رویداد به پایان رسیده است!
دوره طراحی مبتنی بر تجربه کاربری (UX Design) در تاریخجمعه ۹ تیربه پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)

دوره طراحی مبتنی بر تجربه کاربری (UX Design)

شروع:
پنج‌شنبه ۸ تیر ۹۶ ۰۹:۰۰
پایان:
جمعه ۹ تیر ۹۶ ۱۵:۰۰
دوره طراحی مبتنی بر تجربه کاربری (UX Design)
برگزارکننده‌ی رویداد
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

آکادمی دوسنت

اولین مرکز آموزش تجربه کاربری (UX) در ایران برگزار می کند

 اطلاعات دوره

نام دوره: UX Design
طول دوره: 10 ساعت
سطح دوره: مقدماتی و متوسط
پیشنیاز: UX Fundamentals
گواهینامه معتبر: دارد
گواهینامه خارجی: آکادمی TCKIT آلمان (با احتساب هزینه)

طراحی در فرآیند تجربه کاربری اصلی‌ترین نقش را ایفا می کند. خروجی تمامی فعالیت‌ها در انتها توسط طراحان تجربه عینیت پیدا کرده و در اختیار کاربران قرار می‌گیرد. به همین جهت، این بخش از حوزه تجربه کاربری از اهمیت بسیاری برخوردار است. دوره مقدماتی بر طراحی مبتنی بر تجربه کاربری با هدف آشنایی علاقه‌مندان با مفاهیم پایه‌ای، اصول و روش‌های طراحی و ارائه یک مسیر کلی برای رسیدن به طراحی نهایی شده است. علاقه‌مندان در این دوره با مفاهیم لازم برای یادگیری فرآیند طراحی در قالب سه بخش زیر آشنا می‌شوند:
بخش اول: فرآیند طراحی
قبل از شروع هر کاری، لازم است تا شرکت کنندگان با داستان مرحله طراحی و فعالیت های آن آشنا گردند. لذا در این بخش آنها با مفاهیم مدل طراحی کاربر محور (User-Centered Design) آشنا شده و اصول تفکر طراحی (ِDesign Thinking) را فرا می‌گیرند. در ادامه ترسیمی از فرآیند طراحی مبتنی بر تجربه کاربری ارائه شده و گام‌های اصلی در این بخش معرفی و بررسی خواهند شد.
بخش دوم: استراتژی محتوا ، معماری و طراحی اطلاعات
با توجه به نقش پر رنگ ارائه محتوا و اطلاعات در بهتر شدن طراحی، بخش دوم دوره به تبیین مفاهیم مرتبط با محتوا و اطلاعات، اهمیت آنها و فعالیت های مرحله طراحی برای آماده سازی و استفاده از آنها می پردازد. شرکت‌کنندگان در این بخش با نحوه مرتب سازی و سازماندهی اطلاعات و ارائه مناسب آن به کاربران با توجه به نوع محصول و خدمات و همچنین نیازهای کارکردی و کاربری آنها آشنا می شوند.
بخش سوم: طراحی تعاملی
در روز دوم و بخش آخر دوره، مفاهیم مرتبط با طراحی تعاملی شامل اصول و الگوهای طراحی، نمونه سازی اولیه و تعاملی، Typography، ابزارهای طراحی، سیستم های طراحی، طراحی واکنش‌گرا، طراحی برای موبایل، خروجی ‌های فاز طراحی و ... مورد بررسی و بحث قرار می‌گیرد. شرکت‌کنندگان در انتها در یک کارگاه کوتاه مدت، مفاهیم یادگرفته شده در دوره را به صورت گروهی در قالب انجام یک پروژه مورد استفاده عملی قرار می‌دهند.

طراحی تجربه کاربری چیست؟

وب سایت ها و برنامه های تحت وب به طور گسترده، وارد تکنولوژی ها و متولوژی های صنعتی ما شده اند. برای تبدیل یک تجربه معمولی به تجربه ایی قدرتمند و تاثیر گذار چه باید کرد؟

صرفنظر از مقدار تغییرات در روند طراحی محصول، وب سایتی موفق می باشد که پاسخ گوی یکی از موارد زیر باشد:

  • کاربران چه برداشتی از محصول شما دارند؟
  • محصول شما به راحتی قابل استفاده است؟
  • استفاده از محصول چقدر لذتبخش می باشد؟

این سوالات معمولا در ذهن کاربران شما مطرح می شود و عوامل مهمی است تا آنان را به کاربران دائمی تان تبدیل کند.

تجربه کاربری چیست؟

تجربه کاربری (UX)  احساس فرد در تعامل با سیستم شماست. این سیستم ممکن است یک وب سایت یا یک برنامه تحت وب و یا دسکتاپ باشد. بطور کلی در زمینه های مدرن، هرگونه تعامل انسان با کامپیوتر را شامل می شود.

کسانی که در زمینه تجربه کاربری کار میکنند (طراحان تجربه کاربری) احساس کاربر در برخورد با سیستم، تسهیل در روند کاربری، درک اهداف سیستم و بهره وری و عمکرد کاربران را مورد ارزیابی قرار می دهند.

طراحی تجربه کاربری برای گرفتن جواب مثبت به تمامی موارد بالا می باشد.

طراحان تجربه کاربری سیستم های جزئی تر و روند های سیستم را بررسی می کنند. ممکن است آنان روند پرداخت در یک وب سایت تجاری را برای ارائه روندی آسان و رضایتبخش مورد ارزیابی قرار دهند.

آنان با بررسی عملکرد روندهای جزئی، نحوه عملکرد کاربران و فرم هایی که کاربران پر میکنند به اطلاعات زیادی دست پیدا می کنند.

 در مقابل سایر رشته های مرتبط با وب، تجربه کاربری شاخه ی جدیدی است. اصطلاح "تجربه کاربری" توسط دکتر دونالد نورمن، محقق علوم شناسی که برای اولین بار به توصیف اهمیت طراحی کاربر محور (با توجه به اینکه طراحی باید بر اساس نیازها و خواسته های کاربران باشد.) پرداخت، ابداع شد.

چرا تجربه کاربری مهم است؟

امروزه، با تاکید بسیاری که بر طراحی کاربر محور شده است بیان اهمیت تجربه کاربری برکسی پوشیده نیست. به بیان ساده تر: تجربه کاربری چون به نیاز کاربران رسیدگی می کند اهمیت دارد. کافیست بگوییم؛ چون برای همه، حس رضایتمندی ایجاد می کند مهم است.

قبلاً ما و مشتریانمان به دو نکته توجه می کردیم:

  • آنچه که به نظر خودمان عالی به نظر می رسید.
  • آنچه که مشتری ما درخواست می کرد.

بر اساس این تفکر محصول نهایی برای خودمان طراحی شده بود، تمرکز بر زیبایی و برند برای کاربران، کسانی که می خواستند با وب سایت تعامل داشته باشند، کافی نبود و هیچگونه علمی بر عملکردمان وجود نداشت. این کار صرفاً برای بدست آوردن نتیجه بهتر، به دلایل همچون خلاقیت یا چون مشتری از ما خواسته بود، انجام می دادیم.

 اما در این دهه، شاهد تحول گسترده ای در زمینه وب بودیم. که دلیل آن فقط فراگیر شدن وب نیست بلکه به دلیل پیچیدگی، محتواهای ارزشمند و تاثیرگذار با طرحی کاربری خوب می باشد. بعلاوه کاربران با روش های مختلف همچون موبایل، کامپیوتر و مرورگرهای مختلف و نحوه های اتصال های اینترنتی گوناگون به وب سایت های دسترسی دارند. با تمام این تغییرات، وب سایت هایی قوی ایستاده اند که تعامل با آنان لذت بخش بوده است. امروزه وب سایت هایی باید بسازیم که کاربر محور باشند.

 چه مواقعی استفاده از طراحی تجربه کاربری مفید است؟

- گفته می شود در تمامی سیستم های تحت وب به راحتی می توان ارزیابی قابل اطمینان و طراحی کاربر محور، پیاده سازی کرد. ولی بررسی همه جانبه این طراحی مشکل است. ما در یک مدینه فاضله زندگی نمی کنیم و منابع نامحدود هم نداریم. از این رو اولویت بندی و شناخت نقطه ضعف ها بر عهده طراحی تجربه کاربری و طراحان تجربه کاربری می باشد.


- در سیستم های پیچیده بین طراحی و معماری سیستم تداخل به وجود می آید. درحالی که سرمایه گذاری و تخصیص چندین نیرو برای طراحی تجربه کاربری برای یک وب سایت ایستای ساده الزامی نیست. ولی برای وب سایت های چند وجهی و فروشگاه های الکترونیکی برنامه های تعاملی تحت وب و... طراحی تجربه کاربری بسیار سودمند است.


- کار با سیستم هایی که هزاران تعامل با کاربر دارد، باید حس ارزشمندی، رضایتمندی و کارآمدی در تعامل با سیستم را به کاربر القا کند. طراحان با غفلت در مورد تجربه کاربری خسارات زیادی را متحمل خواهند شد.


- استارت آپ ها و شرکت های کوچکتر معمولا منابع کافی برای استخدام طراحان تجربه کاربری ندارند.

 

- در این وضعیت آموزش کارمندان موجود (به ویژه طراحان وب) از استخدام متخصص تمام وقت بیشتر به شما کمک کند. با این حال اعمال تجربه کاربری قوی در اولین نسخه از محصول یا خدمات می تواند توجه کاربران را جلب و آنان را به کاربران همیشگی تبدیل کند. اما به عنوان صاحب یک استارت آپ، ممکن است گاهی منابع کافی برای استخدام طراح تجربه کاربری نداشته باشید.

 

- شرکت هایی که برای سازمان های کوچک و متوسط کار می کنند، مستلزم رعایت هزینه اندک و اولویت هزینه متناسب با بودجه مشتری هایشان هستند. در این موارد اولویت بیشتر ساخت محصول می باشد و کمتر به  برنامه ریزی و طراحی، تحقیق و آنالیز پرداخته می شود. پروژه هایی با بودجه اندک به سمت ارائه محصول نهایی هدایت  می شود. این بدان معنی نیست که این پروژه ها نیازمند طراحی تجربه کاربری نباشند یا از آن بهره ای نمی گیرند، بلکه در پروژه های کوچک یا متوسط این نیاز کمتر احساس می شود.

 

- با یک منطق ساده افزودن تجربه کاربری به فرآیند تولید وب سایت های سنتی باعث افزایش زمان تولید می شود. به عبارتی برای تجربه کاربری باید زمان صرف شود. طراحان تجربه کاربری با بررسی روند، تعامل و وظایف ها در وب سایت سنتی این زمان را برای طراحان وب و برنامه نویسان کاهش می دهند. در نتیجه؛ در هزینه و زمان مخاطبان محصول، یعنی همان کاربران هم صرفه جویی خواهد شد.

مهندس علیرضا نیکوکار

مهندس علیرضا نیکوکار

طراح، مشاور و استراتژیست تجربه کاربری

آکادمی دوسنت

آکادمی دوسنت

جهت دریافت کد تخفیف برای ثبت نام بیش از 3 نفر با ما تماس بگیرید 

021-88929645

www.docent.ac

 

        مجوزهای مرکز آموزش دوسنت:

        ✅ مجوز سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور

        ✅ مرکز آموزش مدیریت دولتی (ریاست جمهوری)

        ✅ مجوز شورایعالی انفورماتیک کشور

        ✅ عضو سازمان نظام صنفی رایانه ای استان تهران

        ✅ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (در دست بررسی)

        ✅ قرارداد همکاری با آکادمی TCKIT آلمان


آدرس:تهران کریمخان زند، خیابان استاد نجات الهی(ویلا)، بین خیابان ورشو و سپند، بن بست هشتم، پلاک 9، زنگ 2، ساختمان نت سولار