رویداد به پایان رسیده است!
تلسکوپ ویکند در تاریخ پنج‌شنبه ۱۵ آذر به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
پنج‌شنبه ۱۵ آذر ساعت ۱۸:۰۰

تلسکوپ ویکند

 • ۷۵,۰۰۰ تومان
 • گرمسار
 • علوم پایه
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


آخر هفته‌های نجومی با کارشناسان مجله نجوم

تلسکوپ ویکند ۱۵ آذر

 

تلسکوپ ویکند، رویدادی نجومی است که آخر هفته‌ها در رصدگاه‌هایی با آسمان پرستاره در خارج از شهر برای رصد و عکاسی از آسمان شب برگزار می‌شود. البته در پنجشنبه‌شب‌هایی که شرایط ماه و پیش‌بینی وضع هوا برای رصد مناسب باشد.

در تلسکوپ ویکند، شما در یک شب رصدی با سه برنامه رصد یا عکاسی کارگاهی با موضوعات و مدرسی از پیش تعیین شده شرکت می‌کنید.

تلسکوپ ویکند برای آنهایی است که می‌خواهند با کمترین هزینه و بیشترین بازدهی، رصد و عکاسی نجومی را به صورت عملی زیر نظر رصدگران و عکاسان نجومی مجرب مجله نجوم بیاموزند.

فقط کافی است برنامه کارگاه‌های رویداد این هفته را ببینید تا اگر برایتان مناسب بود ثبت نام کنید. سپس کافی است ابزار رصدی (تلسکوپ یا دوربین دوچشمی یا دوربین عکاسی و ...)، لوازم اولیه طبیعت‌گردی (لباس مناسب استقرار در هوای سرد، کیسه خواب و چادر مسافرتی) و از همه مهم‌تر امکان سفر با خودروی شخصی را داشته باشید. از اینجا به بعد فقط اندکی به چاشنی علاقه‌مندی به دنیای نجوم و کار با ابزارهای رصدی نیاز دارید تا وجب به وجب آسمان را زیر نظر کارشناسان مجله نجوم کاوش کنید.

فرایند حضور در تلسکوپ ویکند به این ترتیب است که پس از قطعی شدن ثبت نام با دریافت آدرس و لوکیشن محل برگزاری رویداد از همکاران مجله نجوم از طریق واتساپ یا تلگرام، راس ساعت اعلام شده در برنامه کارگاه‌های تلسکوپ ویکند با خودروی شخصی در رصدگاه حاضر خواهید شد و به مدرس و دیگر همراهانی که در این رویداد ثبت نام می‌کنند ملحق می‌شوید.نخستین تلسکوپ ویکند 15 آذر در رصدگاه آبسرک، در نزدیکی ده‌نمک (دسترسی از جاده سمنان) با تدریس مهندس کاظم کوکرم، مدرس نجوم و از همکاران تحریریه مجله نجوم برگزار می‌شود.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

برنامه رصدی تلسکوپ ویکند 15 آذر از این قرار است:

کارگاه اول: پیدا کردن صورت‌های فلکی با نقشه از ساعت 18:30 تا 20

صرف شام(پذیرایی شام برعهده مجله نجوم است)

کارگاه دوم: آماده‌سازی تلسکوپ برای رصد (بالانس، هم‌خطی، اجزا و ...) از ساعت 20:30 تا 22

استراحت

کارگاه سوم: نقشه‌خوانی و استفاده از اطلس‌های آسمان شب از ساعت 22:30 تا 24

رصد آزاد

 ----------------------------------------------------------------------------------------------------

ثبت نام و شرکت در این رویداد برای تمام علاقه‌مندانی که امکان سفر با خودروی شخصی و وسایل استقرار در طبیعت را دارند آزاد است.

 

درباره مدرس تلسکوپ ویکند ۱۵ آذر ۹۷:

کاظم کوکرم، متولد 1362 در تهران، منجم آماتور، روزنامه‌نگار علم و فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی منابع طبیعی از دانشگاه تهران است. وی تدریس در زمینه نجوم را از سال 1385 در رصدخانه زعفرانیه و پس از آن در مجله نجوم آغاز کرده است.

او که از برندگان چهارمین ماراتن مسیه ایران در سال 1383 بوده است، از سال 1385 همکاری با کمیته رقابت‌های رصدی شاخه آماتوری انجمن نجوم ایران برای برگزاری و داوری ماراتن مسیه و سپس همکاری در طراحی رقابت رصدی عبدالرحمان صوفی رازی را آغاز کرد. وی از سال 1384 همکاری‌اش را با مجله نجوم در نگارش مقالاتی در زمینه‌ی رصدهای نجومی پی گرفت. از سال 1385 به تیم کارشناسان برنامه تلویزیونی «آسمان شب، طبیعت فراموش شده» در شبکه 4 سیما پیوست و پس از آن با برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی مختلفی در نقش کارشناس نجوم و روزنامه‌نگار علم همکاری کرده است.

کاظم کوکرم از سال 1387 به عضویت کمیته نجوم و اخترفیزیک باشگاه دانش پژوهان جوان درآمد و تا سال 1390 طراح سوال بخش نجوم رصدی در المپیاد نجوم و مدرس نجوم رصدی اعضای تیم ملی المپیاد دانش آموزی نجوم ایران بود و در این مسیر ده‌ها دانش‌پژوه تیم ملی الم\یاد نجوم ایران را آموزش داده است.

در سال 1388 و مقارن با سال جهانی نجوم در کنار جمعی از منجمان آماتور ایرانی از طراحان پروژه ویژه StarPeace برای سال جهانی نجوم بود که به عنوان یکی از پروژه‌های میراث این سال از طرف اتحادیه بین‌المللی نجوم (IAU) معرفی شد.

عضویت او در تیم طراح و برگزار کننده دو دوره جشنواره نجوم قشم با هدایت موسسه مدار 27 درجه قشم از جمله کارهایی بود که موجب شد نجوم آماتوری در ایران افق جدیدی از فعالیت‌های متنوع را به خود ببیند.

کاظم کوکرم همچنین سرویراستار علمی ویراست دوم فرهنگنامه نجوم و فضا از انتشارات نشر طلایی بوده است که در فهرست سی و سومین دوره‌ی کتاب‌های شایسته تقدیر کتاب سال جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت.

او در حال حاضر علاوه بر همکاری با تحریریه مجله نجوم، در سمت دبیر گروه دانش روزنامه جام‌جم مشغول به کار است.

 

 

توضیحات مهم:

 • زیرانداز، لباس گرم برای شب و لباس خنک برای روز، چراغ قوه با نور قرمز و سایر وسایل شخصی شامل لیوان، قمقمه، کارت شناسایی، دفترچه بیمه، داروهای شخصی، کیسه خواب و پتوی مسافرتی و... را همراه داشته باشید.
 • تدارک شام برعهده مجله نجوم است.
 • آوردن همراه از بستگان درجه یک (فقط پدر، مادر و همسر) برای دانش‌آموزان و خانم‌ها شامل هزینه‌های ورودی رصدگاه خواهد بود که برای تسهیل حضور با تخفیف آن‌ها نرخ ویژه‌ و بلیت جداگانه‌ای در زمان ثبت نام تعریف شده است که لازم است نسبت به تهیه آن اقدام نمایید. پذیرش سایر همراهان مستلزم خرید بلیت عادی تلسکوپ ویکند است. از پذیرش همراهان بدون ثبت نام معذوریم.
 • مجله نجوم برای اطمینان از صاف بودن آسمان تا ساعت 12 ظهر روز برگزاری تلسکوپ ویکند، پیش‌بینی‌های هواشناسی را بررسی می‌کند و در صورت ابری بودن آسمان در بیش از نیمی از شب، ضمن اعلام لغو برنامه، هزینه‌های واریز شده را به ثبت نام کنندگان عودت می‌دهد. در صورتی که آسمان بعد از این ساعت و برخلاف پیش‌بینی‌های قبلی هنگام برگزاری برنامه ابری شود، با توجه به رزرو محل رصد، حضور مدرس و غیرقابل پیش‌بینی بودن شرایط، قادر به عودت وجوه واریزی نخواهد بود.
 • ظرفیت برنامه محدود است و اولویت با مسافرانی است که زودتر ثبت نام خود را نهایی می‌کنند. در صورت تکمیل شدن ظرفیت، حتی در صورت به پایان نرسیدن مهلت ثبت نام، از پذیرش سایر متقاضیان گرامی معذور خواهیم بود.

نکته بسیار مهم:  در صورت انصراف پس از ثبت نام، امکان عودت وجه پرداختی وجود ندارد.

 

 

چند نکته درباره تکمیل فرم ثبت نام 

 • لطفا اسامی و همه مشخصات تک‌تک همراهان را جداگانه وارد کنید و از کپی کردن مشخصات نفر اول برای سایر همراهان خود جدا بپرهیزید.
 • لطفا نام و نام خانوادگی و  کلیه مشخصات خود را در قسمت‌های مشخص شده به فارسی تایپ کنید و از استفاده از حروف انگلیسی به جز قسمتی که مشخصا ذکر شده باشد اجتناب کنید. 
 • لطفا کلیه اطلاعات فرم از جمله بخش‌های مربوط به گروه خونی و بیماری‌های احتمالی را با دقت و حوصله تکمیل کنید و از این طریق ما را در ارائه خدمات بهتر و تامین ایمنی و سلامت خود و همراهانتان در این برنامه یاری دهید.

 

برای اطلاعات بیشتر می‌تونید با دفتر مجله نجوم تماس بگیرید:
 ۰۲۱-۸۶۰۴۶۱۴۸

 

آدرس

گرمسار روستای آبسرک

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

مجله نجوم

مجله نجوم، نخستین ماهنامه اخترشناسی در خاورمیانه است که از مهر 1370 بطور پیوسته منتشر می‌شود.

رویداد های برگزارشده۳۷
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۶۰ نفر