رویداد به پایان رسیده است!
نشست «بانک‌های اجتماعی و آینده پیش‌رو در ایران» در تاریخ یکشنبه ۲۹ مهر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
یک‌شنبه ۲۹ مهر ساعت ۱۶:۰۰

نشست «بانک‌های اجتماعی و آینده پیش‌رو در ایران»

  • رایگان
  • تهران
  • مدیریت
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

درباره بانک‌های اجتماعی و موضوع این نشست


«بانک اجتماعی» یا «بانکداری اجتماعی»، از مفاهیمی است که در نتیجه تحولات در نگاه به بانک ها و بنگاه های اقتصادی و نیز مهم شدن موضوع توسعه پایدار، شکل گرفته است. در سطح بین‌المللی، این مفهوم با سرعت بالایی در حال رشد و گسترش است و هر ساله مقالات فراوانی در این زمینه منتشر می‌شوند و همچنین نمونه های عملیاتی موفق جدیدی در کشورهای مختلف در رابطه با آن پدید می آیند. محبوبیت بانک های اجتماعی در دنیا، روز به روز بیشتر می شود. در بحران های مالی ابتدای قرن جدید، این بانک ها تنها موسسات مالی بودند که شاخص هایشان سقوط نکرد و نشان دادند که طور دیگری هم می توان به بانک داری و تامین مالی نگاه کرد که ضمن ارائه خدمت به جامعه، اعتماد آن را نیز جلب کرد.

اگرچه در کشور خودمان نیز بعضا در تبلیغات بانک‌ها از عبارت "بانکداری اجتماعی" استفاده می‌شود، اما واقعیت این است که برداشت درست و مرتبطی از این مفهوم در بین اغلب موسسات استفاده کننده از این مفهوم در ایران وجود ندارد.

بانک‌داری اجتماعی، مفهومی به مراتب فراتر از "مسئولیت اجتماعی سازمانی(CSR) " یا یک پروژه مقطعی اجتماعی است. در CSR صحبت از این است که بانک‌ها در عین حال که ماموریت اصلی خود را تجاری و اقتصادی می دانند، برای آن که کمکی نیز به جامعه خود کنند، سعی می‌کنند فعالیت هایی در حوزه مسئولیت اجتماعی تعریف نمایند. اما "بانک اجتماعی"، ماموریت اش توجه به جامعه و حفظ ارزش‌ها است و اولویت اول آن، ایجاد اثرات مثبت اجتماعی و/یا زیست محیطی است. در بانک اجتماعی، «توجه به جامعه» یک موضوع حاشیه‌ای و موقتی نیست و محور فعالیت های موسسه محسوب می‌شود. در بانک های اجتماعی، عملکردهای اقتصادی و مالی در مقایسه با اثرات مثبت اجتماعی و زیست محیطی از اهمیت کمتری برخوردارند. به زبان دیگر، سودآوری و عملکرد اقتصادی، ماموریت اول بانک های اجتماعی نیست. 

در این نشست، ضمن معرفی مفهوم بانک های اجتماعی و ارائه چندین مورد متنوع از تجارب بانک های اجتماعی در نقاط مختلف دنیا، نگاهی به وضعیت پیش روی بانک های اجتماعی در ایران هم خواهیم انداخت.

همچنین در قسمت انتهایی برنامه، کتاب «بانک های اجتماعی و آینده تامین مالی پایدار» که اخیرا توسط پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه صنعتی شریف ترجمه شده است، معرفی و نیز رونمایی می شود. کتاب "بانک‌های اجتماعی و آینده تامین مالی پایدار" نوشته اولاف وبر و اسون ریمر، یکی از کتابهای مرجع در این حوزه است و به طور نسبتا کاملی به تبیین مفاهیم مرتبط با بانک‌داری اجتماعی پرداخته است.

 


درباره نشست های «توسعه پایدار برای ایران»


سلسله نشست‌های «توسعه پایدار برای ایران» توسط مدرسه توسعه پایدار و با همراهی حامیان آن از مهر 1397 برگزار می‌شود. این نشست‌ها به بررسی مسائل مهم و اولویت‌های توسعه پایدار ایران در بخش‌های دولتی، خصوصی و مردمی و با نگاهی ویژه به تجارب منتخب داخلی و بین‌المللی و با هدف ترویج مفاهیم مرتبط و راه‌کارهای عملیاتی برای فعالین و علاقه‌مندان حوزه توسعه پایدار برگزار می‌شود.

 

جهت اطلاع از برنامه نشست های آینده می توانید عضو کانال تلگرام «مدرسه توسعه پایدار» یا خبرنامه آن شوید. همچنین گزارش نشست های پیشین در وبسایت مدرسه توسعه پایدار به آدرس www.sdschool.ir موجود است.


درباره مدرسه توسعه پایدار


«مدرسه توسعه پایدار»، عنوان یکی از برنامه های پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف است که تلاش دارد مخاطبان خود را با دنیای توسعه پایدار و تاثیرات آن بر حوزه های مختلف علم، کسب و کار و فعالیت های اجتماعی آشنا کند و مفاهیم مرتبط با این حوزه و تحولات جهانی مرتبط با آن را با نگاهی ویژه به راه کارهای عملیاتی برای ایران عرضه کند. برگزاری دوره های آموزشی جامع فصلی و نشست های ترویجی، انجام مطالعات پژوهشی مرتبط، برنامه‌های کارآموزی، و ... از جمله حوزه های فعالیتی مدرسه توسعه پایدار است.

برای اطلاعات بیشتر می توانید به وبسایت مدرسه (www.sdschool.ir) مراجعه کنید و نیز در کانال تلگرام و خبرنامه آن عضو شوید.

 

 

 
 

ارائه دهندگان

رحیم سرهنگی
رحیم سرهنگی
مدیر مرکز برنامه ریزی و توسعه بانک قرض الحسنه رسالت

دانشجوی دکترای مدیریت دانشگاه صنعتی شریف

هامون طهماسبی
هامون طهماسبی
پژوهشگر و مشاور حوزه توسعه پایدار و مسئولیت اجتماعی سازمانها

دانشجوی دکترای مدیریت دانشگاه صنعتی شریف

حسین عنبرستانی
حسین عنبرستانی
دبیر مرکز اطلاع رسانی شبکه توسعه اجتماعی رسالت
نوید خنوه
نوید خنوه
مدیر اجرایی برنامه سنجش پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف

دانش آموخته اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف

محمد ملکشاهی
محمد ملکشاهی
دانش آموخته اقتصاد و مدیر کسب و کار اجتماعی Nomad.tours

آدرس

تهران میدان تیموری-دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف-سالن دکتر مشایخی

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

مدرسه توسعه پایدار

مدرسه توسعه پایدار، عنوان یکی از برنامه های پژوهشکده سیاست گذاری دانشگاه صنعتی شریف است. این مدرسه که در واقع یک برنامه آموزشی خاص و هدفمند است، در تلاش است که مخاطبان خود را با دنیای توسعه پایدار و تاثیرات آن بر حوزه های مختلف علم و کسب و کار آشنا ک

رویداد های برگزارشده۹
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۱۰ نفر