رویداد به پایان رسیده است!
تحقیقات کاربر در تجربه کاربری (User Research) در تاریخ چهارشنبه ۵ دی به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

رویدادهای زیر را به شما پیشنهاد می‌کنیم

چهارشنبه ۲۱ خرداد

Heuristic Evaluation

  • از ۸۰,۰۰۰ تومان
آواتارآکادمی دوسنت
پنج‌شنبه ۲۲ خرداد

ارزیابی تجربه کاربری (UX Evaluation)

  • از ۹۵۰,۰۰۰ تومان
آواتارآکادمی دوسنت
یک‌شنبه ۱۸ خرداد

سرتان را خلوت کنید.

  • رایگان
آواتارسبحان قاسمیان
کاور
چهارشنبه ۷ آذر ساعت ۱۵:۰۰

تحقیقات کاربر در تجربه کاربری (User Research)

  • رایگان
  • تهران
  • تکنولوژی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.


آکادمی دوسنت

آکادمی دوسنت

اولین مرکز آموزش تجربه کاربری (UX) در ایران

 

 

اطلاعات دوره

نام دوره: تحقیقات کاربر در تجربه کاربری
طول دوره: 25 ساعت
سطح دوره: متوسط
زمانهای برگزاری دوره: 7 آذر / 14 آذر / 21 آذر / 28 آذر / 30 آذر
پیشنیاز: ندارد
گواهینامه معتبر: دارد

 

درک درست از مخاطب اصل اولیه یک تعامل با کیفیت است. بدون درک واقع گرایانه از کاربر طراحی تلاشی است زیبا اما ناپایدار.

اگر دنیای مجازی را  به یک انسان تشبیه کنیم، تجربه کاربری همان دنیای پزشکی و طراح تجربه کاربری هم پزشک محسوب میشود. هنگامی که  شخصی بیمار می شود، پزشک قصد معالجه او چندین عامل را  باید بررسی کند. ابتدا از معاینات (مصاحبه) حضوری و گاها غیر حضوری و بر اساس بیان از طرف بیمار مشکل را بررسی می کند. سپس ممکن است برای اطلاعات بیشتر نیز دست به معاینات فیزیکی و اعلام  شواهد از سوی بیمار بزند. در بسیاری از موارد هم برای اطمینان خاطر بیشتر پزشک معالج اقدام به تجویز آنالیز های جانبی مانند انواع آزمایشات مربوطه، تصویر برداری ها و اسکن ها و موارد این چنینی (تحقیقات کاربری) کند.

در دنیای مجازی هم  همین اتفاق رخ میدهد. زمانی که  بخواهیم مشکلی از کسب و کار را حل نماییم یا حتی آن کسب و کار را بهبود ببخشیم، به داده های واقعی و قابل اعتماد نیاز داریم، این داده ها و اطلاعات را به راحتی میتوان از تحقیقات کاربری و روش های که برای آنالیز های آن است بدست آوریم.

یک استراتژی موثر برای درک عمیق و شناخت نیازهای کاربران تحقیقات کاربری است. به کلام تخصصی تر تحقیقات کاربری، یک گام بسیار مهم برای انتخاب راه حل های کارآمد طراحی و تولید محصولات  یا سرویس های هوشمند که به صورت عملی برطرف کننده ی نیازهای کاربر و فراتر از آن است.

 

چرا تجربه کاربری مهم است؟

همان طور که در قسمت  اول صحبت شد، تحقیقات باعث می شود تا فرایند طراحی را شفاف و روشن انجام دهیم و کورکورانه در مسیر کار قدم برداشته نشود. تحقیقات کاربری مبحثیست که همه طراحان  در اهمیت دادن به آن اتفاق نظر دارند. از طرفی هم چون تجربه کاربری یک  فرایند کاربر محور است، اهمیت این  مساله دو چندان می شود. تحقیقات کاربری علاوه براین ها به الهام بخشیدن به طراحان در فرایند طراحی، ارزیابی راه حل و ها و نتایج بدست آمده از تحقیقات و همینطور ارزیابی و اندازه گیری تاثیرات تصمیمات کمک خواهد بود. همچنین به تیم طراحی هم کمک میکند تا دید روشنی از چشم انداز محصول داشته باشند و کاربران را خوب بشناسند، در نتیجه طرح هایی را خلق خواهند کرد که  واقعا مطلوب کاربران و مخاطبان هدف شما هستند. اگر از دید کسب و کاری هم به آن نگاه کنیم باعث فهم بیشتر در نرخ بازگشت سرمایه هم می شود و خطاهای را که ممکن است بعد ها در فرایند پیاده سازی و فروش اتفاق بیافتد را به حداقل میرساند. 

 

کاربران چه کسانی هستند؟

  • کاربران ما چه کسانی هستند؟ چه نیازهای دارند؟
  • چطور نیاز های خود را پیدا میکنند و چطور آنها را برطرف می کنند؟ 
  • چه چیزی می خواهند و به دنبال چه هستند؟
  • چطور مقصود خود را بدست می آورند ؟
  • الان چه کار می کنند یا دوست دارند چه کاری انجام دهند؟ 
  • دوست دارند کارهایشان را چگونه انجام دهند؟

 

به عنوان یک طراح باید همیشه در پی جواب دادن به همه ی این سوالات باشید. ما آدم ها هم نیازهای مشترک و هم نیازهای غیر مشترکی داریم، ولی حتی در نیازهای مشترک  نیز گاها اختلاف های زیادی داریم که  بیشتر آنها از دید کمی و کیفی بررسی می شوند. مثلا همه ما مسافرت را  دوست داریم اما در چه شرایطی، چگونه، چرا و به کجا در مورد یک دیگر متفاوت است.

کاربران همان انسان های دنیای ما هستند که در مواقع و شرایط مختلف رفتار های مختلفی نشان می دهند. به عوامل این رفتار ها و واکنش ها با استفاده از تکنیک های تحقیقات کاربر می توان دسترسی پیدا کرد. تحقیقات کاربری با  دو مجموعه تکنیک کیفی و کمی شروع به کار می کند. جمع آوری اطلاعات، مصاحبه ها، نظر سنجی ها، پرسش نامه ها، مشاهده، تمرکز گروهی، آنالیز و بررسی وظایف، طوفان فکری، ایجاد پرسونا، داستان سرای کاربر، نقشه سفر مشتری و بسیاری از تکنیک های دیگر زیرمجموعه این فیلد از تجربه کاربری هستند که به شما در داده پردازی و شناخت کاربران کمک خواهند کرد.

 

کلام آخر:

در این دوره  تمرکز اصلی را در آموزش اصول و بنیان های اساسی و مهم قرار داده ایم تا در آینده بدون شک و بدون اغراق از بهترین های حوزه تخصصی خود شوید و بتوانید به کسب و کاری که در آن مشغول به کار هستید مفید واقعه شده و رضایت هم کاربران و هم کارفرمایان خود را جلب کنید.شیرین شمس
شیرین شمس
مشاور ارشد تجربه کاربری
آکادمی دوسنت
آکادمی دوسنت
طراح و مجری دوره های تخصصی UX

توضیحات


اگر بیش از 5 نفر هستید، جهت دریافت کد تخفیف با ما تماس بگیرید.

88490409

www.docent.ac

 برگزار‌کننده

آواتار

آکادمی دوسنت

هر آنچه از دنیای آموزش میخواهید. شبکه ، امنیت شبکه ، دیتاسنتر توسعه نرم افزار و تجربه کاربری نرم افزارهای مهندسی و کاربردی و ...

رویداد های برگزارشده۱۴۹
  • شروع: چهارشنبه ۷ آذر ساعت ۱۵:۰۰
  • پایان: چهارشنبه ۵ دی ساعت ۲۰:۰۰

آدرس: تهران کریمخان زند، بین خیابان قرنی و ایرانشهر، پلاک 182، واحد 2