رویداد به پایان رسیده است!
مدرسه کسب و کار شریف در تاریخشنبه ۳۱ امردادبه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

مدرسه کسب و کار شریف

شروع:
پنج‌شنبه ۱ مرداد ۹۴ ۰۹:۰۰
پایان:
شنبه ۳۱ مرداد ۹۴ ۱۹:۰۰
مکان: تهران
مدرسه کسب و کار شریف
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات بیشتر

اهداف و فلسفه‌‌ی وجودی مدرسه کسب و کار شریف

سرمایه‌های بالقوه انسانی و نیروهای کار آینده کشور، دانش‌آموزان و دانش‌جویان امروز هستند. این جوانان به‌دلیل کاستی‌های موجود در سیستم آموزشی کشور، بدون یادگیری موثر توانمندی‌های اجتماعی، مهارت‌های ارتباطی، رویکردهای خلاقانه، نحوه تفکر سیستمی و آشنا شدن با فضای کسب‌وکار، رشته‌ی دانشگاهی خود را انتخاب کرده یا می‌کنند و متاسفانه در دانشگاه نیز فرصتی برای چنین آموزش‌هایی پیدا نکرده و پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه، هم خود و هم جامعه از این نقیصه زیر بنایی ایشان رنج می‌برد.

فلسفه‌‌ی وجودی «مدرسه کسب‌وکار دانشگاه صنعتی شریف» جهت دادن دانش‌آموزان و دانش‌جویان سال‌های اول به سمت مسیری است که در آن بتوانند ذهن خود را در جهت انتخاب آینده‌ای موفق‌تر منسجم کنند که در این مسیر دست‌یابی به منابع اقتصادی ناشی از کارآفرینی و تسخیر عرصه‌های نو ارزش تلقی می‌شود. چنین طرز تلقی از دنیای پیرامون، ذهن آن‌ها را دگرگون کرده و آن‌ها را به سمت خلق ایده‌های نو، استقلال اقتصادی و کسب موفقیت شتاب می‌دهد. مدرسه‌ی تابستانی و باشگاه کارآفرینان جوان دانشگاه صنعتی شریف، قصد دارد افرادی تربیت کند که بتوانند در آینده‌ی خود، به‌سمت تبدیل شدن به موفق‌ترین کارآفرینان و دارندگان کسب‌وکارهای نوآور و خلاق شتاب بگیرند، و در یک کلام با کمک اساتید و مربیان این حوزه به یک "تحول عمیق" در خود دست بزنند.

جمعی از اساتید رشته‌های مختلف دانشگاه صنعتی شریف، به‌همراه تعدادی از مدرسین سایر دانشگاه‌های ایرانی و بین‌المللی، برنامه‌ای را طراحی کرده‌اند که بیش از آن‌که در قالب درس و کلاس باشد، به شکل فعالیت‌های جمعی، کار تیمی و بازی‌های پرورش دهنده‌ی خلاقیت، بر نحوه تفکر و نوع نگاه فرزندان این مرز و بوم تاثیر خواهد گذاشت.

برنامه‌ی جذب مخاطب

مدرسه کسب‌وکار دانشگاه صنعتی شریف در تابستان 1393 برای دو گروه دانش‌آموزان و دانش‌جویان به صورت موازی و جداگانه تدارک دیده شد. جامعه‌ی هدف در واقع قشر متوسط به بالا و عموماً فرزندان مدیران و کارآفرینان در نظر گرفته شد. و تا حدودی نیز سعی در جلب نظر مساعد مدارس سطح بالای شهر تهران صورت پذیرفت. با استفاده از تعداد محدودی از روش‌های تبلیغاتی مانند فرستادن پیامک‌ ( به مخاطب‌های منتخب)، برگزاری همایش معرفی دوره، مصاحبه با خبرگزاری‌های رسمی، پخش خبر از تلویزیون، استفاده از سایت دانشگاه و ارسال ایمیل به یک سری از افراد خاص نظیر اساتید دانشگاه، پزشکان و غیره، دوره‌ی تابستان 93 مدرسه معرفی گردید. با این روش‌ها، افراد به ثبت نام تشویق شدند و پس از ثبت نام اولیه از جمعی از افرادی که در تبلیغات مخاطب قرار گرفته بودند، در چند مرحله‌ی مجزا، مصاحبه‌های کاملا خلاقانه و متفاوتی به عمل آمد. نتیجه مصاحبه منجر به انتخاب و ثبت نام قطعی حدود 15% مراجعین گردید که این جمع حدوداً 70 نفره به کلاس‌های دانش‌آموزی و دانشجویی، تقسیم گردیدند.

اجرای دوره‌ی تابستانی

افتتاحیه مدرسه در روز شنبه 25 مرداد 1393 برگزار شد و بچه‌ها از همان بعد ازظهر روز افتتاحیه دوره را آغاز نمودند. برنامه‌ی مدرسه به صورت 3 روز اول هفته از صبح زود و با صبحانه آغاز شده و با برگزاری 2 کلاس یا برنامه و یک گفت وشنود میانی که در خلال پذیرایی میان وعده اتفاق می‌افتاد، به نماز و ناهار ختم می‌گردید. در بعد از ظهر، برنامه با برگزاری یک کلاس و یا برنامه و یک گفت وشنود همراه پذیرایی ادامه پیدا می‌کرد و به آخرین کلاس که معمولا به صورت کارگاه‌های خلاقیت و کار تیمی و یا برنامه‌ی ورزشی بود، در غروب، ختم می‌شد.

محتوای دوره

محتوای دوره‌ی تابستانی را شاید بتوان در موارد زیر خلاصه کرد:

·  کلاس های درسی

·  مسابقه ها

o  بازی های تیمی

o   فروش

o  سخنرانی

o  جذب و متقاعد سازی سرمایه گذار

o  ارائه زندگی کارآفرینان

·  کار تیمی روی ایده و BP

·  دیدار با کارآفرین ها‌ی برجسته‌ی کشور

·  بررسی زندگینامه کارآفرینان

·  تست‌ها

·  بازارچه

·  ورزش و تفریح

·  آشنایی با رشته ها

آغاز دوره‌ی تابستانی برای بچه‌ها با آشنایی در مورد کار تیمی انجام شد که سرکار خانم دکتر بانکی، از اساتید دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، اصول اولیه شکل‌گیری تیم‌ها و مزایای انجام کار تیمی را برای بچه‌ها توضیح دادند. در ادامه‌ی کلاس، بچه‌ها در چند بازی تیمی شرکت کرده و سعی کردند هم‌تیمی‌های مناسب خود را در یک فرایند تیم‌سازی[1] شناسایی کنند. دانش‌آموزان و دانشجویان به فراخور حال خود در کنار آقای دکتر فیض‌بخش خلاقیت و نوآوری را تجربه کرده و در کارگاه خلاقیت با بازی‌های مسابقه گونه‌ی ساده‌ای، آموخته‌هایشان را محک زدند. مفاهیم کارآفرینی توسط جناب آقای دکتر الیاسی، از اساتید دانشگاه تهران، برای بچه‌ها شکافته شد و جناب آقای مهندس برزگر، از دانش‌آموختگان کارآفرینی دانشگاه تهران و کارآفرین جوان و موفق، آنها را در کلاس از "ایده تا فرصت" به داشتن نگاهی جستجوگر برای کشف نیازهای نادیده و شکل دادن ایده‌های نو و شکار فرصت‌های بالقوه ترغیب کردند. بچه‌ها با تشکیل تیم‌های 4 تا پنج نفره، ایده‌هایی را برای تمرین عملی مطالب آموخته شده، برگزیدند. برای هر تیم مربی و تسهیل‌گری[2] گذاشته شد تادر کنار بچه‌ها و تیم‌ها و تا انتهای دوره‌ی برنامه‌ی مدرسه و در خلال این مسیر همراه و راهنمای بچه‌ها باشد. بچه‌ها اصول و روش تفکر سیستمی را از آقای دکتر اسماعیل‌زاده فرا گرفته و با آقای دکتر فیض‌بخش به سر وقت برنامه‌ریزی شخصی رفتند و در کارگاهی برای خودشان به صورت عملی برنامه‌ریزی انجام دادند. دانش‌آموزان و دانشجويان مطالب اصلی در مورد نگارش طرح تجاری[3] را از سرکار خانم دکتر یاوري، استاد دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، آموخته و به طور عملی برای ایده‌های خود BPنوشتند.مطالبی در مورد تجارت الکترونیک توسط سرکار خانم مهندس یزدیان، دانش‌آموخته‌ي ITو کارآفرینی دانشگاه تهران، برای بچه‌ها ارائه شد. روش درآمدزایی ایده‌های بچه‌ها در کلاس مدل کسب و کار آقای دکتر صامعی به بحث گذاشته شد و مباحث مالی و حسابداری آن توسط سرکار خانم دکتر مشایخی، استاد دانشگاه تهران و استاد مدعو دانشگاه صنعتی شریف، برای آنها باز شد. بچه‌ها تئوری‌های آموخته شده در کلاس‌های مدل کسب و کار و مالی را در زمان اختصاصی در کارگاه‌های بعد ‌از ظهر در کنار مربي‌ و تسهيل‌گر خود تمرین می‌کردند. آشنایی بچه‌ها با مذاکره و فنون ارتباطات به خوبی توسط اقای مهندس شعبانعلی انجام پذیرفت و مورد كاري‌هايي[4] جهت مطالعه در سرکلاس برای بچه‌ها مطرح شد. مباحث بازاریابی توسط جناب آقای دکتر اخلاصي، استاد دانشكده كارآفريني دانشگاه تهران، ارائه شد که کاربرد اختصاصی آن را بچه‌ها در جشنواره‌ی فروش غذا عینیت دادند. کلاس اصالت رهبری جناب آقای دکتر علوي، از اساتید دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، اما مطالب جذاب و جدیدی برای بچه‌ها داشت که افق نویی را در مقابل دیدگان آنها گشود [5].

در طول دوره کارآفرینانی مانند سركار خانم مهندس مقيمي، جناب آقاي بهروز فروتن و جناب آقاي حسام آرماندهی مدیر و مؤسس برند کافه بازار و بسياري ديگر از كارآفرينان صاحب نام جوان، از تجربه‌های واقعی خود و مسیری که برای کارآفرین شدن پیموده بودند، با بچه‌ها صحبت کردند.

علاوه بر اين، دانش‌آموزان در کلاسهای اختصاصی خودشان ضمن ملاقات با اساتید مختلف دانشگاه صنعتي شريف با تعدادی از رشته‌های دانشگاهی آشنا شدند.به منظور فراهم آوردن زمینه‌ی شناسايي دقيق‌تر شخصيت و ويژگي‌هاي رفتاري و با هدف برنامه‌ريزي خاص براي تك‌تك دانشجویان، مطالب پایه در حوزه‌ی شخصیت‌شناسی توسط آقای دکتر شیری برای آنها مطرح شده و تست‌ MBTIدر موردشان اجرا گرديد.

در طول دوره اما با برپایی مسابقه‌هایی، مهارت‌های آموخته شده‌ی بچه‌ها آزموده شد. مسابقه‌هایی با موضوع بازی تیمی و خلاقیت، مسابقه‌‌ی بزرگ و مفصل سخنرانی كه با حضور و داوري برجستگان شناخته شده‌ي اين حوزه برگزار گرديد، مسابقه‌ی ‌ارائه‌ی زندگی کارآفرینان و یا مسابقه‌‌ی پرهيجان جذب و متقاعد سازی سرمایه‌گذاران واقعي برای اجرا نمودن ایده. و شايد مهم‌ترين مسابقات و تمرین‌ها در طول دوره‌ی تابستانی، جشنواره‌ی فروش غذا در پارک قیطریه تهران در یک بعد از ظهر جمعه بود که بچه‌ها ایده‌های خلاقانه‌ای در مورد نوع محصول، نحوه‌ی ارائه‌ی محصول، نحوه‌ی بازاریابی ارائه داده، و میزان فروش خود را تخمین و محصول خود را قیمت‌گذاری کرده و یک تجربه‌ی واقعی از فروش و کسب درآمد را لمس کردند.

روز اختتامیه فاز تابستاني دوره در 22 شهریور به همراه اجرای مراحل نهایی مسابقه‌ی سخنرانی و اجراي برگزیده‌ی زندگی یک کارآفرین و تقدیم جوایز به برندگان مسابقه‌های فوق و جشنواره‌‌ها و با اراده‌ای استوار در جهت همراهی بچه‌ها در ادامه‌ی مسیر کارآفرینی، اتفاق افتاد.

ادامه‌ی دوره‌ در طول سال تحصیلی

در ادامه‌ی دوره، رویدادهای مختلفی برای بچه‌ها در نظر گرفته شد که به صورت ماهیانه برگزار گردیدند.

·  رویداد اول: اردوی رصد

در اولين فعاليت پس از تابستان، یک تجربه ی نجومی و رصد آسمان شب کویر در یک اردوی دو روزه، در مرکز علوم و ستاره شناسی ورکیان واقع در شهر دامغان، برای بچه‌ها تدارک دیده شد.

·  رویداد دوم: برنامه‌ی شبیه‌سازی کسب و کار

دومین برنامه بخش سال تحصیلی مدرسۀ کسب و کار دانشگاه شریف در اول آبان در دانشکدۀ مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف برگزار گردید. در این برنامه دانش‌آموزان و دانشجویان در محیط بازي مديريتي و در قالب گروه‌های ۴ یا ۵ نفره، حضور و فعالیت در یک شهرک شبيه‌سازي شده‌ي تولیدی را در مدت زمان ۵ ساعت تجربه نمودند. در این بازی نقش‌های مختلفی از جمله تولید کننده، واسطه، سرمایه‌گذار ریسک‌پذیر، تأمین‌کنندۀ مواد اولیه، بانک، بورس کالا، پلیس، دادگاه تجاري و … طراحی شده بود. دانش‌آموزان و دانشجویان در این بازی با بسیاری از مسائل، فرصت‌ها، چالش‌ها و مشکلات کار کردن در یک محیط کسب و کار واقعی مواجه گشته و برنامه‌ریزی، تصمیم‌گیری و اقدام‌ را در یک محیط رقابتی تجربه نمودند. در پایان بازی گروه‌هایی که توانسته بودند بیش‌ترین سود را کسب نمایند به عنوان برندگان بازی شناخته شدند.

·  رویداد سوم: سخنرانی جناب آقای دکتر محجوبی، سخنرانTDEx تهران

سومین رویداد ماهانه مدرسه کسب و کار دانشگاه صنعتی شریف، با موضوع «رنسانس نو» درآمدی بر پارادایم های جدید در تفکر، طراحی و نوآفرینی باحضور و سخنرانی دکتر داریوش محجوبی پژوهشگر نوآوری و کارآفرینی از دانشگاه تگزاس برگزار شد. آقای دکتر محجوبی با زباني كه قابل فهم جوانان باشد، علامت سوال بزرگی بر آموخته‌ها و روش یادگیری ما گذاشته و از همه خواستند که چشمایشان را بشویند و جور دیگر به دنیا نگاه کنند تا شاید این تغییر نگرش راهی برای پیروزی ما بر سر گذر تاریخ به دور رنسانس بعدی باشد.

·  رویداد چهارم:انتقال تجربیات کارآفرینان برتر کشور

چهارمین رویداد ماهانه مدرسه کسب و کار دانشگاه صنعتی شریف در آذر ماه، با موضوع «انتقال تجربیات کارآفرینان برتر کشور» با حضور دو کارآفرین برجسته جناب آقای حازم فری پور، مدير پژوهش و فناوري شركت فن آموز و جناب آقای کامیار شادانو با آشنايي و سخنراني و سپس هم‌صحبتي با خانم دكتر مریم کوچکي‌نژاد دانشمند جوان کشورمان برگزار شد.

·  رویداد پنجم:سخنرانی دکتر بهرخ خوشنویس، مخترع سرآمد ایرانی

در پنجمین رویداد ماهانه، پروفسور بهرخ خوشنویس از دانشگاه کالیفرنیا جنوبی، مبتکر چاپگر سه‌بعدی بتنی و مجری پروژه‌ی ناسا در ساخت خانه در کره ماه میهمان مدرسه‌ی کسب و کار شدند. دکتر خوشنویس كه تنها ايراني عضو انجمن مخترعين آمريكا هستند و شايد مخترع‌ترين ايراني زنده‌ي دنيا به حساب آيند، از خلاقیت و باز گذاشتن فضای ذهن برای بچه‌ها صحبت کرده و آنها را به پیمودن مسیر زندگی به شیوه‌ی خود، تنها به شیوه‌ی خود، تشویق نموده و کپی کردن از زندگی دیگران حتی شخص خودشان را برای بچه‌ها، ممنوع اعلام کردند.

·  رویداد ششم: جشنواره فروش برج ميلاد

ششمين رویداد سال تحصیلی اما شبیه‌سازی کسب و کار این بار در محیطی به مراتب واقعی‌تر در 5 بهمن و در برج میلاد تهران اتفاق ‌افتاد. در روز بازارچه در واقع بچه‌ها سعی کردند که تجربه فروختن جنس، چانه‌زنی، قانع کردن مشتری، ارائه‌ي سرویس اضافي در صورت لزوم و حتی رقابت را در فضایی كاملاً دوستانه و شاد به دست بیاورند. در این برنامه از تعدادی از دانشجوهایMBAشریفهم دعوت شد تا فضای رقابتی سنگین‌تری برای بچه‌ها به وجود آید و آنها هم در تیم‌های۴ نفره و ۵ نفره غرفه‌هایی را در برج میلاد در اختیار گرفته و با هم در یک زمان و یک مکان با بچه‌ها‌ی مدرسه رقابت کردند.

دوره‌ی بعدی مدرسه چه خواهد بود؟

نظر به تجربه موفق مدرسه كسب و كار دانشگاه صنعتي شريف در تابستان گذشته، برآنيم تا دوره‌ي بعدي مدرسه را به صورت يك برنامه‌ي 6 روزه نوروزي در مجموعه دانشگاه صنعتي شريف آغاز نموده و سپس آن را با نشست‌ها و كارگاه‌هاي هفتگي تا نيمه‌ي تابستان، ادامه دهیم. محوريت اين دوره‌ی نوروزي بر مباحث خلاقيت و نوآوري، تفكر عميق، كار تيمي، برنامه‌ريزي شخصي و مهارت‌هاي ارتباطي خواهد بود و پس از آن هر هفته یک بار، نشست‌ها و كارگاه‌هايي را حول موضوعات رهبري و تأثيرگذاري، فضاي كسب و كار الكترونيك، مدل‌هاي كسب و كار، مذاكره و مباحث مالي و حسابداري خواهيم داشت.

اين دوره به اقتضاي سن مخاطبان آن كه گروه‌هاي نوجوان دبيرستاني و دانشجو مي‌باشد و متناسب با فضاي نوروزي، در محيط شاد و دوستانه، منطقي و انتقادي، ورزشي، علمي و جستجوگرانه اجرا خواهد شد و تلاش بر این است که مفاهیم آموزشی به صورت محدودی با استفاده از روش‌های آموزشی مستقیم مانند کلاس به شرکت‌کنندگان منتقل گردیده و قسمت عمده‌ی آموزش با استفاده از روش‌های غیرمستقیم، مانند موارد ذکر شده در ذیل صورت پذیرد.

-  بازي‌هاي خلاقيت و كسب و كار

-  بازي‌هاي تيمي

-  آشنايي با بزرگان هر حوزه و تأثيرپذيري از طريق ايجاد مدل‌هاي نقش[6]

-  طرح سوال و واداشتن به تفكر بخصوص با كمك ارتباط با تسهيل‌گر

-  برگزاری مسابقات و ارائه‌ی برانگيزاننده‌هايي هم‌چون مقام و جوايز

-  شركت در شبيه‌سازي‌هاي مجازي

-  كارگاه‌هاي آموزشي


برای کسب اطلاعات بیشتر به وبسایت زیر مراجعه فرمایید یا با شماره زیر تماس حاصل نمایید:

http://www.sharifsummerschool.ir


شماره تماس: 66165490


[1] Team building

[2] Facilitator

[3] Business Plan (BP)

[4] Cases

[5] مشروح کامل کلاس‌های ارائه شده در دوره‌ی تابستان و زمان‌های آنها در ضمیمه‌ی 1 و 2 قابل دسترسی می‌باشد.

[6] Role Model

آدرس:تهران تهران، خیابان آزادی، دانشگاه صنعتی شریف