رویداد به پایان رسیده است!
وبینار مدیریت زنجیره تأمین در بحران کرونا در تاریخ چهارشنبه ۱۸ تیر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
چهارشنبه ۱۸ تیر ساعت ۱۱:۳۰

وبینار مدیریت زنجیره تأمین در بحران کرونا

 • رایگان
 • آنلاین
 • کسب و کار
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


مدیریت زنجیره تامین یکی از مهم‌ترین حوزه‌های مورد توجه کسب‌وکارها به‌ویژه در بحران‌های اقتصادی است. زنجیره تامین شامل تمام کسب‌وکارها و واحدهایی است که به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم تامین‌کننده تقاضای مشتری نهایی هستند. بنابراین در صورت حذف یا کمرنگ شدن نقش هر کدام از این عوامل، زنجیره تامین به درستی عمل نکرده و نه‌تنها آن حلقه از زنجیره از کار باز می‌ماند بلکه ادامه فعالیت برای سایر حلقه‌ها نیز مختل خواهد شد. 

 

زنجیره تامین یک نگرش حرفه‌ای به واقعیت‌های عملیاتی روابط بازار است که به‌جای تمرکز صرف بر تحویل کالا، به مدیریت جریان نهاده‌ها و عملیات در شبکه‌ای از بازارها و بنگاه‌ها می‌پردازد تا با افزایش هماهنگی میان آنها، موجب ارتقای بهره‌وری و تاب‌آوری فعالیت‌های بازار و بنگاه، کاهش ریسک و هزینه آنها شود. شیوع ویروس کرونا باعث ایجاد شوک منفی سمت عرضه و سمت تقاضا شده و با تاثیرگذاری در زنجیره تامین، به تمام بخش‌‌های اقتصادی سرایت کرده است.

 

اما این تاثیرات تنها از جهت شوک عرضه و تقاضا نیست، بلکه مرتبط با پدیده دیگری تحت‌عنوان «شکست هماهنگی» نیز هست که بخشی از اثرات ثانویه شوک‌های عرضه و تقاضا است که منجر به ایجاد تغییرات شدید در انتظارات و الگوهای مدیریت ریسک فعالان اقتصادی، مصرف‌کنندگان و دولت می‌شود. ارکان اساسی زنجیره شامل تبادل اطلاعات، لجستیک (تبادل فیزیکی نهاده و ستاده) و تبادل اعتبار (مانیتور کردن جریان تبادل اطلاعات یا نهاده فیزیکی در قالب تراکنش‌های برخط) است که تحت تاثیر پدیده شکست هماهنگی دچار اختلال خواهند شد.

 

کرونا نخست با ایجاد توقف فعالیت‌های اقتصادی، بسته شدن کارخانه‌ها و رکود در بسیاری از فعالیت‌های بخش خدمات، سمت عرضه اقتصاد را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین با توجه به اثر مرگ و میر و کاهش نیروی انسانی و اثر بیماری بر کاهش فعالیت و بهره‌وری نیروی کار، شوک در طرف عرضه ایجاد می‌کند.  این عوامل با تاثیرگذاری مستقیم بر اشتغال، اثرات شوک را مضاعف می‌کنند.

 

در سوی دیگر در نتیجه شیوع کرونا، کاهش زیادی در تقاضا ناشی از تغییر در ترجیحات مصرف‌کننده عمدتا به‌دلیل ترس و در نتیجه تغییر الگوی مصرف را شاهد خواهیم بود. همچنین کاهش مسافرت‌های تجاری و گردشگری، تقاضای فعالیت‌های مرتبط با حمل‌ونقل، کاهش در خدمات آموزشی و کاهش سرگرمی و خدمات تفریحی نیز اتفاق می‌افتد که همگی این عوامل شوک سمت تقاضا را رقم می‌زنند.

 

 

به این موارد، کاهش و در برخی مقاطع زمانی توقف صادرات و واردات خصوصا به‌دلیل بسته شدن مرزهای زمینی توسط کشورهای منطقه از جمله عراق، افغانستان و ترکیه و مرزهای هوایی به‌ویژه ترکیه، گرجستان و امارات را نیز باید افزود که مستقیما منجر به کاهش تولید و فروش شده و اثرات شوک‌های سمت عرضه و تقاضا را مضاعف کرده‌اند.

 

در ادامه به‌دلیل پدیده «شکست هماهنگی»، استانداردها و مکانیزم‌های تبادل اطلاعات در زنجیره تامین سنتی یا ارگانیک، دچار ناکارآمدی شده و با بروز یک اثر دومینویی، شبکه تبادل اعتبارات را نیز دچار اختلال عملکرد خواهد کرد. علاوه بر آن، تبادل فیزیکی نهاده‌ها و ستاده‌ها نیز به‌دلیل ملاحظات بهداشتی مستقیما با توقف و اختلال مواجه می‌شود.

 

مشکلات فعلی کسب‌وکارها در مدیریت زنجیره تامین شامل موارد ذیل است:

 • عدم امکان دسترسی به اطلاعات دقیق در طول زنجیره تامین
 • نگرانی نسبت به انجام تعهدات طرف‌های قرارداد در طول زنجیره تامین و عدم اطمینان از تامین به موقع سفارش‌ها
 • تعطیلی برخی کسب‌وکارهای طول یک زنجیره و اثرات دومینویی آنها بر یکدیگر
 • متوقف شدن فعالیت برخی تولیدکنندگان به‌ویژه شرکت‌های بالادست و تامین‌کننده مواد اولیه مورد نیاز کسب‌وکارها در دیگر حلقه‌های یک زنجیره
 • از دست رفتن بازار و تقاضا برای کسب‌وکارهای پایین‌دست و خرده‌فروشی‌ها به‌عنوان نقاط نهایی فروش در زنجیره‌های تامین
 • افزایش هزینه‌های نگهداری کالاهای آماده تحویل به‌دلیل کاهش تقاضا و فقدان انبار به میزان مورد نیاز یا عدم امکان نگهداری برخی محصولات به‌دلیل فاسد شدن
 • عدم امکان حمل به موقع مواد اولیه، ملزومات تولید یا محصول نهایی در طول زنجیره تامین به دلایلی همچون کاهش نیروی کار فعال، محدودیت‌های تردد وسایل نقلیه، محدودیت تردد رانندگان خصوصا در حمل‌و نقل جاده‌ای و الزام به استفاده از ظرفیت محدود حمل‌ونقل ریلی
 • کاهش تولید در اثر کاهش نیروی کار به دلایلی اعم از تعطیلی واحد، تعدیل نیروی کار یا کاهش فیزیکی تعداد نیروی کار به‌دلیل تعطیلی موقت و شیفتی شدن
 • کاهش یا توقف تولید به‌دلیل کمبود نقدینگی ناشی از کاهش فروش، یا پرداخت هزینه‌های مازاد ناشی از شیوع ویروس نظیر هزینه‌های بهداشتی، لغو سفارش‌ها، افت تقاضا، از بین رفتن کالاهای فاسدشدنی و با تاریخ مصرف کوتاه‌مدت

 


سرفصل‌ها


 1. نگرش نوين به زنجيره تأمين
 2. مفهوم و شاخص‌های تاب آوری، ريسک و قابليت اطمينان زنجيره تأمين

 3. روش‌ها و ابزارهای افزايش قابليت اطمينان در زنجيره تأمين

مدرسان

 سيد فرشيد ايزدی
سيد فرشيد ايزدی
مدیر منطقه‌ای توسعه فروش شرکت نستله ایران

- مدیر منطقه‌ای توسعه فروش شرکت نستله ایران

- مدیر توسعه فروش شرکت پخش محصولات مهرام

- فارغ التحصیل دوره زنجیره تأمین MIT-SCALE امریکا - اسپانیا

- کارشناسی ارشد MBA از دانشگاه صنعتی شریف

- مشاور و طراح شبکه زنجیره تأمین در شرکت‌های پخش و فروشگاه‌های زنجیره‌ای

 فريدون ابراهيم‌زاده
فريدون ابراهيم‌زاده
معاونت فروش مدیرعامل و مدیر تولید سابق کاله

- معاونت فروش مدیرعامل و مدیر تولید سابق کاله

- عضو هیأت مدیره و مدیرعامل سابق شرکت پخش محصولات مهرام

- عضو هیأت مدیره و مؤسس سامانه پخش روغن اسپیدی

- مشاور مدیرعامل شرکت غذایی ب آ

- فارغ التحصیل از دانشگاه صنعتی شریف

برگزارکنندگان

اپوایزر - Apviser
اپوایزر - Apviser
مرکز تخصصی آموزش و مشاوره کسب‌وکار

برگزار‌کننده

آواتار

کریدور خدمات فناوری

کریدور خدمات فناوری تا بازار، با هدف کاهش زمان تجاری سازی و افزایش نرخ موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان شکل گرفته است. کریدور با شناسایی و ارزیابی خدمات توسعه فناوری و تشخیص نیازهای تجاری‌سازی امکان برآورده شدن آنها را فراهم نموده است.

رویداد های برگزارشده۵۵
رویداد های فعال۳
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۸۰ نفر