیت ایران می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند. سوال کلیدی این است که بانک‌ها با بقیه تسهیلات خود چه فعالیتی می‌کنند که آن را در اختیار مردم قرار نمی‌دهند.


*کلاس ها در بستر اسکای روم طبق زمانبندی درج شده برگزار می شود؛ زمان ارائه هر کلاس یک ساعت و نیم به صورت ضبطی خواهد، در انتهای کلاس، استاد مربوطه به مدت نیم ساعت به صورت آنلاین به سوالات شرکت کنندگان پاسخ خواهد داد.

سخنرانان

مرتضی فیروزآبادی
مرتضی فیروزآبادی
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی آستان قدس رضوی
مسعود براتی
مسعود براتی
مدیر گروه بین الملل شبکه کانون‌های تفکر ایران
مهدی موحدی بکنظر
مهدی موحدی بکنظر
دکتری تخصصی علوم اقتصاد، عضو هیئت علمی دانشگاه شاهد
حسین شمالی
حسین شمالی
کارشناس حوزه سلامت
پوریا فتحعلی
پوریا فتحعلی
کارشناس اقتصادی
هادی عباسی
هادی عباسی
مشاور وزیر راه و شهرسازی دولت نهم و دهم
ابولفضل نوروزی
ابولفضل نوروزی
کارشناس حوزه مسکن
 سید سجاد موسوی
سید سجاد موسوی
مدیر گروه سلامت شبکه کانون های تفکر ایران

زمان‌بندی

عنوانشروعپایان
درد مضاعف بیماران۲۱:۳۰۲۳:۳۰

برگزار‌کننده

آواتار

مرکز آموزشی گام

مرکز آموزشی گام در سال 92 با هدف گفتمان سازی و آموزش مسائل اساسی کشور برای جامعه دانشگاهی ذیل شبکه کانون های تفکر ایران، تأسیس شده است. از مهم ترین مأموریت های مرکز گام می‌توان به تولید محتوا و آموزش مباحث اقتصادی و جریان سازی مسائل مهم کشور در فضای

رویداد های برگزارشده۲۶
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۶۰ نفر

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

دوشنبه ۳۱ خرداد

فستیوال نوآوری‌ باغچه‌های کشت عمودی در جزیره کیش

 • آنلاین
 • رایگان
 • موسسه راهبردی بشرا پژوه
تا ۳۱ شهریور

دوره حضوری خبرنگاری و خبرنویسی(مقدماتی)

 • آنلاین
 • ۱۰,۰۰۰ تومان
 • معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران
تا ۸ مرداد

مجموعه دوره های کاربردی 101 کلید بازرگانی

 • آنلاین
 • از ۱,۸۰۰,۰۰۰ تومان
 • سازمان مدیریت صنعتی (شمال غرب کشور)
جمعه ۱۸ تیر

دوره Python برای علم‌داده

 • آنلاین
 • ۲۰۰,۰۰۰ تومان
 • انجمن علمی دانشجویی اقتصاد