رویداد به پایان رسیده است!
رویداد کار آفرینی ویتا در تاریخ دوشنبه ۱۴ امرداد به پایان رسیده است. (جزئیات بیشتر)
کاور
جمعه ۱۴ تیر ساعت ۱۴:۰۰

رویداد کار آفرینی ویتا

  • رایگان
  • تهران
  • کارآفرینی
مهلت ثبت‌نام برای این رویداد به پایان رسیده است.

توضیحات


کتابخانه ملی و مرکز اسناد ایران به عنوان بزرگترین پایگاه اطلاعاتی ایران تصمیم گرفته است منابع خود را در اختیار علاقمندان به کار آفرینی و تکنولوژی به خصوص متخصصین داده و هوش مصنوعی قرار دهد تا این منابع بتواند موقعیتی برای ایجاد کسب وکارهای نوین و همچنین خلق تکنولوژی های جدید در خصوص رفع نیازهای این مجموعه و مجموعه‌های مشابه، ایجاد نماید. در این راستا شتابدهنده نوین تک با همکاری این مجموعه اقدام به برگزاری رویداد کارآفرینی ویتا کرده است.

مخاطبین این رویداد علاقمندان و متخصصین در هر یک از سه  زمینه  و عناوین زیر هستند:

1- حل چالش های کتابخانه ملی و مرکز اسناد

کتابخانه ملی لیستی حاوی از بیش از 37 چالش جذاب را منتشر کرده و علاقمندان میتوانند اقدام به حل این چالش‌ها نموده و در طول مسیر از راهنمایی‌ها و زیر ساخت‌های این مرکز و همچنین مربیان تخصصی نوین‌تک بهره مند شوند و در نهایت در صورت ایجاد راهکار مناسب با کتابخانه ملی وارد همکاری شوند.

لیست کامل چالش های ذکر شده را میتوانید در سایت رویداد به آدرس www.vitaevent.ir مشاهده کنید:

2- تکمیل زنجیره ارزش منتهی به کتابخانه ملی و مرکز اسناد

وجود حجم عظیمی از داده‌های تاریخی و رسمی کشور موقعیتی برای ایجاد کسب وکارهای مربوط به این زمینه را فرآهم می‌آورد و تیم‌ها می‌تواند با در اختیار گرفتن نمونه‌هایی از این اطلاعات کسب وکارهای خود را طراحی و ایجاد نمایند و در صورت موفقیت در این زمینه نوین‌تک و کتابخانه ملی میتوانند به عنوان حامی و سرمایه‌گذار در ادامه مسیر توسعه کسب کار تیم ها، آنها را همراهی کنند.

3- فرصتی طلایی برای متخصصین هوش مصنوعی و داده

یکی از چالش‌های اصلی توسعه کسب وکارهای هوش مصنوعی و داده‌کاوی، نبود داده‌های فارسی در فرمت و حجم مناسب است و کتابخانه ملی با در اختیار قرار دادن میلیون‌ها رکورد داده در بیش از 10 دسته مختلف، فرصتی مناسب برای توسعه‌دهندگان در این زمینه قرار می‌دهد و تیم‌های موفق شانس جذب سرمایه از این مجموعه و همچنین حضور در شتابدهی شتابدهنده نوین تک را خواهند داشت.

لیست اطلاعات و زیر ساخت‌هایی که کتابخانه ملی می‌توانند در اختیار علاقمندان قرار دهد در اینجا آمده است.

فرآیند این رویداد به صورت زیر است:

در ابتدا با توجه به محدودیت‌های رویداد افراد ثبت‌نامی توسط تیم داوری رویداد بررسی و حدود 600 نفر برای پیش رویداد تاریخ 14 تیر انتخاب خواهند شد. در این پیش رویداد نماینده کتابخانه ملی در مورد جزئیات چالش ها و موقعیت‌های موجود صحبت کرده و سپس نماینده نوین‌تک و پس از آن متخصصین هوش مصنوعی و داده، در مورد استراتژی‌هایی که شرکت‌کنندگان برای استفاده از این موقعیت می‌توانند پیش بگیرند توضیح می‌دهند.

سپس به افراد 10 روز مهلت داده می‌شود تا طرح‌های اولیه خود را برای ما بفرستند و در این مدت نمونه اطلاعات و همچنین ابزارهایی برای پاسخ‌گویی به سوالات، در اختیار شرکت‌کنندگان قرار می‌گیرد. پس از 10 روز، تیمی متشکل از نمایندگان کتابخانه ملی، نوین‌تک و جمعی از سرمایه‌گذاران طرح‌ها را بررسی کرده و حدود 30 طرح برتر برای رویداد اصلی انتخاب می‌شوند.

رویداد اصلی شامل 2 آخر هفته در تاریخ‌های 27 و 28 تیر و 3 و 4 مرداد است که در این مدت فضای کار به همراه زیرساخت‌های مربوطه در اختیار تیم‌ها قرار می‌گیرد همچنین در مدت رویداد کارگاه‌های جانبی در زمینه‌های هوش مصنوعی، داده و توسعه کسب وکار برگزار شده و همچنین مربیان متخصص در این زمینه‌ها حضور خواهند داشت و در نهایت در تاریخ 11 مرداد در مراسم اختتامیه تیم ها دستاوردهای خودشان را تا به آن لحظه نمایش می‌دهند.

خروجی رویداد برای تیم‌ها بسته به نوع و زمینه فعالیت آن‌ها یک یا چند نوع از موارد زیر میتواند باشد:

  • -  ایجاد بستر همکاری به صورت پروژه‌ای با کتابخانه ملی
  • -  خرید محصول نهایی توسط کتابخانه ملی
  • -  حضور در دوره شتابدهی شتابدهنده نوین‌تک و جذب سرمایه برای ادامه فعالیت تیم‌ها

سوالات متداول

پیش‌نیاز های علمی شرکت در این رویداد چیست؟
با توجه به موضوع رویداد پیشنهاد می شود افرادی با دارا بودن تجربه در زمینه های یادگیری ماشین (Machine Learning) ، یادگیری عمیق (Deep Learning) و کلان داده ( Big Data) شرکت نمایند اما در هر صورت ما پذیرای کلیه علاقه مندان به توسعه کسب و کار در زمینه های مربوط به کتابخانه ملی و مرکز اسناد هستیم.
شرکت در رویداد چه دستاوردهایی برای من دارد؟
1.فرصت دسترسی به بزرگترین Data Set زبان فارسی و همکاری با حافظه ملی ایران 2.فرصت خلق ارزش و ایجاد کسب و کار براساس ظرفیت های کتابخانه ملی 3.امکان همکاری با کتابخانه ملی در قالب پروژه های مرتبط. 4.فرصت استفاده از کارگاه های مرتبط و دسترسی به مربیان متخصص در حوزه یادگیری ماشین و ...
نوین تک چه خدماتی را به تیم های شرکت کننده در رویداد میدهد؟
در مدت برگزاری رویداد تیم ها از خدمات آموزشی و مربیان شتابدهنده نوین تک استفاده کرده و همچنین تیم هایی که بتوانند خروجی رویداد را به صورت کسب و کار مستقلی پیش ببرند امکان حضور در دوره شتابدهی نوین تک و استفاده از امکانات آن را خواهند داشت.
در طول رویداد استفاده از محیط کتابخانه ملی ایران امکان پذیر است؟
علاوه بر فضای کار اشتراکی که در 4 روز از رویداد در اختیار تیم ها قرار داده می شود، شرکت کنندگان رویداد از یک کارت یک ماهه عضویت در کتابخانه ملی بهره مند خواهد شد.
آیا امکان مشاهده نمونه داده های کتابخانه ملی و یا آشنایی با چالش های کتابخانه وجود دارد؟
بله، برای مشاهده نمونه داده ها و یا چالش های مورد نظر کتابخانه ملی ایران و نوین تک می توانید به سایت رویداد به آدرس : www.vitaevent.ir مراجعه بفرمایید.
آیا استفاده از منابع کتابخانه در جهت اهداف تحقیقاتی امکان پذیر است؟
بله، کتابخانه ملی ایران از هرگونه استفاده مفید از اطلاعات موجود استقبال می کند اما با توجه به ظرفیت محدود رویداد، موارد تحقیقاتی با توجه به کارکرد نتیجه تحقیقات بررسی خواهند شد.
آیا کتابخانه منابع سخت افزاری در اختیار تیم ها قرار خواهد داد؟
بله، تیم های فعال در زمینه هوش مصنوعی در صورت نیاز خود میتوانند سرورهای موجود در کتابخانه ملی را حتی بعد از رویداد تا زمان مشخص شدن خروجی تیم استفاده نمایند.
محدودیتی برای تعداد افراد تیم ها وجود دارد؟
خیر، محدودیت خاصی برای این موضوع وجود ندارد.
اگر تحویل پروژه بیشتر از موعد رویداد شود چه می شود؟
مسلما بسیاری از پروژه ها در مدت یک ماهه رویداد قابل اتمام نیست اما در صورت پیشرفت مناسب پروژه در مدت رویداد تا زمان پایان پروژه، همکاری کتابخانه ملی ایران و نوین تک با تیم مربوطه ادامه خواهد داشت.
نحوه همکاری کتابخانه ملی بعد از اتمام رویداد به چه صورت است؟
با توجه به نوع فعالیت تیم و مناسب بودن دستاورد آن، میتواند به صورت پروژه ای، خرید کامل محصول و یا سرمایه گذاری باشد.
آیا الزامی برای همکاری با کتابخانه ملی یا نوین تک بعد از رویداد وجود دارد؟
خیر، هیچگونه الزامی برای ادامه همکاری تیم ها با کتابخانه ملی ایران یا نوین تک وجود ندارد اما مسلما ادامه روند در اختیار دادن اطلاعات نیازمند توافق با کتابخانه ملی ایران است.

برگزارکنندگان

سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
سازمان فناوری اطلاعات ایران
سازمان فناوری اطلاعات ایران
شتابدهنده نوین تک
شتابدهنده نوین تک

آدرس

تهران تهران، بزرگراه شهيد حقانی، بعد از ايستگاه مترو حقانی، خروجی كتابخانه ملی

موقعیت جغرافیایی رویداد

برگزار‌کننده

آواتار

شتابدهنده نوین‌تک

رویداد های برگزارشده۹
رویداد های فعال۰
تعداد افراد توصیهکننده این برگزارکنندهبیشتر از ۵۰ نفر