فناوری به وقت تبریز: «پایتون» از اشتیاق تا اشتغال

شروع رویداد
پنج‌شنبه ۴ آذر ۹۵ ۰۸:۰۰
پایان رویداد
پنج‌شنبه ۴ آذر ۹۵ ۱۸:۳۰
مکان رویدادتبریز
موضوع رویدادتکنولوژی / برنامه نویسی
اضافه به تقویم
فناوری به وقت تبریز: «پایتون» از اشتیاق تا اشتغال
برگزارکننده‌ی رویداد
تماس با برگزارکننده
۰۴۱۳۶۳۸۹۱۰۴
گزارش
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

زمان‌بندی کارگاه «پایتون» از اشتیاق تا اشتغال (Python” from Passion to Profession“)

پنج‌شنبه ۴ آذر
عنوانشروعپایان
نصب و راه‌اندازی نرم‌افزارهای پیش نیاز (اگر مسأله‌ای داشتید)۸۸:۳۰
بخش اول کارگاه۸:۳۰۱۳:۱۵
استراحت، عبادت، ناهار [مهمان Tabriz.IO] و...۱۳:۱۵۱۴
بخش دوم کارگاه۱۴۱۸:۳۰

فناوری به وقت تبریز: «پایتون» از اشتیاق تا اشتغال

نکات کلی:

  • ظرفیت هر کارگاه ۱۲ نفر است.
  • به شرکت‌کنندگان کارگاه‌ها، گواهینامه رسمی بیان (دو زبانه، با هولوگرام شرکت بیان و امضای مدیر عامل) اهدا می‌شود؛ گواهی‌نامه‌ها، پس از پایان یک دوره از کارگاه‌ها صادر و برای افراد ارسال می‌شود و البته در آن، عنوان کارگاه‌هایی ذکر خواهد شد که آن شخص در آنها حضور یافته است.
  • برای شرکت کنندگان هر کارگاه، کد تخفیف ۳۰ درصدی کارگاه‌های بعدی آن دوره ارائه می‌شود.
  • پس از هر کارگاه، دسترسی به ویدئوی مباحث ارائه شده برای شرکت کنندگان فراهم خواهد شد.
  • می‌توانید برای اطلاعات بیشتر به تارنمای Tabriz.IO مراجعه نمایید.
  • لطفاً هر پرسش، پیشنهاد و یا انتقادی را با ما مطرح فرمایید.

 

پایتون (Python)، یک زبان برنامه‌نویسی همه منظوره، سطح بالا، شیء گرا و مفسر است که مدل‌های مختلف برنامه‌نویسی (از جمله شیء گرا و برنامه‌نویسی دستوری و تابع محور) را پشتیبانی کرده و برای مشخص کردن نوع متغیرها از یک سامانه پویا و مدیریت خودکار حافظه استفاده می‌کند (از جاوا بهتر و نزدیک به C و C++). کلمات کلیدی و اصلی این زبان به صورت حداقلی تهیه شده‌اند و در مقابل، کتابخانه‌هایی که در اختیار کاربر است بسیار وسیع هستند که از آن به عنوان یکی از بزرگ‌ترین توانایی‌های پایتون یاد می‌شود و برای نمونه، در حوزه‌های گوناگون هوش مصنوعی، مهندسی داده‌ها و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرند.

سازمان‌های بزرگی که از پایتون استفاده می‌کنند، مانند گوگل، یاهو، ناسا، سرن، ویکی‌پدیا و…. همچنین رسانه‌های اجتماعی و خدمات برخط فراوانی می‌توان نام برد که کاملاً یا بخشی از آن‌ها با پایتون نوشته شده است، از جمله Reddit، Instagram، Dropbox، Youtube و…

در بسیاری از سامانه‌های عملیاتی، پایتون یک جزء استاندارد است؛ چون با بیشتر بخش‌های لینوکس انتقال داده می‌شود. بدین ترتیب، در Raspberry Pi پایتون به عنوان زبان اصلی کاربران خود انتخاب شده است، قسمت‌هایی از Ubuntu و OpenStack نیز با پایتون پیاده سازی شده‌اند و LibreOffice از جاوا به پایتون مهاجرت کرده است. همچنین این زبان به طور وسیعی در صنعت ایمنی اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر، پایتون با موفقیت در تعدادی از بسیاری از محصولات نرم‌افزاری به عنوان زبان اسکریپت نویسی تعبیه شده‌است: بسته‌های پردازش گرافیکی و پویانمایی دوبعدی و سه بعدی بسیاری چون Maya،  3ds Maxاز شرکت Autodesk و نیز Cinema 4D، Corel Paint Shop Pro، نرم افزارهای شبیه سازی مهندسی مانند Abaqus،  نرم افزارهای نقشه‌پردازی مانند ArcGIS و یا حتی بازی‌های مانند Civilization IV، Battlefield 2 و…

پایتون پروژه‌ای آزاد و متن‌باز توسعه‌یافته‌است و توسط بنیاد نرم‌افزار پایتون مدیریت می‌گردد. فلسفه ایجاد پایتون، تأکید بر دو هدف اصلی خوانایی بالای برنامه‌های نوشته شده و کوتاهی و بازدهی نسبی بالای آنهاست. بنابراین، بر خلاف برخی زبان‌های برنامه‌نویسی رایج دیگر که بلاک‌های برنامه در آکولاد تعریف می‌شوند (به‌ویژه زبان‌هایی که از گرامر زبان C پیروی می‌کنند) در زبان پایتون از نویسه فاصله و جلو بردن متن برنامه برای مشخص کردن بلاک‌های کد استفاده می‌شود؛ بدین ترتیب، در اینجا بلاک‌ها از ابتدا ظاهری مرتب دارند (منبع: دانش‌نامه آزاد ویکی‌پدیا).

پیش نیاز کارگاه

  • اشتیاق و علاقه به یادگیری تجربه‌ها و مهارت‌های کاربردی زبان‌های برنامه نویسی سطح بالا، در عمل
  • همراه داشتن لپ تاپ و نصب Anaconda (ترجیحاً Python 3.x)
  • اگر مشکلی در نصب و راه‌اندازی نرم‌افزارهای پیش نیاز داشتید، نیم ساعت قبل از شروع کارگاه حضور پیدا کنید تا از مباحث عقب نیافتید.

محتوای دوره

هدف از این کارگاه، آموزش عملیاتی و گام به گام مهارت‌های استفاده از زبان محبوب پایتون از سطوح مقدماتی تا پیشرفته است تا خود شرکت کنندگان از طریق انواع مثال‌ها و تمرین‌های کاربردی، با پایتون آشنا شده و استفاده حرفه‌ای از قابلیت‌ها و امکانات فراوان آن را فرا بگیرند.

«پایتون» از اشتیاق تا اشتغال

Python” from Passion to Profession“

[ Variables, expressions, and statements ]

[ Functions ]

[ Conditionals ]

[ Iteration ]

[ Strings ]

[ Tuples ]

[ Lists and List Algorithms ]

[ Dictionaries ]

[ Modules ]

[ Files ]

[ Classes and Objects ]

[ Exceptions ]

[ More Advanced Topics ]

 

ان شاء الله کارگاه بعدی نیز با همین روال برگزار خواهد شد که به یک استفاده پرکاربرد از پایتون می‌پردازد (یادآوری این نکته لازم است که برای شرکت کنندگان هر کارگاه، کد تخفیف ۳۰ درصدی کارگاه‌های بعدی آن دوره ارائه می‌شود، پس برای کسانی که در کارگاه «پایتون» از اشتیاق تا اشتغال ثبت نام کنند، کد تخفیف ۳۰ درصدی کارگاه استفاده از پایتون برای استخراج داده از وب و همچنین کارگاه‌های بعدی این دوره ارائه می‌شود):

فناوری به وقت تبریز: استفاده از پایتون برای استخراج داده از وب

وجود داده، پیش نیاز پردازش و تحلیل داده در مهندسی داده است؛ گاهی داده به صورت دادگان آماده در دسترس پژوهشگران قرار می‌گیرد و گاهی هم نیاز است آن را از منابع مختلف همچون وب استخراج کنیم. در کارگاه استخراج داده از وب، بر آنیم که طریقه استفاده از اینترنت را به عنوان یک منبع عظیم و مفید داده بوسیله زبان برنامه نویسی پایتون یاد بگیریم.

در این میان خواهیم آموخت که چگونه صفحات وب را خوانده، تجزیه کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را از آن استخراج کنیم. همچنین با معماری صفحات html، فایل‌های json و xml آشنا خواهیم شد و بوسیله فریم ورک Scrapy (دهمین کتابخانه پرطرفدار پایتون در GitHub) به خزش روی صفحات سایت‌های مختلف خواهیم پرداخت. در انتها نیز در قالب یک پروژه، استخراج تمامی داده‌های یک سایت خبری و یا یک سایت خرید کالا را مرور می‌کنیم.

Web Scraping using Python

[ Introduction to Data Scraping ]

[ Working With APIs ]

[ XML, JSON and the REST Architecture ]

[ Parsing Html ]

[ Regular Expression ]

[ XPath and CSS Selector ]

[ Web Scraping Using Scrapy ]

[ Writing a Crawler ]

معرفی مدرس

«محمد مهدی نعمت الهی» دانشجوی دکتری هوش مصنوعی و مدیر واحد پردازش زبان‌های طبیعی «شرکت بیان» هستند.

آدرس:تبریز آبرسان، طبقه جنب قنادی پاک، مجتمع فنی تهران، شعبه تبریز